En uzun boru bandı ürettik, dünya devleri İntra’yı konuşuyor

0
İntraDökme malzeme nakil ve stoklama sistemlerinde Türkiye’nin önemli firmaları arasında yer alan İNTRA, yeni bir rekora imza attı. Sönmez Çimento Fabrikası için Türkiye’nin en uzun boru bandını üretip montajına başladı. İNTRA Yönetim Temsilcisi Alican Karahan, 1,5 kilometre uzunluğundaki bandın teknik özelliklerini Dökme Malzeme Dergisi’ne anlattı. Bandın saatte 1000 ton taşıma kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Karahan, bu alanda kaydettikleri aşamayı şöyle özetledi: “İNTRA’nın boru bant konusunda dünyada zirveye oynayan bir firma olduğunu gönül rahatlığı ile ve gururla söyleyebilirim. Sektörümüzde dünya devi firmaların dikkatini çeker konuma geldiğimizin farkındayız”
İNTRİntraA’nın yüzde 100 yerli üretim hedefi konusunda kaydettiği aşamaya dikkat çeken Alican Karahan, şu anda sektördeki herhangi bir ekipmanın çelik ve mekanik yerli imalatını ve montajını yapabilecek bir altyapıya sahip olduklarını vurguladı. “Ne yazık ki hazır alımlarımızda yerli markalarımız tatmin edici seviyelere henüz gelemedi.” eleştirisinde bulunan Karahan, bu yüzden birçok hazır alımda yabancı markaları, kaliteden ödün vermemek adına kullanmak durumunda kaldıklarını söyledi. Karahan, “Özellikle elektrik ve kontrol ürünleri konusunda ülkemizin bu aşamaya gelmesinin uzun bir zamanı olduğunu üzülerek söylemek zorundayım.” dedi.

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

İNTRA Yönetim Temsilcisi Alican Karahan

İNTRA Yönetim Temsilcisi Alican Karahan

İNTRA Danışmanlık Tic. Ltd. Şti. kurulduğu 1993 yılından bugüne kadar Dökme Malzeme alanında önemli başarılara imza attı. Özellikle nakil ve stoklama sistemlerinin imalat ve montajı konusunda Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından biri oldu. Yurt içinde imalatı hiç yapılmayan veya büyük bölümü ithal edilen makine ve sistemlerin yüzde 100 Türkiye’de üretimini hedefleyen firma, bu hedefini büyük oranda gerçekleştirdi. Çimento, cam, gübre ve demir-çelik sektörlerinde Türkiye’nin en büyüğü sayılan 100’den fazla fabrikada mühendislik ve kritik malzeme teslimi tesisler kurdu. Anahtar teslimi projeleri başta Rusya, Almanya ve Fransa olmak üzere pek çok ülkede hayata geçiren İNTRA, Lastik Bantlı Konveyörler, Lastik Bantlı ve Zincirli Kovalı Elevatörler, Boru Bant, Havalı Bant Sistemleri, Çelik Bant, Vibrasyonlu Besleyiciler, vb. nakil sistemlerinin proje, imalat ve montajını son teknolojik gelişmeleri dikkate alarak uyguladı. Özellikle ‘boru bant’ konusunda Türkiye’nin lideri konumuna geldi. Halen çalışan boru bant sistemlerinin yüzde 85’ini gerçekleştiren şirket, en küçük, en yüksek kapasiteli, en uzun, en yüksek boru bantlarını da referans listesine kattı. Bunun son örneğini Sönmez Çimento Fabrikası için hayata geçiren İNTRA’nın üretip montajına başladığı boru bandın uzunluğu 1,5 kilometre…

Söz konusu bandın teknik özelliklerini, sağladığı avantajları Dökme Malzeme Dergisi’ne anlatan İNTRA Yönetim Temsilcisi Alican Karahan, şirketin Türkiye ve dünya genelindeki çalışmaları hakkında da önemli bilgiler verdi. İNTRA’nın şu anda boru bant referansları olan tek Türk firması olduğunu ve dünyada zirveye oynadığını vurgulayan Karahan, “Sektörümüzde dünya devi olan firmaların dikkatini çeker konuma geldiğimizin farkındayız.” dedi.

