İşte tepe yöneticileri değişen şirketler

0
Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü koltuğuna Çağdaş Demirağ oturdu. Demirağ, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’yi satın alan Turkuaz Petrol’ün de genel müdürüydü.
Alpet’in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı’na Emel Sayınataç getirildi. Mayıs’ta yeni görevine başlayan Sayınataç, perakende sektöründe 24 yıllık finans deneyimine sahip.
Total Oil Türkiye’nin Akaryakıt Ticari Satışlar Direktörü Göker Gürkaya, 1 Mayıs itibariyle Satış Direktörü olarak atandı. Gürkaya, Total’deki kariyerine 1996’da başlamıştı.
Coca Cola Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine Galya Frayman Molinas getirildi. Molinas, 200’ün üzerinde ülkenin stratejisinden sorumlu olacak.
Hilti’nin Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörlüğü’ne Talat Özkan atandı. Özkan’ın, 1 Mayıs’ta bayrağı devraldığı Banu Çetinkol ise Güney Afrika Pazarlama Direktörü oldu.
Yandex Türkiye Satış Direktörlüğü’ne Doğan Balamir Nazlıca getirildi. Uluslararası şirketlerde önemli deneyimleri bulunan Nazlıca, Nisan 2017 itibariyle yeni görevine başladı.

 

Mayıs, Türkiye’deki akaryakıt şirketlerinin yönetimlerinde adeta değişim ayı oldu. Bu şirketlerin başında Türkiye Petrolleri yer aldı. Turkuaz Petrol, özelleştirme kapsamında satın aldığı Türkiye Petrolleri’nin başına genel müdürü Çağdaş Demirağ’ı getirdi. Alpet’in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı, Total Oil Türkiye’nin de Akaryakıt Ticari Satışlar Direktörlüğü Mayıs ayı itibariyle yeni isimlere emanet edildi. Akaryakıt devlerinde yaşanan kan değişimi diğer sektörlerde de görüldü. Özellikle Coca-Cola’da dikkat çekici bir atama yapıldı. Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevine Galya Frayman Molinas getirildi. İnşaat el aletleri sektörünün global jenerik markası Hilti ise pazarlama alanında iki önemli atamaya sahne oldu. Bir başka değişim haberi bilişim sektöründen geldi. Yandex’in Türkiye’deki satışlarından artık Doğan Balamir Nazlıca sorumlu olacak.

İşte yeni yöneticilerin iş hayatındaki serüvenleri:

TURKUAZ’DAN TÜRKİYE PETROLLERİ’NE GEÇİŞ

Türkiye PetrolleriTurkuaz Petrol Genel Müdürü Çağdaş Demirağ, Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım A.Ş.’nin Turkuaz Petrol tarafından Özelleştirme kapsamında satın alınmasının ardından Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü görevini de üstlendi. Demirağ, aynı zamanda Türkiye Petrolleri Yönetim Kurulu’nda da yer alıyor. Akaryakıt dağıtım sektöründe uzun yıllara dayanan deneyime sahip Çağdaş Demirağ, Petrol Ofisi ve BP Türkiye’de görev aldı.

2011 yılında Kadoil’de Genel Müdür Yardımcılığı yapan Demirağ, 2014 yılı itibariyle Genel Müdürlük görevine getirildi. 2016 yılında Turkuaz Petrol’ün yönetimini üstlenen Demirağ, TED Ankara Koleji ve Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun. Evli ve bir çocuk babası…

ALPET’TE MALİ İŞLERE SAYINATAÇ DESTEĞİ

AlpetAltınbaş Holding’in akaryakıt dağıtım sektöründeki iştiraki Alpet’in Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine Emel Sayınataç atandı. Perakende sektöründe 24 yıllık finans deneyimine sahip olan Sayınataç ile Alpet, bu yılki istikrarlı büyümesini sürdürecek.

