‘Kalitesini koruyamayan yok olur’

0
Konveyör bant sistemlerine ait tüm ürün ve ekipmanları temin eden Çim Mühendislik, 50 yıla yakın bir süredir Türk sanayisine hizmet veriyor. Şirketin çalışmalarını Dökme Malzeme Dergisi’ne anlatan Fabrika Müdürü Onur Dönder, Çim Mühendislik’in gücünü kalite ve müşteri memnuniyetine bağlıyor ve ekliyor: “Her saniyesi çok kıymetli olan tesisler için ürettiğiniz ürünler kesinlikle sorunsuz olmalı. Kalitenizi koruyamadığınız zaman yok olursunuz.”

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Başta Türkiye Çim Mühendislikolmak üzere dünyanın pek çok ülkesinde yaygın olarak kullanılan konveyör bant sistemlerine ait tüm ürün ve ekipmanları tek elden temin eden bir firma Çim Mühendislik… Türkiye’nin en köklü sanayi kuruluşları arasında yer alıyor. Kurulduğu 1974 yılından bu yana çizgisini ve kalitesini muhafaza eden şirketin en önemli markası Vulkan, bugün tüm dünya sanayicileri tarafından bilinen ve kullanılan bir vulkanize pres makinası… Vulkan, sanayide geniş bir kullanım alanı olan bantlı konveyör sistemleri için hayati önem taşıyor. Sistemde meydana gelen bant kopması, yırtılması ve tahribi gibi aksaklıkların giderilmesi için Vulkan’a ihtiyaç duyuluyor. Kauçuk ve sentetik malzemeli, tekstil veya çelik örgülü konveyör bantlarının tamiri ve ek yapılması ile konveyör üzerinde sonsuz hale getirilmesi için vulkanize pres makinası kullanılıyor.

Sökterde on yıllardır varlığını koruyan Vulkan’ın geldiği noktanın gurunu yaşayan Çim Mühendislik, üretimin yanında satış sonrası hizmetlere de büyük önem veriyor. Firma kurulduğu günden beri hiç bir müşterisini mağdur etmemiş.Çim Mühendislik Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’nden Fabrika Müdürü Onur Dönder de, bu durumun altını çiziyor. Maden ocaklarından, çimento fabrikalarına kadar konveyör bant sisteminin kullanıldığı tesislerin büyük bölümüne malzeme satışı yaptıklarını anlatan Dönder, “Sektörde birilerinin bir ihtiyacı olursa mutlaka Çim Mühendislik’i buluyor. 40 yıl önce bizden hizmet ya da ürün satın almış bir kurum hala Çim Mühendislik’le alışverişe devam ediyor.” diyor. Kuruldukları günden bugüne taviz vermedikleri tek noktayı ‘kalite’ olarak gösteren Dönder, teknolojide yaşanan gelişmelere ayak uyduramayanların ayakta duramayacağına dikkat çekiyor. “Tesisler konveyör bantlarla dakikalar içerisinde tonlarca ürünü transport ediyor. Yani her saniyesi çok kıymetli olan tesisler için üretimini yaptığınız ürünler kesinlikle sorunsuz olmalı. Kalitenizi koruyamadığınız zaman yok olursunuz.” tespitinde bulunuyor. Çim Mühendislik’in kuruluşundan yaptığı çalışmalara, Vulkan’ın başarısından, şirketin 2017 hedeflerine kadar pek çok konuda Dökme Malzeme Dergisi’nin sorularını cevaplayan Onur Önder’in değerlendirmeleri şöyle:

– Sektörde 50 yıla yakın bir süredir faaliyet gösteren Çim Mühendislik’in kuruluş süreci ve bugüne kadar yaptığı çalışmaları kısaca anlatır mısınız?

Çim Mühendislik Ankara Kazan ilçesinin Saray mahallesinde 9000m² alana kurulu bir firmadır. Maden ocaklarından, cevher hazırlama tesislerine, dökümhanelerden kum hazırlama tesislerine, termik santrallerden liman yükleme ve boşaltma tesislerine, büyük inşaat şantiyelerinden hafriyat ve beton hazırlama tesislerine, kimya, kağıt, çimento ve şeker fabrikalarından tahıl silolarına kadar konveyör bant sisteminin kullanıldığı tesislerin büyük bölümüne malzeme satışı yapıyoruz. Şirket, 1974 yılında büyük inşaat projeleri, taahhüt işleri ve makine sistem üretimi amacı ile kuruldu. Bugün üretmeye devam ettiği Vulkan markalı Vulkanize Pres Makinasını ilk olarak 1976 yılında üretmeye başladı, uzun yıllar ülkedeki tek üretici pozisyonunda bulundu. Çim Mühendislik, 50’ye yakın uzman kadrosuyla hem satış, hem üretim, hem de satış sonrası hizmetler noktasında kalite yönetim sisteminden taviz vermeden müşterilerini memnun etmeye devam etmektedir.

