Özerband, ürettiği ‘çelik band’larla dünyanın yükünü taşıyor

0
Konveyör band üretiminde Türkiye’nin en büyüğü olan Özerband, adını hep ilklerle duyurdu. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özer’in verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin ilk band ihracatını, ilk soğuk vulkanize yapıştırıcı imalatını, 2000 mm. ile en geniş ilk yekpare band üretimini gerçekleştirdi.
Asya’dan Avrupa’ya Afrika’dan Amerika’ya kadar dünyanın dört bir tarafına ihracat yapan Özerband’ın fabrika müdürü Mehmet Özer, sektörün en büyük sıkıntısını ise bir cümleyle özetledi: “Türkiye’de araç lastiği üreticileri, konveyör band üreticileri var ama bir tane sentetik kauçuk üreten yok.”

DÖKME MALZEME DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

Özerband, Türkiye’nin en büyük çelik ve tekstil karkaslı konveyör band üreticisi. Yıllık üretim kapasitesi 454,836 m2’yi buluyor. Aynı zamanda 2500 mm. genişlik ile Türkiye’nin en geniş tekstil karkaslı bandını üreten tek firma. Kurulduğu 1976’dan beri sürekli büyüyerek Türk sanayisinde kırılması zor rekorlara imza atıyor. Bütün hedefi üretilen bir ürünün daha seri biçimde yüklenmesini sağlamak ve yükleme işini en kolay ve aktif hale getirmek… Bunu da dünyanın dört bir tarafına sattığı bandların kalitesiyle ispatlamış durumda.

Özerler Holdingin lokomotif şirketi olan Özer Konveyör Band Sanayii ve Ticaret A.Ş.’nin en büyük özelliği Türkiye’de ilkleri başarmak olmuş. Bu konudaki ilk adımı da 1982’de atmış ve Türkiye’de ilk çelik örgülü bant üretimini gerçekleştirmiş. Aynı yıl Türkiye’nin ilk konveyör bant ihracatını yapmış. Pakistan’la başlayan ihracat süreci, günümüzde Asya’dan Avrupa’ya, Afrika’dan Amerika’ya kadar bütün kıtalara uzanmış.

İleri teknoloji gerektiren konveyör band üretiminde sektörün lideri konumundaki Özerband, Türkiye’nin en modern makine ve teçhizatına sahip. 7 vulkanizasyon presi, 1 rotocure, 4 kalender, 10 hamur makinesi, 4 bambury, bodinöz, giyotin ve laboratuar cihazlarıyla çalışıyor. Yaptığı yatırımlarla üretim kapasitesini sürekli artıran Özerband, Türkiye’nin bu alandaki bütün ihtiyacını karşılıyor. Dünya genelindeki müşterilerinin taleplerine de cevap veriyor.

Fabrika Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özer, firmanın kuruluşundan bugüne kadar yaptığı çalışmalar, üretim süreci ve geniş bir alana yayılan ihracat faaliyetleri hakkında Dökme Malzeme Dergisi’ne önemli bilgiler aktardı. Sektörün sorunlarına ilişkin çarpıcı tespit ve önerilerde de bulunan Özer’in sorulara verdiği cevaplar özetle şöyle:

İLKLERİN FİRMASI

– Türkiye’nin en köklü sanayi firmaları arasında yer alan Özerband’ın kuruluş süreci ve bu güne kadar yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verir misiniz?

Özerband, 1976 yılında kurulup 1977 yılında üretime geçmiş ve kısa sürede gelişim göstererek bugünkü konumuna gelmiştir. Firmamız Türkiye’de daima ilklerin firması olmuştur. 1982 yılında çelik karkaslı band imalatına başlamış olup halen başarı ile ve gelişen teknolojiye ayak uydurarak bu üretimine Türkiye’nin tek üreticisi olarak devam etmekte, ürettiği 1.250.000 metre çelik karkaslı band ile yerli ve yabancı müşterilerine hizmete devam etmektedir. Yine 1982 yılında üretime geçişinin sadece 5. yılında Türkiye’nin ilk band ihracatını Pakistan’a gerçekleştirmiştir. 1984 yılında ilk soğuk vulkanize yapıştırıcı imalatı Özer SY200 adıyla gerçekleştirilmiş (halen tek üreticidir) ve ‘çelik band’da olduğu gibi dışa bağımlılıktan müşterilerini kurtarmıştır. Yine ilk defa tekstil band üzerine çelik koruyucu uygulaması ile yırtılmalara karşı direnç sağlamış, seyyar ekleme servisi ile müşterilerinin ayağına hizmet götürmüştür. 2600 mm genişliğe kadar olan presleri ile ülkenin geniş band ihtiyacını karşılayabilmekte ve mevcut ekipmanları ile 2000 mm genişliğe kadar herhangi bir enine ve boyuna bez eki yapmadan müşterilerine yekpare band teslim edebilmektedir. Kullandığımız endüstriyel bezler kendi fabrikalarımızda üretilmekte, 600 LT toplam kapasiteli banbury mikserlerimizde kullandığımız kauçuk kompoundlar tarafımızdan üretilmektedir. TÜRKAK akrediteli ve TSE taşeron laboratuvarı belgesine sahip gelişmiş laboratuvarları ile ürünlerini sürekli kalite kontrolden geçirerek müşterilerine sunmaktadır.

