Ali Aybars ile Aybars Makine Sanayi Üzerine

0

Aybars Makina Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aybars sorularımızı yanıtladı. Kuruluşundan bu yana yaptıkları işlerle Türk mühendisliğinin gücünü uluslar arası platforma taşımayı hedeflediklerini belirten AYBARSkararlılıkla yollarına devam edeceklerini belirtti. 200 kişilik kadrosuyla hizmet veren Aybars Makinyılda 6 bin tonun üzerinde imalat kapasitesine sahip.

 

Ali Bey sizi tanımak isteriz…

1971 yılında Gaziantep Erkek Sanat Enstitüsü, Torna-Tesviye (Makine Teknikeri) Bölümünden mezun olduktan sonra bir süre Makine Teknik Öğretmenliği yaptım. 5 Kasım 1971 tarihinde ilk iş yerim; Karabük Demir Çelik İşletmeleri’nin Konya Seydişehir Etibank Alüminyum Tesisleri’ndeki şantiyesi oldu. 1972 Yılında Lisans eğitimime Çukurova Üniversitesi, İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde başladım, 5 Kasım 1973 tarihinde ikinci iş yerim SABANCI Holding’e bağlı, Mersin’de yerleşik ÇİMSA Çimento Sanayi oldu. Hem üniversiteyi bitirdim, hem de çalıştım.

30 Ağustos 2006 tarihine kadar kesintisiz devam eden bu uzun süreli Çimento iş hayatımda; Sadece herkesin bildiği Gri Portland Çimentosu dışında olan ve o yıllarda henüz Türkiye’de üretilmeyen; yüksek beyazlık derecesinde olan; Beyaz Çimento ve yüksek sıcaklığa dayanıklı Alüminatlı Çimento çeşitleri üstünde yoğunlaştım. Bu özel çimentolar hakkında uzun araştırmalar yaptım ve bu projeleri hayat geçirdim. Özetlemek gerekir ise; Sabancı’daki iş hayatım boyunca 5 komple, 2009 yılında başlayan serbest iş hayatımda ise, şu ana kadar 6 komple çimento fabrikasını hayata geçirdim. İş hayatı boyunca 10’dan fazla Çimento Fabrikası inşa etmek sanırım çok az sayında Mühendise nasip olmuştur. Çimento benim hayatım oldu, halen bu sektöre hizmet vermekten onur duyurum.

 

“DİZAYN EDİYORUZ, İMAL EDİYORUZ, İNŞA EDİYORUZ VE

ÇALIŞTIRIP TESLİM EDİYORUZ”

30 Ağustos 2006 tarihinde 33 sene hizmet verdiğim Sabancı bünyesinden ayrılarak aynı sene;

5 Kasım 2006 tarihinde Ankara’ da yerleşik Aybars Çimento Müşavirlik ve Mühendislik Hizmetleri Firması’nı kurdum. Özellikle uzun yıllar edindiğimiz birikimlerimizi, tecrübelerimizi; yüklendiğimiz, hizmet verdiğimiz müşterilerimiz ile paylaştık. Proses Mühendisliği, Temel Mühendislik hizmetleri ile Temel ve Detay uygulama projeleri üretiyoruz. Edindiğimiz birikimlerimizi, tecrübelerimizi yansıttığımız projelerimize kabul gördük. Daha sonra; Madem biz bu projeleri üretiyoruz, neden hayata da biz geçirmiyoruz dedik. Bu nedenle 15 Nisan 2009 tarihinde Mersin’de yerleşik Aybars Makina Sanayi Firmasıı’nı kurarak hizmet yelpazesini genişlettik ve “Kendi Teknolojimizi”

üretmeye başlamış olduk. Bu vesile ile bir taraftan mühendislik hesapları yapıyor, projeler

üretiyor, diğer taraftan bu projelerimize göre Makine ve ekipmanlarının imalatlarını yapıyor, imal ettiğimiz makina ve ekipmanları monte ederek çalıştırıyoruz. Özetle; dizayn ediyoruz, imal ediyoruz, inşa ediyoruz ve çalıştırıp teslim ediyoruz. Toprak bir sahaya giriyorsunuz ve 1,5-2 sene sonra, o toprak sahada yeni bir tesis yapıyorsunuz. Endüstriyel tesisleri yapmak kolay değildir, Bu nedenle Firmamızda; İnşaat, Makina, Elektrik, Fizik ve Bilgisayar Mühendisleri ile Kalite Kontrol Mühendisleri görev yapmaktadır. Uzun yıllar bu işi yapan uzmanlaşmış özverili ile çalışan yüksek nitelikle bir ekibimiz var.

