Makineden yazılıma topyekun yerli tesis kurduk

0
Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Uşak’ta 35 bin metrekarelik alanda kurulu, son teknolojiyle donatılmış üretim tesisleri hakkında bilgi veren Erol, iki ayrı Ar-Ge Merkezi’nin çalışmalarına dikkat çekti. Üretim tesislerinde kullandıkları birçok yazılım, ekipman ve makinenin, kendi bünyelerinde çalışan mühendisler tarafından tasarlanıp üretildiğine işaret eden Erol, bu başarının ödülünü aldıklarının da altını çizdi: “Dünya Süt Ürünleri Kongresi kapsamında düzenlenen İnovasyon Ödülleri’nde “En İyi Peynir” kategorisinde birinci seçildik.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Muratbey logoGıda sektörüne küçük bir peynirci dükkanıyla 1965’te adım atan Muratbey, bugün Türkiye’nin en önemli milli markaları arasında yer alıyor. Uşak Organize Sanayi Bölgesi’nde son teknolojiyle donatılmış 35 bin metrekarelik modern tesis, makinesinden yazılımına kadar neredeyse her şeyiyle şirketin kendi üretimi… Bu başarının altında ise Muratbey’in Ar-Ge merkezleri yatıyor. Gıda Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Geliştirme Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen makineler, inovatif ürünler ve sistemlerle Türk sanayisinde katma değeri yüksek ürünlere imza atan şirket, bunları Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar dünyanın dört bir tarafına ihraç ediyor.

Cirosunun yüzde 18’ini ihracat gelirlerinden elde eden Muratbey’in, üretim ve inovasyon başarısı uluslararası alanda da tescillenmiş durumda. Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde zirveye çıkan Muratbey, aynı zamanda Qudal Madalyası’nın da sahibi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, 1950’li yıllardan bu yana gıda üretiminde kat ettikleri mesafeyi Kontrol Dünyası Dergisi’ne anlatırken, Uşak’taki üretim tesislerinin önemine dikkat çekiyor. Son teknolojiyle donatılmış fabrikanın Ar-Ge Merkezleri sayesinde sürekli yenilendiğini vurgulayan Erol, üretim tesislerinde kullandıkları birçok yazılım, ekipman ve makinenin, kendi bünyelerinde çalışan mühendisler tarafından tasarlanıp üretildiğine işaret ediyor. Erol, “Ar-Ge merkezimizde Endüstri 4.0’a uygun teknolojiler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Enerji verimliliğinin artırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Su, elektrik, hava ve buhar sayaçlarımızla işe başladık. Gün sonunda hangi bölümün ne kadar tüketim yaptığı, bir koli ürün için yardımcı tesislerin maliyetinin ne olduğu gibi verileri elde edebiliyoruz.” diyor.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol’un sorularımıza cevaben yaptığı değerlendirmeler özetle şöyle:

– Peynir üretiminde Türkiye’nin milli markası özelliğini taşıyan Muratbey’in kuruluş süreci ve çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Muratbey’in perakende sektöründe ticaret hayatına başlangıcı 1952 yılına uzanıyor. 1965 yılında Eminönü’nde babamızla birlikte küçük bir peynirci dükkanıyla sektöre adım attık. Daha sonra 1992 yılında ilk üretim tesisimizi açtık. Kısa sürede büyüyen üretim hacmimiz sonrasında 2004 yılında Uşak Organize Sanayi’nde son teknolojiyle donatılan fabrikamızı hizmete aldık.

Uşak fabrikamızda birçoğu kendi üretimimiz olan makinelerimiz ve hatlarımızda 300’ün üzerinde ürün çeşidi üretiyoruz. Muratbey olarak 2008 yılında yurt dışına açıldık ve ilk ihracatımızı Ortadoğu ülkelerine gerçekleştirdik. Ürünlerimizin kalitesi ve lezzetinin beğenilmesiyle kısa sürede ihracat yaptığımız ülke sayısını da artırmayı başardık. İhracat çalışmalarımıza tüm hızımızla devam ediyoruz ve ağımıza yeni ülkeler katıyoruz. Öte yandan ihracatı artırma çalışmalarımızı uluslararası fuarlar ve dijital yatırımlarla destekliyoruz.

