“Özellikle gıdaya uygunluk noktasında hiçbir taviz verilmiyor”

0

Gıda

Üretim Tesisi

Tamek Bursa Karacabey Üretim Tesisi

“Tamek’in başlıca ürün grupları içerisinde, meyve suyu, reçel, haşlanmış gıda, hazır yemek (konserve), mısır, turşu, salça-domates ürünleri, bezelye ve garnitür yer alıyor. Ar-Ge ekibimiz 2016 yılı içerisinde 40 adet yeni ürün formülasyon ve ürün kalite geliştirme projesi yaptı. Bu projelerin tamamı rafa çıktı.”

“Özellikle gıdaya uygunluk noktasında hiçbir taviz verilmiyor”

 

Tamek Bursa Karacabey Üretim Tesisi Üretim Operasyonları Direktörü Semih Karadeniz

Gıda Mühendisiyim. İş hayatım hep İzmir’de geçti. Sektörlerinin önde gelen firmalarında üst düzey yönetici olarak görev yaptım. İki yıldır Tamek’teyim. Üretim Operasyonları Direktörüyüm. Direktörlüğe bağlı Tarım Birimi, Üretim, Lojistik Müdürlüğü ve Planlama Birimi’nin operasyonlarından sorumluyum. Direktörlük olarak tüm operasyonlarımızdaki temel amacımız, üretim bütçesine göre pazarlama / satışın istemiş olduğu ürünleri, istenilen zamanda üretip planlı bir şekilde kalite yönetim sistemlerine, ihracata ve müşteri taleplerine uygun olarak sunmak.

Tamek Bursa Karacabey Üretim Tesisi Üretim Operasyonları Direktörü Semih Karadeniz, Tamek’in Türkiye’nin yerli gıda üretim üssü olduğunu belirterek, firmalarının kontrollü tarım uygulamasıyla tüm hammaddesini anlaşmalı çiftçilerden temin ettiğini söyledi. Karadeniz, yapılan uygulama ile tarladan sofraya tüm zinciri denetlenerek en taze ve sağlıklı sebze meyvelerden üretimin yapıldığını vurguladı.

Bursa Karacabey’deki Üretim tesisinizdeki yapılanmadan ve gerçekleşen üretimden bahseder misiniz?

Bursa Karacabey fabrikası Tamek’in ana fabrikası konumunda. Burada, salça üretim hatlarının yanı sıra, hem konserve, hem donuk, hem de meyve suyu tesisi bulunuyor. Aynı zamanda berrak tipte konsantre, yani elma, vişne konsantreleri de bu fabrikada üretiliyor.

Üretimini gerçekleştirdiğiniz ürün grupları hakkında bilgi verir misiniz?

Tamek’in gıda ve meyve suyu kategorisinde, tazelik, kalite ve lezzetten ödün vermeden tüketicilere sunduğu, 306’sı iç piyasaya, 453’ü ihracata yönelik olmak üzere toplam 759 adet ürünü bulunuyor. Tamek’in başlıca ürün grupları içerisinde, meyve suyu, reçel, haşlanmış gıda, hazır yemek (konserve), mısır, turşu, salça-domates ürünleri, bezelye ve garnitür yer alıyor. Ar-Ge ekibimiz 2016 yılı içerisinde 40 adet yeni ürün formülasyon ve ürün kalite geliştirme projesi yaptı. Bu projelerin tamamı rafa çıktı. 2017 yılında da yeni kategori ve ürünlerimizi tüketicilerimizle buluşturacağız.

Ham maddeler nerelerden temin ediliyor?

Türkiye’nin yerli gıda üretim üssü olan Tamek, kontrollü tarım uygulamasıyla tüm hammaddesini anlaşmalı çiftçilerinden temin diyor. Bu uygulamayla tarladan sofraya tüm zinciri denetleyerek en taze ve sağlıklı sebze meyvelerden üretim yapıyor. Bursa-Karacabey, Balıkesir-Manyas ve Manisa-Salihli’deki tesislerinde, son teknolojiyi kullanarak, uluslararası gıda güvenliği ve kalite yönetim belgeleri ile üretim yapan Tamek, kalite standardını sözleşmeli çiftçileriyle uyguladığı, kontrollü tarım sayesinde sağlıyor.

