Gıda endüstrisine üretim reçetesi sunuyoruz

0
Çikolata ve bisküvi alanında Türkiye’nin en büyük gıda üreticilerinden Saray Holding’in bünyesinde sektörün makine ihtiyacını karşılayan önemli bir şirket var. Ensar Endüstri, atıştırmalık ürünler üretim sektörü için fabrikalar tesis ediyor. Kontrol Dünyası’nın sorularını cevaplayan Ensar Endüstri’nin Ticaret Müdürü Kamil Özdağ, şu ana kadar 30’u aşkın tesis kurduklarının altını çiziyor. Başarının anahtarını ise şöyle açıklıyor: “Ar-Ge departmanımız yeni ürünler ve reçeteler geliştiriyor. Teknik kadromuz mevcut hatlarda maliyet minimizasyonu, verimlilik optimizasyonu ve kapasite maksimizasyonu oluşturan projeler üretiyor. Ürün kalitesi, fiyat avantajı ve farklı dizaynlarla rakiplerimizden ayrışıyoruz.”
23 yıllık tecrübesini yurt dışına da taşıyan Ensar, hâlihazırda 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Almanya’dan Liberya’ya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden İran’a kadar farklı coğrafyalarda üretim tesisleri kuruyor. İhracat yaptıkları ülke sayısını artıracaklarını vurgulayan Ticaret Müdürü Kamil Özdağ’ın verdiği bilgilere göre, Ensar geçtiğimiz mart ayında Cezayir’de marshmallow ve bisküvi paketleme tesisi açtı. Ardından yönünü Orta Asya’nın yükselen pazarı Türkmenistan’a çevirdi. Burada kek ve kremalı bisküvi hattı kurulumlarını tamamladı. Bangladeş’te Hard ve Soft Kremalı Sandviç Bisküvi tesisini devreye aldı.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

EnsarEnsar Endüstri, faaliyetleri açısından gıda sektörünün en dikkat çekici firmaları arasında yer alıyor. İşi gıda üretimi değil ancak gıda imalatı yapan büyük firmalara anahtar teslim tesisler kuruyor. Bir anlamda gıda sektörünün tesis fabrikası gibi çalışıyor. Bünyesinde bulunduğu Saray Holding’in gıda üretimi yapıyor olması ise ona büyük bir avantaj sağlıyor. Bu yönüyle dolaylı olarak hem üretici konumunda bulunuyor hem de bu tecrübeyi makine ve tesis kurulumlarına aktararak müşterilerine ‘know-how’ reçetesi sunuyor.

Ensar Endüstri Ticaret Müdürü Kamil Özdağ, bu özelliklerinin sağladığı avantajı açıklarken, “Kurduğumuz tesislerin aynı zamanda kullanıcısı olduğumuz için kendi üretim tesislerimizdeki tecrübelerimizi yeni üretim ekipmanlarına aktarıyoruz ve müşterilerimizin bu tecrübeye erişmek için 20-30 yıl kaybetmesinin önüne geçiyoruz.” diyor. Atıştırmalık ürünler üretim sektöründe sahip oldukları tecrübe ile şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında 30’dan fazla tesisin kuruluşunu gerçekleştirdiklerini vurgulayan Özdağ, iç pazardaki yaygınlıklarını dış pazara taşıdıklarının altını çiziyor.

Ensar Üretim Tesislerinin teknik özelliklerinden şirketin yeni hedeflerine kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktaran Özdağ’ın Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularına verdiği cevaplar özetle şöyle:

– Ensar Endüstri’nin kuruluş süreci ve faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Saray Holding’in Endüstriyel Makine şirketi Ensar Elektronik ve Mekanik Endüstri A.Ş., yurt içinde ve yurt dışında gıda firmaları için anahtar teslim bisküvi, çikolata ve proje bazlı gıda üretim ve paketleme makinaları üretip, sistemler kuruyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

1995 yılından bu yana faaliyet gösteren Ensar, sahip olduğu deneyim ve tecrübesi ile yurt içi ve yurt dışında işe özel çözümlerle teknoloji ve know-how’ı sağlayarak, gıda sektörünün de tesis ve üretim konularında çözüm ortağı oluyor, yüksek kapasiteli anahtar teslim tesis ve fabrikalar kuruyor.