LABORATUVARSIZ ÜRETİM OLMAZ

 – Ürettiğiniz bandların kalite kontrolünü nasıl sağlıyorsunuz? Laboratuvar sürecinin konveyör bantlar açısından önemi nedir?

Firmamız üretime başladığı ilk günden itibaren kalite kontrole önem vermiş ve üretim ile birlikte kalite kontrol laboratuvarını da hizmete sokmuştur. Laboratuvarsız bir üretim gözü kapalı iş yapmaya benzer. Ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı ve ne elde ettiğinizi ancak laboratuvar denetlemesi ile bilebilirsiniz. Firmamız laboratuvarı, 2004 yılından itibaren TSE Laboratuvar Yeterlilik Belgesi’ne sahip olup 2015 yılından itibaren de TÜRKAK akrediteli laboratuvar olarak hem kendi bünyesine hem de diğer kullanıcılara hizmet vermektedir. Konveyör band ile ilgili tüm deneyler laboratuvarımızda yapılabilmektedir. Yapılan deneyler; kauçuk ve band kopma dayanımı ve uzaması, kat ayırma, yırtılma, sertlik, aşınma, özgül ağırlık, yaşlandırma, oluklaşma, alev direnci, elektrik iletkenliği, galeri yanma testi, ozon testi gibi son kontrol deneylerinin yanı sıra mevcut reometre vasıtasıyla kompoundların vulkanizasyon özellikleri ve dispergreader vasıtasıyla karışım homojenizasyonu tayin edilmektedir.

– Üretim standartları açısından Özerband, hangi ulusal ve uluslararası belgelere sahiptir?

Ürettiğimiz her iki ürün için de standartlara uygunluk belgemiz bulunmaktadır. Tekstil karkası bandlar için TS EN ISO 14890, çelik karkas bandlar için TS EN ISO 15236 uygunluk belgelerinin yanı sıra, EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistem Belgesi, ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistem Belgesi, ISO 18001:2007 İşçi Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi, TÜRKAK Lab. Akreditasyon Belgesi, TSE Deney Hizmeti Alınabilecek Laboratuvar Belgesi ile CE ve ATEX belgelerine sahiptir.

EK OLMAYAN EN GENİŞ BANDI ÜRETİYORUZ

– Özerband’ı sektörde öne çıkaran farklar nelerdir? Özerband’a özel uygulamalar ve üretimlerden bahseder misiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Özerband sektöründe Türkiye’de ilklerin firması olmuş ve bu özelliğiyle öne çıkmıştır. 1982’den bugüne Türkiye’nin tek çelik karkaslı konveyör band üreticisidir. Seyyar ekleme ekibi ile müşterilerine ek hizmeti verir. Çelik koruyuculu tekstil bandlarını kendi ürettiği çelik koruyucular ile yapmaktadır. Kullandığı bütün endüstriyel tekstil ve kauçuk kompaundları kendi bünyesinde üretir. Tam bir entegrasyona sahiptir. Yerli soğuk yapıştırıcı üretimi mevcuttur. 2600 mm. genişliğe kadar tekstil band üretebilir. 2000 mm. genişliğe kadar ürettiği tekstil bandlarda enine ve boyuna bez eki bulunmaz. Bu özellikleriyle sektörde öne çıkar.

– Özerband’ın teknoloji kullanımı ve modernizasyon çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Kauçuk sektöründe makine teknolojisi yıllara göre pek değişim göstermez. Sadece motor-redüktör-dişli ebatları daha küçülüyor. Değişen; kumanda sistemleri, bilgisayarlı otomasyon ve kontrollerdir. Özerband da makinelerinin mevcut klasik çalışma sistemlerini zaman içerisinde bilgisayarlı otomasyon sistemleri kurarak modernize etmektedir. Üretim kalitesini etkileyen vulkanizasyon süreleri ve ısısı bilgisayarla denetim altına alınmakta, çelik band üretiminde her bir telin aynı gergide olmasını sağlamak üzere otomatik gergi sistemleri kullanılmaktadır.