Bursa Karacabey’deki Tesisinizin aylık enerji tüketiminden bahseder misiniz? Enerji ihtiyacı nasıl karşılanıyor? Bu noktada nasıl çalışmalar yapılıyor?

Sezonluk çalışmamız neticesinde elektrik tüketimimiz aylık 600.000 kwh ile 2.000.000 kwh arasında değişiyor. Doğalgaz tüketimimiz ise 100.000 sm3 ile 1.400.000 sm3 arasında değişiyor. Doğalgaz, toplam kapasitesi 60 ton/saat olan kazanlarımızda buhar üretimi amacıyla kullanılıyor. Elektrik dağıtımı, tarafımıza UEDAŞ tarafından sağlanıyor. Fabrikamız 2 farklı enerji nakil hattından yedekli olarak beslenebiliyor. Bu da, elektrik enerjisinin sürekliliğini sağlıyor. Enerjinin sürekliliği ile ilgili olarak şebeke analizleri yapılıp, dağıtıcı firma ile bilgi alışverişinde bulunularak enerji nakil hatlarındaki yatırım planlarına yön veriliyor. Bunun yanında enerji maliyetlerimizi azaltmak ve karbon ayak izimizi küçültmek adına birçok tasarruf çalışması yapıyoruz. Çoğu uygulamada kullanılan pompa ve motorlarda da yüksek verim sınıfına geçildi, verimlilik arttırıcı projeler ile buhar maliyetleri azaltıldı ve su geri kazanım projeleri ile suyun tekrar kullanılması sağlanarak doğal kaynakların kullanımı minimuma indirildi.

Karacabey’deki Fabrikanızın elektriksel donanımları hakkında bilgi verir misiniz? Bu tür ürünlerde hangi kriterleri göz önünde bulundurarak seçim yapıyorsunuz?

Gerek AG-OG tarafında, gerekse makina kontrol panolarında kullandığımız ürünler uygulamanın gereksinimlerine uygun standartlarda seçiliyor. Özellikle gıdaya uygunluk noktasında hiçbir taviz verilmiyor.  Enerjinin pahalı bir değer olduğu günümüzde enerji tüketimi düşük ürünler tercih edip, her geçen gün enerji yoğunluğumuzu düşürme gayreti içindeyiz.

Hammadde girişinden ürünün sevkiyatına geçen süredeki üretim prosesinizden bahseder misiniz?

Tamek pazara 2 ayrı kategoride ürün sunuyor. Meyve suyu grubu ve işlenmiş meyve sebze grubu altında, 306 çeşidi iç piyasaya, 453’ü ihracata yönelik olmak üzere 759 çeşit alt ürün gamına sahip. İşlenmiş meyve sebze grubu altına domates ve biber salçası, bezelye ve diğer sebze konserveleri, haşlanmış bakliyat konserveleri, hazır yemek konserveleri, reçel ve marmelat ürün grupları, mayonez, ketçap ve diğer sos grupları yer alıyor. Meyve suyu kategorisinde ise tetrapak, can ve cam şişe üzere yüzde 100, nektar ve içecek kategorilerinde farklı çeşitler ile raflarda yer alıyor.

Tamek tarıma dayalı üretim yapan bir firma ve tarımdaki sezonsal değişiklikler diğer firmalar gibi şirketimizi de direkt olarak etkiliyor.  Ancak firma olarak tarım politikamız, çiftçi ile ortak hareket etme yönünde. Tamek, sözleşmeli tarım yaparak çiftçiye ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor. Satın alma sürecinde etkin olarak uygulamada olan kalite prosedürlerine sahip.  Kalite uygunluğu sağlamayan hiçbir tedarikçi ile çalışılmıyor.  Tamek’te üretim bir ekip işidir prensibi ile hareket edilir ve tedarikçi-üretici-satışçı koordinasyonu sağlanmaz ise başarılı olunması mümkün değil.