SÜT ÜRÜNLERİNDE DÜNYA İNOVASYON ŞAMPİYONU

Gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızın neticesi olarak ulusal ve uluslararası pek çok alanda önemli ödüller alıyoruz. Son olarak dünyanın önde gelen markalarının katılım sağladığı Dünya Süt Ürünleri Kongresi kapsamında düzenlenen Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri’nde “En İyi Peynir” kategorisinde Burgu Peynir’in yurt dışına ihraç edilen ismi “HelixCheese” markasıyla birinci seçildik. Böylece Muratbey Burgu, uluslararası arenada 2018 yılında “En İyi Peynir” unvanını elde etti. Bunun yanı sıra tüketicilerin “kalitede bir numara” olarak seçtiği markamızla Qudal Madalyası’nı da almaya hak kazandık. 2016’dan bu yana tüketicilerimizin “en kaliteli marka” olarak nitelendirmesiyle aynı ödülü iki kez üst üste almaktan gurur duyduk.

FABRİKADA HEM ÜRETİM HEM EĞİTİM

Kurumsal sosyal sorumluluk projelerimizle de topluma fayda sağlamaya devam ediyoruz. Kısa süre önce, süt üreticisi kadınlarımızın sütte verimliliği ve kaliteyi artırmaları, böylece üretim verimliliğine ve ürün kalitesine destek vermenin yanı sıra kendileri ve aileleri için de daha fazla kazanç sağlayarak ekonomik yönden daha güçlü olmaları için “Peynire Değer Katan Kadınlar” projemize imza attık. Projemizin ilk eğitimlerini Eylül ayında Uşak’ta bulunan fabrikamızda gerçekleştirdik. Süt üreticisi kadınlar “Kaliteli Süt Üretimi ve Sağım Hijyeni”, “Hayvan Sağlığı ve Bakımı”, “Sağlıklı Beslenme ve Spor” ile “Kadın Sağlığı” konularında da konunun uzmanları ve akademisyenlerden eğitim aldı. Eğitimler sonunda ise sertifikalarını almaya hak kazandılar. Bu proje ile hem süt üreticisi kadınlarımıza hem sektörümüze hem de ülke ekonomimize katkı sağlamış olduk. Öte yandan kurum içi gönüllülük projeleri de gerçekleştirmeyi sürdürüyoruz. Çocukların zihinsel ve kültürel gelişimi için Türkiye’nin dört bir yanında çocukların eğitimine destek olma hedefimizle “Muratbey ile Okuyan Çocuklar, Güçlü Yarınlar” projesiyle kitaba ihtiyacı olan çocuklara ulaşıyoruz. Daha iyi bir dünya, daha iyi bir gelecek için kitaba ihtiyaç duyan çocukları sevindirmeye devam edeceğiz.

Ayrıca Peynire zekâ kattık diyerek çocuklara peynir yemeyi sevdiren marka olarak, kitaplarla birlikte, çocukların zihinsel gelişimine katkı sağladığı açıklanan Türk Zekâ ve Strateji Oyunu Mangala setleri de gönderiyoruz. Önceki yıl mangala konusunda öğretmenlere seminerler vermiş, turnuvalar düzenlemiş ve turnuvalarda bini aşkın çocuğu mangala ile tanıştırmıştık.

Muratbey 35 BİN METREKARELİK TESİSTE 700 TONLUK KAPASİTE

– Şirketin Türkiye’deki üretim tesisleri ne zaman faaliyete başladı? Tesis kaç metrekare bir alan üzerinde kuruludur?