1993 yılında Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü tamamlayan Emel Sayınataç, mezun olduktan sonra University of Reading’de Yoğun Risk Yönetimi Sertifika programını tamamladı. 2004’te The Institude of Internal Auditors’dan Onaylı İç Denetçi sertifikasını aldı. Profesyonel iş hayatına 1993’te Price Waterhouse Coopers’da Denetim Elemanı olarak başlayan Emel Sayınataç, sonrasında sırasıyla Finans Yatırım ve Egebank’da Bütçe ve Raporlama Müdürü olarak çalıştı. Ardından Taib Yatırımbank’ta İç Denetim Müdürü olarak görev yaptı. 2005 yılında Sabancı Grubu ‘na geçerek, Teknosa’da Finans Müdürü olarak çalışmaya başladı. 2013’te aynı grubun diğer bir iştiraki olan Kliksa.com’da Finans Direktörü olarak görev yaptı. Yakın zamanda Altınbaş Grubu’na katılan Emel Sayınataç, Altınbaş Akaryakıt A.Ş.’de (Alpet) Mali İşler Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapacak.

Türkiye genelinde 400 istasyonu ile faaliyet gösteren Alpet Türkiye, yaygın bayi ağı ve yerel sermayesi ile 20 yıldır Türkiye’nin enerjisi için çalışıyor. Türkiye’nin en büyük depolama kapasitesine sahip ilk 5 akaryakıt firması arasında bulunan Alpet, Arnavutluk ve Kuzey Kıbrıs’ta da faaliyet gösteriyor.

TOTAL OIL TÜRKİYE’NİN SATIŞ YÖNETİMİNDE TERFİ

TotalTotal Oil Türkiye A.Ş.’nin Akaryakıt Ticari Satışlar Direktörü olan Göker Gürkaya, 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle Satış Direktörü olarak atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu ve Kimya Mühendisi olan Gürkaya, Total’deki kariyerine 1996 yılında Madeniyağlar Satış Temsilcisi olarak başladı. Daha sonra Endüstriyel Yağlar Satış Müdürlüğü, Servis Satışlar Müdürlüğü, Direkt Satışlar Müdürlüğü, Otomotiv Satışları Müdürlüğü, Ticari Satışlar Müdürlüğü gibi çeşitli pozisyonlarda görev aldı. Evli ve 1 erkek çocuğu babası olan Gürkaya, 2010 yılından beri Akaryakıt Ticari Satışlar Direktörü olarak çalışıyordu.

1992 yılından beri uluslararası enerji şirketi Total S.A.’nın bünyesinde Türkiye’de faaliyet gösteren Total Oil Türkiye, Nisan 2016 tarihinde devir alım süreci tamamlanarak Demirören Holding kuruluşu oldu. Total Oil Türkiye, 450’yi aşan istasyon dağıtım ağı, akaryakıtta yüzde 5,6’lık pazar payı ile Türkiye’nin 5. büyük akaryakıt şirketi.

COCA-COLA’NIN BÜYÜME STRATEJİSİ İÇİN KRİTİK GÖREV

Coca ColaKafkasya ve Orta Asya bölgesindeki toplam 9 ülkenin yönetim merkezi olan Türkiye, Coca-Cola’nın global yönetimine de üst düzey yönetici sağlamaya devam ediyor. Coca-Cola’da 1996 yılından bu yana çeşitli sorumluluklar üstlenen, 2009 yılından itibaren Coca-Cola Türkiye Bölgesi Başkanlığı, 2012’den bu yana ise Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanlığı görevini yürütmekte olan Galya Frayman Molinas, Global Stratejiden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak atandı. Molinas yeni atandığı görevinde, 206 ülkede faaliyet gösteren Coca-Cola şirketinin büyüme stratejisi için kritik alanların belirlenmesi konularına liderlik edecek. Coca-Cola’daki kariyerini şirketin Atlanta’daki merkezinde sürdürecek olan Molinas, Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Başkanlığı’na yeni bir atama yapılana kadar eski görevini de yürütecek. Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya, Doğu Avrupa, Ortadoğu, Orta Asya ve Hindistan bölgelerinde 27 yılın üzerinde pazarlama ve yöneticilik deneyimi bulunan Molinas, görevi boyunca büyük değişiklikleri hayata geçirdi. Türkiye başta olmak üzere sorumlu olduğu tüm ülkelerde sürdürülebilirlik projelerinin geliştirilmesine ve uygulanmasına liderlik etti. Kadının ekonomik ve sosyal hayattaki yerinin güçlendirilmesi, suyun doğaya kazandırılmasına yönelik çalışmalar başta olmak üzere, birçok sosyal sorumluluk projesinin hayata geçirilmesinde aktif olarak görev aldı.

