‘Güvenli Ev’ projesinde ilk eğitim

0
Kocaeli’de ‘Güvenli Ev’ projesi hayata geçirildi. Kocaeli İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği, proje kapsamında ilk eğitimi, Çayırova ilçesinde Altan ailesine yapılan ev ziyaretiyle gerçekleştirdi. İş güvenliği uzmanı Ahmet Uysal ziyaret sırasında, aile bireylerine muhtemel kazalara karşı alınması gereken önlemleri ve ilk yardım bilgilerini aktardı.

Kocaeli İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği, dikkat çekici bir projeyi uygulamaya koydu. ‘Güvenli Ev’ adı verilen proje kapsamında ilk eğitim, Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde Altan ailesinin evinde gerçekleştirildi. Aileye, muhtemel kazalara karşı alınması gereken önlemler ve ilk yardım ile ilgili bilgiler verildi.

Kocaeli İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği’nin ‘Güvenli Ev’ projesi kapsamında Çayırova Özgürlük Mahallesi’nde oturan Altan ailesinin evindeki eğitimi iş güvenliği uzmanı Ahmet Uysal ve iş yeri hekimi Dr. Saffet Akınal verdi. Dernek başkanı Abbas Musa Gökburun’un da aileye konuk olduğu ziyaret sırasında, ilk olarak evdeki riskler belirlendi. Ardından iş güvenliği uzmanı alınması gereken önlemleri aileye anlatarak, ev kazalarının önüne nasıl geçileceğinin ipuçlarını verdi.

Özellikle devrilmelere karşı sabitlenmesi gereken dolaplar, elektrik tehlikelerine karşı alınması gereken önlemler, ev kazaları sonrası ilk yardımın nasıl olması gerektiği aileye anlatıldı. Evde yaşanan kazalarla ilgili videolar izletilerek, önlemler hakkında bilgi verildi. Ayrıca muhtemel bir afette toplanma merkezi olarak kullanılacak alan, harita üzerinde aileye gösterildi. Dernek tarafından aileye ev güvenliğini sağlamaları için yangın söndürücü tüp, ilk yardım çantası ve ilk yardım el kitabı, çocuklar için iş güvenliği boyama kitabı hediye edildi.

Güvenli Ev projesi
Güvenli Ev ProjesiPROJE, ÜLKE GENELİNE YAYILACAK

Kocaeli İş Sağlığı ve Güvenliği Derneği Başkanı Abbas Gökburun, “Dernek olarak güvenlik kültürünün gelişmesi için çocukların eğitiminin çok önemli olduğunu biliyor ve projelerimizi bu noktaya yoğunlaştırıyoruz.” dedi. Daha önce okullarda başlattıkları ‘Güvenli Okul’ projesini bir adım daha genişleterek evlere taşıdıklarını anlatan Gökburun, bu kapsamda ilk olarak Altan ailesine eğitim verdiklerini vurguladı. Projenin Kocaeli başta olmak üzere tüm Türkiye’de yayılması için tüm iş güvenliği uzmanları ve iş yeri hekimlerini göreve davet eden Gökburun şöyle devam etti: “Eğitim materyallerimizi ve projenin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tüm verileri paylaşmaya hazırız. Yeter ki bu güvenlik kültürü her eve ve tüm çocuklara yayılsın. Biz biliyoruz ki geleceğin güvenliği bugünden sorulur ve gelecekte yaşanacak kazaları önlemek adına biz bugünlerimizi iyi yetiştirmek zorundayız.”

Share.

About Author

Leave A Reply

'