Ülkemiz topraklarında doğmuş, gelişmiş ve ihracatıyla ekonomimize katkı sağlayan yerli ve milli bir firma olarak tüm üretim süreçlerimizi yine ülkemizde gerçekleştiriyoruz. Uşak Organize Sanayi’de 35 bin metrekare kapalı alana sahip, günlük 700 ton süt işleme kapasitesi olan ve son teknolojiyle donatılan üretim tesisimiz bulunuyor. 300’ün üzerinde ürün çeşidimiz ile üretim tesisimizde ürettiğimiz peynirlerimizle her gün Türkiye çapında 30 bini aşkın satış noktasına ulaşıyoruz. Ürünlerimizle daha fazla sayıdaki insanın sağlıklı sütle üretilmiş sağlıklı ürünler tüketmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

– Tesiste hangi ürünler imal edilmektedir? Bunlar sadece yurt içine mi pazarlanmaktadır? Şirketin ihracat faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

“Yenilikçi Ürünler”, “Sağlıklı Yaşam”, “Gurme”, “Çocuklar İçin”, “İkramlıklar”, “Geleneksel” ve “Zenginleştirilmiş Ürünler” kategorileri altında 300’ün üzerinde ürün çeşidimiz Uşak’taki tesisimizde üretiliyor. Muratbey adına tescilli Burgu, Sürmeli, Topi, ızgara peynir, örgü, taze kaşar, tel, dil peyniri gibi hem inovatif hem de geleneksel tatları farklı ebatlarda tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Üretim tesisimizde üretilen tüm ürünler ile hem ülkemiz hem de dünya sofralarına ulaşıyoruz.

AB ÜLKELERİNE PEYNİR İHRAÇ EDEN MARKA

Muratbey olarak ihracatımızın ciromuz içindeki payını yüzde 5’den yüzde 18’e yükselttik ve günden güne artırmaya devam ediyoruz.  Bir önceki yıla göre ihracatımızda yüzde 35 büyüme sağladık. ABD, Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler, Japonya, Avrupa Birliği ve Balkan ülkeleri ile KKTC ihracat yaptığımız öncelikli ülkeler arasında yer alıyor.

İhracat yasağının kalkmasından sonra yakın zamanda Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yapma iznini alan sayılı firmalardan olduk ve ihracat yaptığımız ülkeler arasına Avrupa ülkelerini de ekledik. Zorlu süreçleri aşarak AB ülkelerine ülkemizden peynir ihracatı yapan marka olmayı başardık. Şu anda ise ülkemizden Avrupa ülkelerine peynir ihracatı yapan tek firmayız.  Avrupa ülkelerine Burgu, Anadolu lezzetleri, Antep, Örgü, Hellim ve Tel peynir olmak üzere birçok çeşidimizi ihraç ediyoruz. Avusturya, Almanya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine ürünlerimizi gönderiyoruz. Dünya sofralarıyla Türk peynirinin lezzetini buluşturuyoruz.  Bugün 60’a yakın ülkede marka tescili bulunan Muratbey, dünya pazarında Türk peynirlerini temsil ediyor.

Gıda Ar-Ge Merkezi ve Teknoloji Geliştirme Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiğimiz makineler, inovatif ürünler ve sistemlerle Türk sanayisinde katma değeri yüksek ürünler üretilmesine ve ihracata katkı veriyoruz. İhracat noktalarımızı geliştirmek adına uluslararası alanda önemli fuarlara katılım sağlıyoruz ve dijital yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Globalleşme stratejimiz kapsamında GCC bölgesinde yeni bir dijital reklam kampanyasını hayata geçirdik. Kampanya ile yurt dışında yaşayan tüketicilerimizle duygusal bağ kuruyoruz. Ayrıca, Muratbey’in İngilizce ve Arapça yayın yapan sosyal medya hesapları bulunuyor. Uluslararası sosyal medya hesaplarımızdan düzenli iletişim yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bu hesaplara bir yenisini daha ekledik ve ülke bazlı pazarlama faaliyetlerimizi artırdık. Facebook, Twitter ve Instagram’da “MuratbeyLebanon” hesaplarımızı da açtık. Bu hesabı Lübnan’daki yerel iş ortaklarımız ile yönetiyoruz. Sosyal medya yarışmalarıyla da yurt dışındaki Muratbey sevenlerle yakınlaşıyor, tüketicilerimizle sürekli iletişim sağlıyoruz.