Fortune Türkiye Dergisi tarafından en güçlü kadın liderler arasında gösterilen Galya Frayman Molinas, 2007-2012 yılları arasında Coca-Cola Kadın Liderler Konseyi üyeliği, 2011-2015 döneminde İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Başkanlığı yaptı. 2013-2017 yılları arasında YASED Uluslararası Yatırımcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevinde bulundu. Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Üyeliği ve Coca-Cola Hayata Artı Vakfı’nın Yönetim Kurulu Başkanı görevlerini sürdüren Molinas, Harvard Business School Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Orta Asya Bölgesi Danışma Kurulu ve Boğaziçi Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi…

HİLTİ’NİN PAZARLAMA YÖNETİMİNDE İKİ ATAMA

Hiltiİnşaat el aletleri sektörünün global jenerik markası Hilti’de pazarlama alanında iki önemli atama gerçekleşti. Hilti Türkiye’nin çeşitli birimlerinde 2011 yılından bu yana görev alan Talat Özkan, 1 Mayıs itibariyle bayrağı Banu Çetinkol’dan devralarak Hilti Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörü oldu. 16 senedir Hilti’de pek çok farklı pozisyonda rol alan Banu Çetinkol ise Hilti Güney Afrika Pazarlama Direktörlüğü’ne atandı.

Profesyonel iş hayatına ENDECO Mühendislik Proje Müşavirlik’te Tasarım Mühendisi olarak başlayan Talat Özkan, daha sonra MESA Mesken bünyesinde Libya’da Saha Mühendisi olarak görev aldı. 2011’de Türkiye, Romanya, Bulgaristan ve Orta Asya bölgesinden sorumlu Ürün Müdürü olarak Hilti ile yolunu birleştiren Talat Özkan, ardından markanın Türkiye, Orta Asya ve Kuzey Irak bölgesinden sorumlu Ürün Pazarlama Müdürü olarak çalıştı. 2016 yılı başında İstanbul bölgesinden sorumlu Bölge Satış Müdürü olan Özkan, 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle ise Hilti Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörlüğü’ne getirildi. Yeni görevi kapsamında Hilti’nin Türkiye ve Orta Asya ürün pazarlama, stratejik pazarlama, mühendislik ve teknik servis departmanlarından sorumlu olan Özkan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü mezunu. Yüksek lisansını Koç Üniversitesi İşletme Yönetimi alanında tamamlayan Özkan, Berkeley California Üniversitesi Girişimcilik ve Yenilik Özel Programı’na da katıldı.

Hilti1Banu Çetinkol ise Hilti Türkiye’de 2001 yılından bu yana kariyer basamaklarını hızla tırmandı. Satış Planlama Uzmanı, Lojistik Müdürü, Ürün Müdürü, Müşteri Hizmetleri Müdürü, Bölge Satış Müdürü, Stratejik Pazarlama Müdürü, Strateji Geliştirme Direktörü ve son olarak Türkiye ve Orta Asya Pazarlama Direktörü olarak rol alan Çetinkol, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde lisansını tamamladı. Yüksek lisansını Doğuş Üniversitesi’nde pazarlama alanında yaptı.

6 kıtada 120’den fazla ülkede faaliyet gösteren Hilti, Türkiye pazarına 1982 yılında girdi ve 15 yıl distribütörlük olarak temsil edildi. 1997 yılından bu yana ise Türkiye’de yüzde 100 yabancı sermayeli bir firma olarak faaliyet gösteriyor. Bu sene 20. yılını kutlayan Hilti Türkiye, göstermiş olduğu gelişimle 2011 yılı başından bu yana 10 ülkenin (Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Moğolistan, Kırgızistan, Ermenistan, Gürcistan, Tacikistan, Moldova ve Kuzey Irak) bağlı olduğu bir bölgesel üs konumunda.

