Honeywell, Türkiye’deki gelirini üç yılda ikiye katladı

0
Rafineriler ve petrokimya tesislerine kontrol sistemleri sunan, sivil ve askeri havacılık kurumlarına ise donanım ve yazılım desteği sağlayan Honeywell, Türkiye’de 25’inci yılını tamamladı. Yıldönümünü büyük bir başarıyla kutlayan dünya devi, gelirini son üç yılda ikiye katladığını duyurdu. En yüksek büyüme kaydettiği ülkelerden biri olan Türkiye’de firmalara son teknolojileri sunan Honeywell’in başarısında, şirketlerin performansını, güvenliğini ve bağlantısallığını iyileştiren teknolojilere yönelik talep artışı etkili oldu.
Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, 25. yıl münasebetiyle gerçekleştirilen basın buluşmasında şirketin faaliyetlerine yönelik önemli açıklamalar yaptı. İnovasyonla harmanlanmış çözümleri tüm dünyadaki kilit endüstrilere sunduklarının altını çizen Geniş, insanları, süreçleri ve varlıkları birbirine bağladıklarını vurguladı. Türkiye’nin Honeywell için önemini ise şöyle özetledi: “Türkiye’de endüstriyel sektörler hızlı büyüyor. Honeywell, Türkiye’yi ‘High Growth Region’ yani yüksek büyüme potansiyeli olan bölgeler içinde görüyor.”

HoneywellÜlkemizde 1992 yılından bu yana faaliyet gösteren ve bugün 300’den fazla çalışanı bulunan Honeywell, kurumlara endüstriyel teknoloji uygulamaları sunuyor. Türkiye’deki şirketlerin artan teknoloji ihtiyacına paralel olarak son üç yılda gelirini iki katına çıkartan kurum; performans, güvenlik ve verimlilik konularında Türkiye endüstrisine destek oluyor.

Bu sene Türkiye’de 25’inci yılını kutlayan Honeywell bu amaçla özel bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya ev sahipliği yapan Honeywell Türkiye ve Orta Asya Başkanı Orhan Geniş, dünyanın en büyük endüstriyel yazılım firmalarından biri olarak, inovasyonla harmanlanmış çözümleri tüm dünyadaki kilit endüstrilere sunduklarının altını çizdi. “Teknolojimiz fiziksel donanımla yazılımı, hizmet ve bilgi birikimini birleştiren ürünleri ile insanları, süreçleri ve varlıkları birbirine bağlıyor. Industrial Internet of Things (IIoT) – Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Uygulamaları ile sanayinin verimli büyümesine destek oluyor.” dedi.

HONEYWELL’İN TÜRKİYE’YE VE BÖLGEYE BAKIŞI

Türkiye’de endüstriyel sektörlerin hızlı büyüdüğüne dikkat çeken Geniş, bu açıdan bakıldığında oldukça şanslı olduklarının söylenebileceğini vurguladı. Türkiye’nin ve bulunduğu bölgenin dünya ekonomisindeki yerini değerlendiren Geniş şöyle konuştu: “Honeywell Türkiye’yi ‘High Growth Region’ yani yüksek büyüme potansiyeli olan bölgeler içinde görüyor. Bu bölgelerin tamamının, dünya ülkelerinin gayri safi milli hasılasının (GDP) yüzde 60’ını oluşturması bekleniyor. Honeywell’in tüm büyümesinin yüzde 50’den fazlasını 2012 yılından itibaren bu bölgeler sağlıyor. Bizimle beraber çalışan firmalar ister petrokimya ister havayolu isterse yapı sektöründe ürünlere sahip olsun, çok büyük miktarlarda veri ortaya çıkıyor. Bu yığınsal verinin işlenmesi ve analizi müşterilerimize büyük fayda sağlıyor. Teknolojimiz sayesinde firmalar süreçlerini iyileştirirken güvenlik, verimlilik ve üretkenlik anlamında daha iyi hizmet verebiliyor.”

DÜNYADA 8.4 MİLYAR NESNE BİRBİRİNE BAĞLI

Konuşmasında IIoT ve Endüstri 4.0 uygulamaları konusundaki çözümlerine ilişkin bilgiler veren Orhan Geniş’in değerlendirmelerinden bazı satır başları şöyle:

– 2017 yılı içerisinde dünya üzerinde 8.4 milyar birbirine bağlı nesne bulunuyor. Bu sayı geçtiğimiz yıla göre yüzde 31 oranında artmış durumda. 2020 yılında bu rakamın 20.4 milyara çıkması hedefleniyor.

–  Statista rakamlarına göre 2015 yılında dünyada akıllı telefon kullanan kişi sayısı 1.86 milyar olarak kayıtlara geçti. Bu rakamın 2020 yılında 2.87 milyara ulaşması bekleniyor.

Honeywell IIoT GrafikDÜNYA ENDÜSTRİYEL DEVRİMDEN GEÇİYOR

– Dünyada yaşanan bu birbirine bağlı olan cihazların artması nedeniyle yeni bir endüstriyel devrim sürecinden geçiyoruz, uzmanlar bunu Endüstri 4.0 olarak tanımlıyor: Birinci devrim 1800’lerin başındaki buhar devrimi olarak nitelendiriliyor. İkinci devrim 1920’lerdeki elektrik kullanımıyla yaygınlaşan seri üretim, üçüncü dalga da 1970’lerdeki bilgisayarın yaygınlaşması olarak tanımlanıyor.

– Bu devrimin tam ortasında Industrial Internet of Things (IIoT) – Endüstriyel Nesnelerin İnterneti Uygulamaları yer alıyor. Tüm endüstrinin çalışma prensiplerini yeniden kurguluyor.

