Ex-Proof Operatör Panellerinde Yeni Konsept

0

SELİN ŞEYDA İRDEM

Pepperl+Fuchs Sales&Marketing Assistant / Process Automation (PA)

Pepperl Fuchs22 Yıllık Tecrübeyle Gelen Uzmanlık: Zone 1/21 için 6. Nesil Ex-Proof Endüstriyel Monitör

Uzun yıllardır, proses endüstrisi üretimini daha kapsamlı hale getirerek dijitalleşirken, yeni bir konsepte kapılarını açıyor. Ürün kalitesi için sürekli olarak artan gereksinimler ve belirli bir kalite düzeyini yeniden üretme ihtiyacı, kimya endüstrisinin tüm alanlarını dijital kontrol sistemlerine yönlendiriyor. PLC’lere ve proses kontrol sistemlerine (DCS) ek olarak, bilgisayar tabanlı üretim kontrol sistemlerinin (MES) sayısı da giderek artıyor.

Bu üretim tesislerinin çoğunun doğası gereği, üretimi, doğrudan sahada gerçekleştirilmekte ve tesis buradan kontrol edilip, izlenmektedir. Bilgisayar tabanlı üretimin artması, monitör; klavye ve ‘mouse’dan oluşan operatör panellerine olan talebin artışını da önemli ölçüde etkilemiştir.

Proses Endüstrisi tesislerinde kurulan operatör panellerinin; fiziksel sağlamlığı, temizleme kolaylığı ve monitörlerin kimyasal direnci gibi özellikler büyük önem arz etmektedir. Çoğu zaman da bu tesisler ex-proof alanlardan oluşur. Bu sebeple kurulan sistemlerin ve görüntüleme cihazlarının, çalıştıkları bölgeye bağlı olarak ATEX, IECEx, NEC ve diğerlerine uygun sertifikasyonları olmalıdır.

Kontrol sistemi olarak PLC’lerin kullanıldığı durumlarda, proses değerlerini ve sistem şemasını görüntülemek için kullanılan görselleştirme yazılımının kendi kendini çalıştırabilmesi gerekir. Bu durumdan kaynaklı,genellikle entegre endüstriyel PC (PC monitörleri) ve Windows 10 IoT işletim sistemi olan monitörler tercih edilir.

Üretim kontrol ve proses kontrol sistemleri için görselleştirme yazılımı, tipik olarak üretim alanının dışında bulunan sistem kontrolünün ayrılmaz bir parçasıdır. Bu durumlarda, üretim adımlarının ve tesis görüntülerinin uzaktan görüntülendiği ve çalıştırılabildiği bir operatör paneline ihtiyaç vardır.

10 yıl önce Pepperl + Fuchs tarafından tanıtılan ağ tabanlı VisuNet Remote Monitors, günümüzün en gelişmiş teknolojisidir.

Video görüntüleri, klavye ve mouse verileri, üretim tesisinin Ethernet ağı altyapısı yoluyla, ağa bağlı protokoller (Microsoft RDP, VNC, vb.) kullanılarak sıkıştırılmış bir biçimde gönderilir. Bu şekilde, herhangi bir mesafe köprülenebilir, hatta WAN hatları kıtalar boyunca oluşturulabilir.

Sanallaştırılmış PC’lere ve sunuculara dayanan ve günümüzde kontrol sistemlerinde giderek artan bir şekilde kullanılan sanallaştırılmış bilgi işlem sistemleri de remote monitörler tarafından desteklenmektedir. Her operatör paneli, IP adresi üzerinden ağdaki herhangi başka bir bilgisayara dönüşümlü veya eş zamanlı olarak bağlanabilir. Bu özellik, hem fiziksel hem de sanallaştırılmış bilgisayarlar için kullanılabilir.

IEEE standart ağ teknolojisi, bağlantı için farklı ortamlar kullanmanızı sağlar; örneğin, standart olarak bakır kablo (Cat 7) kullanabilirken, fiber optik ve kablosuz (WiFi) seçenekleri de mevcuttur. VisuNet serisindeki PC monitörleri ve remote monitörler ex-proof alanlarda bile bu standartları desteklemektedir.

