‘Atıksu’da yüzde 100 başarı

0
Kocaeli’de gerçekleştirdikleri projelerle atıksu arıtma oranını yüzde 100’e çıkaran İSU’nun Genel Müdürü Ali Sağlık, Kontrol Dünyası’nın sorularını cevapladı. Artık, İzmit Körfezi’ne atıksu bırakılmayacağının altını çizen Sağlık, bu sayede hem mavi bayraklı plaj sayısının hem de denizdeki canlı çeşitliliğinin artacağına dikkat çekti. İzmit Körfezi’nin temizlenmesinin başta İstanbul olmak üzere tüm komşu illeri olumlu yönde etkileyeceğini vurgulayan Sağlık, yeni hedeflerini de açıkladı: “Kimyasal Arıtma Tesisi…”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

İSUSu ve atıksu şehirlerin en önemli problemini oluşturuyor. Bir yandan sağlıklı içme suyu temini için uğraşan ilgili kurumlar, diğer yandan atıksuların bertaraf edilmesi veya arıtılması amacıyla projeler geliştiriyor. Bu alanda çok başarılı örnekler var. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) şehrin gerek içme suyu gerekse atıksu sorunu konusunda önemli mesafeler kat etmiş durumda. Son birkaç ayda işletmeye alınan tesisler bile kaydedilen aşamayı göstermeye yetiyor. Gebze – Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi, Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi, Gebze ve Kullar Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisleri yanı sıra il genelinde yapılan içme suyu depoları bunlardan sadece birkaçını oluşturuyor.

Söz konusu projelerle en büyük hedefine ulaşan İSU, atıksu arıtma oranını yüzde 100’e çıkardı. Bu sürecin son halkası ise geçtiğimiz ayın (Ağustos) başında tamamlandı. Gebze – Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi işletmeye alındı. 40,3 milyon liraya mal olan proje sayesinde derin deniz deşarjı yapılan İzmit Körfezi’ne artık atıksu verilmeyecek.

İl genelinde halen 5 bin 590 kilometreyi aşan kanalizasyon hattı, onlarca atıksu terfi merkezi ve “Su Hastaneleri” denilen 22 adet atıksu arıtma tesisi işleten İSU’nun Genel Müdürü Ali Sağlık, elde ettikleri başarının Türkiye’de bir ilk olduğunu vurguluyor. Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevaplayan Sağlık, gerçekleştirilen projelerin önemine dikkat çekerken, çevreye atıksu bırakılması gibi bir durumun artık söz konusu olmayacağının altını çiziyor. İzmit Körfezi’nde ‘Sıfır Kirlilik’ hedefine ulaştıklarını ifade eden Sağlık, temizlenen sahillerle birlikte mavi bayraklı plajların sayısının ve denizdeki canlı çeşitliliğinin artacağını söylüyor. “Şu anda Körfez’de 70’in üzerinde canlı çeşitliliği oluşmuş durumda.” diyen Sağlık, Kocaeli’deki olumlu gelişmelerin Marmara Bölgesi’nin geneline fayda sağlayacağına dikkat çekiyor. Bölgede şehirlerin neredeyse bitişik hale geldiğini hatırlatırken, “İzmit Körfezi’nin temizlenmesi başta İstanbul olmak üzere diğer komşu illeri de olumlu yönde etkileyecektir” tespitinde bulunuyor. Sağlık, yeni projelerin yönünü de belirlediklerine işaret ediyor: “Bölgemizin sanayi şehri olmasından dolayı kimyasal arıtma büyük önem arz ediyor. Şimdi Kimyasal Arıtma Tesisi projemizi hayata geçireceğiz.”

İSU Genel Müdürü Ali Sağlık’ın, sorularımıza cevaben yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

KÖRFEZ ÇEVRESİ KONTROL ALTINDA

– Görevinizde 1 yılı geride bıraktınız. Gerek içme suyu gerekse atıksu konusunda hedefleriniz nelerdi? Bunları ne oranda gerçekleştirebildiniz?

