‘Basınçlı Kaplar’da rekabetin bedeli ağır olur

0
Türkiye’nin en büyük kriyojenik tank üreticilerinden Karbonsan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Karacalar, Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevapladı. Tank üretiminde güvenliğin önemine dikkat çeken Karacalar, bazı üreticilerin rekabet amacıyla kaliteden taviz verdiğini anlattı. Bunun bedelinin hayati olabildiğine dikkat çeken Karacalar üreticileri uyardı: “Birimizin yaptığı hatanın bedelini hepimiz ödüyoruz. Yurt dışında bazı pazarlarda Türk malını Çin malıyla eşdeğer tutuyorlar.”
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Karacalar, Karbonsan’ın hedeflerini de anlattı. 2016’da enerji sektöründe büyüme, iç piyasada pazar payını artırma hedeflerini tutturduklarını ve planladıkları cironun yüzde 50 üzerine çıktıklarını kaydeden Karacalar, rakamı bu yıl yüzde 20-30 artırmaya çalıştıklarını vurguladı. Büyüme ve otomasyona yaptıkları yatırımların semeresini gördüklerinin altını çizen Karacalar, başarının sırrını ise şöyle özetledi: “Basınçlı kap üretiminde en son teknolojiyi kullanma gayreti…’

BASINÇLI KAPLAR DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Karbonsan LogoTürkiye, başta kriyojenik tank olmak üzere basınçlı kap imalatında dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alırken, bu başarıda Karbonsan’ın da payı büyük. İmalatının yüzde 70’ten fazlasını 6 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihraç eden Karbonsan, kurulduğu 1994’ten bu yana imrenilecek bir büyüme kaydediyor. Geçtiğimiz yıl cirosunu yüzde 50 arttırmayı başaran firma bu yılki yüzde 30’luk büyüme hedefine de emin adımlarla ilerliyor:

Oksijen, azot, argon, karbondioksit, LNG ve LPG gibi sıvılaştırılmış gazların depolanması ve dağıtımı için; sabit ve taşınabilir tanklar, yarı römorklar, kamyon üzeri tanklar ve buharlaştırıcılar üreten Karbonsan, bunların yanı sıra elektrik santralleri, rafineriler, petrokimya tesisleri ve değişik sanayi kuruluşları için de çok çeşitli basınçlı kap ve ekipman imal ediyor. Kriyojenik ürün ve sistemlerin dizayn ve üretimi konusunda sanayinin liderleri arasında yer alan Karbonsan müşterilerinin ve pazarın ihtiyaçlarına bağlı olarak ürün yelpazesini sürekli genişletiyor. Listeye en son dahil edilen ürünlerin başında LIN, LOX, LAR, LPG ve LNG için 20” ve 40” ISO Tank Konteyner yer alıyor.

Bağlı olduğu Aytemiz Şirketler Grubunun jeotermal kaynaklardan elektrik üretimi konusundaki faaliyetlerine paralel olarak, Karbonsan son yıllarda buhar püskürtme enjektörü, pentan tankı, hava tankı, seperatör, damıtma kolonları, susturucu gibi derin sondaj ve jeotermal elektrik üretiminde kullanılan yeni ürünleri de ürün portföyüne dahil etti.

TEK ÇATI ALTINDA TOPYEKÜN KRİYOJENİK ÇÖZÜMLER

Karbonsan, tek bir çatı altında hemen hemen bütün kriyojenik uygulamalara ve uydu tesisler, LNG ve LCNG yakıt istasyonları ile LNG gemi ve araç yakıt dolum sistemlerine çözümler sunuyor.

Bursa Orhangazi’de en yeni teknolojik imkanlarla donatılan fabrikası ve üstün iş gücü kaynaklarıyla basınçlı kap üreticileri arasındaki yerini sağlamlaştıran Karbonsan, yeni hedeflerin peşinde koşuyor. Bu yolda taviz vermediği iki unsur var; kalite ve güvenlik. Karbonsan’ın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Turgay Karacalar bu ilkelerin önemini anlatırken, Türkiye’de basınçlı kaplar üretimine yeterince kıymet verilmemesinden de yakınıyor.

Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevaplayan Karacalar, başta kriyojenik tanklar olmak üzere basınçlı kapların büyük riskler taşıdığının altını çiziyor. “Başınızı yastığa koyduğunuzda rahat yatabilmek için para kazanmak ikinci plana geçmeli, öncelikli plan bu işin salimen teslim edilmesi olmalı.” diyen Karacalar, fakat piyasaya bakıldığında durumun iç açıcı olmadığına dikkat çekiyor. Müşteriden gelen fiyat baskısının rekabeti artırdığını, bazı üreticilerin bu rekabeti sağlayabilmek için kaliteden taviz verdiğini belirten Karacalar uyarıyor: “Sadece bir kaynak makinesi alıp sacı birbirine kaynatmakla bu sonuçlanmıyor. Burada gözden kaçırılabilecek, dikkatlice yapılmayacak olan bazı üretim aşamalarıyla maliyet düşürülmeye çalışılıyor. Bunun bedeli hayati olabiliyor.”

Karbonsan’ın kuruluş sürecinden hedeflerine, üretim tesisinin özelliklerinden sektörün sorunlarına kadar pek çok konuda önemli bilgiler veren Turgay Karacalar’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

DÜNYADA LNG SİSTEMLERİNE TALEP ARTIYOR

– Karbonsan’ın kuruluş süreci ve ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Karbonsan Aytemiz Şirketler Gurubu’na bağlı bir kuruluş. 1994 yılında kurulmuş. Ağırlıklı olarak kriyojenik tank üretimi ile iştigal ediyoruz. Sabit ve taşınabilir her türlü vakum izolasyonlu ya da poliüretan izolasyonlu tank imalatı başlıca faaliyet konumuz. Bununla beraber rafineriler, petrokimya tesisleri ve değişik sanayi kuruluşları için basınçlı kap imalatı yapıyoruz. LNG, LPG tankları yine üretim konusunu teşkil ediyor.

Son zamanlarda petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan ve hidrokarbonların mümkün mertebe kullanılmamasına olan eğilimden sonra LNG’ye olan talep dünyanın değişik yerlerinde artmaya başladı. Dolayısıyla da bu LNG tankları, LNG sistemleri her yerde yaygın kabul görmeye başladı. Türkiye’de her ne kadar doğalgazla ilgili boru hatlarının yaygınlaşmasından dolayı LNG tüketimi azaldıysa da dünyanın değişik yerlerinde çok artıyor. Bu konuda bizim faaliyetimiz oldukça yoğun. LNG’nin dışında, değişik sanayi kuruluşları için, elektrik santralleri için çeşitli ekipman ve basınçlı kap üretimlerimiz yine var.

Ağırlıklı olarak yurt dışına çalışıyoruz. Yani üretimimizin yaklaşık olarak yüzde 70’inden fazlası yurt dışına gidiyor diyebilirim. Türkiye’de de çalıştığımız firmalar, yine sektörünün öncü kuruluşlarından… Hem ASME standartlarına göre hem de Avrupa normlarına göre üretim yapıyoruz.

BÜYÜME YATIRIMLARI SONUÇ VERDİ

– Karbonsan 2016 hedeflerini hangi oranda gerçekleştirdi? 2017 hedefleri nelerdir?

2016 yılında enerji sektöründe büyümeyi hedefliyorduk. Bu hedefimizi tutturduk. İç piyasada pazar payımızı biraz daha arttırmaya niyetlenmiştik. Bunu da gerçekleştirdik. Ciro bakımından hedeflediğimiz cironun yüzde 50 üzerine çıktık. Bu sene de yine en az yüzde 20-30 civarında geçen seneki ciromuzu arttırmayı hedefliyoruz. Geçen sene bir büyüme yatırımı yaptık. Kapasitemizi yaklaşık olarak yüzde 50 civarında arttırdık. Otomasyona yönelik yeni yatırımlar yaptık. Mümkün mertebe basınçlı kap üretiminde kullanılan en son teknolojiyi kullanmak için hem kendi bünyemizde makine tasarımları yapıyoruz hem de yurt dışında bu konuda en başarılı firmaların ürünlerini alıp kullanmaya çalışıyoruz. Bunun da semeresini görmeye başladık. Hem kalite olarak hem maliyet açısından ciddi faydalar sağladı.

