İnovasyonla firmaların rekabet gücünü artırıyoruz

0
Emerson Ölçüm ve Analiz Grubu Satış Müdürü Osman Demirel, Kontrol Dünyası’na inovasyon alanında ortaya koydukları en yeni teknolojileri anlattı. Hizmet ettikleri firmaların rekabet gücünü, daha emniyetli proses, daha az enerji maliyeti, daha kaliteli ve güvenilir proses ile üst sıralara taşımaya çalıştıklarının altını çizen Demirel, sundukları ürün ve çözümlerin, müşterilerine rekabet avantajı sağladığının altını çizdi. Demirel, Emerson “PLANTWEB” dijital ekosistemi sayesinde daha az maliyetli ve daha verimli prosesler sağlıyoruz.” dedi.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Proses otomasyon alanında geliştirdiği ürün ve çözümlerle, enerjiden kimyaya, rafineri, petrol ve gazdan, gıdaya kadar pek çok sektöre hizmet veren Emerson, müşterilerinin üretimlerini azami seviyeye çıkarmalarına yardımcı oluyor. Enerji ve operasyon maliyetlerini personeli ve çevreyi koruyarak iyileştiren Emerson, üst seviye ürün ve teknolojileri, sektör bazında mühendislik, danışmanlık, proje yönetimi ve bakım hizmetleriyle birleştiriyor. Bu çerçevede geçtiğimiz aylarda İstanbul’da önemli bir etkinlik gerçekleştiren Emerson, hitap ettiği sektörlerden pek çok katılımcıyı bir araya getirerek inovasyonda gelinen aşamaları anlattı. Emerson Innovation Day adı verilen etkinlikte, dijitalleşmeden ölçüm teknolojilerine, vana çözümlerinden bakım teknolojilerine kadar pek çok konuda sunumlar yapıldı.

Programın mimarlarından Emerson Ölçüm ve Analiz Grubu Satış Müdürü Osman Demirel, etkinlikle ilgili Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Bu güne kadar katılımcıların sunum bombardımanına tutulduğunu, bunu kırarak demo sistemler üzerinde canlı anlatımlar gerçekleştirdiklerinin altını çizen Demirel, hedeflerini ise müşterilerinin rekabet gücünü artırmak olarak özetledi. Avrupa’da dijitalleşme alanındaki öncü projelerden birkaç tanesini şu an Türkiye’de yürüttüklerini vurgulayan Osman Demirel, “Sunduğumuz prosesler müşterilerimize rekabet avantajı sağlıyor. Daha ucuza ve daha efektif şekilde verimliliklerini arttırıyorlar, enerji masraflarını düşürüyorlar. Hedefimiz Türk firmalarını, yatırımda, enerjide, proses güvenilirliği ve emniyetinde Avrupa’daki rekabet ettiği firmaların seviyelerinin üzerine taşımaktır.” dedi. Demirel’in sorularımıza verdiği cevaplar özetle şöyle:

EMERSON TIRLARI AVRUPA’YI DOLAŞIYOR

– Emerson’un inovasyon programı hakkında bilgi verir misiniz? Etkinliğin amacı nedir?

Programımızın adı Emerson Innovation Day. 3 senedir yapılıyor bu program. Emerson’un endüstride yeni çıkardığı, son yeniliklerle ilgili sunumlarının ve canlı demoların yapıldığı bir inovasyon günü.

Avrupa’da iki tane TIR’ımız var. Birisi kuzey ülkelerini, diğeri de güney ülkelerini geziyor. Buraya mesela İtalya’dan geldi, buradan sonra Romanya’ya gidiyor. Bu TIR’ın içerisinde Emerson’un son çıkardığı cihazların canlı demoları var. Ayrıca bu turla birlikte Avrupa’daki ürün uzmanlarını Türkiye’ye  getiriyoruz. Burada Avrupa’dan gelen ürün uzmanıyla yanındaki Türk ürün uzmanı birlikte müşterilere, direkt cihazın, demo istasyonun üzerinde ürün ve çözümlerle ilgili sunumlar yapıyorlar. Bizim buradaki asıl amacımız şu: Daha önceki organizasyonlarda sunumlar yapılıyordu, sunumlar müşteri bazında bir türlü asıl ulaşmak istediğimiz yere gitmiyordu. Sadece sunum bombardımanıyla müşteri bütün sunumları alıyor, birkaç hafta sonra bütün bilgiler uçup gidiyordu. Şimdi burada müşteri direkt olarak ürünü ve getirdiği çözümü, yeniliği ve avantajını görüyor ve kafasında ben bunu kendi tesisimde nerede uygulayabilirim acaba diye planlar yapıyor. Yeni çıkan son cihazları görüyor, trendleri görüyor. Şu an mesela Endüstri 4.0’dan bahsediyoruz, IIOT’den bahsediyoruz, müşteri bunlarla ilgili güncellemelerin hepsini alıp fabrikasına veya işletmesine  döndüğünde prosesindeki iyileştirmelere nereden ve nasıl başlayacağını çok daha iyi biliyor.