30’U AŞKIN TESİSTE ENSAR İMZASI

– Üretim için daha çok Karaman’daki tesislere mi ağırlık veriyorsunuz? Buradaki fabrikanın üretim kapasitesi, bulunduğu alan, personel sayısı gibi teknik bilgileri aktarır mısınız?

İstanbul ve Karaman’daki 10 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerimizde;anahtar teslim hatlar kuruyoruz.Sahip olduğu sektörel tecrübe ile şimdiye kadar yurt içi ve yurt dışında 30’dan fazla tesisin kuruluşunu gerçekleştiren Ensar; uzman Ar-Ge ekibi ve geliştirdiği teknolojiler ile sektördeki öncü konumunu sürdürüyor. Mekanik elektronik ve yazılım alanında da inovatif ürünler üzerinde çalışmalar yapan şirketimiz, özellikle gıda sektörüne özel katma değerli ve verimlilik sağlayan projeleri ile sanayimize ve ülkemize değer katıyor.

– Üretim tesisleriniz için ‘gıda sektörünün tesis fabrikası’ diyebilir miyiz? Ya da oluşan ilginç tabloyu siz nasıl tanımlıyorsunuz?

Atıştırmalık ürünler üretim sektöründe kazanmış olduğumuz tecrübeyle, Ar-Ge departmanımız mevcut üretim hatlarında yeni ekipman entegrasyonuyla üretilebilecek yeni ürünler ve reçeteler geliştiriyor. Teknik kadromuz ise mevcut hatlarda maliyet minimizasyonu, verimlilik optimizasyonu ve kapasite maksimizasyonu oluşturan projeler geliştiriyor. Uzman kadromuz ve sektörel tecrübemiz ile iç pazardaki yaygınlığımızı dış pazara da taşıdık. Ürün kalitesi, fiyat avantajı ve farklı dizaynlarla rakiplerimizden ayrışıyoruz. Atıştırmalık sektörüne vermiş olduğumuz anahtar teslim çözümler müşterimiz tarafından tercih sebebi sayılmakta çünkü müşterilerimiz bu tarz büyük yatırımlarda güvenilir ve tek firma üzerinden yatırımlarını yapmak istemekte.

BÜTÜN MAKİNELERİMİZ ENDÜSTRİ 4.0’A UYGUN

– Üretim tesislerinizde sürdürülebilirlikle ilgili ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Üretimde sürdürülebilirliğin yanı sıra çevre koruma, enerji verimliliği, Ar-Ge ve teknoloji yenileme adına yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Mekanik, elektronik ve yazılım alanında inovatif ürünler üzerinde çalışmalar yapan Ensar, özellikle gıda sektörüne özel katma değerli ve verimlilik sağlayan projeleri ile sanayimize ve ülkemize değer katıyor. Ayrıca Ensar, enerji yatırımlarının altyapılarını hazırlarken, enerji tesisi hizmetleri de veriyor.

Endüstri 4.0 devrimini yakından takip eden bir marka olarak bilişim teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirmeyi hedefleyen Ensar, düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerine yatırım yapıyor. Üretim süreçlerinde kullanılan makinelerin hepsinin Endüstri 4.0’ın standartlarına uygun hale getirilmesi ve programlanması için çalışıyor.

Önümüzdeki dönemde hedeflerimiz arasında mevcut markalarımızı ve kurumsal altyapımızı tüketici ihtiyaçları ve teknolojik ve bilimsel gelişmelere ve de çevre dostu yaklaşımlara uygun daha da güçlendirerek yurt içi ve yurt dışı pazarlarında daha da aktif rol üstlenmek var.

EnsarCEZAYİR’DE MARSHMALLOW TESİSİ, TÜRKMENİSTAN’DA BİSKÜVİ HATTI

– İstanbul ve Karaman’daki üretiminizi dünyanın hangi bölgelerine ihraç ediyorsunuz? Anahtar teslimi kurduğunuz tesislerden örnekler verebilir misiniz? Yurt içi ve yurt dışında toplamda kurduğunuz tesis sayısı kaça ulaşmıştır? Halen çalışmaları devam edenlerin sayısı ve bulundukları yerler hakkında bilgi verir misiniz?

