Oerlikon Kaynak’ta 60. yıl heyecanı

0
Kaynak sektöründe Türkiye’nin ilk yerli üreticilerinden Oerlikon, 60. yaşını kutluyor. 1957’de İstanbul’da kurulan Oerlikon, bugün Manisa’da 70 bin metrekarelik bir alanda çalışmalarını sürdürüyor, 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor. Modern fabrikada üretim birimlerinin yanı sıra Ar-Ge merkezi de yer alıyor. MAGMAWELD markası tüm dünyada tescil edilen Oerlikon, uluslararası bir şirket hüviyetini taşıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Değer Elöve, Oerlikon’un 60 yıllık sanayi serüvenini Basınçlı Kaplar Dergisi’ne anlattı.

Türkiye’nin en büyük kaynak üreticilerinden Oerlikon’un kuruluşunun üzerinden 60 yıl geçti. “Kaynakçının Güven Kaynağı” sloganıyla yıllardır Türk sanayisine hizmet veren şirket, elde ettiği başarılarla Türkiye’nin de gurur kaynağı oldu. MAGMAWELD markası tüm dünyada tescil edilen ve uluslararası bir şirket hüviyeti kazanan Oerlikon, tescil işleminin tamamlanmasıyla birlikte bu yıl Ar-Ge Merkezi’ni faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

Şirket, dünyanın önde gelen kaynak robotu üreticisi Panasonic ile yaptığı işbirliğini de stratejik ortaklık yolunda ilerletiyor. MAGMAWELD invertör kaynak makine modellerinden biri Panasonic tarafından 1600 adet üretilip satılırken, diğer modellerin satışı için çalışmalar devam ediyor. Bu yıldan itibaren Panasonic robotlarla çalışabilen yüksek teknolojiye sahip MAGMAWELD invertör kaynak makinelerinin pazara çıkması planlanıyor. Bugün, yaklaşık 30 bin adet muhtelif kaynak makinesi, 50 bin ton kaynak tüketim malzemesi üreten Oerlikon, 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapıyor.

60. Kuruluş Yıldönümü’nü kutlayan Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş.’nin Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Değer Elöve, şirketin sanayi serüvenini ve hedeflerini Basınçlı Kaplar Dergisi’ne anlattı. İşte İstanbul Topkapı’dan Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ne uzanan başarı hikayesi:

YÜZDE 100 YERLİ SERMAYE

“Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş., 1957 yılında İstanbul’da kuruldu ve ilk fabrikasını 1959 yılında İstanbul Topkapı’da faaliyete geçirdi. Oerlikon-BuehrleAG’den aldığı lisans ile de ülkemizin ilk yerli kaynak elektrodlarını üretmeye başladı. Kalkınmakta olan ülkemizin kaynak elektrodu ihtiyacını karşılamak üzere Türk ortaklar 1969 yılında yüzde 100 Türk sermayeli ikinci elektrod fabrikası olan Halkalı Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş.’ni kurdular.

1996 yılında hayata geçecek olan Avrupa Gümrük Birliği anlaşmasını bir tehditten ziyade gelişme fırsatı olarak gören ve buna göre bir gelişim planı hazırlayan Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş. için, 1994 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz de bir engel oluşturmadı, aksine cesur adımları beraberinde getirdi. Şirket, yeni yüzyıl vizyonu olarak yurt dışı pazarlara açılmayı ve yurt içindeki mevcudiyetini daha da pekiştirmeyi seçti. Bunu gerçekleştirmek için gerekli olan ilk adım, uluslararası kalite, performans ve rekabetçi maliyetlerle üretebilmek, ikinci adım ise Ar-Ge biriminin dünya teknolojilerine yetişip onları geçmesi idi. Bu amaçla şirket, Manisa Organize Sanayi Bölgesinde 70 bin metrekare bir alan üzerine 40 bin metrekare kapalı alanda yeni bir fabrika kurarak, 2000 yılında İstanbul’daki fabrikalarını kapatıp üretim ve Ar-Ge merkezlerini bu yeni ve modern fabrikada konsolide etti.

MAGMAWELD MARKASININ DOĞUŞU

MagmaweldBu arada, o yıla kadar OERLIKON ve HALKALI markaları ile üretim ve satış yaparken, uluslararası pazarda var olabilmek için özgün ve her dilde anlamlı ve kolay telaffuz edilebilecek bir markanın yaratılmasının şart olduğu ortaya çıktı. Bunun neticesinde de dünyanın merkezindeki büyük eriyik ile kaynak arasında kurulan benzerlikten yola çıkılarak MAGMAWELD markası yaratıldı. Bu yeni markanın tüm dünyada tescil edilmesi ile de uluslararası bir şirket hüviyetine dönüşmenin ilk adımı atılmış oldu. Öte yandan stratejik ortak konumundaki AirLiquideWelding ile Türkiye’de OERLIKON markalı elektrod üretimi konusundaki lisans sözleşmesi ve yine OERLIKON markalı teknolojik ürünlerin Türkiye’deki satışı ile ilgili işbirliği aynı çizgide devam etmektedir.

