Çimsa’nın gücü Formülhane’de saklı

0
Yenilikçi vizyonu ve örnek uygulamalarıyla Türkiye çimento sektörüne öncülük eden Çimsa, yeni bir gelişmeye daha imza attı. 2000 yılında Mersin’de kurduğu Ar-Ge Merkezi Formülhane, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillendi. Düzenlediği basın toplantısında söz konusu gelişmeyi değerlendiren Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay, şirketin sektördeki güçlü konumunu sağlayan unsurların başında Ar-Ge faaliyetlerine verilen önemin geldiğine dikkat çekti.

Sabancı Holding iştiraki olan Çimsa, faaliyette bulunduğu 45 yıldır katma değeri yüksek ve özel ihtiyaçlara yönelik farklı ürünler ile uygulamalar geliştiriyor. Bu amaçla inovasyona yatırım yapmayı ilke edinen şirket, çimento ve yapı sektörünün trendlerine ve dinamiklerine yön verecek çalışmalar yapıyor. İnovasyonu, rekabet üstünlüğü sağlamak açısından stratejik bir araç olarak benimseyen Çimsa, geliştirdiği ürün ve hizmetlerle yaşam kalitesinin ve çevrenin iyileştirilmesine katkı sağlıyor. Çimsa Genel Müdürü Nevra Özhatay’a göre şirketin sektördeki güçlü konumunu sağlayan unsurların başında ise Ar-Ge faaliyetleri yer alıyor.

Özhatay, Çimsa’nın Ar-Ge Merkezi Formülhane’nin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescillenmesi üzerine Mayıs ayında birim yöneticileriyle birlikte basın toplantısı düzenledi. Ar-Ge çalışmalarının önemine dikkat çeken Özhatay, “Piyasanın her aktörü, global şartlarda sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için teknolojik trendleri yakalamalı ve her zaman inovatif çözümlerin bir parçası olmalıdır.” dedi.

DEĞİŞİM VE YENİLENME BİZİ FARKLI YAPIYOR

Çimsa’nın birleştirici ve güçlü bir ürün olan çimentoya hayat verdiğini vurgulayan Özhatay, şöyle konuştu: “Bu süreçte, bir sanayici olmanın ötesine geçiyor ve ülkemize değer katıyoruz. Çimsa’yı rakiplerinden ayıran faktörlerin başında araştırmaya, sorgulamaya, gelişmeye, yenilenmeye ve değişmeye ayırdığımız kaynak ve yaptığımız yatırımlar geliyor. 2000 yılında Mersin’de kurduğumuz ve 28 Şubat 2017 tarihinde, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın denetimiyle tescillenen Ar-Ge Merkezimiz Formülhane’de, faaliyet gösterdiğimiz pazarların talep ve beklentilerini baz alarak, en yeni ve faydalı ürünleri geliştirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Çimsa Ar-Ge, İnovasyon ve İş Geliştirme Genel Müdür Yardımcısı Önder Kırca da, konuşmasında Formülhane’de gerçekleşen çalışmalar neticesinde beyaz çimento ve özel ürünlerle Çimsa’nın bir dünya markası olduğuna vurgu yaptı. Kırca sürdürdükleri çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

PORTFÖYÜMÜZÜ ÖZEL ÇİMENTOLARLA GENİŞLETİYORUZ

“Türkiye’nin ilk beyaz çimento üreticisi olmamızın yanı sıra, Formülhane’de geliştirdiğimiz, Kalsiyum Alüminat Çimentosu, Kendini Temizleyen Çimento ve Anti Bakteriyel Çimento gibi özel ürünlerimizle, portföyümüzü genişletiyor ve sektöre yenilikçi yaklaşımlar sunuyoruz. Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezimiz Formülhane aracılığıyla gerek yurt içinde gerek yurt dışında bulunan müşterilerimize kesintisiz hizmet sağlıyoruz. Merkezimizde katma değeri yüksek, son kullanıcıda fark yaratan yeni ürün geliştirme programları, satış destek hizmetleri, laboratuvar desteği ile beraber, çimento sektörünün gelişiminde rol oynayacak değer oluşturuyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla müşterilerimizden elde ettiğimiz bilgiyi yine müşteri odaklı ürünler ortaya koymak ve çimento üretim prosesimizi bu doğrultuda geliştirmek için kullanıyoruz. Çimsa olarak teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye ve inovatif çözümlerle sektöre öncülük etmeye devam edeceğiz.”

Çimsa

Üretimdeki Çimsa personeli de, Ar-Ge projelerine katıldı

Çimsa, 2017’deki Ar-Ge çalışmalarının kapsamını, operasyonu da içine alacak şekilde geliştirdi. Özellikle Ar-Ge merkezi personeli kapsamı genişletildi ve üretim fonksiyonunda yer alan çalışanlar da Ar-Ge projelerine dahil edildi. 2017 ilk çeyreği içerisinde gerçekleştirilen operasyonel çalışmalar ise şöyle: “Yüzde 50 alüminyum oksit içeren Kalsiyum Alüminat Çimentosu geliştirildi. Kalsiyum Sülfoalüminat Çimentosu için prototip üretim yapıldı. Planlanan çalışmalar içerinde yüksek performanslı beyaz çimento geliştirildi. Kalsiyum alüminat çimentosu mineral faz-operasyon etkileşimleri incelendi ve proses kaskatları oluşturuldu.”

 

Share.

About Author

Leave A Reply