Bu gurur hepimizin

0
Türkiye’de madencilik ile çevrenin yan yana gelemeyeceği algısını tersine çevirecek önemli bir gelişme yaşandı. Faaliyetlerinin merkezinde kömür olan bir madencilik şirketi, uluslararası bir zirvede ‘çevre’ ödülü aldı. Akçelik Madencilik’in bu başarısı Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi’nde gurur tablosu olarak kameralara yansırken, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Umut Haydar Akçelik, ödülü ekibiyle birlikte ‘selfie’ çekerek kutladı.
Dökme Malzeme Dergisi’nin sorularını cevaplayan Umut Haydar Akçelik, enerjide dışa bağımlılıktan, yerli kömürün önündeki engellere kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı. “Çevreye saygılı faaliyetlerimizin ödülle taçlandırılması bize büyük motivasyon kazandırdı. Ödül, firmamız adına hepimizin.” diyen Akçelik, temiz kömür teknolojilerini uygulayan üreticilerin teşvik edilmesini istedi ve ekledi: “Bu destek sektörün önünü açacak.”

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Akçelik MadencilikKömür üreticileri Mayıs ayında hem madencilik hem de çevrecilik adına önemli bir organizasyon gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk kez düzenlenen Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi’nin en dikkat çekici fotoğraf karelerinden birini ise ödül töreni oluşturdu. Şöyle ki, zirve gibi verilen bir ödülün konusu da Türkiye’de sık rastlanmayan bir gelişmeyi işaret ediyordu. İşinin merkezinde kömür olan bir madencilik şirketinin çevre ödülü alması hem sektör hem de Türkiye adına bir gurur tablosu olarak yorumlandı. Türkiye’de madencilik ile çevrenin yan yana gelemeyeceği algısını tersine çevirecek gelişme, sektörde yaşanan ilkler arasında da yerini aldı. Törende elde ettikleri başarıyı ekibiyle birlikte ‘selfie’ çekerek kutlayan Akçelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Umut Haydar Akçelik, ödülü de çalışma arkadaşlarına ithaf etti.

1961 yılından bu yana Türkiye’nin kömür ve endüstriyel hammadde ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Akçelik Madencilik, Ar-Ge çalışmaları, teknolojiye yapılan yatırımlar ve sosyal sorumluluk projeleri ile dikkat çekiyor. Madencilik faaliyetlerinin en sıkıntılı iki alanını oluşturan çevre ve iş güvenliği konularında da firmanın hassasiyetleri takdir topluyor. Her yıl binlerce fidan dikerek aldığından fazlasını doğaya vermeyi amaçlayan şirket, çevre duyarlılığının semeresini de gördü. Kömür Üreticileri Derneği (Kömürder) tarafından Türkiye’de 1’ncisi düzenlenen Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi’nde kürsüye davet edilen Akçelik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Umut Haydar Akçelik, aldıkları çevre ödülünü şirket yöneticileriyle birlikte selfie çekerek kutladı.

Zirvenin ardından Dökme Malzeme Dergisi’nin sorularını cevaplayan Umut Haydar Akçelik, aldıkları ödülün öneminden, temiz kömür teknolojilerinin kullanımına, enerjide dışa bağımlılıktan, yerli kömürün önündeki engellere kadar pek çok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı. Uzun yıllardır insana, doğaya ve çevreye saygıyı ön planda tuttuklarının altını çizen Akçelik, doğanın korunmasını gelecek nesiller için öncelikli sorumluluk olarak değerlendirdi. “Bu motivasyon ile bayrağımızı daha büyük başarı ve ödüllerle zirveye taşıma kararlılığındayız.” diyen Umut Haydar Akçelik’in sorularımıza verdiği cevaplar özetle şöyle:

DOĞAYA SAYGI, ÖNCELİKLİ SORUMLULUĞUMUZ

– Doğanın korunması adına yaptığı çalışmalarla bilinen Akçelik Madencilik, bu hassasiyetini aldığı ödülle taçlandırdı. Doğayı en fazla kirlettiği ileri sürülen kömürle ilgili uluslararası bir zirvede çevre ödülü almak bir madencilik şirketi için büyük başarı… Bu gelişmeyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Başarının altında yatan unsurlar nelerdir? Yaşadığınız duyguları aktarır mısınız?

Öncelikle böyle bir ödül almaktan dolayı şahsım ve şirketim adına büyük bir mutluluk ve gurur duymaktayım.