Atıştırmalık ve gıda sektörüne özel katma değerli ve verimlilik sağlayan projeler gerçekleştiren Ensar, hâlihazırda 30’dan fazla ülkeye ihracat yapıyor. Önümüzdeki dönemlerde ihracat yapılan ülke sayısını artırmayı hedefleyen şirketimiz, geçtiğimiz mart ayında Cezayir’in başkenti Cezayir’de, marshmallow ve bisküvi kremalı paketleme tesisi kurdu. Bu ülkedeki ikinci projesi, Saray ürünlerinin (Çikilop, Çikilopçuk, Prens gibi) benzerlerini üretecek full otomatik bisküvi ve marshmallow üretim tesisi için çalışmalarını finalleyen şirketimiz, yönünü Orta Asya’nın yükselen pazarı Türkmenistan’a çevirdi. Burada kek ve kremalı bisküvi hattı kurulumlarını tamamladık ve kakao kaplamalı gofret ve kakao kaplamalı marshmallow sandviç üretim tesisinide geçen ay Mayıs 2018’de devreye aldık. Ayrıca 2018 yılı içerisinde Bangladeş’te Hard ve Soft Kremalı Sandviç Bisküvi tesisi devreye alındı. Almanya, Liberya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ukrayna, Suudi Arabistan, Zambiya, İran, Özbekistan, Azerbaycan, Romanya, Kazakistan, Türkiye geçmiş yıllarda anahtar teslim tesisler devreye aldığımız ülkelerden bazıları.

GIDA TESİSLERİNİN TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUZ

– Geçtiğimiz yılın son aylarında katıldığınız Dubai GulfoodManufacturing Fuarı’ndan sonra üretim tesisi kurmak için 32 şirketle ön görüşmeler yapmıştınız. Söz konusu süreçte hangi aşamaya gelindi?

Söz konusu görüşmelerimizde sonuca ulaştığımız ve sözleşmelerimizi yaptığımız işlerimiz olduğu gibi hali hazırda müzakerelerin devam ettiği tekliflerimizde mevcut. Sonuç olarak yatırımlar basit olmadığı için karar verme süreçleri de hızlı olmuyor. Bu yatırımların uzun yıllar kullanılacağı düşünüldüğünde müşteri adaylarımızın ince eleyip sık dokuması da makul karşılanacak bir tutum.

– Faaliyet alanınızda daha çok çikolata ve bisküvi ürün gruplarına yönelik hatlar bulunuyor. Gıda sektöründe farklı alanlara da açılmayı düşünüyor musunuz?

Rakiplerimizden farklı olarak sadece bisküvi, kakao kaplamalı sos dolgulu kek, gofret, kraker, çikolata, marshmallow ve kremalı sandviç üretim tesisleri kurmak yerine hazırlık mutfakları ve paketleme makinelerini de sağlayarak komple anahtar teslim atıştırmalık üretim tesisleri kuruyoruz. Üstelik bu tesislerin hammadde tedarikinden reçete ve formülasyon desteğine, üretim elemanlarının eğitimi, maliyet analizleri, paketleme malzemeleri, laboratuvar ekipmanları ve analizlerine kadar ihtiyaçlarının tümünü de sağlayabiliyoruz.

KURDUĞUMUZ TESİSLERİN AYNI ZAMANDA KULLANICISIYIZ

Ensar– Gıda sektöründe hem üretici olmanın hem de makine ve tesis kurumları yapmanın sağladığı avantajlar nelerdir? Bu avantajlar, yurt içinde olduğu gibi yurt dışı faaliyetlerinizde de söz konusu mudur?

Bu farklı özelliğimiz bizleri rakiplerimizden pozitif olarak ayırmaktadır. Müşterilerimiz bizim bu özelliğimizi bilerek bizlere tam olarak güvenmekte ve onlara sunduğumuz avantajları kullanmaktalar. Tesislerin aynı zamanda kullanıcısı olduğumuz için kendi üretim tesislerimizdeki tecrübelerimizi yeni üretim ekipmanlarına aktarıyoruz ve onların bu tecrübeye erişmek için 20-30 yıl kaybetmesinin önüne geçiyoruz. Bu artımız da müşterilerimizin beğenisini kazanıyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'