Askaynak Robotik Lazer Sistemi saniyelerle yarışıyor

0
Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın Teknik Müdürü Erkan Yegen, Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevapladı. Askaynak Automation’un geliştirdiği en yeni teknolojinin müjdesini veren Yegen, Robotik Lazer Sertleştirme Sistemi’nin avantajlarına dikkat çekti: “Malzeme yüzeyine lazer ışını gönderilerek istenilen derinlik ve genişlikte bölge sertleştirilebiliyor. Malzemede hiçbir tolerans kaybı olmuyor. Tüm işlem saniyeler içinde tamamlanıyor.”
Kaynak teknolojilerindeki gelişmelerden şirketin faaliyetlerine kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktaran Yegen, robotik otomasyon sistemlerinin Türkiye’de önemli bir artış gösterdiğini, kurulu robot sayısının 10 yılda 4 kat artarak 8 bin seviyelerine ulaştığını kaydetti. Türkiye kaynak endüstrisinin Avrupa pazarında ön sıralara yükselmesinin gurur verici olduğunun da altını çizen Erkan Yegen ekledi: “Avrupa ülkeleri, Türkiye’nin ürettiği ürünün kalitesinin farkında…”

BASINÇLI KAPLAR DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Askaynak LogoKaynak sektöründe 43 yıllık geçmişiyle Türk sanayisinin en köklü kuruluşları arasında yer alıyor Askaynak… 1 Mart 1974’te örtülü kaynak elektrodu üretimi ile faaliyete geçen kuruluş, 1998’de dünya devi The Lincoln Electric Company ile eşit paylı ortaklık yaparak gücüne güç kattı. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak adıyla yoluna devam eden Kaynak Tekniği Sanayi ve Ticaret A.Ş. bugün yıllık 40 bin ton örtülü elektrod, 30 bin ton gazaltı kaynak teli, 5 bin ton tozaltı kaynak teli ve bin 500 ton TIG kaynak teli üretim kapasitesine ulaştı. Şirket, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da bulunan 4 satış bürosu, yurt genelinde geniş bir alana yayılan 800’e yakın bayisi ve yaklaşık 500 çalışanı ile Türk sanayisine hizmet veriyor.

Günümüzde 70 ülkeye satış gerçekleştiren Askaynak, Türkiye’de ilklere attığı imzalarla da takdir topluyor. Türkiye’de “ISO 9001 Kalite Güvence Sistemi Sertifikası” ile “CE Sertifikası”nı alan ilk kaynak kuruluşu ünvanlarını taşıyor.

Askaynak’ın tarihinde 2014 yılının da ayrı bir önemi var. Üç yıl önce büyük bir atılım gerçekleştirerek  “Askaynak Automation” adıyla otomasyon ve robot teknolojileri alanına giren şirket, ülke adına gurur verici çalışmalar yürütüyor. Robotik MIG/MAG, TIG, punta ve lazer kaynakları ile robotik boyama, robotik tezgâh besleme ve kaynak mekanizasyonları konusunda çözümler üreten Askaynak Automation, Türkiye genelinde 300’ün üzerinde robotik otomasyon sistemini devreye almış durumda.

Teknoloji ve inovasyonu, çalışmalarının merkezine yerleştiren Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın Teknik Müdürü Erkan Yegen, söz konusu faaliyetlerin önemini dile getirirken, geçtiğimiz yıl mevcut ürünlere tamamen yeni 8 ürün daha eklediklerinin altını çiziyor. Robotik Ar-Ge bölümünün en son geliştirdiği bir sistemin müjdesini de veren Yegen’in aktardığı bilgilere göre, Robotik Lazer Sertleştirme Sistemi’nde malzeme yüzeyine lazer ışını gönderilerek istenilen derinlik ve genişlikte bölge sertleştirilebiliyor. Ayrıca sertleştirilen malzemede işlem sonrası hiçbir tolerans kaybı olmadan tüm işlem yalnızca saniyeler içinde tamamlanabiliyor.

Şirketin faaliyetlerinden, kaynak teknolojilerindeki son gelişmelere, sektörün sorunlarından ihracat atılımına kadar pek çok konuda Basınçlı Kaplar Dergisi’ne önemli bilgiler aktaran Yegen’in sorularımıza verdiği cevaplar özetle şöyle:

KAYNAK SEKTÖRÜ, EKONOMİNİN TEMEL TAŞI

– Kaynak teknolojilerinin imalat sanayi açısından önemini değerlendirir misiniz?

Son yıllarda sanayi üretimindeki artışa paralel olarak büyüme gösteren kaynak sektörünü, imalat sanayinin temel uygulamalarından biri olarak değerlendiriliyoruz. İmalat sanayi sektörü, Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yere sahip. Oluşturduğu katma değer, istihdam ve ihracat ile ekonomimizin temel taşı niteliğinde… Kaynak teknolojilerinin de imalat sanayinde oldukça önemli bir yere sahip olduğunu ifade edebiliriz. Birçok sektöre girdi sağlayan kaynak teknolojisi uygulamaları, Türkiye’nin sanayileşmesi ile beraber gün geçtikçe daha çok önem kazanıyor ve gelişiyor.