PROSES OTOMASYONDA TEK NOKTADAN KONTROL

– Fabrikanın çevre ve enerji verimliliği açısından teknik özellikleri nelerdir?

Muratbey olarak teknolojiyi yakından takip ederken geleceği de göz önünde bulundurarak yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Endüstri 4.0’ın önemi gün geçtikçe artıyor ve geçiş için süreçler yürütülüyor. Biz de Ar-Ge merkezimizde endüstri 4.0’a uygun teknolojiler geliştirmeye özen gösteriyoruz. Geçiş sürecinde son teknoloji ile donatılan fabrikamızın enerji verimliliğini artırılması üzerine de sürekli çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımıza öncelikle su, elektrik, hava ve buhar sayaçlarımızla başladık. Gün sonunda hangi bölümün ne kadar tüketim yaptığı, bir koli ürün için yardımcı tesislerin maliyetinin ne olduğu gibi verileri elde edebiliyoruz. Bunların yanında Makine Ar-Ge’de ürettiğimiz makinelerde ve gerçekleştirdiğimiz makine yatırımlarında gerekli alt yapıyı enerji verimliliğine uygun hazırlıyoruz.

Proses otomasyonumuzu tek bir noktadan kontrol ederken yardımcı tesisler ise Bakım-Makine birimi tarafından anlık olarak takip edilebiliyor. Her iki sistemi bir araya toplayacağımız büyük bir otokontrol birimi oluşturuyoruz. Kullandığımız ve geliştirdiğimiz sistemlerle çevre dostu yöntemlerimizi günden güne iyileştiriyoruz.

MuratbeyANALİZDEN GEÇMEYEN SÜTLER FABRİKAYA GİREMEZ

– Fabrikanın Ar-Ge çalışmaları nereden yürütülüyor?

Üretimden pazarlamaya kadar tüm iş süreçlerimizde yenilikçilik ve farklılaşma stratejisiyle, inovasyona ve markalaşmaya önem veriyoruz. Markalaşma ve inovasyonun bizi daha büyük başarılara taşıyacağına inanıyoruz.

Üretim tesisimizin yanı sıra Uşak’ta 47 kişinin çalıştığı iki Ar-Ge merkezimiz de bulunuyor. Teknoloji Geliştirme Ar-Ge Merkezi’nde 22 kişi, Gıda Ar-Ge Merkezi’nde ise 25 kişi çalışıyor. Tesislerimizde kullandığımız birçok yazılım, üretim ekipmanı ve makine, kendi bünyemizde çalışan mühendislerimiz tarafından tasarlanıp üretiliyor.

Ürünlerimizin bu kadar lezzetli olmasının ardında uzun süren Ar-Ge çalışmalarımız ve lezzetli süt tercihimiz bulunuyor. Muratbey olarak süt bizim en hassas noktamız. İyi bir peynir elde etmek istiyorsak kaliteli süt kullanmak durumundayız. Sütü sürekli denetlediğimiz Uşak ili ve çevresindeki çiftlik ile kooperatiflerden alıyoruz. Her gün aldığımız sütten dolum esnasında örnek alıyor ve orada, hemen yerinde sütün içerisinde nitrat, antibiyotik, katkı maddesi gibi pek çok istenmeyenin olup olmadığını kontrol ediyoruz. Sütler özel soğutuculu tankerlerimizle Uşak’taki fabrikamıza ulaştığında da yine birçok analizden daha geçiyor. Uygun olmayan nitelikteki sütler fabrikamıza asla alınmıyor.

Süt aldığımız her bir çiftlik ve kooperatif ile sütün değerini artırmak için görüş alışverişinde bulunuyoruz ve danışmanlık yapıyoruz. Bu nedenle rahatlıkla söyleyebiliriz ki Muratbey olarak ülkemizin en kaliteli sütü ile peynirlerimizi üretiyoruz.