Şirketimiz her 3 üretim lokasyonunda “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi” ve  “FSCC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi” belgelerine sahip olup, ilaveten Kızıksa ve Karacabey lokasyonlarımızda yurtdışı ve iç pazarda gıda güvenliği kriterleri ve takip prosedürlerinin standardizasyonu olarak kabul edilen ve tüm dünyada hem üretimde hem de ticarette kabul gören “BRC Gıda Güvenliği Global Standardı” belgesine sahip.

Firmamız, Malezya, Singapur ve Endonezya gibi Müslüman bölgelerce de kabul edilen Helal Üretim Sertifikasına sahip.  İlaveten,  enerji verimlilik arttırıcı projelerin sürdürülebilirliğini sağlamak amacı ile ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi uygulamaları devreye alınmış durumda ve bu doğrultuda projeler tasarlanmaya devam ediliyor.

İç pazar ihalelerinde talep edilen Yerli Malı Belgelerimiz, Bezelye Konservesi, Patlıcan Kızartma Konservesi, Domates Salça, Bamya Konservesi, Taze Fasülye Konservesi, Barbunya Pilaki Konservesi ve Fasülye Pilaki Konserve ürünlerimizde de TSE Standartlarına Uygun Ürün belgelerimiz mevcut.

Her yıl yukarıda bahsedilen belgeler kapsamında ayrı ayrı denetimlere tabi tutuluyoruz. Bununla birlikte PL ürün gruplarımız (A101, BİM, Migros) tarafından da kalite ve gıda güvenliği denetimlerimiz gerçekleştiriliyor.

Şirketimizde periyodik olarak iç denetimler ile birlikte iki ve üçüncü parti denetimlerle de sistemlerin etkinliği doğrulanıyor ve güncelleniyor. Bu sistemlerin bir gereği olarak, şirketimizde, üretim prosedürlerimiz, hammadde ve son spesifikasyonlarımız, bakım planlarımız ve ekipman kalibrasyonlarımız ile birlikte, HACCP planlarımız, doğrulama faaliyetlerimiz, GMP uygulamalarımız, geri çağırma ve izlenebilirlik sistemlerimiz dokümantize ediliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sistemi ve Çevre Yönetim Sistemi Belge çalışmalarımız ve uygulamalarımız da aktif olarak devam ediyor.

Meyve Suyu Üretim Hattı Proses Akışımız:

Tamek Kalitesinde seçilmiş meyveler konsantre hattında işlenip, ilk günkü tazeliğini koruyacak şekilde muhafaza edilerek tüketiciye yıl boyunca aynı kalitede ürün üretme kabiliyeti sunuyor.

Meyve Suyu üretimi proses kısmında bulunan otomasyon sistemiyle reçeteye uygun ürünler el değmeden kalite standartlarına uygun olarak hazırlanıyor. Pastörize edilen meyve suyunun steril koşullarda dolumları gerçekleştiriliyor.

Reçel Üretim Hattı Proses Akışımız:

Reçel üretiminde kullanılan hammaddeler sezonunda Tamek kalite kriterlerine uygun şekilde taze olarak tedarik ediliyor. Özenle yıkama, temizleme ve ayıklama aşamalarından geçiriliyor.

Türkiye’de sınırlı firmada olan yatık pişirme ünitemiz ile merkezden ısıtma yapılarak şurubun meyve ile bütünleşmesi sağlanıyor ve reçel tanelerinin bütünlüğünü kaybetmeden dolumu yapılıyor.

