Alev Makina’dan, konveyör bantlara yerli pres

0
Konveyör bantların malzeme ve ekipmanları konusunda dünya devi firmaların yetkili satıcılığını yapan Alev Makina, kendi vulkanize presini üretmeye başladı. Alev SafeSplice markası altında üretilen presler, bu alanda yerli ürün olarak dikkat çekiyor. Şirketin Satış Mühendisi Serkan Kantar, söz konu preslerin üretim amacını ve özelliklerini Dökme Malzeme Dergisi’ne anlattı. Yüksek kaliteli alternatif bir ürün geliştirdiklerinin altını çizen Kantar, söz konusu vulkanize preslerin uluslararası standartlarda ve daha uygun olduğuna dikkat çekti.
Alev SafeSplicepreslerinin termik santrallerden çimento fabrikalarına kadar pek çok sektörde bant ekleme amacıyla kullanılacağına işaret eden Malzeme Mühendisi Serkan Kantar, ürünü diğer preslerden ayıran özellikleri şöyle sıraladı: Konveyör bantlarda kaliteli ve sağlam bir ek için bant yüzeyine eşit şekilde dağılmış yüksek basınç ve ısı gerekir. Ayrıca zor arazi şartlarında bile presin demonte olarak kolay bir şekilde taşınması, ek yapılacak yerde makine parçalarının monte edilerek bant ekinin yapılması önemlidir. Geliştirdiğimiz pres, tüm bu özellikleri taşıyor.

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Alev MakinaLastik kaplama sektöründe kullanılan, lastik tamir malzeme ve ekipmanlarının ithalat ve pazarlanması amacıyla 1989’da kurulan Alev Lastik Sanayi ve Ticaret Ltd. şirketi, 28 yıldır sanayide çok önemli çalışmalara imza atıyor. Kurulduğu yıl, “Konveyör Bant Tamir Malzeme ve Ekipmanları” üreten Alman Nilos Hans Ziller GmbH’nın Türkiye yetkili satıcılığını üstlenen Alev Lastik, böylece konveyör bantların sıcak olarak birleştirilmesinde (vulkanizasyonunda) kullanılan preslerin üretiminde dünya devi bir markayı Türkiye’ye kazandırmış oldu. Şirket yıllar sonra aynı kalitede kendi presini üretip piyasaya sürerken, ilk yerli ürününün gururunu Türk sanayisiyle birlikte paylaştı.

1996’da ikinci şirket olarak Alev Makina Kauçuk Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kuran grup, bunun üzerinden soğuk sistem lastik kaplama malzemeleri ithalat ve pazarlamasını yapmaya başladı. Bu konuda, Meksika’nın önemli üreticilerinden Bandamatic ve Avrupa’nın öncü lastik markalarından NOKIAN’ın (Finlandiya) “Sırt Kaplama Kauçuk” temsilciliklerini aldı ve sektörde önemli ölçüde pazar payına sahip oldu.

Maden ocakları, çimento fabrikaları ve termik santrallerde bulunan konveyör bantları işletmenin can damarı olarak gören Alev Makina, bantların soğuk ve sıcak birleştirilmesinde kullanılan tüm ürün ve ekipmanları ürün yelpazesine katarken, eksik kalan parçayı da 2012’de tamamladı. Mekanik bant birleştirme malzemeleri konusunda sektörün ihtiyacına karşılık verebilmek için Amerikan Conveyor Belt Accessories firmasının ürünlerini ülkeye getirdi. Bant tamir ekipmanları konusunda eksiksiz servis verecek duruma geldi.

Şirket 2017 yılına da yine önemli bir adımla girdi. Grup, ürün ve servis olarak tüm faaliyetlerini Alev Makina Kauçuk San. Tic. A.Ş. çatısı altında topladı. Şirketin Satış Mühendisi Serkan Kantar, 28 yılda yapılan atılımları Dökme Malzeme Dergisi’ne anlatırken, özellikle Alev SafeSplicepreslerinin sanayiye yapacağı katkılara dikkat çekti. Malzeme Mühendisi Serkan Kantar’ın sorulara verdiği cevaplar şöyle:

Alev MakinaAYNI STANDARTLARDA DAHA UYGUN PRES:                          ALEV SAFESPLİCE

– Alev SafeSplicepreslerini üretmeye nasıl karar verdiniz?

1989 yılından beri vulkanize bant presinde bir dünya markası olan ALMAN NILOS firmasının üretmiş olduğu preslerin Türkiye genelinde satışını yapmaktayız. Doğal olarak hem kaliteli hem de sağlam bir ürünün fiyatı da yüksektir. Yıllardır temsilcisi olduğumuz NILOS marka preslerin satışının yanı sıra tamir ve bakımının da bünyemizde oluşturduğu bilgi ve tecrübe birikimi ile aynı standartlarda daha uygun hammaddeler ile yerli presimizi üretmeye karar verdik. Uzun araştırmalarımız neticesinde SAFE SPLICE markamız altında presimizi üretmeye başladık. Müşterilerimiz için yüksek kaliteli alternatif ürün geliştirmiş olduk.