VULKAN, HAYALLERİN ÖTESİNDE

– Şirketinizin en önemli markalarından Vulkan’ın doğuşu ve geçirdiği aşamaları özetler misiniz?

Vulkan markasının oluşmasında aslında çok ilginç bir hikaye yok. Yönetim kurulu başkanımız Mahmut Bey (Mahmut Özgürbüz) müşterilerimizden gelen yoğun talep üzerine oluşturduğumuz vulkanize pres makinasına Vulkan markasını verirken 50 seneyi aşkın bir serüvene imza atacağını kendisinin bile hayal etmediğini beyan ediyor. Geldiğimiz noktada vulkanize pres denilince Çim Mühendislik, Çim Mühendislik denilince de Vulkan markası akla geliyor olması önümüzde daha nice 50 senelerin olduğunun da bir kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

– Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Maden ocaklarından cevher hazırlama tesislerine, dökümhanelerden kum hazırlama tesislerine, termik santrallerden liman yükleme ve boşaltma tesislerine, büyük inşaat şantiyelerinden hafriyat ve beton hazırlama tesislerine, kimya, kağıt, çimento ve şeker sanayisinden tahıl silolarına kadar ülkemizde konveyör bant sisteminin kullanıldığı tesislerin büyük bir bölümüne malzeme satışı ve uygulama yapmaktayız. Bu durumda farklı sektörlerin farklı ihtiyaçlarına göre farklı çözümler sunmamız gerektiği zamanlarla çokça karşılaşıyoruz. Çim Mühendislik olarak Vulkan markasını daima sektörün öncüsü olması adına, geliştirme ve var olan kalitesini koruma adına makine ve sistemlerini kendi AR-GE departmanında tasarlıyor, prototiplerini üretiyor ve test merkezimizde test ederek uygulamaya alıyoruz. Yüzde yüz Türk mühendisliği ve üretimi ile sonuca ulaşıyoruz.

Çim Mühendislik, değişik sistemlere özgü çözümler konusunda uzman bir kuruluştur, müşterilerden gelen talepleri dinleyerek onların önerilerini kendi tecrübesiyle birleştirerek ortaya optimum çözümler üretiyoruz. Bu talep ve ihtiyaçlar, proje bazında AR-GE departmanının tasarımı ve Teknik Destek departmanının uygulamaları ile hayata geçiriliyor. Dolayısı ile Çim Mühendislik standart çözümler ürettiği gibi sisteme özgü uyarlamalar ve düzenlemeler ile özgün çözümler ortaya koyuyor. Önümüzdeki 5 yılda karlılığımızın içinde AR-GE harcamalarımız %5 seviyesinden %20 seviyelerine çıkacak. Böylece daha gelişmiş, ihtiyaçları karşılayan ve katma değerli ürünleri pazara sunan çalışmalar yapacağız.

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYAN AYAKTA KALAMAZ

– Üretim standartları açısından aldığınız ulusal ve uluslararası belgeler nelerdir?

Atölye Çalışması

Atölye Çalışması

Günümüz şartlarında bilgi, teknoloji, iletişim ve üretim sektörlerinde büyük gelişmeler yaşanıyor. İnanılmaz bir rekabet ve her geçen gün yeni gelişmelerin yaşandığı ekonomik bir yarış içerisinde bulunmaktayız. Klişe olacak belki ama dünya ticaretinin küreselleşmesi, rekabet ortamının kapsam ve sınırlarını genişletmiş, yarışa katılanların sayısının her geçen gün artmasına sebep olmuştur. Üstelik bu yarışa katılan her yeni varlık bir öncekinden daha yetenekli ve birikimli pozisyondadır. Müşteriler artık daha bilinçli, ne istediğini daha iyi bilen ve beklentilerini en üst seviyeye ulaştırmış durumdadır. Değişim ivmesi lineer olarak artışını sürdürmekte, özellikle teknoloji ve bilim alanında yaşanan gelişmeler hayal sınırlarının bile ötesine geçmiştir. Artık değişime ve değişim hızına ayak uyduramayan kuruluşların ayakta durabilmesi namümkün durumdadır. İşletmelerin ayakta kalabilmeleri ancak tüm sektörlerde müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun mal üretiminin veya hizmetin sağlanmasıyla gerçekleşebilecektir. Bu sebeple, kuruluşlarda, tasarım aşamasından başlayarak üretim, pazarlama ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm aşamaları kapsayan ve sürekli iyileşmeyi hedefleyen Kalite Yönetim Sistemi’nin uygulanması olmazsa olmaz bir şart olmuştur. Çim Mühendislik bu bağlamda ISO 9001 Kalite Sistem Standartlarını her aşamada uzman kadrosuyla uygulamaktadır.

