Galata’lı gazoz şişesine, dünya çapında ödül

0
Gürallar Cam Ambalaj ve Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş, işbirliği ile tasarlanan yeni şişe, tasarım dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red Dot Ödülü’nün sahibi oldu. 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen Red Dot: Communication Design 2017’de Ambalaj Tasarımı kategorisinde ödülle taçlandırılan Beyoğlu Gazozu, Beyoğlu ve Beyoğlu’nun tarihi simgelerinden Galata Kulesi’nden esinlenilerek tasarlandı. 14. YY.’da inşa edilen kuleyi ikonik bir tasarıma dönüştüren gazoz şişesi, Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkı sağladı.

Beyoğlu GazozuDünyanın en eski ve en prestijli tasarım ödüllerinden biri olarak kabul edilen Red-Dot Awards: Communication Design, bu seneki sahiplerini buldu. Her yıl, piyasaya çıkan yeni tasarımları belirlemek ve değerlendirmek için 34 farklı kategoride düzenlenen yarışmada, bu yıl 50 ülkeden 8 bin yeni tasarım en ince ayrıntısına kadar incelendi. Bağımsız ve uluslararası uzmanlardan oluşan bir heyet tarafından değerlendirilen projeler arasında yer alan Beyoğlu Gazozu şişesi, 2017 Red Dot Ödülü’ne layık görüldü. 27 Ekim’de Berlin’de düzenlenen ödül töreni dünyanın ambalaj devlerini de bir araya getirdi.

Gürallar Cam Ambalaj ve Beyoğlu Gazozu tarafından tasarlanan Beyoğlu Gazozu cam şişesi, tasarımıyla modern Türkiye’den farklı olarak tarihi dokusu ve kültürel zenginliği ile cazibe merkezi olan Beyoğlu’na bir saygı niteliği taşıyor. Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı’nın Beyoğlu markasıyla özdeşleşecek şişenin Galata Kulesi’ni sembolize etmesi fikriyle doğan proje, Gürallar Cam Ambalaj tasarımcısı Neil Kaan Hirst tarafından cam ambalaj üretimine uygun bir tasarımla geliştirilerek, camda hayat buldu.

Beyoğlu Gazozu İçecek A.Ş.’nin geçmişe duyulan saygıyı simgeleyen altın renkli kapak ve Taksim Tramvayı etiket tasarımı ile de İstanbul’un nostaljik havası tüm dünyaya yayılmış oldu.

GEÇMİŞTEN GELECEĞE BİR GÜZELLEME

Red Dot Ödülleri (The Red Dot Award: Communication Design 2017) tasarımcıların gerçekleştirdikleri ürünle alabilecekleri en büyük ödüllerden biri olarak nitelendiriliyor. Ambalaj Tasarımı (Packaging Design) kategorisinde ödüle layık görülen Beyoğlu Gazozu cam şişesi, Türk gazoz tarihinin başladığı yer olan Beyoğlu ve geçmişin abidesi olarak hala dimdik ayakta olan Galata Kulesi’nden alınan ilhamla tasarlandı. Gürallar Cam Ambalaj ve Beyoğlu Gazozu bu cam şişe tasarımıyla; geçmişten gelen bir tat ile Türk gazoz tarihinin de başladığı yer olan Beyoğlu ve Galata çevresine dair nostaljiyi, genç gazoz tüketicilerinde de uyandırmayı hedefliyor. Bu hedefle Beyoğlu’nun hem tarihini hem hikayelerini hem de mimari dokusunu Beyoğlu Gazozu şişesinde buluşturan Gürallar Cam Ambalaj ve Beyoğlu Gazozu, geçmişin izlerini tasarımlarıyla sürerek geleceğe taşıyor.

KAPAĞI VE ETİKETİ DE GEÇMİŞİN İZİNİ SÜRÜYOR

14. Yüzyılda inşa edilen Galata Kulesi, 1890’lı yıllardan başlayarak bir gazozhane cennetine dönüşen Beyoğlu’nun en eski yapılarından biri… Beyoğlu Gazozu da bugünün genç gazoz tüketicilerine Beyoğlu ve Galata’dan nostaljik bir tat sunma fikriyle hayata geçirildi.

Gürallar Cam Ambalaj tarafından işlevselliği düşünülerek tasarlanan şişenin yanı sıra altın renkli kapağı ve nostaljik tramvay baskılı etiketi de Galata Kulesi’ne ev sahipliği yapan bölgenin tarihi mirasına dikkat çekiyor.

BEYOĞLU GAZOZU, MÜZEDE 1 YIL SERGİLENECEK

27 Ekim’de Almanya’nın Berlin şehrinde gerçekleşen Red Dot Ödülleri Gala Gecesi’nde, kazanan tasarımlara ödülleri ve sertifikaları takdim edildi. Ödüle layık görülen tüm tasarım ürünleri ‘Red Dot 2017 Kazanan Ürünler Kataloğu’nda yer almanın yanı sıra Essen şehrindeki Red Dot Müzesi’nde 1 yıl süreyle sergilenecek. Aralarında Beyoğlu Gazozu’nun da bulunduğu ödüllü tasarımlar, Müze’nin ardından dünyanın pek çok kentinde de sergilenmeye devam edecek.

