ERD Grup Zincir’in başarı formülü: Doğru, kaliteli ve zamanında üretim

0
ERD Grup Zincir’in sahibi Zekeriya Erdem, 30 yıldır imalat sanayine hizmet veren şirketin başarı formülünü, “İşini seven bir ekiple, doğru ve zamanında, kaliteli üretim.” şeklinde özetliyor. Malzemeden taviz vermeden, ciddi kalite kontrol ve raporlamalarla, en kaliteli zinciri üretmeye çalıştıklarının altını çizen Erdem’in verdiği bilgilere göre şirket bu hasasiyetlerin karşılığını da görmüş. Şu anda üretimin yarısı Avrupa’ya ihraç ediliyor.

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

ERD Grup Zincir, kendi markasıyla yaklaşık 5 yıldır sektörde yer alsa da, imalat sanayine 30 yıldır hizmet veren köklü bir şirket. Isıl işlem, talaşlı imalat ve birçok zincir üreticisinin yan sanayisi olarak yıllardır sektörde adından söz ettiren ERD Grup, uzman kadrosu ve gelişmiş makine parkıyla dünyanın en zorlu endüstrileri için zincir üretiyor. Bu üretiminin hassas ve en kritik noktalarına da hakim… Çeliği zincir haline getirmek için gerekli proseslerin büyük bir bölümü ve bu süreçte kaliteyi kontrol edecek cihazların tamamı kendi bünyesinde bulunuyor. Daha kaliteli ve daha rekabetçi fiyatlarla çimento, asfalt, alçı, gübre, maden vb. sektörlerde güvenilir bir firma olarak hizmet veren ERD Grup Zincir, imal ettiği ürünlerle de dikkat çekiyor. Bunlar arasında özel alaşımlı çeliklerden dövme yöntemiyle üretilen yüksek gerilim mukavemetine sahip sıyırıcı konveyör zincirleri, konveyör makaraları, yüksek mukavemetli dövme ve lamalı elevator zincirleri başta geliyor.

Üretiminin yarısını başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç eden firma, başarısını kalitesine borçlu… Şirketin sahibi Zekeriya Erdem bu konudaki hassasiyetlerini, “Malzemeden asla taviz vermeden, ciddi kalite kontrol ve raporlamalarla en kaliteli zinciri üretmeye çalışıyoruz.” sözleriyle özetliyor. “Doğru ve zamanında kaliteli üretimin” kendilerini sektörde öne çıkardığının altını çiziyor. ERD Grup Zincir Teknolojileri ve Makine Endüstrisi Tic. Ltd. Şti.’nin kuruluşu, hedefleri ve sektörde yaşanan sorunlar hakkında Dökme Malzeme Dergisi’nin sorularını cevaplayan Erdem’in değerlendirmeleri özetle şöyle:

ÜRETİMİMİZİN YARISINI İHRAÇ EDİYORUZ

– 30 yıldır imalat sanayine hizmet veriyorsunuz. ERD Grup’un kuruluş sürecini ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları anlatır mısınız?

Uzun yıllar yerli zincir üreticilerinin yan sanayi olarak çalıştıktan sonra kendi markamızla 2012 yılında üretim yapmaya başladık ve beş yılda geldiğimiz nokta; ülkemizde ve yurt dışında bir çok büyük sanayi kuruluşuna zincir üretmekteyiz. Üretimimizin yaklaşık %50 sini başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç etmekteyiz.

– En zorlu endüstriler için zincir üretiyorsunuz. Bu üretimin kritik noktaları nelerdir?

Zincir üretiminde malzeme seçimi ve ısıl işlem en önemli prosestir, biz bu konuda çok hassas davranıyoruz. Malzemeden asla taviz vermeden ısıl işlemi doğru yöntemlerle yaparak ve ciddi kalite kontrol ve raporlamalarla en kaliteli zinciri üretmeye çalışıyoruz.

– Konveyör zincirlerinde sizi öne çıkaran özellikler nelerdir?

En başta işimizi sevmek, işini seven bir ekiple çalışmak, doğru ve zamanında kaliteli üretim yapmak…

– Bütün imalat aşamalarını kendi bünyenizde yapıyorsunuz. Bu durumun sağladığı avantajları özetler misiniz?

Üretim sürecini daha iyi kontrol edebiliyoruz ve ürün iyileştirmeleri yapabiliyoruz.

REKABETTE ÇİN VE HİNDİSTAN FAKTÖRÜ

– Teknolojik gelişmeleri uygulama süreciniz hakkında bilgi verir misiniz?

Teknolojiyi yakından takip ediyoruz, ürünlerimizi daha kaliteli ve ekonomik üretebilmek adına teknolojik yatırımlar yapıyoruz .

– Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Eleştiri veya önerileriniz var mı?

En büyük sorunumuz, bir çok sektörde olduğu gibi ara elaman sorunu ve rekabette Çin, Hindistan faktörü… Özellikle Avrupa da Çin ve Hindistan’la rekabet yapmak durumunda kalmamız…

Share.

About Author

Leave A Reply

'