Günümüzün Bakım Ve Onarım Dünyası

0

FEVZİ YILMAZ

Enkosaş Genel Müdürü / General Manager
Enkosaş logoÜretimi ve tesisleri sürekli olarak faal halde tutmak için bakım alanında üç önemli faktör vardır. Bunlar sürekli planlı bakım, arıza tespiti ve onarımdır. Üretimin her geçen gün artarak ilerlediği günümüzde tesis duruşlarının maliyetleri bakım maliyetlerinin çok üzerinde çıkmaktadır.

Bakım Ve Onarım Nedir?

Bakım çalışan her türlü sistemde işleyişin kesintisiz devamlılığını sağlamak için yapılan her türlü iyileştirme faaliyetlerinin genel adıdır.

Onarım ise bakımlar esnasında ortaya çıkan sorunların giderilmesi adına yapılan mevcut arızanın veya arızalanma ihtimali olan sistemdeki bileşenlerden birinin veya birkaçının arızasını giderme faaliyetinin genel adıdır.

Bakım Onarım

Bakım Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde bakım işlemleri iki temel başlık altında sunulmaktadır.

  • Planlı Bakım Faaliyetleri
  • Plansız Bakım Faaliyetleri

Kısaca planlı bakımı açıklamaya çalışırsak çalışan sistemlerin önceden yapılmış bir plan dahilinde bakımlarının yapılmasıdır.

Plansız Bakım ise çalışan sistemlerde oluşan ve sistemin çalışmasına etki eden arızaların olduğu anda giderilmesi faaliyetidir.

Günümüzde artan tüketim, tesisleri yüksek oranda üretime zorlamaktadır. Tesislerin kesintisiz üretime devam edebilmelerinin olmazsa olmaz koşullarından birisi ise kaliteli ekipler ile yapılan düzenli bakım faaliyetleridir. Gelişen teknolojiler sayesinde tesislerde kullanılan makine ve ekipmanlar günden güne çok daha pahalı sistemler haline gelmektedir ve bakımları düzgün yapılmazsa bu sistemlerin tesislere maliyetleri kendi bedellerinin kat kat fazlası olabilmektedir.

Bakım Ve Onarımın Getirdikleri

Bakımları düzgün bir şekilde uzman personel tarafından yapılan tesisler, üretim sürekliliği sağladıkları için istenmeyen duruş maliyetleri en aza inmektedir. Ayrıca bu sistemler hatasız ürün üretimi ile tesislerdeki üretim kayıplarını en aza indirdikleri için hammadde işçilik ve zamandan kazanç sağlamaktadırlar. Bu da tesislerin gün sonunda üretimdeki başarı oranını en üst seviyeye taşımaktadır. Yapılan bakım faaliyetleri sonucu verimliği artan işletmede, ıskarta oranları ve tesisin boşta geçen süreleri azalır. Bakımların maliyetleri düşürmedeki önemli etkilerinin yanı sıra iş ve işçi güvenliğini de arttırmaya da çok önemli katkısı vardır. Düzenli çalışan sistemlerde iş kazası riskleri en aza indirilebilmektedir. İş kazası riskleri en aza inen personelin verimliliği de aynı oranda artmakta ve üretim kalitesi yükselmektedir. Aynı şekilde düzenli çalışan sistemler ıskarta oranlarını düşürmekte ve ortaya en iyi kalitede ürün çıkarmaktadır. Bakımları uygun şekilde yapılan sistemlerde sistemi çalıştıran personel ile sistem arasındaki entegrasyon en üst düzeye çıkmaktadır; bu da kaliteli ürün ve maksimum üretim adeti olarak tesise kazanç sağlamaktadır. Sistemlerin düzgün çalışması aynı zamanda daha az personel ihtiyacına sebep olmaktadır. Bu sayede tesisler daha az çalışan ile daha fazla üretim kapasitesine sahip olmaktadır.

Ekip planlama ve Eğitim Süreçleri Nasıl Geliştirilir?

Günümüzde her geçen gün makinelere bağlı üretim oranları artsa da makinelerin bakım ve onarımları yine insan eli ile olmaktadır. Makine bakımlarını yapacak olan personelin eğitimleri ve doğru planlanması bu noktada büyük önem arz etmektedir.