– Katılımcılar hangi sektörlerden geliyor?

Petrol, kimya, gaz, rafineri, enerji santralleri ve ayrıca gıda sektöründen de katılımcılar var. Bunlar arasında bizim müşteri ‘database’mizden (veri tabanı) isimler var, ayrıca linkedin gibi sosyal platformlardaki duyurumuza binaen gelen müşterilerimiz var.

Emerson‘INNOVATION DAY’E SEKTÖRLERDEN YOĞUN İLGİ

– Katılımı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Katılım planladığımızın iki katı gerçekleşti. Hatta gelemeyenler, tesisinden konuyla daha ilgili insanları göndermiş. O yüzden organizasyondan çok memnunuz. Müşteriler artık gelip sunum dinleyip dönmek istemiyor. Burada direkt olarak fikir alış verişi yapabiliyor, sorularını sorabiliyor, kendi fabrikasındaki bir sorunla ilgili fikir alabiliyorlar. Ayrıca bir networking de oluyor. X firması kendi alanındaki farklı bir firmadan sorunu ile ilgili görüş alışverişi yapabiliyor. Bu da bizi gayet mutlu ediyor. Çünkü burada sadece kendi cihazlarımız veyahut kendi çözümlerimizle ilgili bilgileri aktarmıyoruz. Müşterilerimiz burada kendi yaşadıkları problemleri farklı firmaların nasıl çözdüğüyle ilgili bilgileri de alıyorlar, aynı zamanda yaptığımız farklı sektörlerdeki başarılı projeleri de anlatıyoruz.

– Emerson’un Türkiye’deki faaliyetlerinden bahseder misiniz? Genelde ne üzerine yoğunlaşıyorsunuz?

Şu an, IIOT dediğimiz endüstriyel nesnelerin interneti alanına yani dijitalleşmeye doğru yöneliyoruz. Ayrıca akış, sıcaklık, basınç, korozyon gibi ölçümlerde yenilikiler aynı zamanda hattı delmeden, dış ortamdan herhangi bir mekanik işlem yapmadan, online olarak sıcaklık, korozyon, hidrokarbon döküntüsü, enerji verimliliği ölçen kablosuz cihazlar bizim yöneldiğimiz yerler… Zaten son çıkardığımız ürünlere bakarsanız, tamamına yakını kablosuz, ‘Wireless Hart” standardında haberleşme yapan, enerji ve sinyal kablolaması, konduit, kablo tavası gerektirmeyen montaj maliyetini sıfıra yakın azaltan cihazlardır. Bunların öncelikle uygulaması çok kolay… Herhangi bir yerden yeni bir ölçüm almak normalde, enstrümancı, bakımcı ve projecinin bir araya gelerek, sinyali kontrol odasında operatörün karşısına getirmesi çok uzun bir süreçten geçiyor, sonra bir enstrümanı prosesinize takıyorsunuz. Burada bizim amacımız daha önce ölçüm yapılamayan yerlerden çok kolaylıkla, bazı ölçümlerde sadece birkaç saat içerisinde direkt olarak bilgi almak ve bu bilgileri SCADA, PLC DCS ekranına aktarmaktır. Türkiye’de yaptığımız bazı projeler var. Mesela sabah cihazın montajını yaptık, öğleden sonra DCS sistemine aktardık. Bir gün içerisinde komple bir projeyi kapatabiliyoruz. Bu, kablolu bir sistem olsaydı en az iki aylık bir proje devreye alma zamanına ihtiyacımız olacaktı. Onun alt yapısının, kablo kanallarının, kablosunun, DCS’teki kanalının ayarlanması gibi çok uzun prosesleri elemine ediyoruz bu dijitalleşmenin sayesinde. Biz de direkt olarak IIOT, (Emerson’daki adı PLANTWEB ve Emerson bunu 2000’li yılların başında çıkardı) PLANTWEB adıyla bu bilgiyi istenilen yerlere, operasyona, bakıma, mühendisliğe, projeye aktarıyoruz.