 

Faaliyet alanlarınızdan bahseder misiniz?

Çimento Fabrikaları başta olmak üzere, gübre üretim fabrikaları, cam, demir-çelik, coda fabrikaları gibi farklı sektörlerde faaliyet göstermektedir. Bu sektörlerde ortak olarak kullanılan genel adı ile götürücüler dediğimiz Makina ve Ekipmanları biz sürekli seri olarak üretiyoruz.

Ya da sipariş alarak da üretiyoruz. Teknolojik olarak farklılık gösteren sektörlere makine üretmek çok dikkatli mühendislik hesapları yapmamızı gerektiriyor. Zira her sektör dizayn kriterleri çok farklıdır.

 

Örnek olarak Çimento sektöründe kullandığımız makinalar aşınmaya dayanıklıdır. Gübre ya da Soda sektöründe ise korozyona dayanıklı olmalıdır. Demir Çelik Sektöründe ise yüksek sıcaklığa dayanaklık ön plana çıkıyor. Eğer bizden bir Makina değil de bir sistem talep ediliyor ise; öncelikle çözüm odaklı olarak; Proses, Dizayn, Temel ve Teknik Konsept mühendisliği, Detay mühendislik çalışmaları yapıyoruz. En uygun, ekonomik projeyi seçip uygulama aşamasına geçiyoruz. Bu konu son derece önemli, zira kazanmak ve kaybetmek de kağıt üstünde/projede masa başında olur. Projeniz anayasanızdır, projedeki yanlış kararlarının aplikasyonda kazanımı çok zordur, mümkün de olamayabilir.

 

SİPARİŞ ÜZERİNE İMALAT VE MONTAJ

Ürün gruplarınızdan bahseder misiniz?

Ürün grubumuzun başında Proje ve Mühendislik Hizmetleri gelir.

– Proses, Temel Mühendislik ve proje hizmetleri işin anayasasıdır.

Her daim ilk adımımız bu çalışmaları yapmaktır. Daha sonra aşağıdaki detay Mühendislik çalışmalarımız ile devam ederiz.

– Makina Mühendisliği Projeleri

Makinaların Dizayn edilmesi için gerekli mühendislik hesap ve çizimlerini içermektedir.

*Mukavemet hesapları & Isı transferi, Kütle balans hesapları yapılmakta ve

*Bu mukavemet hesaplarına göre makine boyutlandırma çizimleri yapılmaktadır

– Elektrik Otomasyon Mühendisliği ve Proje Hizmetleri

* Makina güç ihtiyacı hesapları

* Makina Tahrik ünitesinin belirlenmesi (Motor Redikör ihtiyaçlarının tespit edilmesi)

* Ölçme kontrol Enstrümanları ihtiyaçlarının belirlenmesi

* Elektrik-Otomasyon işletim diyagramları P&I şemaları

-İnşaat Mühendisliği ve detay proje hizmetleri

* Binalara ait statik hesapları ve dinamik analizleri yapılır

* Alt ve Üst Yapı Betonarme İnşaat projeleri çizilir

* Çelik Konstrüksiyon imalat ve Montaj Projeleri yapılır. Ürün grubumuzun ikinci sırasında İmalat işleri vardır.

– Makina Ekipmanları İmalatları

*(Elevatörler, Çelik Bantlar, PanConveyörler, Helezonlar, Döner besleyiciler, Lastik Bantlı Konveyörler, Havalı /Pnomatik sevk bantları, Damperler, gibi özel ağır hizmet makinaları

– Teknolojik Ekipman İmalatları

* Üretim Siklonları, Bunkerler, Çelik Silolar, Toz ve gaz boruları, Çelik Bacalar Çelik özel Kompansatörler gibi standart dışı Ekipman imalatları ürünlerimiz,

 

İmalat bandına girmeden önce; otomatik kumlama makinasında kum ile yüzey temizlenmesine tabi tutulur ve imalat süreci içinde paslanmasını önleyecek boya ile boyanır (şok-prime). Daha sonra kesme, bükme bandına ve CNC tezgahlarında şekil alır,montaj bandında bir araya getirilerek, kaynak işleri yapılır. Her aşamasında kalite kontrol elemanlarımızca kontrol edilen imalat, en son boya işlemi için tekrar temizlenir ve boyanır. Boyanmış imalatlarımız kalite kontrol elemanlarımız tarafından markalanır, etiketleri yapıştırılır ve sevkiyat için paketlenir.

