Hopaport, TANAP’ın tonlarca yükünü çekiyor

0
Proje kargo taşımacılığının uluslararası merkezlerinden biri olan Hopaport, yeni sezonu açtı. Azeri doğalgazını Avrupa’ya taşımayı amaçlayan TANAP projesinin elektromekanik parçaları geçtiğimiz Mayıs ayında limana geldi. İtalya’dan aldığı 935 parça yükle Hopa’ya gelen M/V Fortuna isimli gemi rıhtıma demir attı. İçinde 90 tonluk ağır parçaların da bulunduğu proje kargo yüklerinin aktarımı, limanda başarılı bir operasyonla gerçekleştirildi.

Azeri doğalgazını Avrupa’ya taşıyacak TANAP projesi bütün hızıyla devam ediyor. Projenin Türkiye durağındaki çalışmalarda kullanılacak 935 parça proje kargo yükü geçtiğimiz Mayıs ayında Hopa Limanı’na geldi. İtalya’dan yola çıkan M/V Fortuna isimli gemi rıhtıma demir attıktan sonra limanda hummalı bir çalışma başladı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yılda proje kargo taşımacılığının lojistik üssü haline gelen Hopaport, TANAP malzemelerinin başarılı bir biçimde aktarımını sağladı.

Hindistan, Japonya, Güney Kore gibi ülkelerden gelen büyük tonajlı yükleri elleçlemede gösterdiği başarı bütün dikkatleri Hopaport’un üzerine yoğunlaştırdı. Söz konusu ilgi, limanın TANAP projesinde üstlendiği önemli rolle daha da arttı. Projenin lojistik üssü haline gelen Hopaport, geçtiğimiz aylarda binlerce borunun liman sahasında depolanması ve buradan da şantiye sahalarına sorunsuz bir şekilde ulaştırılması operasyonunu başarı ile tamamlamıştı. Liman bu defa projenin elektromekanik parçalarının aktarımına ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda M/V Fortuna isimli gemi, İtalya’dan aldığı TANAP projesinde kullanılacak 935 parça yükle Hopa’ya geldi. İçinde 90 ton’luk ağır parçaların da bulunduğu proje kargo yüklerinin liman sahasına ve kapalı ambarlara boşaltılması çalışmaları başarıyla tamamlandı. ÇABA&MİSNAK ağır yük taşıma araçları,  gemiden indirilen yüklerin liman sahasına taşınması ve depolanmasında nakliye hizmeti verdi.

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer

ÖZER: LOJİSTİK VE OPERASYON SERVİSİNİN BAŞARISI

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, sezonun açılmasıyla birlikte proje kargo gemilerinin de limanlarına gelmeye başladığını, sezon sonuna kadar değişik zamanlarda söz konusu gemileri ağırlayacaklarını vurguladı. Özer, başta TANAP olmak üzere diğer proje kargo hizmetleri konusunda şu bilgileri verdi:

“Biz 2.500 metre uzunluğundaki ana mendireğimiz sayesinde yılın 12 ayı gece-gündüz demeden güvenli çalışma kapasitesi olan bir limanız. Lojistik ve Operasyon departmanlarımızın koordineli çalışmaları başarıyı da beraberinde getirmektedir. Uluslar arası boyutta birçok projeyi bugüne kadar başarı ile yerine getirdik ve bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz.

TANAP da kendi çapında dünya’nın gözünü üzerine çevirdiği projelerin başında gelmektedir. Biz de Hopaport olarak TANAP projesinde lojistik üs olmaya devam ediyoruz. Projenin Hopaport durağında her aşamasına destek verenlere ve limanımızda projenin başarılı bir şekilde organizasyonunu yapan Lojistik ve Operasyon servisimize ve alın teri döken tüm saha çalışanlarımıza teşekkür ediyorum.”

Share.

About Author

Leave A Reply

'