“Akışkan Kontrol Sistemleri Üzerine Uzmanlaşmış bir firmayız”

0

Proses  Emniyeti

“Akışkan Kontrol Sistemleri Üzerine Uzmanlaşmış bir firmayız”

Bürkert Satış Müdürü İbrahim Büküşoğlu:

“Bizim ürünlerimiz kendi sınıfında yüksek kalitede ürünler. Ortalamanın üstünde ürünler. Dolayısıyla da bizim çalışacağımız müşterilerin de belli bir kalite anlayışlarının olması gerekiyor.”

1946 yılından kurulan Alman firması Bürkert, Türkiye dahil tam 36 ülkede akışkan kontrol sistemleri üzerine ürettiği ürünlerle alanında önemli çalışmalara imza atarak adından söz ettiriyor. Bürkert Satış Müdürü İbrahim Büküşoğlu, Bürkert’in kendini dört segmente ayırdığını belirterek,Mesela bir tanesi su ve bunun altında arıtma tesislerini düşünebilirsiniz. Diğer grup gaz, burada yakma sistemlerinden bahsedebiliriz. Hijyenik grubunda ise ilaç ve gıda sektörler. Dördüncü grup da mikro, bu kısımda ise laboratuar ekipmanları var.”

Firmanızın çalışmalarından bahseder misiniz?

Firmamız Bürkert bir Alman firması. 1946 yılında kurulmuş. Akışkan kontrol sistemleri üzerine uzmanlaşmış bir firma. Bizde Türkiye ofisiyiz. Bunun dışında 36 ülkede bulunuyor. Akışkan kontrol ekipmanlar dediğimizde genel olarak, vanalar ağırlıklı olarak gelir. Bununla beraber hizmet verdiğimiz sektörler: gıda, ilaç, otomotiv, kimya ve aklınıza gelebilecek birçok sektör var. Bürkert kendini dört segmente ayırmış durumda. Mesela bir tanesi su ve bunun altında arıtma tesislerini düşünebilirsiniz. Diğer grup gaz, burada yakma sistemlerinden bahsedebiliriz. Hijyenik grubunda ise ilaç ve gıda sektörler. Dördüncü grup da mikro, bu kısımda ise laboratuar ekipmanları var.

Peki, Bürkert Türkiye pazarına kaç yılında girdi?

Bürkert 13 yıl önce Türkiye pazarına kendisi olarak girdi. Tabi ondan çok önce bu pazarda distribütörler vasıtasıyla pazarda bulunuyordu.

Peki, Bürkert Türkiye pazarında hedeflediği yere ne ölçüde ulaştı?

Tabi biz pazar payımızı her zaman artırmayı planlıyoruz ve bunun için de uygun koşullar olduğunu düşünüyoruz. Zaten son zamanlarda da hızlı bir büyümeye geçtik. Bizim merkezimiz İzmir’de, dört yıl önce İstanbul’da bir ofis açtık. Bir kişiyle başladık İstanbul ofisinde, şu an bu sayı dört oldu. Buna bağlı olarak da hızlıca büyüyoruz. Daha da iyi olacağını düşünüyoruz açıkçası. Çünkü bizim ürünlerimiz kendi sınıfında yüksek kalitede ürünler. Ortalamanın üstünde ürünler. Dolayısıyla da bizim çalışacağımız müşterilerin de belli bir kalite anlayışlarının olması gerekiyor. Ve bu da Türkiye’de her geçen gün iyiye gidiyor. Bu durum da bizim satış ve performansımıza olumlu etki gösteriyor. Bundan sonra da muhtemelen kendi açımızdan daha iyi olacağını düşünüyoruz.

Peki, satış sonrası hizmetlerinizden bahseder misiniz?

Bizim satış ekibimizdeki arkadaşların tamamı mühendis. Dolayısıyla çalışma tarzımız satış ve teknik destek gibi. Bunlar işte müşterilere telefonda destek olabilir, yerinde sahada destek olabilir, onun dışında ürünleri kendi ofisimize alıp testler yaparak sorunu gidermeye çalışıyoruz. Piyasada bu şekilde çalıştığımız partnerlerimiz. Bizim firmamızın dışında onlarla birlikte çözüm ulaştırmaya çalıştığımız durumlar oluyor. Yani en uç nokta da yurtdışına gönderip oradan bir destek bekliyoruz. Beş ayrı aşama var. Durumun ne olduğunu öğrenerek bunlardan bir tanesi kullanıyoruz.  Ayrıca, biz sattığımız ürünlerin montajını yapmıyoruz. Müşterilerimizden bu konu hakkında bize talep de bulunulursa bu konu ile ilgili partnerlerimize yönlendirme yapıyoruz. Biz sadece ürünü veriyoruz. Zaten işletmelerin kendi montaj ekibi oluyor.  Bizim çalıştığımız firmalar ya son kullanıcılar oluyor ki bu firmaların bakım ekipleri var ya da entegratör firmalar oluyor yani fabrika kuran firmalar. Bunların da bir ekibi oluyor. Bizden montaj servisi çok az istenir ama mesela devreye alma istenir. Montaj yapılır, devreye almasında biz gidip orada bulunup sorunlar çıkarsa yardımcı oluruz.

Devreye alma prosesinden bahseder misiniz?

Serenoid vana standart bir üründür. Hatta takılır, elektrik bağlantısı yapılır ve çalıştırılır. Ama biraz da teknolojik olarak daha karmaşık ürünlerde böyle talepler olabiliyor. Mesela bir oransal vananın devreye alınması sırasında bazı ayarların yapılması gerekiyor. Biz müşteriye gönderiyoruz ürünü, montajı yapılıyor, bizi çağırıyorlar. Biz önce her şey doğru yapılmış mı diye bir kontrol ediyoruz. Daha sonra işlemleri müşteriyle beraber üzerinden geçerek sistemi çalışır hale getiriyoruz. Bu da yani mesafelere bağlı. Çok uzak olursa telefonda bile yapabiliyoruz çünkü bizim ürünlerimizin kullanımları kolaydır.

Peki, Proses Emniyeti Sempozyumundan bahseder misiniz? Sempozyum beklentilerinizi ne derecede karşıladı?

Açıkçası sempozyumdan geç haberimiz oldu. Bu bizden kaynaklanan bir neden. Daha hazırlıklı gelebilirdik. Onun dışında hedefe yönelik bir kitle olduğu için burada adetsel olarak çok fazla bir talep görmüş olmasak bile nitelik olarak bence iyi geçti.  İnşallah bu tarz organizasyonlar artarak devam eder. Bu tarz hedefe, uygulamaya yönelik daha uzmanlık gerektiren işlerin bizi daha da ileriye götüreceğine inanıyorum.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'