 

 

Standart imalatlarınızdan bahseder misiniz? Hangi ürünler var?

Evet, özellikle Yüksek Hızlı Merkez Dövme Zincirli Kovalı Elevatörleri seri olarak üretiyoruz denilebilir. Bu konuda ARGE çalışmaları yaptık ve Çukurova Kalkınma Ajansından da destek gördük.

Rutubetsiz malzemeler; Klinker, Çimento ve Farin için Kovalı Elevatörler ile,

Rutubeti yüksek olan ve yapışma riski olan taneli malzemeler,

Parça Kömür ve Hammadde Elevatörleri de yapıyoruz. Kendimizi çok geliştirdik ve son 5 projemizde kendi elevatörlerimizi kullandık.

 

Son 5 yıldır sürekli sipariş alıyoruz ve yılda 12 -16 komple üretimi yapılıyor. Ancak, bazı ortak parçalarının dışında olmak üzere, seri olarak üretim yapamıyoruz, zaten bu durum da pek mümkün değildir. Zira her sektörün farklı dizayn kriterleri vardır. Kapasiteleri farklılık göstermektedir, aks yüksekliklerinde farklar vardır. Elevatör kapasiteleri 100 t/ h ile 1000 t/h arasında değişiyor,

 

Yükseklikleri ise 30 metre ile 55 metre arasında değişken oluyor.

Avrupalı Firmalar ile rekabet ediyoruz, pazar payımızı son yıllarda iki-üç kat artırdık. Şu anda % 60-70’ler civarındayız.

 

Aynı durum;

Çelik Paletli Bantlarımız ve Kovalı /Teken bant Konveyörlerimiz için de geçerli. Bu ekipmanların bazı parçalarını ortak olarak kullanıyoruz ve seri üretime önceden hazır oluyoruz. Bunların dışında; ürettiğimiz makinaların yedek parça siparişleri ile periyodik kontrol, bakım destek hizmetlerini de veriyoruz. İmalat çeşitlerimiz ve teknik bilgiler www.aybarsmakina.com adresimizden görülebilir.

 

Taleplere göre sipariş alıyor musunuz? Bu ürünler nelerdir?

Evet, taleplere göre siparişlerimiz çok fazla sayıda gerçekleşiyor. Sadece Komple Çimento Fabrikası’nın yapımının dışında, Bazen bu talepler, komple sistemin bir parçası ve ayrı bir yerde tesis edilecek bir sistem olabiliyor, bazen de bir makina veya bir makina yedek parçası da olabiliyor. Genellikle; Cam, Soda Gübre sektörlerinden gelen talepler farklı oluyor.

 

Örnek olarak bu ürünler; Lastik Bantlı Konveyör, Zincirli Götürücüler, Helezonalar, Damper Klapeler gibi Makine Ekipmanları şeklinde sıralayabiliriz. Bu durum Proses teknolojisinden kaynaklanıyor, diğer bir etkense; bu tesisler geçmişte Avrupalı Firmalar tarafından dizayn

edilmiş ya da kurulmuştur. Sistemde farklı bir yedekleme yapmamak için orijinalinin aynısının yapılması söz konusudur. Dolayısı ile farklı sektörlerden farklı talepler sürekli olmakta ve de imalat projeleri talep sahibi tarafından verilmektedir. Bazen de; Sistemin yerinde görülmesi ve projelendirilmesi ve imal edilmesi de talep edilmektedir.

 

“BİZE DÜŞEN GÖREV BÖLGENİN ÇİMENTO İHTİYACINI KARŞILAMAKTI”

Van Aşkale’de 2 büyük depreme rağmen bir çimento fabrikası kurdunuz… Biraz da sosyal sorumluluk projesi gibiydi. Bahseder misiniz?

3.500 Ton/Gün Kapasiteli Klinker Üretim Hattının yapımına 2011 yılı şubat ayında başlanmıştı. 2011 sonlarında gerçekleşen İki büyük yıkıcı depremin ardından hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın acısını ekibimiz ile en derin duygularla yaşadık. Bu afet ile beraber; Bize düşen görev, bölgenin çimento ihtiyacının karşılanması için Fabrikanın yapımını en kısa sürede tamamlamaktı. Son 48 yılın en soğuk kış aylarının yaşanmasına rağmen maddi manevi bütün gücümüzü seferber ederek çimento fabrikamızı, 17 ay gibi kısa bir sürede tamamlayarak 2012 Temmuz ayında işletmeye aldık.