Tamek reçellerinin en önemli özelliği, Annemizin evde yaptığı doğal reçel tadında ve kıvamında olması ve reçel görüntüsünün parlak, içerisindeki meyvelerin parçalanmamış olarak bulunması.

Salça Hattı Proses Akışımız:

Sözleşmeli tarım olarak da ifade edilen önceden anlaşma yapılarak bağlanan tarlalarda, kendi dağıtımını yaptığımız fidelerin ekimleri gerçekleştirilerek domates serüvenimiz başlıyor.

Ziraat mühendislerimizin kontrolü dahilinde olgunlaşan domatesin fabrikaya getirilmesi ile salça prosesimizin ilk basamağına geçiliyor. Tamek kalite kriterlerine göre değerlendirilen ve kontrol edilen domatesler, Tubitak desteği ile özel olarak geliştirilen yıkama sistemlerinde yabancı maddelerinden en etkin şekilde arındırılıyor. Otomasyon sistemleri ile filtrasyon gruplarından geçtikten sonra herhangi bir katkı maddesi kullanılmadan evapore ediliyor ve salça haline geliyor. Pastörizasyon işlemini takiben hermetik ambalajlara dolumu gerçekleştiriliyor.

Konserve Hattı Proses Akışımız:

Salihli, Karacabey, Yenişehir ve Eskişehir bölgelerinde kademeli olarak yetiştirilen bezelyeler, tazeliğini koruyacak şekilde tane hasadı olarak Karacabey Fabrikasına ulaştırılıyor.

Kalite kriterlerine uygunluğunu belirlenen hammaddeler yıkama havuzlarından geçirilip, tasnif ünitelerinde yabancı maddelerinden ayrılarak dedektör sistemlerinden geçirilerek hermetik dolumu yapılıyor ve tam otomatik otoklavlarda sterilize edilerek mikroorganizmalardan arındırılıyor.

Çeşidine göre ön işlemlere (yıkama, uç kesme, boy kesme vb.) tabi tutulan diğer konserve grubu sebzeler, bezelyede olduğu gibi titizlikle ayıklanıp ambalaj tip ve hacmine göre dolumları gerçekleştiriliyor. Tüm konserve gruplarında ürün güvenliği ve kalitesini etkileyecek sıcaklık, süre ve basınç parametrelerinin otomasyon sistemleri ile anlık takibi yapılıyor.

Meyve Konsantre Hattı Proses Akışımız:

Sezonunda hasat edilen meyveler kalite spesifikasyonları ışığında kontrol edilerek fabrikaya kabul ediliyor.  Gerekli ayıklama ve yıkama işlemlerine tabi tutulan vişne ve elma meyveleri, presleme işlemi ile mayşe haline getiriliyor. Mayşenin uygun sıcaklıklarda durultma ve filtrasyon aşamalarından geçirilmesi ile berrak konsantre elde ediliyor. Dolumu gerçekleştirilen konsantre meyve suyu, yıl içerisinde meyve suyu üretimlerimizde kullanılmak üzere soğuk koşullara sahip depolarımızda muhafaza ediliyor.

Pulplu ürün prosesimizde ise; gerekli ayıklama ve yıkama işlemlerine tabi tutulan hammadde mekanik işlemler ile mayşe haline getirilir, mayşe uygun sıcaklıklarda ekstraksiyon, evaporasyon ve sterilizasyon aşamalarından geçirilerek çelik varillerde hava almayan aseptik torbalarda muhafaza altına alınıyorlar. Proses hattımızda, ürüne ait renk kalitesinin artırılmasına yönelik cold ekstraksiyon uygulaması bulunuyor.

Dolumu gerçekleştirilen konsantreler yıl içerisinde meyve suyu üretimimizde kullanılmak üzere uygun muhafaza koşullarda depolanıyor.

Sos hattı proses akışımız:

Ketçap ve Mayonez hattında; 500 cc ve 685 cc coex ambalajlarda,  kova ambalajda ve 9 g’lık stickpack ambalajlarda üretim yapılabiliyor.