Akçelik madencilik olarak çok uzun yıllardan beri “İnsana, doğaya ve çevreye” saygıyı ön planda tuttuğumuz çalışma anlayışı ile madencilik faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

Hep birlikte yaşadığımız bu dünyada; doğanın korunması günümüz ve gelecek nesillerimiz için öncelikli sorumluluğumuzdur.

“Madenler” ülkelerin tabii kaynakları olarak en önemli zenginlikleridir. Özellikle bizim ülkemizde olduğu gibi; enerjide büyük ölçüde dışa bağımlı olan ülkelerde, madencilik faaliyetleri ekonominin göz ardı edilemeyecek en önemli unsurlarından biridir.

Bu bağlamda doğaya ve çevreye saygılı, teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ve uygulayarak madencilik yapılabildiğini gösteren faaliyetlerimizin böyle bir ödülle taçlandırılmış olması firmamıza büyük bir motivasyon kazandırmıştır. Bu motivasyon ile bayrağımızı daha büyük başarı ve ödüllerle zirveye taşıma kararlılığındayız.

Akçelik MadencilikÖDÜL FİRMAMIZ ADINA HEPİMİZİN

– Ödülü aldıktan sonra şirket yöneticilerinizle birlikte hatıra fotoğrafı çektiniz. Bunun özel bir anlamı var mıdır?

Tabi ki, önceden de belirttiğim gibi insana saygı önceliğimizdir. Firmalar her zaman kendisini temsil eden, alınan kararları en doğru ve özverili bir şekilde uygulayan çalışanları ile daha güçlü ve başarılı olurlar.

Akçelik Madencilik olarak almış olduğumuz bu çevre ödülünde de bu felsefe geçerli olup, tüm çalışanlarımızın firma yönetimimizin almış olduğu kararlara bağlı olarak sergilemiş oldukları başarılı çalışmaları ile hedeflerimize ulaşmaktayız.

Bu nedenle alınan ödül firmamız adına “hepimizindir” anlayışındayım.

ÜRETİMİ BİTEN ARAZİLERDE MİLYONLARCA AĞAÇ

– Akçelik Madencilik’e çevre ödülü getiren çalışmalardan birkaç örneği okuyucularımızla paylaşır mısınız?

Bilindiği gibi, özellikle açık işletme madenciliğinde üretim faaliyetleri; özel mülkiyetler, hazine arazileri, orman ve mera arazileri üzerinde yapılmaktadır.

1961 yılında İstanbul / Eyüp Akpınar bölgesinde başladığımız kömür madenciliği faaliyetlerimizde üretimi biten hazine arazileri üzerinde tamamen kendi çevre bilincimizden kaynaklanan duyarlılıkla yaklaşık 3.000.000 adet çam ağacı dikimi ve bakımı gerçekleştirilmiştir. Aynı bölgede personelimizin aileleri ile ve köy halkının da kullanımına açık olacak şekilde 20 dönümlük bir alanda ağaçlandırma da yaparak tam teşekküllü piknik ve mesire alanı oluşturduk. Ancak maalesef bu alanların tamamı günümüzde bölgede yapımına başlanan 3. Havalimanı proje sınırları içinde kalmıştır.

ÇEVREYE EN ZARAR VERMEYEN TEKNOLOJİYİ KULLANIYORUZ

2011 yılında kurulan ve bölgenin en büyüklerinden olan Malkara / Şahinköy açık kömür işletmemizde, yüksek kapasiteli kömür yıkama, kurutma ve boyutlandırma tesislerimiz bulunmaktadır. Bu tesislerimizde çevreye zarar verecek olumsuzlukları en az seviyeye indirecek tüm teknolojik unsurları kullanmaktayız.

Burada da açık işletme yöntemleri ile yapmış olduğumuz, kömür üretimini tamamladığımız ve geri dolgularını bitirdiğimiz alanlardan; proje kapsamında kiraladığımız mera alanlarının rehabilitasyonlarını tamamlayıp, yüzeyi tohumlanarak, gübrelenip otlak haline dönüştürüldükten sonra ilk etapta 60.000 metrekare alan kuruma iade edilerek, hayvancılık için kullanıma yeniden açılmıştır.

Bölgede faaliyetlerimizin devam ediyor olması ve kiralama sürelerimizin devam etmesine rağmen, iş güvenliği açısından tehlike oluşturmayan alanlar düzenlenerek zamanından önce kuruma iade edilmektedir. Önümüzdeki dönemlerde de bu unsurlar dikkate alınarak mera iadelerine devam edeceğiz. Ayrıca aynı bölgede özel mülkiyet olarak bünyemize kattığımız araziler ile kiraladığımız arazilerden tarıma elverişli hale gelenleri takas veya kullanım hakkı vererek köylü vatandaşlarımıza sunmaktayız.