– Eskiden havaalanları, fabrikalar ve depolar, birbirine bağlı olmayan, adacıklar halinde çalışıyordu. IIoT bu adacıkları birbirine ve diğer noktalara bağlıyor. Bu sayede tüm bir fabrikanın bilgileri anında merkez ile paylaşılabiliyor. Bu paylaşım ya kendi yazılımları ya da internet üzerinden gerçekleşiyor. Yine bu bilgi paylaşımı kurumların daha güvenli ve daha verimli çalışmalarına olanak sağlıyor.

– Kullandığımız cihazlar daima açık. Cep telefonu, televizyon hatta buzdolapları internete bağlı… Ve bu sayede ciddi anlamda bir bilgi akışı sağlanabiliyor. Evlerimizdeki bu durum endüstrinin içindeki cihazlar için de geçerli. Üretilen bilgileri kullanamayan kurumlar kısa zaman içerisinde rakipleri tarafından yok ediliyor.

HONEYWELL’İN TEKNOLOJİ PORTFOLYOSU

– Sunduğumuz hizmetler kurumların kullandığı cihazlardan bilgileri toplayabilen, bunları değerlendiren ve kurumların operasyonlarını geliştiren bir özelliğe sahip. Sunduğumuz donanım ve yazılımlar veri üreten bu noktaların arayüzü olarak görülebilir.

– Honeywell birçok sektör genelinde ciddi bir bilgi birikimine sahip. Bunun yanında Türkiye’nin de endüstriyel inovasyon ve büyümeye yaptığı yatırımlar da düşünülürse firmamız bu pazara büyük bir umutla bakıyor. Geleceğin hem Endüstri 4.0 çerçevesinde hem de ithalat – ihracat anlamındaki potansiyeliyle parlak olduğunu düşünüyoruz.”

HoneywellTürkiye’nin en büyük sektörlerine hizmet veriyor

25 yıl önce 10 kişilik bir ekip ile Türkiye’deki çalışmalarına başlayan Honeywell, bugün 300’den fazla çalışanıyla İstanbul, Ankara ve İzmir ofisleriyle faaliyetlerini sürdürüyor. Türkiye’nin en büyük sektörlerine hizmet veren Honeywell, rafineriler ve petrokimya tesislerine kontrol sistemleri sunarken, sivil ve askeri havacılık kurumlarına ise donanım ve yazılım desteği veriyor. Akıllı bina çözümleri, yangın ve güvenlik sistemleri, lojistik ve antrepo otomasyon çözümleri de şirketin sunduğu diğer hizmetler arasında yer alıyor.

TÜPRAŞ’TAN PETKİM’E, TANAP’TAN ATAK’A

Honeywell’in yazılım ve teknoloji çözümleri Türkiye’de birçok farklı firma ve sektör tarafından kullanılıyor. TÜPRAŞ, BOTAŞ ve PETKİM tesisleri, TANAP boru hattı, İş Bankası, İstanbul Üçüncü Havaalanı ve Ford Otosan Fabrikalarının akıllı bina çözümleri, Türkiye’de geliştirilen ve üretilen T-129 ATAK Helikopteri ve TLUH – Özgün Helikopter projeleri, Türk Hava Yolları ve Pegasus gibi özel havayollarına ait uçak filoları Honeywell çözümlerinin kullanıldığı kurum ve projelerden sadece bazıları…

DÜNYADA 23 BİN MÜHENDİSİ VAR

Dünyada 23 binin üzerinde mühendisi bulunan Honeywell, yaklaşık 11 bin mühendisini yazılım geliştiricisi olarak konumlandırmış durumda. Kurum, önümüzdeki beş yıl içerisinde büyümesinin yüzde 60’ının yazılım ile ilgili dallardan gelmesini bekliyor. Bunların içinde mobil uygulamalar, bulut tabanlı yazılımlar ve nesneleri birbirine bağlayan IoT çözümleri bulunuyor.

Honeywell. Orhan GenişHoneywell Türkiye ve Orta Asya Bölge Başkanı Orhan Geniş

Kariyerine; 1976 yılında TÜPRAŞ’ta proses mühendisi olarak başladı. 1990’da Türkiye’den ayrılarak petrokimya alanında dünyanın önde gelen şirketi Universal Oil Products (UOP) İngiltere’ye transfer oldu. 1993 – 2002 yılları arasında, sonrasında Honeywell tarafından satın alınan UOP’de petrokimya, rafineri optimizasyonu, rafineri teknolojileri müdürlüğü, mühendislik ve danışmanlık grup direktörlüğü görevlerinde bulundu. 2002 yılında UOP bünyesinde Avrupa, Ortadoğu, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ve Afrika bölgesinden sorumlu ürün grubu genel müdürlüğü görevini üstlendi. 2008 yılında şirketin yeniden yapılanma planları doğrultusunda İsviçre’ye taşınarak aynı bölgeyi kapsayan yeni bir organizasyon kurdu. 2010 yılına kadar bu grubun genel müdürlüğünü yürüttü. 2010’da Türkiye’ye dönerek Honeywell Endüstriyel Çözümler Doğu Avrupa ve BDT Ülkeleri Bölgesel Genel Müdürü oldu. 2011 yılında Honeywell Endüstriyel Çözümleri için EMEA (Avrupa, Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. Mevcut görevine 2012’de atandı ve Honeywell’in bölgedeki tüm faaliyetlerinin liderliğini üstlendi.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunu olan ve İngiltere’deki Exeter Üniversitesi’nden liderlik dalında yüksek lisans diploması bulunan Orhan Geniş, 2013’te ODTÜ Kimya Mühendisliği Akademik Kurulu tarafından endüstride üstün başarı gösteren liderlere verilen Doçent Dr. Süha Atamer Ödülü ile ödüllendirilmişti.

Share.

About Author

Leave A Reply

'