İşte tepe yöneticileri değişen şirketler

0

ÖZEL HABER

Tatil mevsimi olarak da görülen yaz biterken, sonbaharla birlikte hayatın her alanında yeni başlangıçlara yelken açılır. Bu süreç iş dünyasında da kendini gösteriyor. Yaz aylarını yeni sezonun hazırlıklarıyla geçiren şirketler, iç bünyelerindeki değişimleri de hayata geçiriyor. Geçtiğimiz Mayıs ayından bu yana pek çok firmanın tepe yönetimlerinde revizyona gidildi. Gıdadan akaryakıta, sağlıktan enerjiye kadar tüm sektörlerde, yeni sezona yeni yöneticilerle girmeyi tercih eden şirketler dikkat çekti. Tepe yönetimlerindeki değişim, aşağıya doğru tüm birimlere de yansıdı.

İşte yeni dönemi yeni yöneticilerle karşılayan şirketler ve koltukların yeni sahipleri:

Ferit ŞahenkŞAHENK, GARANTİ’NİN YÖNETİMİNİ SÖZEN’E DEVRETTİ

Garanti Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, 19 Eylül 2017 tarihi itibarıyla buradaki görevini Yönetim Kurulu Başkanı Vekili Süleyman Sözen’e devretti. Şahenk yaptığı açıklamada, Doğuş Grubu olarak bankacılık anlamında çok başarılı işler gerçekleştirdiklerini hatırlattı. “Grubumuz bünyesindeki çalışmalarıma yoğunlaşabilmek adına, gönülden bağlı olduğum Garanti Bankası’ndaki bu görev devrini gerekli gördüm.” diyen Şahenk, bundan sonraki süreçte, Doğuş Grubu bünyesinde de görev alan yöneticilerin Garanti Bankası Yönetim Kurulu’ndaki görevlerine devam edeceğini vurguladı. Kendisinin de Onursal Başkan olarak banka yönetimine destek olmayı sürdüreceğinin altını çizdi.

Eyüp AratayİPRAGAZ’IN YENİ CEO’SU EYÜP ARATAY

Türkiye enerji sektörünün köklü şirketi İpragaz’ın yeni CEO’su Eyüp Aratay oldu. 1994 yılından bu yana İpragaz’da çeşitli görevlerde bulunan Aratay, hali hazırda Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışıyordu. 30 Eylül 2017 itibari ile CEO’luk görevini üstlenen Eyüp Aratay, LPG sektörünün ‘Mavi Dev’i İpragaz’ın tüm temel segmentleri kapsayan bir enerji şirketine dönüşümünde önemli görevler üstlendi, SHV Energy bünyesinde de yurtdışında önemli projeleri yönetti.

Sıvılaştırılmış ve Sıkıştırılmış Doğal Gazcılar Derneği (SSDGD) Kurucu Başkanı olan Eyüp Aratay, halen Dernek Başkanlığı görevini ve TOBB Doğal Gaz Meclisi Başkan Yardımcılığı görevini sürdürüyor. İpragaz ailesine 1994’te satış mühendisi olarak katılan Aratay, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü mezunu.

Burçin ToktamışSHELL GLOBAL PAZARLAMA DİREKTÖRÜ TOKTAMIŞ OLDU

Dünyanın önde gelen uluslararası enerji şirketlerinden Shell’de ticari filo alanında Sektör ve Kanallar Global Pazarlama Direktörü pozisyonuna Burçin Toktamış getirildi. Enerji sektöründe yöneticilik kariyeri üniversite mezuniyetinin hemen ardından Shell ile başlayan Toktamış’ın, firmada 23 yılı aşan tecrübesi bulunuyor. 9 senedir Shell & Turcas’ın icra kurulunda da yer alan Toktamış, 2013 yılından bu yana Shell & Turcas Perakende Satışlar Genel Müdür Yardımcılığı ile Satış ve Operasyon Müdürlüğü pozisyonunda bulunuyordu. Aynı zamanda Shell Petrol AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyordu. Toktamış, Shell International Petroleum Company’deki Ticari Filo İş Kolu tüm sektörler ve satış kanallarından sorumlu Global Pazarlama Direktörlüğü görevine Londra’da başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden 1994 yılında mezun olan Toktamış’ın, işletme üzerine yüksek lisansı bulunuyor.

