‘Atıksu’ için ‘tıkanmaz’ sistem

0
Atık sulardaki katı maddeler çeşitli nedenlere bağlı olarak her geçen gün artış gösteriyor. Pompa sistemleri, atık sulara karışan cisimlerin neden olduğu sorunlar nedeniyle görevlerini yerine getirmekte zorlanabiliyor. Bu probleme çözüm getirmek için harekete geçen ve kompakt katı madde ayırma sistemi Wilo-EMUport CORE’u geliştiren Wilo, her geçen yıl daha fazla işletmeye fayda sağlıyor. Wilo-EMUport CORE atık su toplamada ve taşımada en yüksek işletim güvenliğini sağlıyor.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL HABER

Wilo-EMUport katı madde ayırma sistemi, geleneksel pompa sistemlerine göre önemli avantajlar sunuyor. Wilo-EMUport atık suyu, katı maddeler ve ön temizliği yapılmış atıksu şeklinde ayrıştırıyor. Bu teknik çözüm sayesinde büyükçe katı maddeler pompanın hidrolik sistemi tarafından taşınmak zorunda kalmıyor. Büyük maddeler, katı madde ayırma haznelerinde toplanırken ön temizliği yapılmış atık su geri yönde pompa içerisinden bir toplama haznesine akıyor. Bu hazne dolduğunda seviyeye bağlı olarak pompalardan biri çalışmaya başlayıp ön temizliği yapılmış atık suyu toplama haznesinden ve katı madde ayırma haznesinden pompalıyor. Bu işlem sayesinde toplama haznesi boşaltılıyor, ayırma haznesi çalkalanıyor ve katı maddeler ön temizliği yapılmış suyla basınçlı boru hatlarına iletiliyor. Wilo-EMUport katı madde ayırma sistemlerinde daima dönüşümlü olarak devreye giren iki pompa kullanılıyor. Bu uygulamayla, pompalama yoluyla boşaltma işlemine ek olarak gelen suyun ikinci pompa tarafından normal olarak pompalanması ve böylelikle sürekli bir su gelişinin sağlanması sonucu elde ediliyor.

MUTLAK KOROZYONSUZ MALZEMELER

Wilo-EMUport CORE katı madde ayırma sistemi, her geçen yıl eklenen yeni fonksiyonlarla daha da gelişiyor. Bu bağlamda son yapılan iyileştirmelerle ürünün hem işletim güvenilirliği artırıldı hem de bakım çalışmaları kolaylaştırıldı. Benzer sistemlerde toplama hazneleri ve katı madde ayırma hazneleri genellikle paslanmaz çelikten yapılıyor. Wilo ise malzeme seçimini yaparken polietilen ve poliüretan kullanmaya karar verdi. Bu malzemeler, kaynak işlerinin ardından kusurlu pasifleştirme nedeniyle hızla korozyona uğrayan paslanmaz çeliğe nazaran mutlak olarak korozyonsuz olmalarıyla fark yaratıyor. Ayrıca polietilenin çok uzun ömürlü ve diğer malzemelere göre çok daha hafif olması nedeniyle sistemin yerinin duruma göre bina içerisinde değiştirilmesi kolaylaşıyor. Giriş kutusu da poliüretandan olduğu için korozyonsuz ve darbelere karşı çok dayanıklı bir yapıya sahip. Dolayısıyla taş veya tahta gibi büyükçe katı maddeler giriş kutusuna zarar veremiyor. Toplama haznesindeki artık su hacmini en aza düşürmek için, haznenin geometrisi gerekliliklere göre uyarlandı. Haznenin tabanı tamamen eğik tasarlanırken, haznenin en alttaki bölümlerinin doğrudan pompanın altında kalması sağlandı. Bu yapım şekli sayesinde toplama haznesinde çökeltiler oluşması engellenmiş oldu.

WiloSİSTEM SÜREKLİ İŞLETİMİ SAĞLAMAK İÇİN TASARLANDI

Wilo-EMUport CORE’da pompanın hava tahliyesi de otomatik bir şekilde gerçekleşiyor. Bu amaçla pompa, sisteme hafif açılı olarak yerleştirildi ve hidrolik sistemde hava boşluklarının oluşması engellendi. Pompalar hijyenik nedenlerle kuru olarak monte ediliyor ve yüksek IP 68 koruma sınıfını (kalıcı olarak daldırılabilir) yerine getiriyorlar. Her pompa istasyonu kullanım ömrü süresince en az bir kez su altında kalırken, IP 68 koruma sınıfındaki pompalar için bu durum sorun teşkil etmiyor. Dolayısıyla işletim güvenliği, sistemlerin geçici olarak su altında kalması durumunda da sağlanıyor. EMUport CORE’un gelişmiş özellikleri sayesinde sistemde sürekli işletim kesintiye uğramıyor. (İşletim tipi S1).

BAKIM MASRAFLARINDA TASARRUF

Wilo-EMUport CORE’da, pompa fonksiyonunu iptal edebilecek büyüklükte katı maddelerin pompaya girmesine imkân verilmiyor. Katı madde ayırma ünitesinin ve katı madde ayırma haznelerinin atık bırakmayacak şekilde temizlenmesi otomatik olarak, düzenli bir pompa çevrimiyle gerçekleştiriliyor. Bakım çalışmaları zahmetli ve zaman alan pompa sökme işlemlerine gerek kalmadan yapılabiliyor. Bakımı kolay giriş kutusunun şeffaf kapağı sayesinde pompa çalışırken gözle kontrol yapılabiliyor. Kompakt yapım şekli bir başka avantajı beraberinde getiriyor: Wilo-EMUport CORE katı madde ayırma sistemi iç çapı sadece 1,5 metre olan bacalara da sığabiliyor. Bu sayede ek montaj masrafları da azalıyor.

Yeni teknolojiler, düşük işletme giderleri, enerji tasarrufu, uzun işletme ömrü ve bakım kolaylıkları gibi özellikleriyle fark yaratan Wilo-EMUport CORE, kendi alanında en gelişmiş ve verimli ürün olarak sektöre öncülük yapıyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'