“Aktüatör kilit bir ekipman”

0

Proses Emniyeti

“Aktüatör kilit bir ekipman”

Auma Endüstri Kontrol Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ilıcak:

“Enerji tesisinde mesela bir hattın durması demek santralin kapanmasına, üretimi durdurması anlamına geliyor. Çok ciddi kayıplar oluşabiliyor. Bununla ilgili hem eğitimler veriyoruz, hem de gittiğimiz tesislerde oturup proje bazında çalışıp kritik yedek parçaları stok tutmalarını sağlıyoruz.”

Auma Endüstri Kontrol Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Hakan Ilıcak, Auma’nın emniyete yönelik sil sertifikalı ürünler ürettiğini belirterek, “Sektörde eleştirilecek bir konu var. Genelde müşterilerimizin düşündüğü emniyet tarafı değil, devlete karşı sertifikasyonu, bir takım gereklilikleri yerine getirmek. Sempozyumların buna katkısı olacak diye umuyoruz. Amaç burada bir prosedürü tamamlamak, bir eksikliği gidermek olmaması lazım. Burada bir emniyet bilincinin yerleşmesi lazım.” Dedi.

Auma’ın çalışmalarından bahseder misiniz?

Auma’nın 25 ülkede benzer ofisleri var. Biz Türkiye kanalıyız. Auma elektrikli aktüatör sisteminde dünyada uzmanlaşmış bir firma. Hemen hemen bütün sektörlerle de çalışıyoruz. Su, atıksu, enerji sektörü, endüstriyel tesisler, bunların hepsinde ekipmanlarımız var. Açıkçası dünyaca bilinen bir markayız.

Proses emniyeti ile ilgili yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Auma emniyete yönelik zaten sil sertifikalı ürünler üretiyor. Sektörde eleştirilecek bir konu var. Genelde müşterilerimizin düşündüğü emniyet tarafı değil, devlete karşı sertifikasyonu, bir takım gereklilikleri yerine getirmek. Sempozyumların buna katkısı olacak diye umuyoruz. Amaç burada bir prosedürü tamamlamak, bir eksikliği gidermek olmaması lazım. Burada bir emniyet bilincinin yerleşmesi lazım. Türkiye’deki satışlarımızın çoğu maalesef sertifikasyon üzerinden.  Bizim sattığımız ekipman proses içerisinde bir kalem. Sil 2 seviyesi ve sil 3 seviyesinden bahsettiğimizde bütün ekipmanların bunlara uygun olması lazım. Sisteme verilen bir derece var. Tek ürünü bir tek sertifika tamamlamak için almak yetmiyor. Ekipmanlarınızın tamamının buna uyumlu olması ve sizde o mantalitenin oturması önemli.

Peki, satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?

Merkezimiz Ankara’da. Servis hizmetlerimiz de Ankara’da. Serviste altı arkadaşımız var. Türkiye’nin her tarafına hizmet veriyoruz. Müşterilerimiz memnun. Aynı şekilde bunun dönüşlerini de alıyoruz. Ciddi bir yedek parça stokumuz var. En kısa sürede müşteriye cevap vermeye çalışıyoruz. Özellikle endüstriyel tesislerde bu çok önemli.  Aktüatör kilit bir ekipman. Enerji tesisinde mesela bir hattın durması demek santralin kapanmasına, üretimi durdurması anlamına geliyor. Çok ciddi kayıplar oluşabiliyor. Bununla ilgili hem eğitimler veriyoruz, hem de gittiğimiz tesislerde oturup proje bazında çalışıp kritik yedek parçaları stok tutmalarını sağlıyoruz.

 Firmaların sizden ne gibi talepleri oluyor?

Bizde ürün tek zaten, elektrikli Aktüatör. Dolayısıyla bizim onlarla yaptığımız proje çalışmaları daha çok sistemlerindeki kritik noktaları belirlemek. Sistemi etkileyecek, çalışmaması durması sistemi durduracak olan üniteleri belirliyoruz. O ünitelerde komple yedekleme yapıyorlar. Onun dışında da mesela bir santral dediğimizde 200 – 400 miktarlara çıkan Aktüatör olabiliyor. Yani bunlar bir tesis için ciddi miktarlar. Burada da ortak özellikteki Aktüatörleri belirleyip onların üzerinden minimum bir yedek parça listeleri oluşturuyoruz. Yani sistemlerini tehlikeye sokmayacak minimum durmayla minimum bakım onarım işlemiyle tekrar çalışır hale getirebilecek bir yapı oluşturuyoruz.

 Peki, Proses Emniyeti Sempozyumundan bahseder misiniz? Sempozyum beklentilerinizi ne derecede karşıladı?

Sempozyumu çok başarılı buldum. Beklentilerimizin çok üzerinde. Hem fuar kısmı çok başarılı hem de bu konuda sektördeki bütün tarafları bir araya getirmesi açısından güzel. Yıl içerisinde birçok fuara katılıyoruz ama gittiğimiz fuarlarda bizim genel şikâyetimiz ilgili insanların gelip gelmemesi. Genelde çok fazla katılım olması için çok fazla konuyu bir araya getiriyorlar. Dolayısıyla ziyaretçi beklentimiz altında kalıyor. Bu organizasyonda ise tam istediğimiz hedef kitle burada. Bu açıdan güzel. İki gün bu iş için ideal bir süre. Uzadığı an bizim burada geçirdiğimiz zamanlar işimizi aksatıyor. İki gün ideal. Dediğim gibi hedef kitlenin gelmesi oldukça iyi. Açıkçası beklentilerimizin çok üzerinde oldu. Benim burada tek tavsiyem şu olabilir; ilk sene tutulduğunda ikinci sene beklenen olmuyor. Üçüncü sene artık insanlar kaçmaya başlıyor. İki senede bir yapılması bence daha mantıklı olur. Çünkü bizde buralara geldiğimizde bir şeyler göstermek istiyoruz, yeni bir şeyler ortaya koymak istiyoruz fakat senede bir o gelişimi yakalayamıyorsunuz.

Share.

About Author

Leave A Reply

'