Mustafa ÖzdilABALIOĞLU, GIDANIN BAŞINA ÖZDİL’İ GETİRDİ

Türkiye’nin 47. büyük sanayi kuruluşu olan Abalıoğlu Grubu, yaz aylarını yeniden yapılanmayla geçirdi. Bu kapsamda Gıda İş Ünitesi Genel Müdürü olan Mustafa Özdil, yeni dönemde Lezita markasının büyümesine liderlik yapacak. 2015’ten bu yana grup bünyesinde Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışan Özdil, yeni görevini değerlendirirken, “Ekibimle birlikte Lezita’nın zengin ürün çeşitliliğiyle tüketicilerin hayatında daha çok yer almasını, mevcut konumumuzu güçlendirerek sektörün en sevilen ve lider markası olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda ve Fermantasyon Teknolojisi mezunu olan Mustafa Özdil, Münih Teknik Üniversitesi’nde Malt Teknolojisi yüksek lisansını tamamladı. Yaşar Holding’e bağlı Pınar Et Entegre tesisinde 24 yıl çalıştı. 2015 – 2017 yılları arasında Abalıoğlu’nda Teknik Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı.

Piero MirraBARİLLA TÜRKİYE’YE İTALYAN YÖNETİCİ

Sektörde 140’ncı yılını kutlayan küresel gıda lideri Barilla’nın İtalya’da Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcılığı ve Satış Direktörlüğü’nü yürüten Piero Mirra, Barilla Türkiye’nin yeni Genel Müdürü olarak atandı. Türkiye’deki Bolu fabrikası da dahil olmak üzere dünya çapında toplam 28 tesisinde ürettiği ürünleriyle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan Barilla’da 2002 yılından bugüne farklı sorumluluklar üstlenen Piero Mirra, yeni dönemde şirketin Türkiye’deki büyüme stratejisine liderlik yapacak. La Sapienza Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun olduktan sonra Bolonya Alma Graduate School’da MBA programını tamamlayan Piero Mirra, 2002 yılında Avrupa Bölgesi ve İtalya CBD’nin Finans Direktörü olarak Barilla’ya katıldı. 2004’te Barilla İtalya’da “Müşteri Hizmetleri” Satış Departmanı’na geçiş yapan, artan sorumluluklarıyla birlikte son olarak Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Mirra, 1 Eylül 2017’den itibaren Büyük Çin Bölgesi’ne atanan Güneş Karababa’dan boşalan görevi devraldı.

Eda GökayBP TÜRKİYE’NİN İLETİŞİMİ EDA GÖKAY’A EMANET

BP Türkiye İletişim Müdürlüğü görevine, Eylül 2017 itibariyle Eda Gökay atandı. Gökay, bu yeni göreviyle BP’nin Arama ve Üretim ile Pazarlama ve Dağıtım’ı kapsayan tüm iş kollarının iletişim stratejilerinin oluşturulması, medya ilişkileri, dijital iletişim ve kurumsal iletişimden sorumlu olacak.

Profesyonel iş hayatına Aygaz firmasında Kurumsal İletişim biriminde başlayan Eda Gökay 15 yıldır reklam, enerji ve ilaç sektörlerinde kurumsal iletişim, pazarlama iletişimi, kurumsal sosyal sorumluluk ve kamu ilişkileri gibi çeşitli alanlarda yöneticilik görevlerinde bulundu. Gökay, BP bünyesine katılmadan önce Roche İlaç firmasında Kamu İlişkileri Müdürü olarak görev yapıyordu. 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünü tamamlayan Eda Gökay, 2004 yılında Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler bölümünden Stratejik ve Bölgesel Çalışmalar yüksek lisans diplomasını aldı.