– Basınçlı Kaplar, sanayide büyük risk taşıyan sektörlerin başında geliyor. Bu anlamda kaynak kalitesinin en çok önem taşıdığı alan ‘Basınçlı Kaplar’dır, diyebilir miyiz? Önem sırası bakımından kaynakla doğrudan irtibatlı diğer sektörler hangileridir?

Basınçlı kaplarda kaynak kalitesi çok önemlidir… İmalatta kullanılacak ana malzemenin yüzey temizliğinden, kaynak dolgu malzemesinin kalitesinin güvenilirliğine kadar tüm süreci optimum kalitede geçirmek gerekiyor.

Ayrıca, kaynak yapılmadan önce kaynaklı imalatın çalışma şartlarıyla ilgili uygun kaynak yönteminin belirlenmesi, ehil kaynakçılar ile çalışılması ve üretim şartları da ayrıca önemli.

Kaynak sektörü, özellikle; otomotiv/ulaştırma, inşaat/altyapı, enerji, gemi inşa, boru imalat olmak üzere çeşitli alanlara hizmet veriyor. Büyüyen yerli otomotiv ve ulaşım sektörü, artan enerji talebi ile devlet teşvikleriyle gelişen nükleer ve rüzgâr enerji santralleri, artan çelik tüketimi sektörün büyümesindeki en önemli faktörler arasında, şeklinde ifade edebiliriz.

BİR YILDA 8 YENİ ÜRÜN

– Türkiye’deki kaynak üreticilerinin teknoloji geliştirme performanslarını nasıl görüyorsunuz? Şirketinizin bu konudaki çalışmalarını anlatır mısınız?

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak teknoloji ve inovasyonu her daim çalışma sürecimizin içerisinde konumlandırıyoruz. Bu doğrultuda en modern –global yaklaşımlarla üretim tekniklerimizi daha da geliştirmeye ve yenilikçi ürünlere imza atmaya çalışıyoruz.

Askaynak, elektrod ve kaynak teli ürün gamında sürekli yeni ürünler geliştiren ve mevcut ürünlerini müşteri memnuniyetine yönelik olarak daha da iyileştiren “öncü” bir kuruluş. Geçtiğimiz yıl mevcut ürünlerimize tamamen yeni 8 ürün daha ekledik. Bu çalışmaları mevcut Ar-Ge ekibimizin yanı sıra üniversitelerle, diğer Eczacıbaşı kuruluşları ile, tedarikçilerimizle ve müşterilerimizle işbirlikleri yaparak gerçekleştiriyoruz.

Özellikle, son beş yıldır kaynak makinesi Ar-Ge’si konusunda stratejik bir atılım içine girdik. Yürürlükteki tüm yasal gereklilikleri sağlayan, güçlü, verimli, sağlam, kullanıcı dostu ve modern invertörlerimizi kendimiz geliştiriyor ve üretiyoruz. Her yıl olduğu gibi, 2017’de de yeni makinelerimizi sırayla pazara sunmaya başladık.

Bu konuda genel bir değerlendirme yaparsak, özellikle son yıllarda Türkiye’de sektörde de gelişmeler yaşandığını söyleyebiliriz…

KURULU ROBOT SAYISI 10 YILDA 4 KAT ARTTI

 – Robotik otomasyon ve lazer, kaynak teknolojisinde gelinen son aşama mıdır? Kaynaklı üretimi, önümüzdeki dönemde hangi teknolojiler bekliyor?

Evet, özellikle robotik otomasyon sistemleri ülkemizde son yıllarda önemli bir artış gösterdi, kurulu robot sayısı 10 yıl önce 1500-2000 seviyesindeyken bugün 8000 adet seviyesinde… Bunun önemli bir artış olduğunu söyleyebiliriz, diğer yandan Almanya, Japonya gibi gelişmiş ülkelerdeki adetlerin maalesef çok altındayız. Sanayide Japonya’nın 300.000, Almanya’nın 200.000 seviyelerinde kurulu robotu var. Bu bağlamda, sürdürülebilir bir büyüme ve rekabetçilik için sanayimizin robotlaşmasına stratejik olarak yaklaşıp bu sayıları akıllı ve hızlı bir şekilde artırmalıyız.

Önümüzdeki dönemde ise Türkiye ve yakın coğrafyada robotik sistemlerin kullanım oranının, özellikle de imalat uygulamalarında, önemli ölçüde artacağını öngörüyoruz.

