BP CASTROL MARKASIYLA TÜRKİYE’DE PAZAR LİDERİ

0

Petrol ve Madeni Yağlar

Üretim Tesisi

BP BURSA GEMLİK MADENİ YAĞLAR ÜRETİM TESİSİ

Madeni yağlar pazarında Castrol markasıyla otomotiv yağları segmentinde Türkiye’de lider olan BP, Dünya pazarında da büyümesini sürdürüyor. Türkiye’de 105 yıldır faaliyet gösteren BP, Gemlik Teknoloji Merkezinde 25 bin civarında kullanılmış yağ analizi yaparak müşterilerine destek sağlıyor. Madeni Yağ Üretim Tesisiyle, Avrupa’nın en modern ve en verimli tesislerinden biri olan BP, Bursa Gemlik’te 50 yılı aşkın süredir faaliyetlerine devam ediyor.

BP CASTROL MARKASIYLA TÜRKİYE’DE PAZAR LİDERİ

 

BP Castrol Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi Tesis Müdürü Kutsi Dönmez:

“40,000 tonluk hammadde depolama kapasitemizle Avrupa’nın en büyük madeni yağ tesislerinden biri konumundayız.”

 

IMG_2618 (2)

BP Castrol Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi Tesis Müdürü Kutsi Dönmez

Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldum. 1996 yılında BP Marine biriminde Deniz Yakıtları İkmal Koordinatörü olarak göreve başladım. Akaryakıt İkmal,  Madeni Yağlar Tedarik Zinciri ve Otomotiv Satış grupları  içinde  çeşitli ticari ve operasyonel rollerden sonra 2008-2011 yılları arasında, BP Madeni Yağlar Türkiye ve Hazar Bölgesi İkmal ve Lojistik Müdürlüğü görevini yürüttüm. 2015 yılı sonuna kadar ise Global Tedarik Zinciri Doğu Avrupa Bölgesi İkmal ve Lojistik Müdürü olarak görev aldım.2015-2016 yılları arasında Madeni Yağlar Birleşik Krallık/İskandinavya Bölgesi Geçici İkmal ve Lojistik Müdürü görevini yürütmekteydim. Hali hazırda Mayıs 2016 tarihinden beri Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi Müdürü pozisyonundayım.

BP Castrol Gemlik Madeni Yağlar Üretim Tesisi Tesis Müdürü Kutsi Dönmez Kontrol Dünyası Dergisine verdiği röportajda 2017 yılı itibariyle Gemlik’ten 12 ülkeye ihracat yaptıklarını söyledi. Dönmez, Türkiye’nin; Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerini kapsayan bölgenin yönetim merkezi konumunda olduğunu vurguladı.

Ülkemizde birçok kişi madeni yağların nerelerde hizmet verdiğini bilmiyor. Bu konuda madeni yağların hangi alanlarda gerekli olduğunu anlatır mısınız?

BP olarak 105 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Madeni Yağlar sektöründe, şu anda Castrol markamızla otomotiv yağları segmentinde Türkiye’de pazar lideriyiz. Türkiye, Avrupa -Afrika Bölgesi  içinde Almanya’dan sonra Castrol’ün ikinci büyük pazarı konumuna sahip. Aynı zamanda global Castrol dünyası içinde 2015 ve 2016 yıllarında en hızlı büyüyen ülkeler listesine girme başarısını gösterdik. Madeni Yağlar, araç ve ekipmanların daha verimli kullanmalarını sağlamak ve bakım giderlerini düşürmek amacıyla özellikle araç üreticileri, inşaat, madencilik, nakliyecilik ve endüstriyel sektörlerinde yoğunluklu olarak kullanılıyor. Biz de bu çerçevede her yıl Gemlik Teknoloji Merkezi’mizde 25,000  civarında kullanılmış yağ analizi yapıp, müşterilerimize destek sağlıyoruz.

BP’nin Bursa Gemlik’teki madeni yağlar tesisinin fizibilite sürecinden bahsedebilir misiniz? Teknolojik yapısı hakkında bilgi alabilir miyim?

Bursa Gemlik’te 50 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren Madeni Yağ Üretim tesisimiz, Avrupa’nın en modern ve en verimli tesislerinden biri. Gemlik’teki tesisimizde yaptığımız üretimin çoğunluğu iç pazara yönelik ancak ihracatımız her geçen yıl hem miktar hem de ihracat yapılan ülke sayısı olarak artış gösteriyor. 2017 yılı itibariyle Gemlik’ten 12 ülkeye ihracat yapıyoruz.  Türkiye aynı zamanda Türkiye, Ukrayna ve Orta Asya ükelerini kapsayan bölgenin yönetim merkezi konumunda. Türkiye, Ukrayna ve Azerbeycan’dan Kazakistan’a kadar olan geniş bir coğrafyanın satış pazarlama ve tedarik zincirini operasyonlarını Türkiye ekibi yönetiyor.

Halen projesi devam etmekte olan ve 2017 üçüncü çeyreğinde tamamen devreye alınacak olan otomasyon sistemiyle, ısı kontrol ve tank ölçüm sistemimizi en üst hassasiyet seviyesine taşıyarak mükemmel harmanlama ve kusursuz süreç yönetimi seviyesine çıkmayı hedefliyoruz. Ayrıca envanter yönetimi ve atıkların azaltılmasına da ciddi katkı sağlayacak bir sisteme sahip olacağız. En önemlisi de proses emniyeti ve güvenilirliği anlamında endüstrinin en yüksek standartlarını yakalamış olacağız.

