Enerji piyasasında roller değişti: Çin çevreci, ABD anti çevreci oldu

0
Her ay düzenli yayınlanan KPMG ‘Petrol ve Gaz Raporu’nda küresel enerji piyasaları analiz edildi. Ekonomik büyüme için ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bölümünü kömürden sağlayan Çin Halk Cumhuriyeti, çevresel felaketlerin kapıda olduğunu görünce geri adım attı. ABD’de ise Trump yönetimi, Oahe Gölü’nün altından petrol hattı geçirmeyi planlıyor.

KPMG logoFaaliyet gösterdiği 152 ülkede, başta enerji olmak üzere pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veren KPMG, her ay düzenli olarak ‘Petrol ve Gaz Raporu’ yayınlıyor. Küresel enerji piyasalarının analiz edildiği son rapor, piyasada rollerin değiştiğini gözler önüne seriyor. Buna göre ekonomik büyüme için ihtiyaç duyduğu enerjinin büyük bölümünü kömürden sağlayan Çin Halk Cumhuriyeti, çevresel felaketlerin kapıda olduğunu görünce geri adım attı. ABD’de iseTrump yönetimi, anti çevreci girişimlerle dikkat çekiyor. Amerikan yönetiminin gündeme gelen son adımı oldukça tartışılacak nitelikte. Yönetim, Oahe Gölü’nün altından petrol hattı geçirmeyi planlıyor.

KPMG’nin raporunda Çin’in şehirlerde yaşadığı hava kirliliği problemleri ve enerji güvenliğinde görülen sorunların ardından yenilenebilir enerjiye yöneldiği belirtiliyor. Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki enerji verimliliği politikalarının asıl sebebi olarak, kömüre dayalı enerji politikalarının sürdürülebilir görünmemesi gösteriliyor. “Çin’de şehirlerde hava kalitesinin düşmesi endişelere neden oldu. Buna enerji güvenliğine yönelik endişeler de eklenince yenilenebilir enerji çare olarak seçildi“ deniliyor. Bu kapsamda Çin’de 2020 yılına kadar toplam enerji üretiminin yüzde 15’inin yenilenebilir enerjiden karşılanmasının hedeflendiğine dikkat çekilen raporda şu görüşlere yer veriliyor:

KÖMÜR OLMAYINCA BÜYÜME HIZI YAVAŞLADI

“Çin, 2020 vizyonu kapsamında kömür tüketimini yüzde 6 düşürerek toplam enerji tüketimi içindeki kömürün payını yüzde 58 oranına geriletmeyi, böylece 2015’e göre yenilenebilir enerji üretimini 3 puan daha yükseltmeyi hedefliyor.

Çin’in 2017 Şubat ayı sanayi üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,3 artarken piyasa beklentilerinin yüzde 6,2’yi aştığı görülüyor. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Li Keçiang’ın da ifade ettiği, 2017 yılı için geçen yıla göre yüzde 0,2 düşen yüzde 6,5’lik GSYİH artış beklentisi, ülke büyümesinde yavaşlama eğiliminin devam ettiğini ortaya koyuyor.

TRUMP’DAN ÇEVRE ENGELİNE TAKILAN BORU HATLARINA İZİN

Enerji üretimine engel olarak görülen çevre faktörü ABD’nin yeni Başkanı Trump tarafından engel olmaktan çıkarıldı. Obama döneminde çevresel faktörler nedeniyle iptal edilen boru hatları, çevreyi mahvetme riskine rağmen yeniden hayata geçirilmeye başlandı.

Trump yönetimi, boru hattı projelerinin önünü kesen engelleri ortadan kaldırmak için çok hızlı hareket ediyor. Yine de sektöre verdiği desteğe rağmen, izin sürecinde yaşanan zorluklar eyalet düzeyinde sürmeye devam edecek ve ticari korumacılık yanlısı kampanya vaatlerinin bazılarını yerine getirememesine neden olacak.

Küresel enerjiOAHE GÖLÜ’NÜN ALTINDAN PETROL HATTI GEÇECEK

Trump yönetimi, Barack Obama döneminde Amerikan Ordusu Mühendisler Birliği (USACE) tarafından alınan, Kuzey Dakota’daki Oahe Gölü’nün altından geçmesi planlanan boru hattını iptal eden kararı da bozdu ve projenin tamamlanmasının önünü açtı. Keystone XL boru hattı için başkanın izin çıkarmış olmasına rağmen, Nebraska’da eyalet düzeyindeki sorunlar nedeniyle inşaatın zamanlaması ile ilgili hala belirsizlik hâkim.

TransCanada kapsamındaki proje Şubat ayında Nebraska Kamu Hizmetleri Komisyonuna (PSC) tekrar getirildi. Teorik olarak bakıldığında yedi ay içinde komisyonun bir karar alması gerekiyor. Ancak bu sürenin beş ay daha uzatılması mümkün. En iyi durumda nihai karar 2017 yılı sonlarına doğru verilecek. Süreçte yaşanacak yasal sıkıntıların projeyi biraz daha öteleyebileceği beklense de, boru hattının 2019 yılında faaliyete geçebileceği düşünülüyor.”

KPMG 152 ülkede sektörlere danışmanlık hizmeti veriyor

KPMG, denetim, vergi ve danışmanlık hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararası şirketten biri. Geçmişi 1867 yılına dayanıyor. Üye firmalar ağı sistemiyle 152 ülkede, 189 binin üzerinde çalışanıyla finansal hizmetler, tüketici ürünleri ve endüstriyel sektörlerden, gıda, perakende, enerji, telekomünikasyon, kimya gibi pek çok sektöre danışmanlık hizmeti veriyor. KPMG Türkiye ise İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Ankara ve İzmir ofisleriyle, 1982 yılından beri 1.000’den fazla çalışanıyla her sektörden 4.000’in üzerinde firmaya sektörler özelinde hizmette bulunuyor. Rekabette ihtiyaç duydukları endüstriyel trendler hakkında değer yaratan çözümler sunuyor.

Share.

About Author

Leave A Reply