Mayonez üretiminde Ayçiçek yağı, pastörize sıvı yumurta, şeker, tuz, sirke ve özel baharatlar kullanılıyor. Vakum altında çalışan özel mikserlerde homojenizasyonla emülsiyon oluşturuluyor ve herhangi bir ısıl işlem uygulanmadan istenilen ambalajlara dolduruluyor. Belirli bir formülasyona göre salça, şeker, tuz, sirke ve özel baharatlar karıştırılarak hazırlanıyor. Daha sonrasında 95 – 105 ° C aralığında pastörize edilip, 70 – 80 ° C ‘ye kadar soğutuluyor ve sırasıyla deaerasyon – homojenizasyon aşamalarından geçiriliyor. Hazırlıkları yapılan ketçap istenilen ambalajlara doldurulup, soğutuluyor. Sos grubumuza ait ürün portföyümüzün genişletilmesine yönelik inovasyon çalışmaları devam ediyor.

Tarımsal Hammadde Yönetimimiz:

Sözleşmeli ekim çerçevesinde salçalık domates ve bezelye alımları yapılıyor.

Sözleşmeli domates ekimlerimiz,  Salihli/Manisa bölgesinde 74 müstahsil 3.490 dekar, 27.720 ton ve Karacabey/Bursa bölgesinde 166 müstahsil 6.110 dekar, 47.774 ton şeklinde olmak üzere toplam 240 müstahsil 9.600 dekar 75.494 tonu kapsıyor.

Bezelye ekimlerimiz ise, Salihli/Manisa bölgesinde 25 müstahsil 1.167 dekar 813 ton, Karacabey/Bursa bölgesinde 42 müstahsil 1.909 dekar 1.337 ton ve Eskişehir bölgesinde 15 müstahsil 1.322 dekar 932 ton olmak üzere toplam 82 müstahsil 4398 dekar 3082 tonu kapsıyor.

Sözleşmeli ekimler sayesinde müstahsil ihtiyaç duymuş olduğu tohum, fide ve gübreyi cebinden para çıkmadan Tamek tarafından tedarik etmekte ve ayrıca ürünün tarlaya ekiminden hasadına kadar Tamek tarım departmanı çalışanlarından teknik destek ihtiyacını karşılıyor. Bunun yanında sözleşmeli ekim sayesinde yetiştirmiş olduğu ürünün fiyatının daha işin başında bilmekte ona göre hesabını yapabilmekte ve yetiştirmiş olduğu ürünün satışını garanti altına alıyor.

Serbest tarım uygulamaları kapsamında alımını gerçekleştirdiğimiz kayısı, şeftali, vişne, elma, çilek, incir ve diğer meyvelerle birlikte, bamya, taze fasulye, biber, patlıcan, soğan ve diğer sebzelerimiz bulunuyor.

Bir gıda tesisi için ölçüm ve kontrol ekipmanlarının önemi nedir? Bu enstrümanların bakım, kalibrasyon çalışmaları konusunda neler yapıyorsunuz?

Gıda proseslerinde sıcaklık, basınç, debi, brix vb. parametrelerin kontrol altında tutulması önemli. Bu değerleri takip edebildiğimiz ve tekrarlayabildiğimiz ölçüde kaliteyi yakalıyoruz. Bu yüzden yıllık bazda proses cihazlarının kalibrasyonunu yapmakta ve sisteme kattığımız yeni cihazları ile listelerimizi güncelliyoruz. Kalibrasyonlar ve doğrulamalar sürekli irdelenerek doğru proses şartlarının devamını sağlıyoruz.

Üretimde ihtiyaç duyulan teknolojileri ve çözüm ortaklarınızı nasıl belirliyorsunuz? Üretim tesisleri için hizmet alınan otomasyon firmasından satış sonrasında neler bekleniyor?