YANDEX’İN TÜRKİYE’DEKİ SATIŞLARI NAZLICA’DAN SORULACAK

YandexTürkiye’nin en sevilen teknoloji şirketlerinden Yandex, operasyonunu ve insan kaynağını genişletmeye devam ediyor. Yandex Türkiye Satış Direktörlüğü görevine Doğan Balamir Nazlıca atandı. Uluslararası alanda ve teknoloji şirketlerinde önemli deneyimleri bulunan Nazlıca, Yandex’in Türkiye’deki satışlarından sorumlu olacak.

Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olan Doğan Balamir Nazlıca, 2007-2011 yılları arasında Fransa merkezli kurumsal ve yatırım bankacılığı şirketi Societe Generale’de çeşitli görevlerde çalıştı. 2011’de Otel Online Satış ve Kanal Yönetimi hizmeti veren HotelRunner’da “Satış Müdürü” olarak görev yapmaya başlayan Nazlıca, 2015’te Boston merkezli yazılım şirketi Solvoyo’da, ardından bir başka yazılım şirketi olan Paraşüt’te “Satış Direktörü” olarak kariyerine devam etti.

Nisan 2017’de Yandex’teki yeni görevine başlayan Balamir Nazlıca şunları söyledi: “Dünyadaki arama motorlarının sayısına baktığımızda, ciddi bir pazar payına sahip şirket sayısı 6’yı geçmiyor. Bunlardan birisi olan Yandex, hem Rusya pazarında hem de uluslararası pazarda dijital pazarlamaya yön veren önemli markalar arasında yer alıyor. Böyle büyük ama start-up mantığı ile çalışan bir firmanın Türkiye’deki satışlarından sorumlu olmak gurur ve heyecan verici. Türkiye’de dijital pazarlama ve reklam alanında ihtiyacını duyduğumuz çeşitlilik ve ürün zenginliğini Yandex ile beraber en kolay şekilde müşterilerimize sunmayı hedefliyoruz.”

GLOBAL MENKUL DEĞERLER’DE DOĞANÇAY DÖNEMİ

Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gülşeyma Doğançay1990’da kurulan ve Türkiye sermaye piyasasının gelişimine önemli katkılar sağlayan Global Menkul Değerler’de (GMD) Genel Müdürlük görevine Gülşeyma Doğançay’ı getirildi. GMD, üst yönetiminde yaptığı bu değişimle birlikte yeni bir yapılanmayı da gerçekleştirerek, yeni döneme girdi. 26 yıldır Global Menkul Değerler’de çalışan ve 2007 yılından itibaren Genel Müdürlük pozisyonunu üstlenen Gökhan Özer, görevini Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak sürdürecek. GMD’de, Özer’den boşalan Genel Müdürlük görevine ise kurum içinde 23 yıllık kariyere sahip Gülşeyma Doğançay atandı. Gülşeyma Doğançay’ın Genel Müdürlük görevine getirilmesiyle birlikte; uzun yıllar Global’de görev yapmış isimlerin atanması geleneği de sürdürülmüş oldu. GMD’de ilk kadın Genel Müdür olan Doğançay, Uludağ Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 1993’te mezun oldu. İngiltere’de bir yıl süre ile eğitimine devam eden Doğançay, kariyerine 1994’te Global Menkul Değerler’de Yurt İçi Satış ve Pazarlama Departmanı Yatırım Uzman Yardımcısı olarak başladı. 1999’da Merkez Şube Müdür Yardımcısı, 2000’de de Merkez Şube Müdürü görevlerini üstlendi. Ocak 2009’da İstanbul Şubelerinin satış ve pazarlama fonksiyonlarının yönlendirilmesi ve yönetilmesinden sorumlu Direktör Yardımcısı olarak atandı. Daha sonra İşlem Aracılığı Birimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürdü.

 

Share.

About Author

Leave A Reply