Firmamızın mevcut kalite sisteminin dışında, üretim aşamalarında, üretim malzemelerinde ve ürettiğimiz ürünlerde de çeşitli standartlar uyguluyor ve kullanıyoruz. Örneğin Vulkan markalı vulkanize pres makinalarımızda kullandığımız ısıtıcılarımız 2006/95/AT belirli gerilim sınırları dahilinde çalışmak üzere tasarlanmış teçhizat ile ilgili yönetmeliğe uygundur. Bunun dışında bir başka örnek verecek olursak, yine üretimini yaptığımız Vulkan markalı vulkanize pres makinalarımızı, DIN 22131 standardının koşullarını yerine getirebilmesi için uygun şartlarda üretiyoruz.

40 YILLIK MÜŞTERİLERİMİZ VAR

 – Sektörde müşteri memnuniyetini öne çıkaran bir firma olarak tanınıyorsunuz. Bu durum ürün kalitesinin bir sonucu mu? Etkili olan diğer faktörleri nasıl sıralarsınız?

Var olduğunuz pazarda kalıcı olabilmeniz için öncelikle yaptığınız işi iyi bilmeli ve olumlu olumsuz tüm olasılıkları iyi muhakeme etmelisiniz. Kurulduğumuz günden beri taviz vermediğimiz tek noktamız kalitemiz oldu. Bugün bizim bulunduğumuz sektör ile ilgili birilerinin bir ihtiyacı olursa mutlaka Çim Mühendislik’i buluyor. Bu da bize haklı bir gurur yaşatıyor. Demek ki bir şeyleri doğru yapmışız, diyoruz. Yalnız bununla da bitmiyor tabii; iyi münasebetler kurmanız önemli bir husus oluyor. 40 yıl önce Çim Mühendislik’ten hizmet ya da ürün satın almış bir kurum hala Çim Mühendislik’le alışverişe devam ediyorsa bu noktada saygı duyulduğunuzu ve bu saygınlığı da ortaya koyduğunuz değerden aldığınızı hissediyorsunuz ve doğruları yapmaya devam etmekten başka bir şey gelmiyor elinizden.

– Çim Mühendislik’i sektörde farklı kılan unsurlar nelerdir?

Az önce de belirttiğim gibi bizi farklı kılan en önemli unsur kalitemizi hiçbir şeyden taviz vermeden kurulduğumuz günden beri koruyor olmamızdır. Çim Mühendislik’in hizmet ettiği sektörlerin fazlalığını ve bu sektörlerin ülkenin en büyük sektörleri olduğunu düşünürsek kalitenizi koruyamadığınız zaman yok olursunuz. Bugün Türkiye’de bir termik santralde vulkanize pres ile ilgili bir ihtiyaçla karşılaşıldığında ilk olarak Çim Mühendislik aranıyorsa siz farkınızın ayrıcalığını yaşıyorsunuz demektir. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin katma değeri yüksek ürünler olması da ülkemiz açısından son derece önemli bir durum oluşturmaktadır. Çim Mühendislik, ilk kurulduğu günden beri detaycı ve her türlü riski analiz edip ona göre sunacağı hizmet ve ürünü ortaya koyan bir firma oldu. Tesisler konveyör bantlarla dakikalar içerisinde tonlarca ürünü transport ediyorlar. Yani her saniyesi çok kıymetli olan tesisler için sizin üretimini yaptığınız ürünlerin kesinlikle sorunsuz olması gerekiyor. Bu da sizin tüm riskleri göz önüne alarak üretim yapmanızı sağlıyor.

TEKNOLOJİK UYGULAMALAR BİZİ ÖNE GEÇİRİYOR

– Yeni teknolojilerin takibi ve uygulamaya konulması konusunda yaptığınız çalışmalardan bahseder misiniz?