AR-GE MERKEZİ BU YIL FAALİYETE GEÇİYOR

Kaynak tüketim malzemelerinin yanı sıra şirket, 1970’li yıllardan beri özgün tasarımları ile ürettiği kaynak makinelerini, 2010 yılından itibaren yine Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde satın alınan 50 bin metrekare bir arsa üzerinde, 16 bin metrekare kapalı alanda kurulan Magma Mekatronik fabrikasında, bu alandaki en son teknolojileri kullanarak tasarlamakta ve üretimlerini gerçekleştirmektedir. 2017 itibari ile de Ar-Ge merkezi tescil edilerek faaliyete geçecektir.

ROBOT KAYNAĞINDA STRATEJİK ORTAKLIK

Şirket, Robot Kaynağında dünyanın önde gelen kaynak robotu üreticisi Panasonic ile işbirliği yaparak robotik ark kaynağı alanında da lider konumunu sürdürmektedir. Bu alanda 15 yıl içinde elde edilen tecrübe ve bilgi birikimi ile artık anahtar teslim projeler yapılmaktadır.

Panasonic ile olan işbirliği de stratejik ortaklık yolunda ilerlemektedir. MAGMAWELD invertör kaynak makine modellerinden bir tanesi Panasonic tarafından onaylanıp kendi markaları ile şu ana kadar 1600 adet üretilip satılmıştır. Başka modellerin de satışına başlamak üzere çalışmalar devam etmektedir. Diğer bir gelişme alanı da, 2017’den itibaren Panasonic robotlarla çalışabilen yüksek teknolojiye sahip MAGMAWELD invertör kaynak makinelerinin pazara çıkacak olmasıdır. Böylece yerli katma değer arttırılarak Türk sanayicisinin maliyetleri düşürülmüş olacaktır.

ENDÜSTRİ 4.0 HAZIRLIĞI 5 YIL ÖNCE BAŞLADI

MAGMAWELD’in, günümüzün en çok konuşulan konularından birisi olan Endüstri 4.0 alanındaki hazırlığı, 5 yıl öncesine dayanmaktadır. MAGMAWELD bugün kaynak alanında endüstri 4.0’a uyumlu çözümler geliştirmiş ve uygulamaya geçirmiş dünyadaki çok az markadan biridir. ‘magNET’ adı verilen sistem, donanım ve yazılımı kendisine ait olan çözümü ile Türk sanayisi için en ekonomik ve en güçlü iş ortağı konumundadır. ‘magNET’ çözümünün özelliklerinden birisi de, bu alanda faaliyet göstermeye başlayan birçok firma ve markanın tersine, markadan ve modelden bağımsız olarak tüm kaynak makine ve robotlarına uygulanabiliyor olmasıdır.

OERLİKON, ONBİNLERCE KAYNAKÇI YETİŞTİRDİ

OerlikonKaynak denince akla ilk gelen markanın Oerlikon olması elbette ki tesadüf değildir. Oerlikon, verdiği kaynakçı kursları ile 1961 yılından beri Türk sanayisi için on binlerce kaynakçı yetiştirip meslek sahibi olmalarını sağlamıştır. Söz konusu eğitim faaliyetleri, kendi kaynak okuluna ek olarak endüstri meslek liselerinde ve çeşitli üniversitelerde verilmektedir. Bu kurslar, değişen kaynak yöntemlerine, teknolojilere ve endüstriden gelen taleplere göre her yıl yenilenen eğitim içerikleri ile yıl boyu, hem İstanbul’da, hem Manisa’da hem de firmalara özel olarak şantiyelerde ve fabrikalarda sürdürülmektedir.

70 ÜLKEYE İHRACAT

Bugün yaklaşık 30 bin adet muhtelif Kaynak Makinesi, 50 bin ton Kaynak Tüketim Malzemesi üreten ve 500 çalışanı ile kaynak sektörünün tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir yapı ile 70’in üzerinde ülkeye ihracat yapan Oerlikon Kaynak Elektrodları ve Sanayi A.Ş.ülkemizin en köklü şirketlerinden birisidir.”

Share.

About Author

Leave A Reply

'