‘Proses Emniyeti’ bilinci yerleşti, sanayinin devleri SEVESO’ya hazır

0
Kontrol Medya Grubu tarafından bu yıl ikinci düzenlenen Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi, sanayi çevrelerinde büyük heyecan uyandırdı. Kocaeli Sanayi Odası’nın himayelerinde, 14-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen programa, bakanlıklar ve Türkiye’nin dev kuruluşları büyük destek verdi. Firmalar gerek açtıkları stantlar, gerekse yaptıkları sunumlarla sempozyuma yoğun ilgi gösterirken, katılım açısından adeta son yılların rekoru kırıldı. Stantların yer aldığı salonlar ziyaretçi akınına uğradı. Konferans salonu ise kapanış paneline kadar yoğunluğunu muhafaza etti.
Sanayide bu çapta bir organizasyonun ilk kez gerçekleştirildiği yorumları yapılan sempozyum, Türkiye’de devrim niteliği taşıyan gelişmelerin de habercisi oldu. Türk sanayisinde ‘proses emniyeti’ bilincinin yerleştiğini ortaya koyan etkinlik, firmaların bu konuya zorunluluklar değil insan hayatı ve çevre koruma hassasiyetiyle yaklaştığını gözler önüne serdi. Sempozyumun sonunda sanayicilerin verdiği mesaj ise dikkat çekti: “Temmuz ayında yayınlanması beklenen SEVESO Direktifleri’ne ilişkin yeni yönetmeliğe hazırız.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL HABER

Proses Emniyeti SempozyumuTürk sanayisi ve iş güvenliği adına tarihi gelişmeler yaşanıyor. Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması amacıyla hazırlanan ve uluslararası alanda kabul gören Seveso Direktifleri, Türkiye’de tam anlamıyla uygulamaya konuluyor. Güncellenen direktiflerle ilgili yeni yönetmeliğin Temmuz 2018’de yayınlanması beklenirken, yönetmelik öncesi önemli bir organizasyon gerçekleştirildi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde, konu tüm detaylarıyla masaya yatırıldı.

Kontrol Medya Grubu’nun organize ettiği ve Kocaeli Sanayi Odası’nın himayelerinde gerçekleştirilen sempozyuma, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile AFAD destek verdi. Sanayinin dev firmalarını bir araya getiren organizasyon, iş adamları ve akademisyenler dahil konunun tüm paydaşlarının buluşma noktası oldu.

Proses Emniyeti Sempozyumu14-15 Mayıs 2018 tarihleri arasında The Green Park Pendik Hotel ve Kongre Merkezi’nde yapılan sempozyuma, mevzuat yapıcılar, denetçiler, firma sahipleri, sektör çalışanları, eğitimciler ve belgelendirme kuruluşları katıldı. Sanayi çevrelerinde heyecanla karşılanan organizasyona dev firmalar gerek açtıkları standlarla gerekse yaptıkları sunumlarla büyük ilgi gösterdi. Bunlar arasında Tüpraş’tan TSE’ye, Henkel’den BASF’a, DYO’dan Polisan’a, Solventaş’tan İZAYDAŞ’a, Tübitak’tan MKE’ye kadar pek çok kurum ve kuruluş yer aldı. Kongre merkezindeki açılışa sabahın erken saatlerinden itibaren akın eden katılımcılar, önce kayıt standının önünde büyük bir yoğunluk oluşturdu, ardından stantların yer aldığı salonları hınca hınç doldurdu. Açılış töreni ve sunumların gerçekleştirildiği 1500 kişilik konferans salonu tamamen dolarken, açılış konuşmalarında katılımın yoğunluğuna dikkat çekildi.

Organizasyona yönelik destek endüstride önemli bir gelişmenin de habercisi oldu. Türk sanayisinde ‘proses emniyeti’ bilincinin yerleştiğini ortaya koyan sempozyum, firmaların konuyu sadece kurallar ve zorunluluklar çevresinde değil, insan hayatı ve çevre koruma hassasiyetiyle ele aldığını gözler önüne serdi.