Teknolojinin her yıl değil her gün değiştiği bir çağdayız. Teknolojiden bihaber kaldığımız her saat için aylarımızı kaybedebilir durumdayız. Bugün bize ilginç gelen bir nesne yarın artık sıradanlaşmış oluyor hatta size ilginç geldiği anlarda birçokları tarafından özelliğini yitirmiş oluyor. Bugün dünya nüfusunun %5’ini barındıran Amerika Birleşik Devletleri’nde, dünya üzerindeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin neredeyse yarısı gerçekleştirilmiştir. Bu oran son 20 yılda azalma göstermektedir. Bu azalma Amerika’daki bilgi üretiminin azalması değil diğer ülkelerdeki bilgi üretiminin artması ile alakalı. Teknoloji, sanayiyi geliştirmeye devam ederken ülkemizde, kurum olarak biz de teknolojiyi kendi üretimlerimizde uygulamaya çalışıyoruz. Bunu yaparken Amerikalılar, Japonlar ya da Batı Avrupalılar kadar hızlı olamıyoruz belki ama ülkemizde ve firmamızda geçtiğimiz 20 yılda teknolojik anlamda gelişmelerin olduğunu görmekteyiz. Çim Mühendislik olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz makinalarda önceliğimiz;  müşterilerimizin işini kolaylaştıracak teknolojik uygulamaları bulup onları uygulamak oluyor. Ürettiğiniz üründe insan gücü kullanımını ne kadar aza indirebilirseniz bu sizi öne geçiriyor ve Çim Mühendislik de bunun için uğraşıyor.

– Firmanın ihracat faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Listenizde hangi ülkeler yer alıyor? Bu ihracatın ekonomik büyüklüğü nedir?

Geçtiğimiz yıllarda ihracatı aracı başka firmalar tarafından gerçekleştirdik. Türkiye pazarında tanınan yapımızı uluslararası platformda pek fazla gerçekleştiremediğimiz itirafında bulunmak isterim. Uluslararası platformda zayıf kalmamızın birçok sebebi var aslında ancak en önemlisi karar vermek ile kararlılık arasındaki farkı ortaya koyamayışımız olmuştur. Karar vermek kolaydır ancak kararlı bir şekilde aldığınız kararı uygulama konusunda zayıf düşerseniz aldığınız kararın maalesef hükmünü yitirdiğini görürsünüz.

Uluslararası pazarlara girişte verilmesi gereken kararların başında, üretimin yeni girilecek pazarda mı yapılacağı yoksa ihracat yolu ile mi pazara girileceğiydi. Karar verilirken, kalite, teslimat ve müşteri değeri konuları üzerine detaylı analizler yapmak en uygun pazara giriş yöntemi üzerinde karar kılmak gerekiyor. Bizim için pazar belli ancak uluslararası sürekliliği sağlayabilmek adına yeterince cesur davranabilip davranamayacağımız konusunda taşıdığımız endişe bu yıla kadar uluslararası platforma girmemize engel teşkil etti. 2017 ile birlikte uygulamaya koyduğumuz kurumsal iletişim ve kurumsal pazarlama uygulamaları ile birlikte uluslararası platformda da yer bulabilmek adına bir takım yatırımlar yapacağız. Katma değeri yüksek ürünlerimizi uluslararası platforma sokmamız bizim için önemli olacak. Ülke olarak kg başı katma değeri yüksek ürünler üretip bunu uluslararası boyuta getirebilirsek koyduğumuz hedeflere de rahatlıkla erişebileceğimiz düşüncesini taşımaktayım.

2017 YENİDEN DOĞUŞ YILI

– 2017 yılı hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

2017 yılının sadece Çim Mühendislik için değil ülkemiz ve dünya için de hem sosyolojik, hem de ekonomik anlamda iyi geçmesi temennisini taşıyoruz. Çim Mühendislik olarak zayıf kaldığımız kurumsal iletişimi geliştirme ve uluslararası platformda yer tutma çabası içerisinde olacağız. 2017 yılına Çim Mühendislik olarak yeniden doğuş olarak bakmaktayız, diyebilirim. Öyle umuyoruz ki 2017 yılında ve bundan sonraki tüm yıllarda ülkemiz ve dünyamız adına her şey güzel olur ve bizler de ortaya koyduğumuz değerlerin gururunu mutlulukla yaşarız.

– Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Şikayet ya da önerileriniz var mı?

Sektörde var olan sorunlar aslında sektörle alakalı sorunlar değil. İnsanlık olarak en büyük sorunumuz, var olan sorunlara kolay ulaşılamaması. Sorunlar yaşanıyor ve çözümlenmeden kapanıyor ya da sorunlu bir şekilde hayata devam ediliyor. Yaşadığımız bilgi çağında her şeyin şeffaf bir şekilde ortaya konulması gerekiyor. Sorun varsa çözüme kavuşması için sorunlar paylaşılmalı. Sanayinin her an geliştiği dünyada var olmak istiyorsak sorunlarımızı da paylaşmamız gerekiyor, düşüncesini taşıyoruz.

Share.

About Author

Leave A Reply