İKİNCİ ZİRVEYE İCRACI BAKANLIKLAR DA GELMELİ

Umut Haydar Akçelik, KÖMÜRDER’in verdiği çevre ödülünü TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın elinden aldı.

Umut Haydar Akçelik, KÖMÜRDER’in verdiği çevre ödülünü TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji ve Tabii Kaynaklar Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın elinden aldı.

– Zirvenin adını ‘temiz kömür teknolojileri’ oluşturuyor. Türkiye’de ‘temiz kömür’ hayalinin gerçekleşmesi adına zirveyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle bu zirvenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere ve tüm katılımcılara teşekkür etmek istiyorum.

Uluslararası katılımın gerçekleştiği bu zirvenin, gelişen teknolojiler konusunda bilgi sahibi olmamız, konu ile ilgili akademisyenler ve firmalarla irtibata geçmemiz açısından çok önemli ve doğru olduğunu düşünüyorum.

Bir sonraki zirvede katılımcılar içinde icracı bakanlıklardan karar alıcı üst düzey bürokratların da katılımı gerçekleşirse, karar alma ve uygulamalarda daha hızlı yol alınabileceğini umuyorum.

DEVLET TEŞVİĞİ TEMİZ KÖMÜRÜN ÖNÜNÜ AÇACAK

– Türkiye’de ilk kez yapılan Uluslararası Temiz Kömür Zirvesi, programın önemli katılımcılarından biri olarak Akçelik Madencilik’in beklentilerini karşıladı mı? Bu konuda önerileriniz nelerdir?

Genel anlamda olumlu gerçekleştiğini söyleyebilirim. Sanırım tüm madencilerin asıl beklentileri madencilik faaliyetlerinin uygulanmasında izin süreçlerinde yaşanan gecikmelerin ve koordinasyon sağlanmasındaki eksikliklerin devlet desteği ile acilen çözülmesidir.

Ayrıca temiz kömür üretimindeki teknolojilerin uygulanmasında üretici ve yatırımcıların devlet teşvikleri ile daha fazla desteklenmesi sektörün önünü açacağı gibi temiz kömür üretiminde hedeflenen başarılara daha çabuk ulaşılacaktır.

YERLİ KÖMÜR MİLLİ SERVET

– Enerjide dışa bağımlılık oranı çok yüksek olan Türkiye’de yerli kömür, sıkıntıların çözümüne ne derece katkı sağlayacaktır?

Ülkemizin enerji ihtiyacında dışa bağımlı olması ve bunun ekonomimize yaptığı olumsuz katkı bilinen bir gerçektir. Bu durumda yerli kömürden sağlanacak enerji üretimi ile dışa bağımlılığımızı azaltmak ekonomimize katkı sağlayacağı gibi milli servetlerimizden olan yerli kömürümüzü de değerlendirmemize vesile olacaktır.

Ancak kalitesi düşük olan yerli kömürleri, temiz kömür teknolojileri ile üretip, geliştirerek hem doğayı korumak, hem de kalite ve randımanı arttırmak zorundayız.

Bu konuda sektör bileşenlerinin birbirine desteği ve devlet desteği ile üretimlere hız verilerek, temiz teknolojili ve yerli kömür kullanacak termik santrallerinin sayısını çoğaltıp, enerji ihtiyacımızın önemli bir bölümünü bu kaynaklardan karşılayabiliriz. Bu durumda enerji ithalatında harcadığımız dövizin bir bölümü iç ekonomiye dönmüş olacaktır.

ENERJİ İHRAÇ EDEN ÜLKELERİN TUTUMU

– Türkiye, dünyada karbon salınımı en az olan ülkeler arasında bulunmasına rağmen, kömürden enerji üretiminin ulusal ve uluslararası düzeyde engellendiğini düşünüyor musunuz?

Rekabetin üst düzeyde olduğu global ekonomilerde, özellikle enerji hammaddeleri ihraç eden ülkeler; doğal olarak ithalat yapan ülkelerin kendilerine bağımlı olmalarından menfaat sağlamaktadırlar.

Bu nedenle de olumlu gelişmelere destek olmaktansa engel olacak tutumları destekler durumdadırlar.

Ancak bizler öz kaynaklarımızı en iyi ve doğru şekilde değerlendirecek teknolojileri belirleyerek ve geliştirerek büyük projeleri ulusal çıkarlarımız için çok hızlı bir şekilde devreye sokmalıyız.

Share.

About Author

Leave A Reply