“Amacımız Yalıtım Konusunda Bilinç Oluşturmak”

0

Yalıtım Çözümleri

“Amacımız Yalıtım Konusunda Bilinç Oluşturmak”

Roxtec Segment Satış Müdürü Çağrı Kanık:

“ Roxtec, Türkiye ofisini yaklaşık 3yıl önce açtı. O tarihten bu yana farklı endüstrilerde Türkiye’de hiç bilinmeyen bu ürün grubunu tanıtmaya çalışıyoruz. Şirketin Dünyada ve Türkiye’de de odaklandığı üç ana iş kolu var. Bunları, denizcilik ve offshore petrol doğalgaz tesisleri, enerji ve proses endüstrisi, Alt Yapılar ve OEM olarak sıralayabiliriz.

İsveçli bir firma olan Roxtec, sektördeki 27 yıllık deneyimiyle endüstri tesislerindeki kablo geçişlerinin; yangın, su, haşere, gaz, toz, patlama gibi risklere karşı yalıtılmasını sağlayarak tesislerin güvenli bir şekilde üretim yapmasını sağlıyor. Roxtec Türkiye Segment Satış Müdürü Çağrı Kanık, Roxtec’in Türkiye’de şu ana kadar Mega Projelerde var olduğunu belirterek, “Örneğin, Altyapılar iş kolumuzda Avrasya Tüneli, Marmaray, İzmit Osmangazi Köprüsü gibi projelerde Roxtec ürünleri kullanılmıştır. Bunların dışında Yerel Proses Endüstrisi Tesislerinde örnek uygulamalarla çalışmalarımıza başladık. Ayrıca, projesi yurtdışında olup, Türkiye’de mühendisliği yapılan projelerde de ürünlerimiz tercih edilmiştir. Telekomünikasyon ve Denizcilik gibi sertifikasyonun önemli olduğu sektörlerde Roxtec uzun yıllardır kullanılıyor. “ dedi.

Çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Roxtec’in sloganı “İnsan Yaşamını ve Yatırımları Korumak”tır. Bu amaçla odaklandığı konu kablo geçişlerinin endüstriyel tesislerde yangın, su, haşere, patlama, gaz ve toz gibi etkenlere karşı yalıtılmasını sağlayan modüler çözümler üretmektir. Roxtec 1990 yılında kurulmuş bir firma olup,Türkiye ofisini yaklaşık 3 yıl önce açmıştır. O tarihten bu yana farklı endüstrilerde Türkiye’de hiç bilinmeyen bu ürün grubunu tanıtmaya çalışıyoruz. Şirketin Dünyada ve Türkiye’de de odaklandığı üç ana iş kolu var. Bunları, denizcilik ve offshore petrol doğalgaz tesisleri, enerji ve proses endüstrisi, Alt Yapılar ve OEM olarak sıralayabiliriz. Bu üç alanda da özellikle Türkiye’de şu ana kadar mega projelerde var olduk. Örneğin, Altyapılar iş kolumuzda Avrasya Tüneli, Marmaray, İzmit Osmangazi Köprüsü gibi projelerde Roxtec ürünleri kullanılmıştır. Bunların dışında Yerel Proses Endüstrisi projelerinde ve tesislerde örnek uygulamalarla çalışmalarımıza başladık. Ayrıca, projesi yurtdışında olup, Türkiye’de mühendisliği yapılan projelerde de ürünlerimiz tercih edilmiştir. Telekomünikasyon ve Denizcilik gibi sertifikasyonun önemli olduğu sektörlerde Roxtec uzun yıllardır kullanılıyor.

Türkiye’de kurulduktan sonra hedeflediğiniz amaçlarınıza ne kadar ulaştınız?

Bizim ilk amacımız, Roxtec tanınmayan bir ürün grubu olduğu için özellikle başta elektrik enstrüman, sonra da inşaat ve mekanik disiplinlerinefabrika ziyaretleri, pazarlama çalışmalarıyla böyle bir ürünün varlığını anlatmaktı. Bu ziyaretler sırasıncakablo geçişlerinde şu ana kadar çok iyi önlemler alınmadığını ama alınması gereken doğru yöntemin Roxtec olduğunudetaylarıyla beraber sunduk. Şu an farklı kurumları ve projeleri ziyaret ederek tanıtım sürecimize devam ediyoruz. Özetle bizim amacımız şu an Yalıtım Konusunda bir bilinç oluşturmak.