‘MÜŞTERİLERİMİZ ATMAYA KIYAMIYOR’

Ödülle ilgili değerlendirmelerde bulunan Beyoğlu Gazozu’nun kurucusu Kerim Sakızlı, markanın kurumsal kimlik çalışmalarının büyük bir titizlikle gerçekleştirildiğini, özellikle ambalaj tasarımı konusunda nostaljik tüm değerleri taşımasına önem verdiklerini belirtti. Ülkemizde 19. YY. sonlarında ilk gazoz fabrikasının Karaköy; Beyoğlu’nda kurulduğunu ve ardından tüm yurda yayıldığını anlatan Sakızlı, “Bugün bizi gururlandıran başarımızın altında önce bu güzel içeceğin naif tarihçesi ve sırasıyla ekibimizin alın teri, desteğini esirgemeyen bayilerimiz, bizleri savunurcasına destekleyen satış noktalarımız ve bizi tercih eden kıymetli müşterilerimiz var.” dedi.

Gürallar Cam Ambalaj’la olan işbirliğini de sürecin en önemli parçası olarak nitelendiren Sakızlı, şişenin tasarımı konusunda ise şunları söyledi: “Gazozumuzu, Beyoğlu’nun adeta simgesi olan, bugün hala yaşayan en zarif ve en eski yapılarından birisi olan Galata Kulesi şeklinde bir cam şişede sunmak istedik. Müşterilerimiz bugün şişemizi ‘Atmaya kıyamadığımız şişe’ olarak adlandırıp şişelerimizi dekorasyon objesi olarak kullanıyorlar.”

Gürallar5Dünyanın altıncı büyük üreticisi

Gürallar Grubu, Türkiye’de 20 yıla yakın süredir sofra camı üretimi yapıyor ve dünyanın altıncı büyük üreticisi konumunda. Şirket kalite ve güvenlik standartları çerçevesinde üretim aşamalarının tamamında sürdürülebilirliği, çevreye ve insana saygıyı ön planda tutuyor. Gürallar Cam Ambalaj, ürün ve hizmette en yüksek kaliteyi hedefleyerek ülke ekonomisine, cam ambalaj sektörüne ve iş ortaklarına değer katan adımlar atıyor.

Üretim proseslerinden, kalite kontrol ve paketleme proseslerine kadar her aşamada en son teknolojinin kullanıldığı tesiste, tüm prosesler otomasyon sistemleri ile yürütülüyor. Gürallar Cam Ambalaj Üretim Tesisi’nin altyapısı birden çok cam üretim fırını ile üretim yapabilecek şekilde tasarlanmış; yakın zamanda cam ambalaj üretim kapasitesini artırabilecek şekilde planlanmış.

Tasarımdan satış pazarlama faaliyetlerine kadar tüm süreçlerinde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve BRC/IoP Ürün Güvenliği Yönetim Sistemleri’ne uygun çalışan Gürallar Cam Ambalaj, çevre dostu bir şekilde faaliyetlerini sürdürüyor. Üretimde kullanılan ekipmanlar da bu bakış açısı ile seçilmiş. Gürallar Cam Ambalaj Üretim Tesisi, çevreye ve insana saygılı, sürdürülebilir üretim anlayışının en iyi örneklerinden biri.

Beyoglu_Gazozu_LogoEski usul üretimle nostaljik lezzetler

Beyoğlu Gazozu, eski usul gazoz konseptinden vazgeçmeyip yüzde 100 sıvı doğal pancar şekeri kullanarak müşterilerine klasik, limonlu, portakallı ve zencefilli olmak üzere dört farklı nostaljik lezzet sunuyor. Şirket, Türkiye’de ulusal dağıtım ağını her ilde olacak şekilde gün be gün büyütüyor. Yüzde 100 Türk sermayesiyle kurulan Beyoğlu Gazozu dünyada birçok ülkeye ihracat yaparak hem Türkiye’nin hem de İstanbul’un tanıtımına katkıda bulunuyor.

1960’lı yıllarda üç yüzün üzerinde yerel gazoz markası olduğu söyleniyor. Gazozhane cenneti olan Beyoğlu’nda başlayıp kısa süre sonra Anadolu’ya yayılan ve her şehrin kendine özgü tatlarıyla üretilen yerel gazoz markaları, 1964 yılında uluslararası meşrubat şirketlerinin pazara girmesiyle yavaş yavaş azalarak, birkaçı hariç anılarda kaldı. Son yıllarda ise yerel gazozlar nostaljik bir değer kazanarak, her türlü zor rekabet şartlarına rağmen tekrar üretilmeye başlandı. Bunun en güzel örneklerinden biri olan Beyoğlu Gazozu da Türkiye’deki sadık iş ortakları ile dağıtımını her geçen gün kuvvetlendiriyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'