Dökme Malzeme Dergisi’nin sorularını cevaplayan INTRA Yönetim Temsilcisi Alican Karahan’ın değerlendirmeleri şöyle:

UZUNLUĞU 1,5 KİLOMETRE, KAPASİTESİ 1000 TON

– Boru bant sistemleri konusunda lider konumda bulunan INTRA, bu alanda önemli bir başarıya daha imza attı. Türkiye’nin en uzun boru bandını üretti. Söz konusu bandın teknik özellikleri ve kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz?

1000 ton/saat kapasiteli 1.5 km uzunluğunda çimento ve klinker taşıyacak olan boru bandımızın montajında son aşamaya gelmiş bulunmaktayız. Bu projemiz kapsamında birkaç konveyör bandımız bir adet daha boru bandımız ve elevatörümüz bulunmakta. Hepsi ile beraber 2500 tona yaklaşan bir sevkiyatımız oldu ve bunun yaklaşık 1700 tonunu kendimiz imal ettik. 11 ay gibi kısa bir sürede Türkiye’nin en uzun boru bandını da kapsayan bu projeyi dizayn, imalat ve montaj dahil olarak bitirmeyi planlıyoruz.

– Türkiye’nin en uzun boru bandı şu an nerede çalışmaktadır? Bandın sağladığı avantajlar nelerdir?

Sönmez Çimento Fabrikası’nda hala montaj işleri devam etmektedir. Bu projede boru bant kullanılmasının iki temel nedeni var: Birincisi limanın doldurma olması ve hem bant sisteminin hem kamyon geçecek yol alanının en küçük maliyet ile çözümlenmek istenmesi. İkincisi besleme ve döküş noktası arasındaki ufak eksen kaçıklığı nedeni ile güzergâhta düz bant ile vermekte sıkıntı yaşanacak bir ‘s’ oluşması. Boru bant, boru formunda olduğundan çok daha dar bir bant genişliğinde kapasiteli işler yapabiliyor. Bu özelliğinden dolayı bu sene Eskişehir ÇimSA projemizde de boru bant tercihi bizden yana kullanıldı.

EVRENSEL PAZAR PAYIMIZ ARTACAK

– INTRA’nın son ürününü dünyadaki benzerleriyle kıyaslar mısınız?

İNTRA’nın şu anda boru bant hakkında dünyada zirveye oynayan bir firma olduğunu gönül rahatlığı ile ve gururla söyleyebilirim. Şu anda genel yerleşim, detay projelendirme, imalat ve montaj dahil olarak boru bant referansları olan tek Türk firmasıyız. Şu ana kadar ülkemizde yapılmış boru bantların yüzde 85’ine yakınında İNTRA’nın imzası bulunmakta. Son yıllarda dünya pazarında da kendimize yer bulma girişimlerimizle beraber, sektörümüzde dünya devi olan firmaların dikkatini çeker konuma geldiğimizin farkındayız ve sadece teoride kalmayan ve firmamızın artık bir bakış açısı haline getirdiği kalite prensibimizle bu payın bize düşen diliminin ilerleyen zamanlarda evrensel olarak daha da çok artacağına inanıyorum.

BORU BANT TİTİZLİK İSTER

– Genel anlamda klasik bantlı konveyörlere göre boru bantlar daha yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bunun sebeplerini, işletmelere sağladığı faydalar açısından değerlendirir misiniz?