Türkiye pazarından beklediğiniz talebi gördünüz mü?

Roxtec Türkiye ofisini açtığında benim şahsi beklentilerim daha düşüktü. Çünkü bizim ürünümüz, Üst düzey bir koruma sağlıyor ve bu İş Sağlığı güvenliğine en üst düzeyde önem veren pazarlarda daha kolay anlatılabilir. Ama geçen zamanda, Türkiye’de bundan dolayı problem çeken çok fazla tesis ve teknik ekiple karşılaştık. Roxtec üst düzey bir koruma sağlamasına rağmen, sahada yaşanan problem veya riskler sadece üst düzeyle sınırlı kalmıyor. Dolayısıyla şu an beklediğimizden iyi ve hızlı gidiyor.

Peki, satış sonrası hizmetleriniz nelerdir?

Roxtec’in bir projeye dahil oluşu, proje tasarım aşamasında başlıyor. İlk başta yatırımcı ile iletişime geçiyoruz. Daha sonra yatırımcılar ve mühendislik/müşavirlik firmaları teknik olarak doğru yöntemin Roxtec olduğuna kanaat getirip şartnamelere eklediği zaman yüklenici firmalar bizlerden teklif alır, İhale sonuçlandıktan sonra detay mühendislik çalışmasında dizayn desteği veriyoruz. Bu konuda Roxtec Transit Designer Programı bizlere oldukça yardımcı oluyor. Bu Online yazılım ücretsiz olup dünyada 15.000 üyeye sahiptir. Daha sonra ürünler sahaya gideceği zaman alt yüklenicilere ve hatta kurulumu yapan kişilere beraber sahada eğitim veriyoruz. Bu şekilde uygulamanın doğru olmasını sağlıyoruz. Bazen yatırımcı firmalar bizleri tekrar sahaya davet ediyor. Uygulama doğru yapılmış mı diye bizlere kontrol ettiriyor. Bu şekilde uygulamamızı tamamlıyoruz. Roxtec yedek parça satışına uygun bir firma değil. Çünkü konulduğu yerde oldukça sağlam bir çözüm sağlıyor. Dolayısıyla aynı tesise tekrar ürün tedariki yapmamız için yeni bir projenin olgunlaşmasını bekliyoruz.

Enerji ve proses alanlarında çalışmalarınızın olduğunu söylemiştiniz. Bu çalışmalardan bahseder misiniz?

Petrol Doğalgaz, Kimyatesislerinde bahsettiğim yangın ve patlama riskleri mevcut olup, su, haşere, gaz, toz gibi faktörler her zaman tesislerde var olan problemlerdir. Roxtec bu tesislere mükemmel şekilde uyum sağlamaktadır. Enerji Tesislerinde ise en çok odaklandığımız konu Trafo Merkezlerinde Su yalıtım problemleri, haşere ve arkasından yangın gelmektedir.

Enerji alanında Jeotermal, RüzgarBazı güneş santrallerinde ürünlerimiz kullanıldı. Rüzgar Santrallerinde örnek vermek gerekirse, bir müşterimiz ilk santralinde bizi tercih ettikten sonra diğer iki santralinde daha bu uygulamayı gerçekleştirmiştir. Güneş Santrallerine örnek olarak yeni tedarikini yaptığımız dünyanın büyüklük olarak ilk 5’te olan bir çatı üzerinde Ges tesisinde Roxtec tercih edildi. Yine üzerinde çalıştığımız bir termik santral projesinde Ex-proof ekipmanlarımız pano girişlerinde tercih edilmiştir. Onun dışında proses endüstrisi alanında,  Tüpraş, Petkim, TPAO gibi firmalarda ürünlerimiz uygulanmış olup, sadece bunlarla kalmayıp Alçı, Nişasta, Maden, Demir&Çelik, Çimento Endüstrilerinde nispeten küçük projeler olarak uygulamalarımız olmuştur.

Share.

About Author

Leave A Reply

'