Kazanlarda enerji verimini yüzde 109’a çıkaran teknoloji

0
Merkezi ısıtma sistemlerinin vazgeçilmezi kazanlarda enerji verimliliği büyük önem taşıyor. Yakıttan sağlanan enerjinin üst seviyeye çıkarılması ve kayıpların en aza indirilmesi amacıyla geliştirilen teknolojilere sürekli yenileri ekleniyor. Gassero bu konuda önemli bir adım attı. Geliştirilen yoğuşmalı kazan teknolojisi sayesinde verimlilik yüzde 109’a çıkarıldı. Teknoloji, su buharındaki gizli ısının geri kazanımının sağlanması esasına dayanıyor.

Gassero

Kazanlar, yakıtın kimyasal enerjisini yanma yoluyla ısı enerjisine dönüştüren ve bu enerjiyi taşıyıcı akışkana aktaran makineler olarak biliniyor. Kazanların verimi ise yanma sonucu oluşan bu ısı enerjisinin hangi oranda taşıyıcı akışkana veya kullanma mahalline taşındığına bağlı. Yanma sonucu oluşan ısı enerjisinden ne kadar yüksek yararlanılıyorsa o oranda yakıt tüketimi düşüyor. Bu sayede verimlilik artarken atmosfere salınan atık gazlar da aynı derecede azalıyor. Dolayısıyla bu alanda geliştirilen teknolojiler çevre dostu özelliğini taşıyor.

Kazanların verimini etkileyen faktörler arasında su buharı ile olan ısı kaybı önemli bir yer tutuyor. Yakıtlar kimyasal kompozisyonları nedeniyle içerisinde nem bulunduruyor. Bu nem yanma esnasında buharlaşarak açığa çıkıyor. Su buharı olarak çıkan nem, kazandaki faydalı enerjinin bir kısmının bacadan dışarı atılmasına neden oluyor. Yakıttaki serbest nemin mümkün olduğunca azaltılması enerji verimliliği açısından büyük önem taşıyor.

Premix ve yoğuşma teknolojisi ile üretim yapan önemli kazan imalatçılarından Gassero, söz konusu sistemi avantaja dönüştüren yeni bir ürün geliştirdi. Wallconyoğuşmalı kazanlar, su buharındaki gizli ısının çok yüksek bir bölümünü ısıtma sistemine aktararak verimliliği yüzde 100’ün üstüne çıkarmayı başardı. Su buharından yoğuşma sağlayan özel olarak tasarlanmış yüksek verimli ısı eşanjörü sayesinde gizli ısı geri kazanılıyor. Düşük yakıt tüketimi ile verim (50/30 0C işletme şartlarında) yüzde 109’a ulaşıyor. Çok düşük sıcaklıkta atılan baca gazının emisyonları da düşük seviyelerde oluyor. Bu yönüyle Wallcon yoğuşmalı kazanlar, çevre dostu çözümler sunuyor. İleri teknoloji ürünü paslanmaz çelik ısı eşanjörü, hem kazanın güvenliğini hem de ömrünü uzatıyor.

Wallcon kazanlarda ayrıca 14 farklı emniyet sistemi bulunuyor. Bu sistemler, aşırı basınç artışından sıkışan havaya, baca gazı sıcaklığından donmaya, lejyonella bakterisinden yüksek ve düşük voltaja kadar pek çok olumsuz duruma karşı kazanın korunmasını sağlıyor.

GasseroKASKAD SİSTEMİ DE VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Öte yandan Wallconkaskad sistemi de enerji verimliliğini artıran unsurlar arasında yer alıyor. Bu sistem binanın ihtiyacı olan kapasitede tek kazan kullanmak yerine paralel çalıştırılabilen eşit kapasiteli duvar tipi kazanların kullanımı esasına dayanıyor. Sistem, merkezi ısıtmalarda bulunan kazan dairesiyle aynı görevi yapıyor. Bir kazanın vereceği ısı, bir kaç duvar tipi kazan birbirine bağlanarak elde edilebiliyor. Mevsim geçişleri sırasında kazanların performansını yakından ilgilendiren sistem, enerji verimliliğini önemli oranda yükseltiyor. Sistemi doğuran ihtiyaç şu süreçten kaynaklanıyor:

Isıtma tesisatı hesaplamalarında kapasite seçimi yapılırken o şehrin en soğuk günü esas alınarak ısı kaybı hesabı yapılıyor. Dolayısıyla başlangıçta en soğuk güne göre tasarlanmış bir ısı kaybı ve buna göre bir kazan seçimi ortaya çıkıyor. Hesaba katılan bu en soğuk gün, yıl boyunca bazen ancak birkaç gün yaşanıyor bazen de hiç yaşanmıyor. Kazan seçimi yapılırken emniyet katsayısının yüksek tutulması, kapasitelerin yüksek seçilmesine neden oluyor. Emniyet katsayısı belirlendikten sonra ortaya çıkan kazan kapasitesi, firmalar tarafından tespit edilirken, o kapasiteye yakın en büyük değere bakıldığında kapasite daha da yukarıya çıkıyor. Bundan dolayı seçilen kazan, radyatör, pompa genleşme tankı, hidrofor gibi cihazların tümü yüksek kapasite seçilmiş oluyor. Kapasite yüksek seçildiğinde kazan, ömrü boyunca hep düşük yüklerde çalıştırılıyor. Düşük yüklerde çalıştırma ise cihazın düşük verimle çalıştırılması anlamına geliyor. Sonuç olarak, bu şekilde seçilmiş bir kazan yıllar boyu düşük verimle çalışarak enerji kaybına neden oluyor. Ancak bu mevsimlerde de konfor açısından kazanın az da olsa çalışması gerekiyor.

Kaskad sistemi nasıl çalışır?

Sistemde yan yana kurulan kazanlar bir kaskad kontrol paneline bağlanarak kontrollü çalışma sağlanır. İstenilen su sıcaklığına ulaşmak için öncelikle ilk kazan devreye girer. Eğer istenilen sürede su sıcaklığını sağlamıyor ise ikincisi çalışır. Sistemin büyüklüğüne göre kazan sayısı artarken bunlar otomatik olarak devreye girer veya devre dışı kalır. Bunu isterse dış hava sıcaklığına bağlı olarak da yapmaktadır. Sistemde gereğinden fazla gaz harcanmaz. Ancak, merkezi ısıtma tek kazanla sağlanıyorsa kaskad sistemi kadar özellikle eski model kazanlar modülasyon aralığı sağlayamadığından daha fazla enerji sarfiyatına yol açar.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'