DOĞRU MALZEME, SAĞLIKLI TEST

– Türkiye’de basınçlı kap üretiminde yaşanan sıkıntıları anlatır mısınız?

Basınçlı kapların üretimi yeteri kadar önemsenmiyor. Bunlar basınç altında çalıştığı için korozyon payının bile dikkate alınıp alınmaması bizim açımızdan çok kritik. Yani hiç ummadığınız şartlarda bu ürünler çalışabiliyor. Bazen deniz suyuna maruz kalıyor, bazen tankın içerisinde su birikiyor… Bazen hiç ummadığınız bir rutubetli ortamda çalışıyor ve sizin verdiğiniz ürün teorik şartlarda çalışmadığı için beklenilen ömründen çok daha kısa süre içerisinde beklenmedik bir korozyona maruz kalıyor. Dolayısıyla da bunların üretimiyle ilgili testlerin sağlıklı yapılmaması, doğru malzemelerin kullanılmaması, gerekli tedbirler alınmadan bütün sistemin dizaynının yapılması hiç beklenmedik sonuçlar doğurabiliyor.

PARA DEĞİL İŞİ SALİMEN TESLİM ETMEK ÖNEMLİ

Dolayısıyla da başınızı yastığa koyduğunuzda rahat yatabilmek için para kazanmak ikinci plana geçip öncelikli plan bu işin salimen teslim edilmesi olmalıdır. Bunu bütün üreticilerin net bir şekilde kabullenmesi gerekiyor. Fakat piyasaya baktığınızda müşteriden gelen fiyat baskısı üreticilerin ister istemez rekabetini arttırıyor. Bu rekabet tabi firmaların hepsinde aynı sonuçla ortaya çıkmıyor. Bazıları bu rekabeti sağlayabilmek için kaliteden taviz veriyor. Kaliteden taviz verilmesi, eninde sonunda firmanın hayatiyetini riske sokacak kadar büyük zararlar doğurabiliyor. Dolayısıyla da müşteriler açısından dikkat edilmesi gereken en önemli şey; kaliteyle beraber fiyatın değerlendirilmesi, aynı kategorideki ürünlerin birbirleriyle karşılaştırılması olmalıdır.

BİRİMİZİN YAPTIĞI HATANIN BEDELİNİ HEPİMİZ ÖDÜYORUZ

Sadece bir kaynak makinesi alıp sacı birbirine kaynatmakla bu sonuçlanmıyor. Yani işin içindeki firmaların çok yakından bildiği gibi burada gözden kaçırılabilecek, dikkatlice yapılmayacak olan bazı üretim aşamalarıyla maliyet düşürülmeye çalışılıyor ve bunun bedeli hayati olabiliyor.

Bazı firmaların yaptığı şeyler, yurt dışında birkaç yerde karşılaştım, Türkiye’deki diğer firmaların da o pazara tekrar girmesinde bu sefer sorunlara yol açıyor. Birimizin yaptığı hatanın bedelini hepimiz ödüyoruz. Dolayısıyla kaliteli ürün beraberinde bütün firmaların da önünü açarken, bir piyasaya gönderilen kalitesiz bir ürün diğer firmaların da tekrar girmesini engelliyor. Bazı pazarlara girdiğimizde, Türk malı denildiğinde, tamam Türkler iyi mal yapar deniliyor. Çünkü bizden önce giden arkadaşlarımız çok iyi ürünlerle girmişler. Bazısında da Türk malını Çin malıyla eşdeğer kabul ediyorlar.