PLANTWEB YAZILIMLARI BAKIM AVANTAJI SAĞLIYOR

– Bakım çözümleri konusu, Emerson’da özel bir yere sahip. Bu alandaki çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Bakım çözümleriyle ilgili şu an cep telefonlarına, IPad’a veya direkt laptop’lara yönelik iki programımız var; Plantweb Insight ve Advisor… Plantweb Insight, biraz önce bahsettiğim, dijital sensörlerin, ölçüm cihazlarının, enstrümanların bilgisini çok kolaylıkla alıyor. Size ünitenizle ilgili bir sorun olup olmadığını, bakıma ihtiyaç duyulup duyulmadığını  söylüyor. Plantweb Advisor adındaki yazılımımız ise bu bilgileri aldıktan sonra size prosesinizle ilgili iyileştirme fikirleri sunuyor. Prosesinizi iyileştirmeniz için gerekli olan adımlarla ilgili, farklı yerlerde Emerson’un kazanmış olduğu bilgileri size sunabiliyor. Insight daha genel yorumlar yaparken, advisor size daha özel yorumlar yapabiliyor.

Bu yazılımların haricinde akıllı enstrümanlarımızda kestirimci bakıma yönelik birçok özellikler bulunmakta, örneğin; bakıma veya kontrole ihtiyacı olduğunu söyleyen basınç, sıcaklık, akış, seviye transmitterleri, akışmetreyi yerinden söküp kalibrasyona gitmeden tek tuş ile tekrar kalibrasyonunun yapılabilmesini sağlayan uluslarası sertifikalı özel patentler, sensöründe olağan dışı bir durumu raporlayan sensörler veya çift fazlı geçişte ölçüm yapan, çift faz bilgisi verebilen akışmetreler gibi…

REKABETİ ODAKLAYAN DİJİTALLEŞMEYE YÖNELDİ

– Türkiye’de sektörlerin proses emniyetine verdikleri önem arttı mı? Size bu konuda gelen taleplerde de artış söz konusu mu?

Çok fazla artış var. Özellikle yaptığımız birkaç tane proje var. Avrupa’da da dijitalleşme alanındaki öncü projelerden birkaç tanesini şu an Türkiye’de yürütüyoruz. Endüstri 4.0’dan sonra, biraz daha sektöründe rekabeti odaklayan, daha öne geçmek isteyen firmalardan dijitalleşmeye yönelik istekler geliyor. Çünkü onlar, bu uygulamalarla rakiplerinden daha az zamanda projelerini gerçekleştirmek ve bunu daha az yatırım maliyetiyle yapmak istiyorlar. Bizim şu an sunduğumuz prosesler de onları rekabet adına daha öne geçirmeye yarıyor, onlara rekabet avantajı sağlıyor. Daha ucuza ve daha efektif şekilde, verimliliklerini arttırıyorlar, enerji masraflarını düşürüyorlar.

– Sizin bu konuda tavsiyeleriniz var mı?

Bizim en büyük fayda sağladığımız alanlar proseslerde iyileştirme, enerji, reliability (güvenilirlik) ve safety (emniyet)… Bu alanlarda daha önce maliyeti sebebiyle yapılamayan yatırımlar şu an bu teknoloji sayesinde çok kolaylıkla yapılabilir.

SANİYELER İÇİNDE PROSES ANALİZİ

– Bu alanda sanayicileri bekleyen yeni teknolojiler nelerdir?

Eskiden enstrüman veya ölçüm deyince akla, basınç, sıcaklık ve akış geliyordu. Şu an biz bunların yanında farklı farklı ölçüm metotlarına geçiyoruz. Bu, mesela buhar kapanı izleme olabilir, ultrasonik izleme olabilir, korozyon olabilir, petrol ve türevlerinin sızıntısı da olabilir. Bu ölçümleri de sadece bir metotla değil prosesin özelliğine göre birkaç farklı teknoloji ile de ölçebiliyoruz. Mesela korozyonu 4 farklı metod ile online olarak ölçebiliyoruz. Mesela enerji hatlarındaki dalgalanmayı ve yüksek enerji çeken birimlerin, cihazların verimliliğini online olarak ölçen cihazlarımız var. Pompa sağlığı gibi direkt ölçümlerin yanı sıra, işletmenin toplam güvenilirliğini sağlayan ölçümleri yapabiliyoruz. Ayrıca daha önce analiz teknolojisinde çok uzun sürelerde yapılan analizleri yeni çıkan lazer vb. teknolojiler sayesinde saniyeler içerisinde yapabiliyoruz. Bu da müşteriye çok fazla zaman ve doğru ölçümü kazandırıyor, ayrıca bu teknolojiler ile sarf malzeme giderlerini minimuma indiriyor. Böylece müşterilerimiz yatırım ve operasyon maliyetlerini çok düşürüyor.

– Emerson’un hedefleri nelerdir?

Bizim hedeflerimiz özellikle müşterilerimizin PLANTWEB  dijital ekosistemi sayesinde, yatırımda, enerjide, proses emniyeti ve güvenilirliğinde Dünya’daki rekabet ettiği firmaların seviyelerini geçmeleri…

Share.

About Author

Leave A Reply