Sürekli olarak gıda teknolojileri ile ilgili fuarlara ve eğitimlere katılarak sektörde hizmet veren büyük firmalar ile kontak kuruyoruz.  Gıda sektöründe güçlü referansları olan, teknoloji takibi yapan ve bunu projelerine yansıtmayı başaran firmalar ile bu zamana kadar birçok projeye imza attık. Satış sonrası değişen isteklere çözüm sunabilmesini,  hızlı destek verebilmesi, yenilikçi çözümler sunabilmesini, sınırlı stoklu ürünler hakkında müşteriyi bilgilendirmesini ve alternatifler sunabilmesini bekliyoruz.

Markanızın gıda üretimi sektöründeki ilkeleri nelerdir?

En yetkin çalışana sahip olan, bu çalışanları bünyesinde tutan ve yetkinliklerini sürekli geliştiren işletmelerin büyük bir rekabet gücü elde ettiğini biliyoruz. Bu doğrultuda ilkelerimizi şirketimizle, iş arkadaşlarımızla ve müşterilerimizle ilişkilerimizi göz önünde bulundurarak geliştirdik.

Şirketimizle İlişkilerimiz

Bir şirketin kalitesi, o şirketi oluşturan bireylerin kalitelerinin toplamıdır. Çalışanlarımızın her yönüyle nitelikli, her birinin görevi ve düzeyi itibariyle evrensel gelişmişlik standartlarına ulaşmış bireyler olduklarına inanıyoruz.

Çalışanlarımızın yüksek niteliklerini, gerek işlerini yaparken gerekse de toplum içinde her zaman göstermelerini istiyoruz.

Çalışanlar olarak şirketin hedeflerine ve yararlarına uygun olmayan ve bağımsız karar vermemizi engelleyen veya engelleyebilecek her türlü ilişki ve faaliyetten kaçınırız.

İş Arkadaşlarımızla İlişkilerimiz

Birbirimiz ile olan ilişkilerimiz karşılıklı saygı, güven ve şirkete bağlılık esasına dayanır. Biz, çalışanlarımızın şirkete olan güçlü bağlılığı ve bu bağlılığın sağladığı başarı ile gurur duyuyoruz.

Çalışanlar, şirketin hedeflerine ulaşmak için üstün çaba ve performans sergileyen takımın ayrılmaz parçalarıdır. İş arkadaşlarınızla ilişkileriniz, başarılı bir takımın üyeleri arasındaki ilişki gibi olmalıdır.

Müşterilerimizle İlişkilerimiz

Başarımızın müşterilerimizle olan dürüstlük, ahlaki ve karşılıklı güvene dayalı olan ilişkilerimize bağlı olduğuna inanırız.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Tamek olarak yürüttüğümüz sözleşmeli çiftçi politikamızdan yukarıda bahsettim fakat son bir toparlama yapmak isterim.  Türkiye’nin en büyük sözleşmeli tarım ağını kuran Tamek, çiftçilere ihtiyaç duydukları fideden tarla / bahçe bakımına kadar, ekimden hasada her konuda yardımcı oluyor. Bu sayede işlediği 260 bin ton yaş sebze meyve ile sözleşmeli alım yaptığı yaklaşık 1.000 çiftçi ailesinin geçmişten bugüne gelişimine ve geçimine destek oluyor. Bu destekle Türkiye’nin en büyük sosyal sorumluluk projesini yürüten Tamek, alım garantisi ile çiftçilerin; “bir sonraki sene ürünümü kime satacağım” sorusunun yanıtı oluyor. Ayrıca Tamek, bu politikasıyla, yurt dışından alınan konsantreler yerine yüzde yüz yerli ve doğal meyveleri anlaşmalı çiftçilerinden alarak en taze halleriyle şişeliyor. Dolayısıyla, Tamek salçaları da aynı prensiple, tarladan fabrikaya üretimin her sürecini denetim altında tutulan ürünlerle üretiliyor. Kalitemizi anlaşmalı çiftçi sistemimizle sağlıyoruz.

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'