ŞİLİ’YE DE MAL VERİYORUZ, İRLANDA’YA DA

– Satış sonrası hizmetlerin öneminden ve Karbonsan’ın bu konudaki faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Ürünlerimiz, çok uzun süre kullanım için alındığından dolayı satış sonrası servis ağı çok önemli… Biz bunu bazı bölgelerde işbirliği yaptığımız firmaları kullanarak, bazılarında ise Türkiye’den servis göndermek suretiyle çözüyoruz. Kendi bünyemizde montaj ekibi de olduğu için hem satış sonrasındaki ihtiyaçların karşılanmasında hem montajda hem periyodik bakımlarda kendi bünyemizdeki servis ağından faydalanıyoruz. Dünyanın birbiriyle alakasız bölgelerine hizmet veriyoruz. Yani Şili’ye de mal veriyoruz, Bangladeş’e de… İrlanda’sına da gidiyor, Güney Afrikası’na da… Dolayısıyla tek bir merkezden bunu yönetmek zor olduğu için bölgesel firmalarla da işbirliği yapıyoruz.

FABRİKAMIZ İÇ VE DIŞ PİYASA AÇISINDAN MERKEZİ KONUMDA

– Üretim tesisinizin kapasitesi ve teknik özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Üretim tesisi olarak; 6 bin metrekare kapalı alanımız vardı, yeni yatırımımızla beraber bunu 12 bin metrekare kapalı alana çıkardık. Bursa Orhangazi’de 72 bin metrekarelik bir arazi üzerine kurulu bir tesisimiz var. Hem iç piyasa hem de dış piyasa açısından merkezi bir yerde bulunuyoruz. Çok büyük çaplı ve çok büyük kapasiteli tankların da deniz yoluyla sevk edilebilmesine uygun bir lokasyonda bulunuyoruz. Gemlik Limanı’ndan dünyanın her yerine istenilen servisleri bulabiliyoruz. Yurt içinde de hem nakliye açısından hem de mal tedariği açısından iyi bir noktadayız.

Karbonsan1Orhangazi’deki üretim tesisi son teknolojiyle donatıldı

1994 yılında kurulan Karbonsan, çeşitli alanlarda endüstriyel üretim yapan, Türkiye’nin önde gelen basınçlı kap üreticileri arasında yer alıyor. Genel merkezi İstanbul’da bulunan Karbonsan’ın fabrika ve depolama tesisleri, Bursa, Gemlik Limanına 20 kilometre uzaklıktaki Orhangazi’de bulunuyor. 72.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan Karbonsan, bu stratejik konumu sayesinde uluslararası pazarların yanı sıra, Türkiye pazarına da güçlü bir şekilde hizmet veriyor.

Bursa-Orhangazi’deki modern tesislerine 2009 yılında taşınan Karbonsan, 2014 yılı sonunda bu tesisin kapasitesinde artışa gitti. Yapılan yeni yatırım, 2015 yılının ikinci çeyreğinde hizmete alınırken, bu kapasite artışı ile birlikte Karbonsan, müşterilerinin beklediği hizmet seviyesini çok daha kısa teslim süreleriyle ve çok daha efektif olarak sunabilme imkanına kavuştu.

Karbonsan Orhangazi fabrikası, kriyojenik tank üretiminde kullanılan en yeni teknolojik imkanlarla donatılmış durumda. Üretim tesisi, sahip olduğu ‘’U’’ ve ‘’S’’ stempi ile bütün hacim ve basınçtaki tanklara pek çok hizmeti verebiliyor. Burada üretilen bütün tanklar ASME sertifikalı ve National Board onaylı. ISO 9001-2008 sertifikalı bir şirket olan Karbonsan, Avrupa Basınçlı Ekipmanlar Direktifi (PED), ASME VIII, Div. 1. LITS gibi birçok farklı uluslararası tank standartlarına göre üretmiş olduğu ürünlerini, Güney Amerika’dan, Bangladeş’e, Rusya’dan Papua Yeni Gine’ye kadar dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

Share.

About Author

Leave A Reply