Banu ÖksünCARGILL’İN İNSAN KAYNAKLARINI ÖKSÜN YÖNETECEK

Cargill Gıda’nın Türkiye’den yönetilen Orta Doğu, Türkiye ve Kuzey Afrika bölgesindeki insan kaynakları direktörlüğü görevine Banu Öksün getirildi. Bank of America, Merrill Lynch (New York), Microsoft ve Samsung gibi firmalarda çeşitli İnsan Kaynakları pozisyonlarında görev alan Öksün, son olarak yatırım bankası hizmetleri veren Ünlü & Co şirketinde İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim ve Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütüyordu. İzmir Amerikan Koleji’nden 1993 yılında mezun olan Öksün’ün, Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden lisans ve New School University (Parsons College) Media Studies MA Programı’ndan yüksek lisans derecesi bulunuyor.

KENT KAERHOGDANFOSS’UN KURUMSAL İLETİŞİM BAŞKANI DEĞİŞTİ

Kenth Kærhøg, Danfoss Grubu’nun Kurumsal İletişim ve İtibardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı olarak atandı. Görevi Kurumsal İletişim Başkanı Mette Refshauge’den devralan Kenth Kærhøg’a, CEO Kim Fausing’den övgüler geldi. Fausing atamayı değerlendirirken, “Müşterilerimiz, çalışanlarımız ve tüm diğer paydaşlarımızla birlikte itibarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz. Kenth Kærhøg ile Danfoss’a güçlü bir uluslararası iletişim profili kazandırdık.” dedi. Daha önce ISS A/S Grubu ve Coca-Cola Grubu gibi firmalarda iletişim alanında çok sayıda yöneticilik pozisyonunda bulunan Kærhøg ise yeni görevi için onur duyduğunu vurguladı. Danfoss’un dijital dönüşümünü destekleme ve hızlandırma konusunda iletişimin rolünün önemli olduğuna dikkat çekti.

CAN SÖKMENRAD ECZA’YA YENİ GENEL MÜDÜR

İlaç sektöründe 26 yıldır çalışan ve pek çok ilacın Türk tıbbının hizmetine sunulmasında aktif rol oynayan Can Sökmen, Rad Ecza Deposu’nun yeni genel müdürü oldu. Can Sökmen daha önce, Schering Alman’da satış temsilciliği, Smith Kline Beecham’da bölge müdürlüğü ve satış müdürlüğü, Glaxo Smithkline’da tanıtım müdürlüğü, Biota Laboratuarları’nda ulusal satış müdürlüğü, İbrahim Ethem Menari’de satış koordinatörlüğü yaptı. Can Sökmen, Ağustos 2017 itibariyle Rad Ecza Deposu’na genel müdür olarak atandı.

Banu SaraçlarEWE TURKEY’DE ÜST DÜZEY ATAMALAR

Almanya’nın güçlü enerji şirketlerinden EWE AG’nin yüzde yüz iştiraki olarak bu yıl Türkiye’de 10. yılını kutlayan EWE Turkey Holding, yeni CSO’sunu ve İnsan Kaynakları Direktörü’nü belirledi. Holding’in Satıştan Sorumlu Genel Müdürlük pozisyonuna (Chief Sales Officer/CSO) hali hazırda EWE Enerji Genel Müdürü olan Özkan Akyıldız atanırken; EWE Turkey Holding yeni İnsan Kaynakları Direktörü de Banu Saraçlar oldu.