Pepperl FuchsPepperl + Fuchs’un ürettiği son nesil VisuNet Endüstriyel Monitör GXP serisidir, ATEX ve IECEx Zone 1/21, Zone 2/22 ve NEC Sınıf I / II Div2 ve Sınıf I / II Zone 2 için uyumluluk sertifikasyonlarına sahiptir.

En yeni özelliklerinden biri, kontrol ünitesi tarafında Ex onaylı bir karşı istasyona ihtiyaç duymadan, Zone 1/21’de bile standart fiber optik ağ bağlantısı kurma seçeneğidir. Ancak daha önce, medya dönüştürücüler veya anahtarlar için optik içsel güvenlik [op]gerekliydi. Bu durum VisuNet GXP kullanırken gerekli değildir ve böylece ağ altyapısı basitleştirilerek, maliyetler minimuma indirilir.

VisuNet GXP sistemleri, mevcut proses endüstrisinin görselleştirilmesi üzerine olan ihtiyaçların çoğunu karşılayan 19 inç veya 22 inç 16: 9 Full HD ekrana sahiptir. VisuNet GXP, bir remote monitör ve de bir PC monitörü olarak mevcuttur.

VisuNet GXP serisinin sunduğu inovasyonlardan biri de modüler tasarımıdır. Ekran modülü, işlem birimi (PC modülü veya thin-client modülü) ve güç kaynağı (AC veya DC güç modülü), Ex tarafından onaylanmış, fişlerle ve kablolarla birbirine bağlanmıştır. Bu özellik sayesinde, nadir olarak gelişen bir kusur oluşsa bile, kusurlu modül tanımlanabilir ve kolayca değiştirilebilir. Böylece Ex onaylı cihazların onarım için üreticiye geri gönderilmeleri gerekmemektedir. Kurulan tesiste, eğitimli bir personel tehlikeli alanın dışında kolayca modulü onarabilir. Bu, üretim tesisindeki VisuNet GXP monitörlerinin tamir süresini ve dolayısıyla arıza sebebiyle yaşanan kesintiyi önemli ölçüde azaltır.

Mouse işaretçisi, plastikten yapılmış dokunmatik ekrana dirençli filmlere sahip diğer ürünlere göre önemli avantajlara sahip olan opsiyonel bir PCAP (projected capacitive) dokunmatik ekranı ile hareket ettirilebilir. Camın arkasındaki Sensörler sayesinde ekran yüzeyi kimyasal olarak dayanıklı camdan yapılmış, uzun ömürlü bir yapıdadır. PCAP dokunmatik ekranların en yeni jenerasyonu aynı zamanda proses endüstrisindPepperl Fuchse yaygın olan bir çok eldiven tipinin kullanılmasına da izin vermektedir. Dokunmatik ekran ara yüzü, nesnelerden veya damlayan sıvılardan etkilenmeye karşı dayanıklıdır. Multi-finger ise, visualization yazılımının mevcut sürümü tarafından desteklenir.

Diğer VisuNet monitör serilerinde olduğu gibi (IND, GMP ve XTA) VisuNet GXP için de çeşitli muhafaza ve montaj bileşenlerinden oluşan müşteriye özel çözümler, Pepperl + Fuchs Çözüm Mühendisliği Merkezlerinden (SEC) biri aracılığıyla sunulur. Sağlam bir yapıya sahip olan klavye, imleç kontrolü için üç entegre tür ile yapılandırılabilir: Kolay temizlenen touchpad mouse, basit, sezgisel bir track ball Mouse veya çalışma koşullarına bağlı olarak sağlam bir joystick.

Zone 1/21 onaylı PScanbar kod okuyucular kablolu veya kablosuz şekilde çevre birimleri olarak bağlanabilir. Bunlar işlevsel olarak monitöre entegre edilmiştir, böylece barkod verileri ağ protokolü kullanılarak doğrudan kontrolör uygulamasına okunabilir ve aktarılabilir.

GXP serisi monitörler, patlama tehlikesi olan bölgelerdeki operatör panellerine yeni bir soluk getiriyor: Kolay kurulum ve devreye alma, parametrelenebilir bellenimin (RM shell 5) kapsamlı işlevselliği, yeni bağlantı ve işletim konseptleri, ulaşılabilir destek ve onarım. Tüm bunların birleşiminden oluşan Pepperl + Fuchs’un sunduğu bu hizmet, proses endüstrisinin ihtiyaçlarına cevap oluyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'