Boru Bant’ı sadece bir ekipman olarak düşünmek büyük bir yanılgı olur. Boru Bant’ın bir projede kullanılmaya karar verilmesi ve bunun ayrıntı aşamaları kesinlikle projenin genel planlaması aşamasında dikkatlice yapılmalıdır. Bizi farklı kılan özelliklerimizden en önemlisi de bu danışmanlığı daha keşif aşamasından dikkatlice ve titiz bir şekilde yapıp boru bant fikrinin iyi bir fikir olup olmadığını eğer öyle ise bu boru bandın teknik özelliklerinin ve yerleşiminin keşif için çalışmasını yapmak diyebiliriz.

Teknik olarak Boru Bant’ın diğer bantlara göre farklılıkları şunlar:

– Bant güzergâhının Radius ile döndürülebilmesi: Bu kullanılan klasik konveyörlerde mümkün olmayan bir durum. Dolayısıyla iki hatta bazen 3 klasik konveyörün yapabileceği işi bir tek boru bant ile çözebiliyoruz. Bu özellikle ekstra tahrik grubu, döküş noktalarında oluşan kot farkı kayıplarını azaltarak hem yatırımda hem işletmede avantaja dönüşüyor.

–  Bant genişliğinin azalması: Bant boru şeklini aldığından klasik konveyörlerin bant genişliğini Boru Bant’ın çevresi olarak düşünebilirsiniz. Bu da bandı yaklaşık 3’te 1’i enine sığdırmak anlamına geliyor. Çelik yapı ile birlikte yürüme yollarını düşünmez isek 2 kata yakın bir avantaj sağlamakta. Özellikle dar bölgelerde (tünel içi vs.) bakım aşaması da düşünülerek tercih edilebiliyor.

– Dış ortam ile temas olmadan taşıma: Boru Bant döküş ve besleme noktası dışında tamamen kapalı bir sistemdir. Özellikle tozuma yapabilecek malzemelerde çevre yönetmeliğine uygunlukta tercih edilen bir seçenek haline Türkiye’de de gelmeye başladı.

YURT İÇİNDE DE AYNI KALİTE

– İNTRA’nın kuruluş süreci, ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz? Yurt dışı faaliyetleriniz hangi ülkeleri ve hizmetleri kapsamaktadır?

Verdiğimiz hizmetlerde yurt içi ve yurtdışı ayrımı yapmaksızın aynı kalite ve güvenceyi vermeyi her zaman prensip olarak edinmiş bir şirketiz. Şirketin kurulma sürecinde de yurtdışı temsilcilikleri bulunmakta idi ve bu bize Avrupa kalitesini öğreterek emin adımlarla büyümemiz konusunda çok yardımcı oldu. Şu ana kadar Rusya, Fransa, Özbekistan, Bosna-Hersek, Venezüella, Türkmenistan, Etiyopya, Libya ve tabi ki Türkiye’nin birçok bölgesinde referanslarımız bulunmakta. Bu sene ve önümüzdeki sene içerisinde bu listeye en az iki ülke daha katılacağını söyleyebilirim.

YERLİ MARKALARIMIZ TATMİN EDİCİ SEVİYEYE GELEMEDİ

– Dökme malzeme nakil ve stoklama sistemlerinde yüzde 100 yerli üretim misyonuna sahip bir şirket olarak, amaçlarınızın ne kadarını gerçekleştirdiniz? Hedefleriniz nelerdir?

Şu anda sektörümüzdeki herhangi bir ekipmanın çelik ve mekanik yerli imalatını ve montajını yapabilecek bir altyapıya ve yüzde 95’ini projelendirebilecek birikime sahibiz. Ne yazık ki hazır alımlarımızda yerli markalarımız tatmin edici seviyelere henüz gelemedi. Bu yüzden birçok hazır alımda yabancı markaları kalitemizden ödün vermemek adına içimizden gelmeyerek de olsa kullanmak durumunda kalıyoruz. Özellikle elektrik ve kontrol ürünleri konusunda ülkemizin bu aşamaya gelmesinin uzun bir zamanı olduğunu üzülerek söylemek zorundayım.

Share.

About Author

Leave A Reply