Kozmetikte önceliğimiz doğayı korumak, doğallığı yaşatmak

0
Cortex Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tolga Demirci, geçtiğimiz yıl kurdukları dermokozmetik şirketi Cortex Pharma’nın gelişim sürecini Kontrol Dünyası Dergisi’ne anlattı. İtalyan kozmetik devi Gannasini Group ile yaptıkları anlaşmadan sektördeki gelişmelere kadar pek çok konuda sorularımızı cevaplayan Demirci, 3 milyar dolarlık kozmetik pazarının yüzde 10’unu oluşturan dermokozmetikte yüzde 25’lik pay sahip olmayı hedeflediklerini kaydetti. Önceliklerine ise şöyle özetledi: “Doğayı korumak, doğallığı takip etmek, doğallığı yaşatmak…”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Global ölçekli bir firma olarak havacılık sektöründe 15 yıldır faaliyet gösteren Cortex Şirketler Grubu, geçtiğimiz yıl çok farklı bir sektöre giriş yaptı. Bu zamana kadar Cortex Energy, Cortex Aviation &Tourism olarak dünya üzerinde 2 bin havalimanında hizmet veren grup, Temmuz 2017’de kurduğu Cortex Pharma ile dermokozmetik alanında hızla ilerlemeye başladı. Bir yılı geride bırakırken, Türkiye’nin pek çok ilindeki eczanelerde ürünlerini tüketicilerle buluşturdu.

Yıl sonuna kadar dermokozmetik satışı yapan tüm eczanelerde yer almayı hedefleyen Cortex Pharma, geçtiğimiz aylarda uluslararası alanda da önemli bir işbirliğine imza attı. İtalyan kozmetik devi Ganassini Group ile anlaşan şirket, önemli markaları Türkiye’ye getirdi. Böylece 82 yıldır ilaç sektöründe başarılı çalışmalara imza atan, natürel dermokozmetik üretimi adına dünyanın en özel laboratuarlarında üstün teknolojiler kullanarak üretim yapan İtalya’nın sektör lideri Ganassini de Türkiye pazarında görücüye çıkmış oldu.

Kontrol Dünyası’nın sorularını cevaplayan Cortex Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tolga Demirci, söz konusu işbirliğinden, kozmetik sektöründeki gelişmelere kadar pek çok konuda önemli bilgiler aktardı. Türkiye’de 3 milyar dolarlık bir kozmetik pazarı bulunduğunu ve bunun yüzde 10’unu dermokozmetik ürünlerin oluşturduğunu vurgulayan Demirci, 5 yıl içinde bu pazardan yüzde 25’lik pay almayı hedeflediklerini kaydetti. Yüzde 100 doğal ürünleri tüketiciyle buluşturmaya çalıştıklarının altını çizen Demirci, önceliklerini ise bir cümleyle özetledi: “Doğayı korumak, doğallığı takip etmek, doğallığı yaşatmak…”

Cortex Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tolga Demirci’nin sorularımıza cevaben yaptığı değerlendirmeler şöyle:

10 MARKAYI TÜRKİYE’YE GETİRECEĞİZ

 – Dermokozmetik alanında yeni bir firma olmasına rağmen Cortex Pharma, kısa sürede markalarıyla Türkiye geneline yayıldı. Firmanın kuruluş sürecinden, ürünlerinden ve hedeflerinden bahseder misiniz?

Biz Cortex Pharma olarak dünyanın en iyi markalarını bünyesinde bulunduran Ganassini Group’un Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Ve dolayısıyla birden fazla marka ve yüzlerce ürün çeşidine sahibiz. Ağırlıklı kadın olmak üzere bebeklikten başlayarak her yaşa, her cinse ve cilt tipine uygun geniş bir ürün yelpazesine sahibiz. Global bir yapının parçası olduğumuz için prensip olarak İtalya’nın marka konumlandırma stratejisine sadık kalmaya çalışıyoruz. Ancak kendi tüketici alışkanlıklarımıza, kendi ülkemizin dinamiklerine uygun planlamalarla bu stratejiyi destekliyoruz.

Ganassini Group bünyesindeki Rilastil, Sensilis, SensilisMakeUp, BioClin, Comodynes ve Cumlaudelab olmak üzere 6 markanın 500’e yakın referans ürünüyle Türkiye pazarına giriş yaptık. 2020 yılına kadar ise Ganassini Group bünyesindeki toplam 10 markayı Türkiye’ye getirmeyi amaçlıyoruz.

DERMOKOZMETİK PAZARINDA HEDEF YÜZDE 25

İlk etapta 1 milyon Euro’luk yatırım yaptık ve 5 yıl sonunda dermokozmetik pazarından yüzde 25’lik pay almayı hedefliyoruz. 2017 yılı Temmuz ayından bu yana hızlı bir büyüme kaydettik. Türkiye genelinde 250 eczaneye ulaştık. Hedefimiz yıl sonuna kadar 350 eczaneye ulaşmak.