 

 

 

“ÇİMENTO TEKNOLOJİ MERKEZİ OLMA YOLUNDA BÜYÜK BİR ADIM ATTIK”

Tesislerinizin üretim kapasitesi nedir?

Mersin 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 10.000 m²’lik bir alan üzerinde yepyeni ve modern bir tesis kurduk. Kurduğumuz bu tesis ile Çimento Teknoloji Merkezi olma yolunda büyük bir adım attık. Tesisimizde çok çeşitli imalatlar yapılmaktadır. Çelik Konstrüksiyon İmalatlar, Teknolojik İmalatlar Ve Mekanik İmalatlar olmak üzere; 3 başlık altında değerlendirme yapmaktayız. Her bir grup için ton başına harcanan işçilik saati de farklıdır. Makina parkında da orantılı bir biçimde bağlı olan bu kapasiteyi paçal bazda hesap ediyoruz. Alt yapı donanımızı ile biz yıllık ortalama 6 bin tonun üstünde MAKİNA İmalatı yapıyoruz. Bu yıl sonuna kadar bu tonaj daha da yükselecektir.

 

Taahhüt işleri kısmında “atık gazdan enerji üretimi” ilgimi çekti. Konuyu açar mısınız?

Çimento Fabrikaları’nda atık gaz sıcaklığı 370-450 derece sıcaklığındadır. Bu sıcak gaz genellikle değirmenlerde kurutmada kullanılır, ancak sıcaklık yüksektir. Bunun için sıcak gaz enerji üretecek türbini çevirecek olan buhar elde etmek için kullanılır. Kısaca yüksek sıcaklığındaki gazdan buhar elde edilir, buhar ile türbin döndürülür ve elektrik enerjisi elde edilir. Çürük gaz veya işi bitmiş yüksek sıcaklıktaki gaz 200-270 derece civarında olur ve sisteme tekrar verilerek değirmenlerde kurutma olarak değerlendirilir. Bacadan atılacak gazdan elektrik enerjisi üretimi son yıllarda

tüm çimento fabrikaları için önem arz eden öncelikli yatırım projeleri konumundadır. Bu projeyi halen 8-10 Çimento fabrikası gerçekleştirmiş durumdadır. 3.500 TPD Kapasiteli bir Çimento

Fabrikası’nın bacasından çıkan gaz miktarı takriben 750.000 m3 /h sıcaklığını da 400 derece civarında kabul edersek, bu gazdan takriben 7 -7,5 MVA gücünde elektrik üretilebilir. Bu enerji Fabrikanın tüketmiş olduğu elektriğin takriben %25’i civarındadır.

 

“ÇÖZÜM ORTAKLIĞI SUNUYORUZ”

 

Aybars Grup’un hizmet anlayışından bahseder misiniz?

İnsana ve çevreye saygı önceliğimiz. Yüksek güvenilirlik ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışı ile müşterilerimize çözüm ortaklığı sunuyoruz. Sahip olduğumuz köklü kurumsal yapı, zengin kurum kültürü, yüksek nitelikteki insan kaynağı ile hizmetlerimizi gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

 

2016 yılı için yeni projeleriniz olacak mı?

Elbette olacak. Memleketin siyasi krizi nedeni ile sektörlerde yatırımlar ertelendi veya donduruldu. Ancak 1 Kasım seçimi ile siyasi istikrarın tekrar sağlanması üzerine şu an dondurulan ve ertelenen projeler tekrar gündem alınmıştır.

 

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Ürünlerimizi ve Türk Mühendisliği’nin gücünü uluslar arası platformda zirveye taşımak istiyoruz. Bunun için de yenilikçi ve geniş vizyonumuz var. Girişimci ruhumuzla, cesaretimiz ve kararlılığımızla hareket ediyoruz. Kurumsallaşma ve Çimento Teknoloji Merkezi olma yolunda hızlı ve emin adımlar atıyoruz. Geçmişteki başarılarımızla gururlanıyor, geleceğe umut ve heyecanla bakıyoruz. Dünya klasmanında mükemmel projeler üretmek, müşterilerimizin beklenti ve isteklerini en iyi şekilde karşılamak için hazırız ve güvenle ilerliyoruz.

Share.

About Author

Leave A Reply