Kuzey Denizi’ndeki rüzgar gülleri, Valmet DNA’lı gemiye emanet

0
Dong Enerji’nin Almanya kıyılarındaki rüzgar gülü tarlalarının bakımını gerçekleştirecek olan yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV)’un tüm alarm, kontrol ve izleme fonksiyonları, Valmet DNA otomasyon sistemi ile yönetilecek. Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek olan gemi, Valmet’in denizcilik sektöründeki 35 yılı aşkın tecrübesinin son örneklerinden biri.

valmet_logoFransız Louis Dreyfus Armateurs (LDA) şirketinin, Dong Enerji’nin Almanya kıyılarındaki dört rüzgar gülü tarlasının bakımını gerçekleştirmek üzere sipariş ettiği 1+1 Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi (SOV), Valmet DNA’ın son teknoloji alarm, kontrol ve izleme sistemleri ile donatılacak. Türkiye’de Cemre Tersanesi tarafından inşa edilecek olan gemi, Norveçli Salt Ship Design tarafından tasarlandı. 83 metre uzunluğunda ve 19,4 metre genişliğindeki 1+1 SOV, denizcilik endüstrisinin kapsadığı tüm alanlarda referanslarına her gün yenisini ekleyen Valmet’in bu sektördeki yükselişini hızlandırıyor.

Yirmi yılı aşkın süredir Türk gemi inşaa sanayinde faaliyet gösteren Cemre Tersanesi, bugün Norveç, İzlanda, Danimarka, İngiltere ve Fransa olmak üzere altı farklı ülkeye gemi inşaası gerçekleştiriyor. Tersanenin yeni projesi de üst düzey teknik ve konfor özellikleriyle dikkat çekiyor. Projede Valmet DNA’in tercih edilmesi hakkında bilgi veren, Cemre Tersanesi Proje Koordinatörü Samet Cırlak şunları söyledi:

VALMET’İN TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

“Özel amaçlı gemiler üreten bir şirket olarak, teknik özellikleriyle dikkat çeken projeler üretebilmemiz için, aynı şekilde teknik özellikleri dikkat çeken firmalar ve alt yükleniciler ile çalışmaktayız. Farklı tipte gemiler için dünyanın farklı ülkelerinden gemi sahipleri ile çalışıyor olmak bize esneklik kazandırıyor. Müşterilerimizin beklentisini karşılayacak şekilde onlara hizmet sunmak en tabii ve öncelikli görevimizdir. Valmet ile birlikte çalışacağımız NB57 numaralı yeni inşa projemizde, müşterimiz LDA firmasının Valmet ile olan daha önceki çalışmalarından memnun kalması, bizim için Valmet ile çalışmamızda öncelikli nedenlerden birisidir. Akabinde Valmet ekibi ile yaptığımız teknik toplantılarda, proje için uygun çözümleri üretmeleri ve teknik hususlarda en hızlı şekilde hareket alabilmeleri, Valmet’in tercih edilmesinin bir başka nedenidir.”

OTOMASYON DENEYİMLERİNİ DENİZCİLİKLE BİRLEŞTİRDİ

Valmet Otomasyon Bölümü Enerji ve Proses Sistemleri Satış Müdürü Yücel Doğan ise, Türkiye’de inşaa edilen bu seçkin projede yer almaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Doğan, “Otomasyon sektöründeki 40 yılı aşkın deneyimini, 35 yıldır denizcilik sektöründeki çözümleriyle artıran Valmet, bu konuda dünyanın önde gelen şirketleri arasında yer almaktadır.” dedi. Cemre Tersanesi’nin inşa edeceği 1+1 Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi’nde (SOV) tesis edilecek tüm alarm, kontrol ve izleme fonksiyonlarını kapsayan Valmet DNA Otomasyon Sistemi’nin, denizcilik sektöründe dünya genelinde 750’ün üzerinde referansa sahip olduğunun da altını çizen Doğan, Valmet uzmanlığının bu projeyle Türk denizcilik sektörüne taşınmış olacağına dikkat çekti.

GEMİDE SİNEMA SALONU BİLE VAR

Bugüne kadar denizcilik sektöründe 750’nin üzerinde sistem referansı ile önemli projelere imza atan Valmet’in tercih edildiği yeni Rüzgar Santrali Servis Operasyon Gemisi, eşine az rastlanır teknik ve konfor olanaklarına sahip olacak şekilde tasarlandı. Gemide, 60’ı teknik personel olmak üzere 90 kişinin konaklayacağı kabinlerin yanı sıra, spor salonun ve sinemanın olduğu bir yaşam mahalli bulunuyor.