– Bu presler hangi sektörlerde kullanılmaktadır?

Vulkanizepreslerimiz hem tekstil, hem de çelik kortlu bantlar ile malzeme transferi yapan tüm işletmelerde, bant ekleme amacı ile kullanılır. Preslerimizin ana kullanım yerleri termik santraller, çimento fabrikaları, yeraltı ve yerüstü maden ocakları, gübre fabrikaları, cam fabrikaları gibi sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerdir.

KALİTELİ EK, ÜRETİM KAYIPLARINI ÖNLER

– SafeSplicepresini diğer preslerden ayıran temel özellikler nelerdir?

Konveyör bantlar yukarıda saymış olduğumuz değişik sektörlerdeki fabrika ve işletmeler için çok büyük önem arz etmektedir. Malzeme transferinde yaşanabilecek her türlü aksaklık, duruşa yol açtığı gibi bunun sonucunda üretim kaybına da yol açmaktadır. Bu yüzden en kısa sürede kaliteli bir ek yapmak için en doğru makinenin tercih edilmesi gerekmektedir. Çok zor arazi şartlarında bile presin demonte olarak kolay bir şekilde taşınıp, ek yapılacak yerde makine parçalarının montajının yapılarak bant ekinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Kaliteli ve sağlam bir ek için gerekli bir diğer faktör ise ısıtma plakalarına eşit bir şekilde dağılmış yüksek basınçtır. Geliştirmiş olduğumuz pres tüm özellikleri taşımaktadır.

HAFİFLİK VE TAŞINABİLİRLİK ÇOK ÖNEMLİ

Bu tür makinelerde hafiflik ve taşınabilirlik de çok önemlidir. Ürünümüz birleştirilebilen parçalardan oluştuğu için işletmeler için çok zor arazi şartlarında çok kolay bir şekilde taşınıp, makine kurulumu yapılarak zahmetsizce bant ekleme işlemlerini yapabilir. Isıtma plaklarının içerisindeki su soğutma kanalları sayesinde bant ekleme işlemi bittikten sonra hızlı bir şekilde plakalar soğutularak bant devreye alınabilmektedir. Ürünün basınç sistemi travers içerisine entegre edilmiş hava yastığı, ısıtma sistemi de silikon rezistans ile sağlandığı için ekleme yapılan bant yüzeyinin her milimetre karesine eşit basınç  ve sıcaklık dağılımı gerçekleşir. Bu da yapılan ekin kalitesini artırır.

Alev MakinaMONTAJDA BÜYÜK KOLAYLIK

Traversler hidrolik preslere göre yüzde 50 daha hafiftir. Dolayısıyla bant birleştirmeden önce montaj esnasında çok büyük kolaylık sağlar.

Pano sisteminde bulunan özel imal edilmiş ısı kontrol cihazı sayesinde plakalar ısınma sırasında devamlı olarak birbirlerinin ısı farklarını takip ederek, homojen ısı dağılımı sağlar. Bu sistem kauçuk vulkanize eğrisi doğrultusunda yapılır. Basınç hortumları eşit basınç dağılımı sağlar. Basınç sistemlerinde hidrolik preslerde kullanılan yağ yerine, basınç hortumlarında su veya hava basıncı kullanıldığı için yağ masrafı ve kirliliği yoktur. Isıtma plakaları üzerinde bulunan su soğutma kanalları sayesinde, vulkanize işlemi sona erdikten sonra, 15 dakika içerisinde pres soğur ve ek kullanıma hazır hale gelir. Bu özelliği sayesinde basınç hortumlu presler büyük oranda iş ve zamandan tasarruf sağlayarak, kapasite kullanım oranını artırırlar.

SAFE SPLİCE PRESİNİN PARÇALARI VE GÖREVLERİ

Traversler: Presi yüksek basınç altında stabil tutmak için hem altında hem de üstünde kullanılır.

Isıtma plakaları: Çeşitli ölçülerde çift olarak bulunur ve bandı ısıtıp birleştirmeyi sağlar.

Basınç hortumu: Presin çalışması için gerekli olan basıncı oluşturur. Travers içerisinde monte edilmiştir.

Kumanda panosu: Isıtma plakalarının her birinin ısısını otomatik olarak kontrol eden kumanda panosu.

Basınç pompası: Basınç hortumu içerisine gerekli basıncın oluşmasına olanak sağlayan pompa sistemi…

Share.

About Author

Leave A Reply