CSO’luk görevine ilave olarak EWE Enerji Genel Müdürlüğü görevini de sürdürecek olan Özkan Akyıldız, EWE Enerji’nin elektrik perakende, Enervis’in enerji verimliliği ve Millenicom’un telekomünikasyon faaliyetlerinden sorumlu olacak. Eğitim hayatını Almanya’da tamamlayan ve Bremen Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu olan Akyıldız; bilgi teknolojileri ve enerji sektörlerinde uzun yıllara dayanan deneyimiyle dikkat çekiyor.

Holdingin insan kaynakları departmanını yönetecek olan Banu Saraçlar, Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü mezunu. Yüksek Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi dalında tamamlayan Saraçlar, kariyerine Eczacıbaşı Securities’de başladı.

DIRK VAN DE PUTMONDELEZ’DE ÖNCE CEO DEĞİŞTİ

Türkiye pazarında First, Falım, Kent, Olips, Bonibon, Jelibon, Milka, Toblerone, Oreo ve Barni gibi ünlü markalarla yer alan Mondelez, bu yaz büyük bir yönetim değişikliğine gitti. Mondelez International CEO’su Irene Rosenfeld ‘in görevinden ayrılmasının ardından göreve Dirk Van de Put geldi. Geçiş Kasım 2017’de gerçekleşecek. Gıda sektöründe 30 yıllık deneyime sahip Van de Put, son olarak cirosu 7,3 milyar dolar olan Kanadalı şirket McCain Foods’ta çalışıyordu. Van de Put’un burada yaptığı 6 yıllık CEO’luk görevi boyunca şirket net satışlarını yüde 50 artırmış, yüzde 75 de organik büyüme sağlamıştı.

Mondelēz International’da söz konusu değişim yaşanırken, şirketin Türkiye’deki yönetiminde de önemli atamalar yapıldı. Geçtiğimiz Ağustos ayında açıklanan karara göre Ticari Finans Müdürü görevine Seda Gürel Göktaş getirildi. Siparişten Nakde Ülke Müşteri Hizmetleri ve Lojistik Müdürü olarak çalışan Tayfun Can Küçük, Geleneksel Kanal Satış Müdürü (Marmara) olarak atandı. Küçük’ün görevini ise Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EEMEA) bölgesinde Bölge Süreç Mükemmeliyeti Siparişten Faturaya Lideri olarak görev yapan Özlem Önen devraldı.

Özgür KarakaşNESTLE TÜRKİYE’DE ÇİKOLATA ONDAN SORULACAK

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin Türkiye Çikolata ve Şekerleme İş Birimi Genel Müdürü Özgür Karakaş oldu. 1 Ağustos 2017 itibariyle yeni görevine başlayan Karakaş, 2015 yılından bu yana Nestlé İş Mükemmellik Direktörü olarak çalışıyordu. Karakaş, Alman Lisesindeki eğitiminin ardından Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 2003 senesinde mezun oldu. Nestlé ailesine ise Ekim 2003’de Yönetici Adayı olarak katıldı. 2012 yılında Avrupa Bölgesi Sürekli Mükemmellik Lideri olarak Nestlé Almanya’ya transfer oldu.

Ceyhan BaştürkTEKSAN JENERATÖR’DE MALİ İŞLERİ BAŞTÜRK YÖNETECEK

Enerji sektöründe Ar-Ge, inovasyon ve teknoloji yatırımları ile öne çıkan Teksan Jeneratör, büyüme atağına ekibine kattığı yeni ve güçlü isimlerle devam ediyor. Bundan böyle Teksan Jeneratör’ün Mali İşler Direktörlüğü Ceyhan Baştürk’e emanet. Teksan ailesine Ağustos ayında katılan Baştürk, Finans ve Muhasebe organizasyonlarından sorumlu olacak. Şirketin hedef ve politikaları çerçevesinde tüm mali süreçleri yönetecek. Galatasaray Lisesi mezunu olan Ceyhan Baştürk, İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İşletmecilik Yüksek Lisans Programını tamamladı.

 

Share.

About Author

Leave A Reply