Büyük endüstriyel kaza riski milyonda 1’e düşecek

0
Büyük endüstriyel kazaları önlemek için SEVESO Direktifleri’ni uygulama zorunluluğu geliyor. Güncellenen yönetmelik taslağının Temmuz 2018’de yayımlanması beklenirken, ilk etapta 948 firmanın bu durumdan etkileneceği vurgulanıyor. Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Sözcüsü ve Polisan Kimya Genel Müdürü Necati Bülent Hakoğlu, firmaların güvenlik raporlarını ve acil eylem planlarını hazırlamaları gerektiği uyarısında bulundu. Hakoğlu’nun verdiği bilgilere göre, üretim süreçlerinde tehlikeli kimyasal madde kullanan firmalar, büyük endüstriyel kaza riskini milyonda 1’e düşürmek zorunda.

Yangın, patlama, zehirli madde yayılımı gibi büyük endüstriyel kaza risklerini en aza indirmek amacıyla Avrupa Birliği tarafından kabul edilen SEVESO Direktifleri’nin uygulanmasına Türkiye’de de başlanacak. Direktiflerle ilgili güncellenen yeni yönetmelik taslağının Temmuz 2018’de yayımlanması bekleniyor.

SEVESO Direktifleri, tehlikeli maddeler bulunduran kuruluşlarda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve muhtemel kazaların insanlara ve çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi amacıyla, yüksek seviyede, etkili ve sürekli korumayı sağlayacak tedbirleri içeriyor. Bu kapsamda kurumların öncelikle potansiyel tehlikelerini belirleyerek risk değerlendirmesi yapmaları, ardından alınması gereken önlemleri tespit ederek gerekli yatırımları hayata geçirmeleri gerekiyor. Tedbirlerin çalışıp çalışmadığını kurumlar hem kendi iç denetleme mekanizmalarıyla ölçecek hem de devlet otoritesi belirli aralıklarla yapacakları teftişlerle bu sistemi sürdürülebilir kılacak. Yükümlülükleri yerine getirmeyen firmalara uyarıdan iş durdurma cezasına kadar birçok yaptırım gelebilir.

948 FİRMA KAZA RİSKLERİNİ DÜŞÜRMEK ZORUNDA

SEVESO Direktifleri ile ilgili güncellenen yönetmelik taslağının Temmuz 2018’de yayımlanması bekleniyor. Alınan bilgilere göre düzenlemeden ilk etapta 948 firma etkilenecek. Üretim süreçlerinde tehlikeli kimyasal madde kullanan firmalara, büyük endüstriyel kaza riskini milyonda 1’e düşürme zorunluluğu gelecek.

Üretim sürecinde tehlikeli kimyasal barındıran başta petrokimya, plastik, boya, kozmetik ve yalıtım malzemeleri sektörlerinden 421 üst seviye risk taşıyan ve 521 daha az risk grubunda olan firmalar güncellenen yönetmelikten etkilenecek.

Ülkemizde ilk olarak 2010 yılında yayımlanan sonrasında 2013 yılında güncellenen SEVESO Direktiflerini içeren Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında, tehlikeli kimyasal madde içeren firmaların kaza risklerini 10 binde 1’e düşürme zorunluluğu bulunuyordu. Güncellenen yönetmelikte bu riski milyonda 1’e düşürecek tedbirlerin tanımlandığı belirtiliyor.

FİRMALAR SEVESO İLE TANIŞACAK

SEVESO Direktifleri ile firmaları tanıştırmak üzere Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi, 14-15 Mayıs 2018 tarihlerinde The Green Park Pendik Hotel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Kontrol Medya Grubu’nun organizasyonunda ve Kocaeli Sanayi Odası’nın himayelerinde düzenlenecek olan sempozyum, kamu, sivil toplum, üniversite ve özel sektörü buluşturacak. Etkinlikte, SEVESO Direktifleri kapsamında firmaları nelerin beklediği aktarılacak.

HAKOĞLU: GÜVENLİK RAPORLARI HAZIRLANMALI

Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Sözcüsü ve Polisan Kimya Genel Müdürü Necati Bülent Hakoğlu yaptığı açıklamada, SEVESO’nun ülkemizde zorunlu olması için çalışmaların devam ettiğini, kısa bir zaman sonra uyum zorunluluğunun getirileceğini vurguladı. Bu konuda gerekli çalışmalara şimdiden başlayanların avantajlı olacağını belirtirken, firmalara güvenlik raporlarını ve acil eylem planlarını hazırlamaları tavsiyesinde bulundu. Hakoğlu, sanayi kuruluşlarının uzun vadeli yatırımları öncesinde mutlaka SEVESO Direktifleri’ne uygun adım atmaları gerektiğinin altını çizdi.

Büyük endüstriyel kazaların çevreye etkisine de dikkat çeken Hakoğlu, “SEVESO Direktifleri’ne göre alınacak önlemlerin gelecek nesillere daha temiz bir yaşam olanağı bırakılması ve topluma karşı sorumluluğun yerine getirilmesi olarak görülmesi gerekiyor.” dedi. Hakoğlu, firmaların her prosesinin en ince ayrıntısına kadar incelenmesini zorunlu kılan SEVESO için raporların hazırlanmasının iki yılı bulduğunu, bu nedenle firmaların bir an önce hazırlıklarını tamamlamaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Proses Emniyeti Sempozyumu’nda A’dan Z’ye SEVESO anlatılacak

1976 yılında İtalya’nın Seveso kasabasında gerçekleşen büyük kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla yürürlüğe giren Seveso Direktifleri tüm yönleriyle, Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde masaya yatırılacak. Sempozyum, Temmuz 2018’de yürürlüğe girecek, güncellenen SEVESO Direktifleri öncesinde tüm detayların kamu, özel sektör, sivil toplum ve üniversite temsilcilerini buluşturan bir platformda tartışılmasını sağlayacak.

Share.

About Author

Leave A Reply

'