Gabyatek’ten stratejik sektörlere ‘bakım’ desteği

0
Gabyatek’in Kurucusu ve Genel Müdürü Emekli Albay Adnan Akçora, firmanın faaliyetlerini Kontrol Dünyası Dergisi’ne anlattı. Gemi, savunma sanayi, yenilenebilir enerji tesisleri, demiryolu ve endüstriyel tesislere yönelik olarak Bilgisayar Destekli Bakım Sistemi, Önleyici Bakım, Entegre Lojistik Destek ve Teknik Dokümantasyon hizmeti verdiklerini vurgulayan Akçora, bu alanda yurt içi ve yurt dışı deneyimli personele sahip olduklarının altını çizdi.

GabyatekTürkiye’nin stratejik öneme sahip sektörlerine bakım desteği sağlayan Gabyatek, 2015 yılında faaliyetlerine başladı. Firmasının kurucusu Emekli Albay Adnan Akçora, halen Genel Müdürlük görevini yürütüyor. Gabyatek, gemi, savunma sanayi, yenilenebilir enerji tesisleri, demiryolu ve endüstriyel tesislere yönelik olarak Bilgisayar Destekli Bakım Sistemi (CMMS), İnspekşın ve Önleyici Bakım, ELD (Entegre Lojistik Destek) ve Teknik Dokümantasyon konusunda hizmet desteği veriyor. Firma, söz konusu tesislerin Planlı Bakım uygulama ve yönetimi ile Entegre Lojistik Destek konularında yurt içi ve yurt dışı deneyimli personele sahip.

Kontrol Dünyası Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Gabyatek Genel Müdürü Adnan Akçora, firmanın kuruluşu, faaliyet alanları ve hizmet ağıyla ilgili bilgiler verdi. Uzun yıllar Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gemi ve tersanelerinde proje yöneticiliği görevlerini üstlendiğini belirten Akçora, emekliliğin ardından bir süre özel tersanelerde çalıştıktan sonra geçirdiği rahatsızlık sonrası engelli duruma düşünce deneyimlerini ve bilgi birikimini denizcilik sektörüne daha etkili aktarmak için 2015’te Gabyatek’i kurduğunu anlattı.

Adnan Akçora

Adnan Akçora

BÜNYEMİZDE FARKLI SÜREÇLERİ YÜRÜTECEK KAPASİTEYİ OLUŞTURDUK

Emekli Albay Adnan Akçora, Gabyatek’in çalışmalarına yönelik olarak da şu bilgileri verdi: “Merkezimiz Ankara olmasına rağmen, projelere bağı olarak İzmir ve Gölcük’te yeterli donanıma sahip bir personel yapımız bulunuyor. Projenin, tesisin ve geminin büyüklüğü, konfigürasyon ve istenen dokümanların niteliğine göre; bünyemizde farklı süreçleri yürütecek kapasiteyi oluşturduk. Gabyatek ekibi olarak uzun yıllar Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gemi ve tersanelerinde çalışarak edindiğimiz birikimleri ülkemiz endüstri ve denizcilik ile teknik alanda katkı sağlamayı hedef alıyoruz.

MODERN BAKIM YÖNETİMİ

Endüstriyel tesisler, gemi ve tersaneler ile tüm varlıklar için; kullanımı kolay, nitelikli bilgi, modern bakım yönetimi, süreklilik ve sistemleri yüksek kapasitede tutmaya katkı sağlıyoruz. Hizmet verdiğimiz alanda güvenilir, mümkün olan en düşük maliyette ve verimlikte, sürdürülebilir nitelikte her an faal halde destek veriyoruz.

Gabyatek Bakım Onarım Yönetim Sistemi’nin etkin kullanılması ile; sistemlerin ömür devirleri boyunca etkin takibi yapılıyor. Sistemin işletim ömrünün ve faaliyet yüzdesinin artması, düşük maliyet, merkezi bilgi, güvenilir ve hazır oluş seviyesi yüksek, güvenilir, en az dokümantasyon ve düşük arıza hedefleniyor.

Bakım planlama ve uygulaması, arıza onarımlarının yönetilmesi, bakım onarımlar için gerekli destek unsurları ile yedek parça, test ve ölçü aletlerinin yönetimini sağlıyoruz.

ÖNLEYİCİ BAKIM, LOJİSTİK DESTEK

Gabyatek olarak 2016 yılından itibaren Önleyici bakım, Entegre Lojistik Destek ve Teknik Dokümantasyon konularında çalışmaya başladık. Halen en son katıldığımız 2017 Exposhipping fuarı ve 8. Deniz Sistemleri Semineri dahil, proje görüşme ve başlangıç safhasındayız. Uzun vadeli planlamalarımız doğrultusunda; müşteri beklentilerine uygun, istenen standartlarda ve güvenilir ürünler teslim eden bir firma olacağız. Hem Türk donanmasında hem de Ares gibi Türk tersanelerinde verdiğimiz hizmetleri ve üstlendiğimiz zorlu görevleri başarmamız geleceğe daha güvenle bakmamıza neden oluyor.”

GabyatekGabyatek’in faaliyet alanları:

 • Bilgisayar Destekli Planlı Bakım – CMMS
 • Önleyici Bakım –Predictive Bakım – Güvenilirlik Merkezli Bakım
 • Entegre Lojistik Destek
 • Test ve Baroskopla Inspekşın
 • Teknik Dokümantasyon ve Eğitim

Verilen Hizmetler:

 • Teknik dokümantasyon (Bakım –operatör-bilgi –yedek parça  kitapları, Bakım planı  ve bakım kartları,
 • Bilgisayar Destekli Bakım Sistemi” software
 • Test yöntemleri ( Fabrika FAT- LimanHAT- Kabul testleri SAT )
 1. – Makine sistemleri (makine –tulumba-dümen –demirleme vb)
 2. – Elektrikli sistemler (jeneratör-elektrikli motorlar –şalter grubu vb )
 3. – Seyir sistemleri ( demirleme –seyir-radar-telsiz vb )
 • Eğitim (Bakım yönetimi-CMMS-Entegre Lojistik Destek-Önleyici Bakım )
 • Gemi ve tesislerin titreşim ve gürültü ölçümleri – hava-akışkan vb. kaçak tespiti elektrikli arızaların tespiti -mekanik arızaların tespiti –kompartıman testleri vb…
Share.

About Author

Leave A Reply

'