ÜLKEMİZE 110 MİLYON DOLAR KAZANDIRDIK

– Üretim kapasiteniz nedir? Türkiye’nin konveyör bant ihtiyacının ne kadarını Özerband üretmektedir?

Kapasite raporuna göre yıllık üretim kapasitemiz 454.836 m²’dir. Ancak firmamız siparişe göre çalıştığı için genellikle kapasite tam olarak kullanılamamaktadır. Türkiye ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayabilme kapasitemiz mevcuttur. Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Türkiye’nin tüm çelik karkaslı band ihtiyacı firmamız tarafından sağlanmaktadır. Bugüne kadar 1.250.000 metre çelik band üretimi gerçekleştirilmiştir.

– Firmanın ihracat faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz? Hangi ülkeler bant ihtiyacını Türkiye’den karşılamaktadır? Bu ihracatın ekonomik büyüklüğü nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, firmamız 1982 yılında Türkiye’nin ilk konveyör band ihracatını Pakistan’a gerçekleştirmiştir. Bugüne kadar ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında; (Avrupa) Almanya, Hollanda, Fransa, İngiltere, İrlanda, İsveç, Belçika, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Avusturya, Macaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, (Amerika) ABD, Peru, Venezuela, (Afrika) Fas, Tunus, Libya, Mısır, Gana, Güney Afrika Cumhuriyeti, (Asya) Ürdün, İran, Irak, Suriye, S.Arabistan, Katar, B.A.E. Azerbaycan, Ermenistan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan, Pakistan, (Okyanusya) Avustralya ve Yeni Zelanda bulunmaktadır. Artık Avrupa’ya olan ihracatımızı Kosova fabrikamız gerçekleştirmektedir. Olayı sadece ihracat olarak görmeyip döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamında değerlendirmek gerekir. Tek çelik band üreticisi olarak ithalatı önleyerek dövizin ülke bünyesinde kalması sağlanmaktadır. İhracat ve döviz kazandırıcı faaliyetler kapsamında son 7 yılda ülkemize kazandırılan döviz miktarı yaklaşık 110 milyon Amerikan Doları’dır.

SENTETİK KAUÇUK ÜRETİCİSİ NİYE YOK?

 – Sektörde yaşadığınız sıkıntılar nelerdir? Şikayet ya da önerileriniz var mı?

Türkiye gibi 4-5 adet araç lastiği üreticisi, 10 civarında konveyör band üreticisi ve muhtelif kauçuk eşya üreticisi birçok işletmenin bulunduğu bir ülkede sentetik kauçuk (SBR-BR) ve karbon siyahı üretiminin bulunmaması gerçekten düşündürücü. Eskiden yıllarca Petkim, Türkiye’nin bu açığını kapatmış hatta ihracat bile yapmıştı. Petkim’in özelleştirilmesinden sonra maalesef hem kauçuk hem de karbon siyahı üretim tesisleri kapatıldı. O gün bu gündür biz kauçuk eşya üreticileri yurt dışı firmalara bağlı kaldık. Umutla Türkiye’de böyle bir üretimi içerisinde barındıran bir petrokimya tesisinin kurulmasını bekliyoruz.

KONVEYÖR BAND

Konveyör band dökme malzemelerin bir yerden bir yere nakledilmesinde kullanılıyor. Konveyör bandlar, karkas yapı ve kaplama kauçuğu olmak üzere 2 ana kısımdan oluşuyor. Karkas yapı yükü taşıyor. Kaplama kauçuğu ise karkası koruyan ve dış çevrenin etkilerine maruz kalan bölüm. Konveyör band sayesinde insan faktörü minimize edilerek, hızlı ve güvenli bir biçimde ıslak-kuru her türlü malzeme nakline olanak sağlanıyor. Bu yönüyle ekonomik ve verimli olan konveyör bandlar, malzemeyi hareket için gerekli çekme kuvvetine, malzemenin mekanik ve korozif aşındırma etkilerine, neme, sıcağa ve soğuğa dayanıklı olmalı. Yükleme noktalarında darbe etkisine, dönüşlerde ise bükülmeye maruz kalan bandlar, uzun ömürlü olmak zorunda.

Share.

About Author

Leave A Reply