Teknik ekibin rüzgar türbinlerine güvenli geçişleri, dinamik konumlandırma sistemi ile kompanse edilmiş geçit köprüleri ile ağır deniz koşullarında bile sağlanabilecek şekilde inşa edilecek. Güncel teknolojik gelişmelerin ve maksimum çevre dostu özelliklerinin bir arada kullanıldığı bu inovatif projede ayrıca bataryalar ile desteklenmiş dizel-elektrik özelliği ile düşük yakıt tüketimi ve düşük operasyon masrafı sağlanmaya çalışılıyor.

Gemide, Valmet DNA ACMS (Alarm, Control and Monitoring System) tesis edilecek. Sistem kapsamında bin 500’ü fiziksel olmak üzere 3 bin adet I/O bunulacak. 30’dan fazla seri haberleşme linki üzerinden dijital haberleşme sinyali izleme ve kontrol amaçlı bin 500’den fazla soft I/O ile 4 operatör, 1 mühendislik ve info server de sistem kapsamında yer alıyor.

GEMİ 2018’İN SON ÇEYREĞİNDE TESLİM EDİLECEK

Valmet proje ekibi

Valmet proje ekibi

Valmet Inc.’nin Norveç-Drammen’de yerleşik alt birimi olarak denizcilik alanındaki otomasyon iş hattının mükemmeliyet merkezi konumundaki Valmet AŞ, bu yeni referansı ile denizcilik endüstrisine yönelik otomasyon sistemleri üretimi alanında 35 yılın üzerinde deneyime sahip Valmet’in yenilenebilir enerji sektörüne hizmet eden referanslarına da bir yenisini ekliyor. Valmet bugüne kadar denizcilik sektöründe 750’nin üzerinde sistem referansı ile sektörün önde gelen şirketleri arasında yer alıyor.

1980’lerin başlarında Damatic Clasic ile başlayan Valmet’in denizcilik sektörü uygulamaları, Damatic XD ve sonrasında Metso DNA ile devam ederek bugün Valmet DNA ile üstün teknoloji seviyesine ulaşmış durumda.

Dünya çapında önde gelen tüm gemi klasman şirketleri tarafından onaylanmış bir sistem olan Valmet DNA, Valmet’in ürettiği teknoloji harikası üçüncü nesil bir otomasyon sistemi. Modüler, esnek ve güçlü sistem, DCS (Distributed Control System-Dağıtılmış Kontrol Sistemi) özelliğiyle Valmet DNA, denizcilik sektöründe makine, elektrik enerjisi, kargo ve havalandırma birimleri için kontrol, alarm ve izleme işlevlerini bütünleştiren mükemmel bir çözüm sağlıyor. İster yüksek teknolojiyle donatılmış bir yolcu gemisi, ister arabalı vapur, buzkıran veya açık deniz tedarik gemisi olsun, kontrol, uyarı ve izleme uygulamalarına ilişkin tüm ihtiyaçlara çözüm sağlayan Valmet DNA her gün bu endüstride yeni referanslara imza atıyor.

Cemre, Kuzey Avrupa armatörleriyle çalışıyor

Cemre Tersanesi, raspa ve boya işlemleri gerçekleştiren bir şirket olarak 1996 yılında kuruldu. Başarılı geçen yılların ardından şirket Pendik Askeri tersanesinden alan kiralayarak gemi inşa sektörüne katıldı. Cemre ilk gemisi olan Havila Mars’ı, Havyard Grup A.S.’ye 2006 yılında teslim etti. Türkiye gemi inşa sektörünün yeni kalbi olan Yalova, Altınova tersaneler bölgesinde 2008 yılında kendi tersanesinin kurulumunu gerçekleştiren Cemre, 2017 yılında toplamda 140 bin metrekarelik bir alanda hizmet vermeye başladı. Bugün Kuzey Avrupa armatörleri ile anahtar teslim projelere imza atan Cemre Tersanesi, şu anda Norveç, Danimarka, İzlanda, İngiltere ve Fransa’dan farklı armatörlerle çalışıyor.

Valmet’ten proses emniyeti için çözümler

Valmet, enerji, selüloz ve kağıt endüstrilerinde dünyanın lider otomasyon ve servis sağlayıcı şirketi Valmet, müşterilerine hizmette global bir lider olmayı hedefliyor. Valmet’in sunduğu güçlü teknoloji kağıt hamuru tesisleri, temizlik kağıdı, karton ve kağıt üretim hatlarının yanı sıra biyoenerji üretimi için enerji santrallerini de içeriyor. Gelişmiş servis ve otomasyon çözümleri, gerek ham madde gerekse enerjinin etkili kullanımını artırarak, müşterilerinin proses güvenilirlik ve performansını geliştiriyor.

Valmet’in 2016 yılı net satışları 2.9 milyar Euro olarak gerçekleşti. Dünya genelinde 12 bin profesyonel çalışanı, müşterileri ile yakın işbirliği içinde, onların performanslarını her gün daha ileri taşımak üzere çalışıyor. Merkezi Espoo, Finlandiya’da bulunan Valmet’in hisseleri Nasdaq Helsinki’de işlem görüyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'