1995 yılında kurulan İSU Genel Müdürlüğü, sadece İzmit merkezinde hizmet veriyordu. 2004 yılında çıkarılan Büyükşehir Belediyesi Yasasıyla pilot bölge seçildikten sonra Kocaeli İl geneline hizmet vermeye başladı. Türkiye’nin önemli bir sanayi şehrinde suyu yöneten kurum olarak, içme suyu konusunda sorumluluk sahamız içindeki vatandaşlarımıza sağlıklı, kaliteli ve arıtılmış içme suyu temin ediyoruz. Barajlar, göl ve göletler ile yerel kaynaklardan temin ettiğimiz suyu, modern arıtma tesislerimizde arıtıyor, elde ettiğimiz kaliteli suyumuzu; yenilediğimiz son teknoloji ürünü isale ve şebeke hatları ile vatandaşlarımıza ulaştırıyoruz. Bugün İşlettiğimiz 8.763 km uzunluğundaki içme suyu hattımızın, 2004 yılından bu güne kadar 5.288 km olmak üzere yüzde 60’ını yeniledik. Bu çalışmaların sonucunda, 2004 yılında içme suyunda yüzde 72 olan kayıp kaçak oranımızı 2017 yılı sonunda yüzde 33’e, bu ay sonu itibariyle de yüzde 30’a indirdik. Hedefimiz her geçen gün önemi artan içme suyundaki kayıp kaçak oranını dünya standartlarına indirmek olacaktır.

İşlettiğimiz 5.590 km uzunluğundaki kanalizasyon hatlarımızın yaklaşık yüzde 63’üne tekabül eden 3.537 km uzunluğundaki kısmını yeniledik. Atıksu konusunda yaptığımız yatırımlar ile bugün atık suyunu yüzde 100 arıtan bir şehir olduk. Artık İzmit Körfezi’ne atıksu bırakılmıyor. Bu oran ile birlikte ülkemizde bir ilki daha gerçekleştirdik. Körfez çevresi 8 adet atıksu arıtma tesisi, 24 adet atıksu terfi merkezi ve 130 km uzunluğundaki kuşaklama kolektör hattı ile çepeçevre kuşatılarak kontrol altına alınmıştır.

İÇME SUYU İÇİN 13 ARITMA TESİSİ, 604 DEPO

– İçme suyu projelerinin kentin ihtiyacını karşılamaya yönelik etkilerini açıklar mısınız?

Şehrimizin içme suyu ihtiyacının yüzde 80’i halihazırda Yuvacık Barajı’ndan karşılanmaktadır. Sürekli büyüyen bir sanayi kentinin idarecileri olarak şehrimizin geleceğini düşünüyoruz. Bu hedef ışığında bölgenin uzun yıllar içme suyu ihtiyacını karşılayacak, yıllık 50 milyon metreküp verimliliği olan Kandıra Namazgah Barajı’nı inşa ettik. Gebze Denizli Göleti yine bizim içme suyu temini adına önemli yatırımlarımızdandır. İhtiyaç olması halinde Sapanca Gölü’nden su alıyoruz. Yine yerel su kaynaklarımızdan da şehrimizin içme suyu ihtiyacını karşılama noktasında yararlanıyoruz. Baraj ve yerel kaynaklardan elde ettiğimiz ham suyu il genelindeki 13 adet içme suyu arıtma tesisimizde arıtıyoruz. Kocaelililerin içme suyu ihtiyacını karşılamak için farklı kapasitedeki 604 adet içme suyu deposu ile hizmet veriyoruz. Yaklaşık 9 bin km uzunluğunda içme suyu hattına sahibiz. Hızlı sanayileşmenin ve buna bağlı olarak nüfus artışının etkisini göz önünde bulundurarak yeni barajlar inşa ediyoruz. Karamürsel İhsaniye’de 16 milyon m3 kapasiteli baraj inşaatı DSİ tarafından sürdürülüyor. Yine Karamürsel’de 9 milyon m3 kapasiteli Avcıdere Barajı yapılacak.Ayrıca devletimiz, bölgenin içme suyu ihtiyacını karşılamak için Sakarya’da Ballıkayalar Barajı’nı inşa etmektedir. Buradan 80 milyon m3 su alma hakkımız bulunmaktadır. Bizim bir sloganımız var,‘’Kocaeli’de Su Musluktan İçilir.’’ Bu ilke doğrultusunda yatırımlar yapıyoruz; Bu söylemi slogan olmanın çok çok ötesinde Kocaeli’de bir gerçeğe dönüştürmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi

Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi

SANAYİNİN PROSES SUYUNU KARŞILAYACAĞIZ

– Kocaeli’de kaç adet atıksu arıtma tesisi var? Bunların teknik özellikleri ve kapasiteleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Atıksudaki hedefimiz, sıfır kirlilik ve yüzde yüz atıksu arıtma oranını yakalamaktı. Kurum olarak İzmit Körfezi’nin etrafında, Karadeniz sahillerinde ve kırsal alanlarda arıtma tesisleri inşa ettik. Bugün, çeşitli kapasitede 22 adet atıksu arıtma tesisi işletiyoruz.En son Dilovası İlçesi’nin tamamı ve Gebze İlçesi’nin kuzey kesiminin atıksularını arıtmak için Dilovası İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi inşaatını tamamlayarak işletmeye aldık. İleri düzeyde azot ve fosfor giderimi yapabilen, uzun havalandırmalı aktif çamur sistemine sahip bir atıksu arıtma tesisi olan Dilovası Atıksu Arıtma Tesisi, yaklaşık 58 milyon liraya mal oldu. Tesis, 2022 yılına kadar tahmini 222 bin nüfusa hizmet edecektir. Tesis bünyesinde 25.000 m3/gün kapasiteli ultraviyole dezenfeksiyon ünitesi bulunmaktadır. Burada ileri arıtmaya tabi tutulan sular yeşil alanların sulanması için kullanılmaktadır. İhtiyaç halinde bölgedeki sanayi kuruluşlarının kullanma ve proses suyu ihtiyacı da karşılanabilecektir.

Ayrıca, Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisinin yenilenmesi çalışmalarımız da program çerçevesinde sürüyor. Bu tesis ile birlikte 42 Evler Atıksu Arıtma Tesisi’nin kapatılması düşünülmektedir. Yeni arıtma tesisinin kapasitesi 142.500 m3/gündür.715 bin nüfusa hizmet verecek tesiste 15.000 m3/gün kapasiteli geri kazanım suyu kapasitesi de bulunmaktadır. Tesisin üzerinde 19.000 m2’lik alanda Güneş Enerji Santrali (GES) kurulumu yapılıyor. Yıllık 1.825 GWh enerji üretimi ile yılda 1 milyon lira enerji geliri elde edilecek ve tesisin enerji ihtiyacının bir kısmı buradan karşılanacaktır.

BİR YILDA 123 MİLYON METREKÜP ATIKSU ARITTIK

İşlettiğimiz arıtma tesisleri ile 2017 yılında 123 milyon m3 atıksu arıttık. Bu arıtmanın sonucunda çıkan 65 bin m3 atıksu çamurunun çimento fabrikasında bertarafı için 11 milyon lira bedel ödedik. Böylelikle çevre ve denizlerimizin kirlenmesinin önüne geçtik. Gebze ve Başiskele Kullar İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerinde Çamur Yakma ve Enerji Üretim Tesisleri inşa ettik.İmalatları tamamlanan tesislerin ruhsat işlemleri sürüyor. Yakın zamanda işletmeye alınması ile birlikte bu tesislerden atıksu çamurları bertaraf edilecek ve çıkan enerji ile tesislerin enerji maliyetlerinin bir kısmı karşılanabilecektir.

Darıca Kanalizasyon Tüneli

Darıca Kanalizasyon Tüneli

– Gebze Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi, yaptığınız atıksu altyapı çalışmalarının sonuncusu mudur?

Gebze-Darıca Sahil Kolektör ve Tünel Projesi, İzmit Körfezi Atıksu Kuşaklama Kolektör Hattının son aşamasıdır. Kot farkı nedeniyle iki ilçedeki sahil bölgelerinin atıksuları derin deniz deşarjı yapılıyordu. Bu proje kapsamında iki ilçedeki 11 mahallenin (Gebze; Eskihisar, İstasyon, Barış, Sultan Orhan, Osman Yılmaz, Tatlıkuyu. Darıca; Fevzi Çakmak, Cami, Zincirlikuyu, Merkez ve Bağlarbaşı, Farabi Devlet Hastanesi) atıksularını Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisine ulaştırmak için Darıca ile Bayramoğlu arasında 2,5 km uzunluğunda atık su tüneli inşa ettik. Devasa boyutlu ve yer yer yerin yüz metre altından geçen tünel ve terfi merkezlerinin inşa çalışmaları tamamlandı.

KARADENİZ SAHİLLERİ DE ‘ATIKSU’DAN ARINDIRILDI

2016 yılında başlanan ve İzmit Körfezi’ni atıksulardan tamamen arındıracak olan projenin son ayağının tamamlanmasıyla birlikte İzmit Körfezi’ne bakan Gebze ile Darıca İlçelerine bağlı mahallelerle sahil kısımlarının atıksuları, kolektör hattına verildi. Atıksular, Gebze Eskihisar Feribot İskelesi, Darıca Askeri Alan ve Dudayev Sahil Parkı’nda olmak üzere yeni yapılan terfi merkezleri ve 2,5 km uzunluğundaki atıksu tüneli ile daha önce birinci kısmı tamamlanan kolektör ve terfi merkezine bağlantısı sağlandı. Gebze İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılan atık sular arıtılmaya başlandı.