Kesintisiz üretime devam etmek isteyen tesislerde sistemlerin bakımlarının mümkün olan en az duruş ile yapılabilmesi için ne yapacağını bilen, elinde yeterince yedek parçası bulunan, elinde bakım esnasında kullanacağı ekipmanların tamamı hazır olan ve neye bakım yapacağını bilen personelin varlığı kaliteli bakım için çok önemlidir.

Personel planlaması bakım planlamasının en önemli adımlarından biridir ve bu planlamanın ilk aşamasında personelin bilgi birikimi değerlendirilip gerek görülmesi halinde yeni eğitimler ile personel yapılacak bakım işine tam anlamıyla hazır duruma getirilmeli ve yedek ekip planlanması da yapılmalıdır.

Personel planlaması sonrasında iş güvenliği planlaması yapılmalı ve personele özellikle yapılacak işin tehlikeleri hakkında bilgilendirmede bulunulmalıdır. Gereken bütün iş güvenliği önlemleri alındıktan sonra ancak personele çalışma izni verilmelidir. İşin akışını takip eden iş güvenliği gözlemcileri tespit edilerek yapılacak bakım işinin başında iş güvenliği yönünden gözlem yapılmalı, emniyetsiz durumlarda iş durdurulup gerekli bütün emniyet önlemleri alındıktan sonra işe başlanılmalıdır.

Planlamanın bir diğer adımı ise öngörülen sarf malzemelerin temin edilip bakım işine başlanmadan tedarik edilmiş olmasıdır. Bu sayede başlanan bakım işi kolaylıkla bitirilir ve hata riskleri en aza indirilir.

Başarılı Bir Bakımın Altın Kuralları

Maliyet hesabının en önemli etken olduğu günümüzde maliyetleri düşürmek için verilecek bakım hizmetinin kaliteli olması çok önemlidir. Bakımda ulaşılmak istenilen hedeflere ise bazı altın kurallar sayesinde daha kolay bir şekilde ve daha net sonuçlar ile ulaşılabilir.

Bunları kısaca anlatmak gerekirse

Doğru Planlama

Ekip Eğitimleri

Uygun Ekipman

Gerekli yedek parça temini

Bakım OnarımYeterli zaman

Yeterli Ekip

Doğru iş güvenliği ve risk analizi değerlendirmesi

Uygun Çalışma ortamı

Bakım, günümüzün gelişen teknolojisinin sürdürülebilirliğini sağlamak için mecburi bir faaliyettir. Bakımları yapılacak ürünler için uzmanlardan destek alınması tesislere zaman ve maliyet açısından kazanç sağlamaktadır. Firmamızın tecrübeli kadrosu ve üstün ekipman donanımları sayesinde vana bakımlarını eksiksiz olarak yapmakta ve müşterilerimizin daha güvenli bir çalışma ortamında bulunmalarına destek olmaktayız.

Yapılan profesyonel bakımlar ile vanaların ömrü uzamakta ve sürdürülebilir performans garanti altına alınmaktadır.

 

Otkonsaş ve Enkosaş

Otkonsaş logo1986 yılına dayanan deneyimleri ile Otkonsaş, Maden, Enerji, Petrol & gaz, Kimya, Arıtma & su, Denizcilik, Makine imalat gibi 30’a yakın sektöre çok geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. Uzun yıllardır Otkonsaş, kontrol Enkosaş logovanaları, kelebek vanalar, küresel vanalar, gate, globe, check vanalar, elektrik aktüatörler, pnömatik aktüatörler, patlama diskleri, emniyet ekipmanları ve daha da fazlasını bünyesine katarak, geniş ürün portföyüyle tesislerin çözüm ortağı olmaktadır.

2016 yılında Otkonsaş tarafından yapılan yatırımla kurulan Enkosaş; İstanbul merkezli vana ve enstrüman bakım odaklı son teknoloji makineleri ve tam sertifikasyonlu, tecrübeli ekibiyle endüstriye hizmet vermek amacıyla kurulmuş bakım, test, satış ve mühendislik firmasıdır.

Makine parkında endüstriyel bakım gereksinimlerini karşılamak amacı ile tam donanımlı ve en yeni teknolojiye sahip makineleri mevcut olan Enkosaş, ekip eğitimlerine büyük önem vermektedir. Teknik ekibini her daim güncel eğitimler ile sertifikalandırarak müşterilerine en iyi hizmeti vermek için gereken en iyi makine ekip dengesini en üst seviyede tutmayı firma ilkesi olarak belirlemiştir.

Share.

About Author

Leave A Reply

'