ROBOTİK LAZER TEKNOLOJİSİNDE YENİ SİSTEM

Askaynak Automation

Askaynak Automation

Bizler de Askaynak Automation olarak dünyadaki teknolojik değişim ve gelişim hızına ayak uydurabilmek için sürekli yeni ürünler oluşturup, mevcut ürünlerimizi de geliştirmeye odaklanıyoruz. Robotik Ar-Ge bölümümüzde Robotik Lazer Sertleştirme Sistemi’nin geliştirmesini tamamladık. Yeni robotik sertleştirme sistemimizle malzeme yüzeyine lazer ışını gönderilerek istenilen derinlik ve genişlikte bölge sertleştirilebiliyor. Ayrıca sertleştirilen malzemede işlem sonrası hiçbir tolerans kaybı olmadan tüm işlem yalnızca saniyeler içinde tamamlanabiliyor. Tabii ki bunların yanında, robotik lazerle kaynak ve kesme uygulamalarında müşterilerimizin gereksinimlerini aşan çözümler sağlıyoruz. Son olarak, yapısal çelik konstrüksiyonların imalatında, robotik uzaktan programlamayla (off-line programming) plazma kesme yöntemini de kabiliyetlerimiz arasına kazandırmış durumdayız.

GLOBAL REKABETTE ÖNE ÇIKMANIN YOLU

– Kaynak teknolojileri ile sanayinin gelişimi arasında nasıl bir paralellik var? ‘Burada itici güç kaynaktır’ tezine katılıyor musunuz?

Kaynak uygulamaları birçok farlı sektöre girdi teşkil ediyor. Bir ülkenin kaynak teknolojilerinde avantajlı konumda olması da ilgili sektörlerin global rekabetteki durumu açısından kritik önem taşıyor diyebiliyoruz. Bu anlamda Askaynak’ın ürünleri ile bu çeşitli sektörlerdeki gelişime güç kattığını söyleyebiliriz. Kaynak teknolojilerinin gelişiminin ve sanayinin gelişiminin birbirleri için itici güçler olduğunu söyleyebiliriz…

– Türk sanayisi kaynak teknolojilerinden yeterince yararlanıyor mu? Bu anlamda yaşanan sıkıntılar nelerdir? Sanayicilere teknoloji kullanımı konusunda önerileriniz var mı?

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak ileri teknoloji kaynak ürünleri üretiyoruz. Türk sanayi işletmelerinin kaynak teknolojilerinden yararlanma düzeyine baktığımızda; gelişmiş ülkelerin bir miktar gerisinden ama paralel bir gelişim söz konusu diyebiliriz. Bilgi ve yüksek teknolojiye dayalı, dolayısı ile daha verimli ve yüksek katma değer yaratma potansiyeline sahip imalat faaliyetlerinin artış göstermesi gelecek için potansiyel fırsatlar sunuyor.

Sanayinin gelişmesinde teknolojinin katkısının çok büyük olduğunu özellikle ifade etmek gerekiyor. Bu noktada hepimizin ülke olarak teknoloji üreten ve kullanan pozisyonunda olması çok önemli… Günümüzde dünya ile rekabette öne çıkabilmenin tek yolu teknoloji üretme ve kullanma becerilerine dayanıyor. Sanayideki işgücümüzün teknik yetkinliklerini geliştirip, onları teknoloji kullanımı konusunda hazır hale getirmeliyiz. Bu noktada eğitim çok önemli…

KAYNAK SEKTÖRÜMÜZ AVRUPA’DA ZİRVEYE KOŞUYOR

– Kaynak üreticilerinin ihracat yaptığı ülkelerin sayısına baktığımızda listenin 100’e yaklaştığını görüyoruz. ‘Türkiye dünyaya kaynak ihraç ediyor’ tespitine hak veriyor musunuz? Konuyla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir? Şirketinizin ihracat kapasitesi hakkında bilgi verir misiniz?

Belirttiğimiz gibi sektörümüz özellikle son yıllarda ciddi bir aşama kaydetti. Kaliteli ürünleri uygun fiyattan sağlayabilen Türkiye kaynak endüstrisinin Avrupa kaynak pazarında ön sıralara yükseldiğini görüyoruz, bu bize gurur veriyor. Şunu vurgulamak gerekir ki, Avrupa ülkeleri, Türkiye’nin ürettiği ürünün kalitesinin farkında…

İHRACAT ASKAYNAK’IN GENLERİNDE VAR

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak ihracat ve planlı büyüme bizim için önemli bir şirket politikası haline geldi diyebilirim. Bu strateji doğrultusunda sektörün önemli firmaları ile uzun soluklu iş birlikleri yapıyoruz. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak olarak ihracat bizim genlerimizde var. 1992 yılından beri ihracat kapasitemizi her geçen yıl daha da yükselttik ve yaklaşık 70 ülkeye ihracat yapma başarısı gösteriyoruz. Dünya çapında geniş bir alanda bölgesel bir güç olmayı hedefliyoruz.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'