Kocaeli’de yüzde 100 atıksu arıtma ile birlikte İzmit Körfezi ve Karadeniz sahillerimiz atıksudan kaynaklanan kirlilikten arındırıldı. Bu çalışmaların sonucunda İzmit Körfezi’nde yer alan Karamürsel’de; Altınkemer, Karadeniz kıyısında bulunan Kandıra’da; Kerpe, Cebeci, Bağırganlı ve Kumcağız olmak üzere 5 adet Mavi Bayraklı plaj halkımızın hizmetine sunuldu.

Darıca Eskihisar Sahil Kanalizasyon Kolektör Hattı ve Tünel projesi ile de bu hedefimizi gerçekleştirmiş olduk. Çalışmalarımız bundan sonra da şehrin ve zamanın ihtiyaçlarına göre devam edecektir.

KÖRFEZ’DE 70’TEN FAZLA CANLI ÇEŞİTLİLİĞİ OLUŞTU

– Atıksu arıtma oranında yüzde 100’e ulaştığınızı duyurdunuz. Bu, artık Kocaeli’de denize atıksu bırakılmayacağı anlamına mı geliyor? Bunun sağlayacağı avantajları ve çevresel etkileri anlatır mısınız?

Hedefimiz ‘Yüzde 100 Arıtma ve Sıfır Kirliliktir.’ Yukarıda da belirttiğimiz gibi Gebze – Darıca Sahil Kolektör ve Tünel Hattı Projesi ile yüzde 100 atıksu arıtma oranına kavuştuk. Bu projenin tamamlanmasıyla birlikte artık derin deniz deşarjı yapılmayacağı gibi çevreye atık su bırakılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Böylelikle İzmit Körfezi’nde ‘Sıfır Kirlilik’ hedefine ulaşmış olduk. Bunun sonucunda temizlenen sahillerimiz ile birlikte İzmit Körfezi’nde mavi bayraklı plajlarımızın sayısının yanında denizlerimizde canlı çeşitliliği artacaktır.

Şu güzel gelişmeyi de belirtmeden geçemeyeceğim; şu anda Körfez’de 70’in üzerinde canlı çeşitliliği oluşmuş durumdadır.

TEMİZLİK MARMARA’NIN GENELİNİ ETKİLEYECEK

– Gerçekleştirdiğiniz projelerin başta İstanbul olmak üzere çevre illere de katkısı var mı?

Marmara Bölgesi’nde şehirler, sanayi ve artan nüfus ile birlikte yoğunlaşmış ve neredeyse bitişik hale gelmiştir. Kocaeli; İstanbul, Yalova, Sakarya ve Bursa illeri ile iç içe bir durumdadır. Çevre hepimizi ilgilendiriyor. Bir defa şunu belirtmekte fayda var; İzmit Körfezi’nin temizlenmesi ve artık atıksu bırakılmayacak olması başta İstanbul olmak üzere diğer komşu illeri de olumlu yönde etkileyecektir. Sınırlarımız içinde bulunan ve ihtiyaç olduğunda su aldığımız Sapanca Gölü’nü de kolektör hatları ile atıksulardan arındırdık.

HEDEF KİMYASAL ATIK SULAR

– Elde edilen yüzde 100’lük başarıyla arıtma projelerinin tamamlandığı söylenebilir mi? Yeni hedefleriniz nelerdir?

Suya yön veren ve şehrin yüz akı bir kurum olarak, hayata geçirdiğimiz projeleri etkin ve verimli kullanmanın yanında şehrimiz için her geçen gün yeni projeler ve atılımlar gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bölgemizin sanayi şehri olmasından dolayı kimyasal arıtmada çok büyük önem arz ediyor. Kimyasal atıksuların arıtılması için Kimyasal Arıtma Tesisi projemiz bulunmaktadır. Bu tesisi hayata geçirmek istiyoruz. Su ve atıksu sektörü ile ilgili olarak gelecek projeksiyonumuzu teknoloji ağırlıklı olarak sürdüreceğiz.

– Son olarak su ve atıksu tesislerinin modernizasyonu konusundaki çalışmalarınızı aktarır mısınız?

İSU Genel Müdürlüğü olarak; teknolojik yatırımlar, içme suyu ve atıksu arıtma tesisleri, SCADA sistemlerinde öncü kurumuz. Yaptığımız yatırımlarda son teknolojiyi kullanıyoruz. Kullandığımız arıtma tesislerinin tamamını İleri Biyolojik hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İnşaatını sürdürdüğümüz Kullar Atıksu Arıtma Tesisi’nin ardından; Gölcük Yeniköy, Karamürsel ve Körfez Atıksu Arıtma Tesislerini azot fosfor giderimi yapacak hale getirmek için projelerimizi hayata geçirmek için önümüzdeki dönemlerde çalışmalara başlayacağız.

Share.

About Author

Leave A Reply

'