BURGU’NUN AR-GE BÜTÇESİ 1 MİLYON EURO

Yıldız ürünümüz Burgu peynir, Muratbey’in icadıdır. Hem ürün hem de üretim hattı tescillidir. Muratbey Burgu’nun Ar-Ge, ürün geliştirme ve ardından üretim denemeleri ve üretim hattının geliştirilmesi için yaklaşık 3 yıllık bir zaman içinde 1 milyon Euro civarında bütçe kullandık.

Ürünün ilk lansmanı ardından gelen başarı ve satış talepleri üzerine fabrikada genişleme ve otomasyon çalışmalarını başlattık. 2. hat otomasyonu sağlayacak şekilde daha yüksek kapasite ile geliştirildi. Modern ambalajlama ve otomasyonun sağlanması için bu dönemde de yaklaşık 5 milyon Euro’luk yatırım yaptık. Burgu’nun ilk lansman kampanyasını ise 10 milyon dolarlık bir pazarlama – iletişim yatırımı ile gerçekleştirdik.

– Şirket, Türkiye’de yeni tesis yatırımı planlıyor mu?

Uşak’ta bulunan fabrikamız şu anda üretim kapasitemizi karşılıyor. Bu sebeple gündemimizde yurt içinde yeni bir tesis yatırımımız bulunmuyor. Yeni pazarlarda etkinliğimizi artırmak üzere, yurt dışı yatırımlar ise üzerinde çalışma yaptığımız bir konu.

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol

Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol

2019 için inovatif yeni ürünler yolda

Muratbey, 2019’u ihracatta büyüme yılı ilan etti. Yurt dışına yönelik markalaşma çalışmalarına hız veren Muratbey’in, 2019 hedefleri arasında sektöre yeni ve inovatif ürünler kazandırmak var.

Perakende sektörünün süt ve süt ürünleri alanında en lezzetli öncüsü Muratbey, 2018 yılı boyunca ihracat çalışmalarında başarılı adımlar atarak ülkemiz ekonomisine katkı sağladı. 2018 yılında yeni pazarlara açılan Muratbey, global fuarlara katılarak inovatif lezzetlerini küresel pazarlarla buluşturdu. Yurt dışı markalaşma çalışmalarına 2018 yılında ivme kazandıran Muratbey, tüketici araştırmaları ve dijital kampanyalar gerçekleştirdi. Muratbey yıl boyu yürüttüğü inovatif ve ihracat odaklı çalışmalarını ödüllerle taçlandırdı.

2019 yılında ihracat cirosunu yüzde 40 büyütmeyi hedefleyen Muratbey, sektörü yeniliklerle buluşturmaya hazırlanıyor. Muratbey, Uşak’ta bulunan iki Ar-Ge merkezinde geliştirdiği çalışmalar kapsamında bu yıl sektöre yön verecek çalışmalara imza atacak.

Amerika, Balkan ve Ortadoğu Ülkeleri, Türki Cumhuriyetlere ihracat yapan Muratbey, Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı ihracat yasağının kalkması sonrasında izin alabilen sayılı firmalar arasında bulunmayı başararak, ihracat ağına Avrupa Birliği ülkelerini de ekledi.

İhracat rotalarını genişleten bu hamlenin Türkiye’nin ekonomisine de önemli katkılar sağladığını belirten Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Muratbey olarak geçtiğimiz yıl ihracatın ciromuz içindeki payını yüzde 5’ten 18’e çıkarmıştık. 2018 yılında başarılı ihracat çalışmalarına imza attık. Kendi alanında tek olan ürünlerimizi Avrupa pazarıyla buluşturmanın haklı gururunu yaşadık. Şu anda İngiltere, Almanya, Fransa ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine ürünlerimizi gönderiyoruz.” dedi.

Share.

About Author

Leave A Reply