Gemlik’teki Madeni yağlar tesisinin kapasitesi hakkında bilgi alabilir miyim? Mevcut olanın kapasitesini arttırmak için ne gibi çalışmalar yapılıyor?

1965 yılında üretime başlayan tesisimiz 2017 yılı itibariyle iç pazar ihtiyacımızın yüzde 90’nı karşılama kapasitesine sahip, üretim prosesimiz kapsamında 150 formülasyon ve 500 üzerinde ürün ambalajlı ve dökme olarak üretiliyor. Tek vardiyada yıllık 100 milyon litre dolum kapasitemiz mevcut ve işimizin gerektirdiği durumlarda, kapasitemizi artırma esnekliğimiz bulunuyor. Fıçılı ambalaj ve diğer küçük ambalajları doldurduğumuz 7 adet otomatik dolum hattımız var ve tüm üretimimiz tesis içindeki depomuzdan Bursa’da bulunan dağıtım merkezimiz ve ihracat pazarlarına sevk ediliyor. Ayrıca 40,000 tonluk hammadde depolama kapasitemizle Avrupa’nın en büyük madeni yağ tesislerinden biri konumundayız.  Tesisimizde aynı zamanda son derece gelişmiş bir laboratuvarımız var ve bölgemizin Teknoloji merkezi olarak hizmet veriyor.

Son dönemde yaptığımız yeni tedarik zinciri stratejimiz kapsamanında Gemlik tesisi özellikle Ağır Vasıta Motor yağları segmentinde önemli bir kaynak konumuna geldi, son 3 yıldır Rusya ve Ukrayna pazarına yaptığımız ihracatlar artış trendi gösteriyor. Aynı zamanda Yunanistan, İsrail, Romanya ve çeşitli Afrika pazarlarına da çeşitli ürün gruplarını ihraç ediyoruz. Türkiye pazarı için geçmişte ithal ettiğimiz bazı ürünlerin de yerel üretime geçmesini sağladık ve sürekli rekabet avantajımızı geliştirecek yeni ürün lansmanlarını ve projeleri hayata geçiriyoruz.

Gemlik’teki tesisinizde proses emniyeti konusunda yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir? Bu konudan da bahseder misiniz?

Tesisimizde en büyük önceliğimiz operasyonel emniyet ve kalite standartlarının en üst seviyede olması ve müşterilerimizin servis ihtiyaçlarını tam zamanında karşılamak. Yatırımlarımızı kategorize edersek; BP Grup standartları kapsamında proses güvenliğini artırmak ve üretim proseslerimizi sürekli iyileştirme olarak iki grupta toplayabiliriz. Bu kapsamda yasal zorunlulukları da karşılamış oluyoruz. Son dönemde Tank Çiftliği ve Harmanlama Ünitesi otomasyon projesi için 3 milyon dolar üzerinde yatırım yaptık. Bu sayede sıfır hata ve operasyonel mükemmelliyet için çok önemli bir adım atmış olduk. Kalite kontrol sistemlerimizi güçlendirmek amacıyla da 2016 yılı içinde etiket kontrol kameralarına yatırım yaptık. Son çeyrekte ise  2017 yılında devreye alacağımız yüksek kaliteli baz yağlar ve yeni formülasyonlar için detaylı bir mühendislik ve verimlilik projesi başlattık.

BP Gemlik’teki madeni yağlar tesisine benzer Türkiye’de başka bir proje daha hayata geçirmeyi düşünüyor mu? Varsa bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Önümüzdeki dönem için hedefimiz Gemlik’te bulunan tesisimizi geliştirmek. Bu çerçevede 2018 yılı yatırım planlarımız üzerinde çalışıyoruz. Tesis içindeki depomuzun geliştirilmesi, harmanlama ve dolum proseslerimizin daha entegre ve senkronize çalışmasına yönelik projelere odaklanmış durumdayız. Aynı zamanda tesisimizin mevcut kapasitesini yükseltecek, yeteneklerini güçlendirecek yatırımlar yapmayı hedefliyoruz. Ekibimizin çalışma koşullarını iyileştirmek üzere de ofis ve yaşam alanlarımıza yatırımlar yapıyoruz.

Markanızın öne çıkan ve rakiplerinizden ayrılan özellikleri nelerdir?

Castrol olarak dünyanın önde gelen madeni yağ markalarından biriyiz. Araç üreticileri ile ortak mühendislik felsefesiyle birleştirilen üstün performans tutkusu, Castrol’ün 100 yıldan fazla süredir karada, havada, denizde ve uzayda yakalanan teknolojik başarıların merkezinde yer alan yağlar üretmesini sağlıyor. Bugün, Castrol EDGE, Castrol MAGNATEC ve Castrol Power1 de dahil olmak üzere yüksek performans sergileyen ürünlerimizin çoğu çoğu dünya çapında 140’a yakın ülkede kullanılıyor. Global çapta Volkswagen, Audi, Ford, Jaguar, Land Rover, Seat, Skoda ve Volvo’nun, Türkiye’de de bu markalara ek olarak DFM, Isuzu, Geely, KIA, Temsa, Scania, KTM, Harley Davidson, Ferco Motor, Bajaj ve Kanuni ‘nin Castrol’ü tercih etmesinin nedeni bu üst seviyedeki teknoloji ve işbirliği anlayışıdır.

Bunun yanısıra Formula One pistlerinin iddialı takımlarından Renault ile 2017 yılı başında global çapta işbirliği anlaşması imzalandı. Castrol Edge markamızla 1 yıl süreyle Renault Sport Formula One Takımı’nın teknik iş ortağı ve ana sponsoru olacağız.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'