Türkiye’deki kozmetik pazarının hacmi yaklaşık 3 milyar Dolar ve bu pazarın yüzde 10’unu dermokozmetik ürünler oluşturuyor. Yaklaşık 250 milyon Dolar’lık bir hacme sahip olan sektörün her yıl yüzde 15-20 aralığında büyüme gösterdiğini biliyoruz. Bu nedenle sektördeki büyüme potansiyeli pek çok yatırımcının dikkatini çekiyor. Dermokozmetik sektörü sürekli gelişen ve büyüyen pazarların başında gelse de yüzlerce yerli ve yabancı oyuncu sayesinde rekabetin de yüksek olduğu bir pazar. Biz Cortex Pharma olarak, sahip olduğumuz markalarla bu pazarda yeni bir kulvar açıyoruz.

– Ganassini Group ile yaptığınız işbirliği sadece söz konusu markaların Türkiye’de satışına yönelik midir, yoksa bir üretim yatırımı da planlıyor musunuz?

Ganassini Group bünyesindeki dünyaca ünlü dermokozmetik markalarının Türkiye pazarında yer alması, tüketici ile tanışması üzerine bir işbirliğimiz var. Kısa vadede bir üretim yatırımı planlamıyoruz.

5 KITADA TEDAVİYE DESTEK SAĞLAYICI ÜRÜNLER

– Ar-Ge çalışmalarınız, laboratuarlarınız ve bu alanda görevli ekibiniz hakkında bilgi verir misiniz?

İş ortağımız Ganassini Group, dermokozmetik alanında yaptıkları çalışmalarla tüm dünyada yakından tanınıyor ve takip ediliyor. İlk kez 1870 yılında Biyokimya Profesörü Domenico Ganassini tarafından temelleri atılan laboratuarlar sayesinde dermokozmetik sektöründe kullanılan birçok etken maddenin icadı gerçekleştirilmiş.

Markanın amacı 1870’den bu yana hiç değişmeden devam etmiş, bugünse 3. kuşak görevde. Öncelik her zaman doğayı korumak, doğallığı takip etmek, doğallığı yaşatmak… Bu çalışmaların yapıldığı Gannassini Enstitü tam 82 yıl önce bu amaçla kurulmuş. Tüm dünyada 5 kıtada, 66 ülkede 15 binin üzerinde hastane ve klinikte tedavi edici ve tedaviye destek sağlayıcı dermokozmetik ürünleri var.

ECZANELER KOZMETİK MARKETİ DEĞİL REFERANS MERKEZİ OLACAK

CortexPharma olarak, markanın bu gücünü ve farkını doğru anlatmak, aktarmak için alanında uzman dermotologlar ve kozmetologlar ile çalışıyoruz. Biz ürünlerimizin yanı sıra verdiğimiz hizmet ve dermokozmetiğin gelişimine olan bakış açımız ile de ayrı bir kulvardayız. Türkiye’deki dermokozmetik sektörünü geliştirip daha ileriye götürecek, tüketicileri dermokozmetik ürünler hakkında bilinçlendirecek bir açılım getiriyoruz.

Kurduğumuz “Uzman Yönetim Merkezi” sayesinde eczacıların genel olarak dermokozmetik ürünler hakkındaki bilgilerini tazeliyor, destekliyor, dünyadaki gelişmeleri ve trendleri aktarıyoruz. Amacımız, eczaneleri kozmetik marketi olarak değil kişiye özel olarak en doğru ürün ve kullanım şekli hakkında bilgi alabilecekleri referans merkezleri haline getirmek.

İYİ YAŞAM VE İYİ YAŞLANMAK

– Doğal ürünlere ağırlık veriyorsunuz. Bunun sebeplerini ve ürünlerde aradığınız kriterleri aktarır mısınız?

Estetik kaygımız ve güzelleşme çabamız tarih boyunca var olmuş ve bu ihtiyaç gün geçtikçe artarak devam ediyor. Güzellik sektörü denilince akla kozmetik ve cilt bakım ürünlerinden artık çok daha fazlası geliyor. Çünkü günümüzde “wellness” denen bir kavram gelişti. “İyi yaşam ve iyi yaşlanmak” ya da bizim tabirimizle “gururlu yaşlanmak”.

İyi yaşam günümüzde herkesin ulaşmak istediği bir amaç olarak karşımıza çıkıyor. Kişinin beden ve ruhen iyi yaşam standartlarına ulaşması ve bu standartları sürdürmesi bulunulan çağ ve çevre koşulları dolayısıyla ne yazık ki dışarıdan müdahaleyi de beraberinde getiriyor. Tedavi edici özelliği bulunan ancak ilaç gibi yan etki yaratmayan dermokozmetik ürünler burada devreye giriyor ve bizlere bu konuda daha etkileyici, daha hızlı, daha sağlıklı bir şekilde yardımcı oluyor.

Biz ürünlerimizi, Ar-Ge merkezlerimizde ileri düzeyde korumayı ve en yüksek faydayı garantilemek üzerine geliştirmeyi hedefleyen bir markayız. En zorlu cilt tiplerinin dahi ihtiyaçlarını tatmin edecek şekilde üretilmiş, doğal etken maddelerle, cilde güzellik ve sağlık kazandıracak en özel ürünleri tüketiciye sunmayı ilke edindik. Bizim için doğallık ve güzellik hemen her ürünümüz de aradığımız bir kriter.

Share.

About Author

Leave A Reply

'