Hopaport, Yeşil Liman hedefine ilerliyor

0
Türkiye’nin özelleştirilen ilk limanı Hopa, yeni hedeflere yelken açtı. Karadeniz’in ilk ‘Yeşil Liman’ı olma yolunda çalışmalarını hızlandıran Hopaport, 2017’de 1 milyon ton yük elleçlemesi yapmayı amaçlıyor. Liman, aynı anda 10-12 gemiye hizmet verebiliyor. Hopaport’ta çevre yönetim sistemi açısından sürdürülebilir faaliyetlere odaklandıklarını belirten Genel Müdür Meriç Burçin Özer, bu doğrultuda ‘Yeşil Liman (Green Port)’ belgesini almak istediklerinin altını çizdi.
Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer

Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer

Karadeniz’in dünyaya açılan kapısı özelliğini taşıyan Hopaport, bütün rıhtımlarında, yılın 12 ayında, tüm yükler için 7/24 elleçleme (yükleme, boşaltma ve depolama) yapılabiliyor. Söz konusu faaliyetini 1 milyon tona çıkarmayı hedefleyen liman, bünyesinde bulunan tank terminali, ro-ro rampası, tahıl ve çimento terminalleri, 5 adet çimento depolama silosu, konteynır sahası ile müşterilerine avantaj sağlıyor. Limanda aynı anda dökme yük, genel kargo, proje yükü, tahıl, sıvı dökme yük, tehlikeli yük, LPG, konteyner hizmetleri verilebiliyor. Proje kargo taşımacılığının uluslararası merkezlerinden biri olan Hopaport, bu özelliklerine şimdi bir yenisini eklemeye çalışıyor.

Hopa Liman İşletmeleri A.Ş. Genel Müdürü Meriç Burçin Özer, çevre yönetim sistemi açısından sürdürülebilir faaliyetlere odaklandıklarını belirtirken, bu doğrultuda ‘Yeşil Liman (Green Port)’ belgesini almayı hedeflediklerini vurguladı. Genel Müdür Özer, gemi ve liman operasyonlarından kaynaklanan çevresel etkilerin azaltılması yönünde idari ve teknik tedbirleri titizlikle aldıklarının altını çizdi. Çevre hassasiyetinin devam edeceğini kaydeden Özer, “Bizim gibi ağır iş kolu kapsamında hizmet sunan iş yerlerinde sorunları sıfıra indirmek mümkün olmasa da azami dikkati göstererek sorunları azaltma faaliyetleri önemlidir. Biz Hopaport olarak bu konuda titizlikle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi. Bu doğrultuda ‘Yeşil Liman (Green Port)’ belgesini almak için çaba gösterdiklerine dikkat çeken Özer konuyla ilgili attıkları adımları şöyle özetledi: “2015 yılında başlayan çalışmalar sonucunda ISO 9001 Kalite Yönetimi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemleri ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği belgelerini aldık. Yeşil Liman konusunda devlet tarafından belirlenen kriterlerin uygulanması adına çalışmalarımız sürüyor. Bu yıl sonuna kadar çalışmaları tamamlayıp, Karadeniz Bölgesi’nde ‘Yeşil Liman (Green Port)’ belgesini alan ilk liman olmayı hedefliyoruz.”

Share.

About Author

Leave A Reply