AÇILIŞ HEYECANI

Proses Emniyeti SempozyumuProses Emniyeti SempozyumuProgramın açılış konuşmasını ise Proses Emniyeti Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı ve Kocaeli Sanayi Odası Meclis Üyesi Hasan Şerefhan yaptı. Türkiye’nin lokomotif sektörlerinin daha verimli koşullarda ilerlemesi, ülke güvenliği, çevrenin korunması ve her şeyden önce insan sağlığı açısından sanayinin üzerine düşen yeni görevler bulunduğuna dikkat çeken Şerefhan, SEVESO Direktiflerine uyum sürecinde tüm proseslerini gözden geçirmek zorunda kalacak olan firmaların bu sayede verimliliklerini ölçme ve gerekli iyileştirmeleri yapma fırsatı da yakalayacağını anlattı. Büyük bir endüstriyel kazanın, firmanın kapanmasına kadar gidebilecek yıkımlara neden olabileceğini hatırlatan Hasan Şerefhan, firmaların risklerini milyonda bire düşürmesinin yalnızca ülke için değil şirketler için de son derece kritik olduğunu vurguladı.

Konuşmasında SEVESO Direktiflerine uyum maliyetlerinin yüksekliğine de atıf yapan Şerefhan, bu konuda Bakanlık yetkilileriyle sektörün üretim süreçlerinde bir aksama yaşanmaması adına neler yapılabileceğini ve teşvik desteğini müzakere ettiklerini söyledi.

AB FONLARI YATIRAMLAR İÇİN KULLANILABİLİRProses Emniyeti Sempozyumu

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy ise konuşmasında etkinliğin Türk sanayisi için önemini dile getirdi. SEVESO Direktifleri kapsamına giren en fazla firmanın Kocaeli’nde bulunduğunu kaydeden Ulusoy, bu açıdan Proses Emniyeti Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade etti.

Daha sonra sözü SEVESO Direktiflerinin uyumlaştırılması sürecinde firmaları bekleyen yatırımlara getiren Ulusoy,  bu konuda Avrupa Birliği fonlarının kullanılmasını ya da teşvik ve destek mekanizmasının devreye sokulmasını istedi.

AKADEMİK BİLDİRİLER VE A’DAN Z’YE PROSES EMNİYETİ

Açılış konuşmalarınıProses Emniyeti Sempozyumun ardından çağrılı bildiri oturumlarına geçilirken, Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi’nden Serkan Girgin’in ‘Natech Risk Değerlendirme ve RAPID-N Natech Risk Analiz Sistemi’ne ilişkin sunumu ilgiyle izlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan Abdurrahman Akman da SEVESO Direktifleri ve Türkiye’deki gelişmeleri anlattı.

Kimyasalların Yönetimi ve Kantitatif Risk Değerlendirmesi başlığını taşıyan ilk oturumda DYO Boya Fabrikaları A.Ş’den Özgür Özgün, Tüpraş İzmit Rafinerisi’nden Gözde Türk Eşki, FESTO’dan Timo Burket, Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suna Balcı ve AUMA’dan Dr. Jörg Isenberg sunum yaptı. Sempozyumun diğer oturumları ise şu ana başlıklar etrafında gerçekleştirildi: “Güvenlik Yönetim Sistemi Unsurları, BKÖP / Güvenlik Raporunun Hazırlanması, Denetim Süreci ve Uygulamalar, ATEX: Muhtemel Patlayıcı Ortamlarda, Risk Değerlendirme, Sınıflandırma ve Ekipman Uygunluk.”

KAPANIŞ PANELİNE YOĞUN İLGİ

Proses Emniyeti SempozyumuSempozyuma gösterilen ilgi iki gün boyunca aynı yoğunlukta devam etti. Kapanış panelinde bile konferans salonun hınca hınç dolması konuşmacıların dikkatini çekti. “Proses Emniyeti: Faydalar, Zorluklar ve Çözüm Önerileri” başlıklı panelin moderatörlüğünü yapan Bloomberg HT TV Haber Koordinatörü Ali Çağatay, dinleyici kitlesi bakımından ilk konuşmacı ile son konuşmacı arasında hiçbir fark bulunmadığını dile getirdi.

İlk panelist olarak söz alan Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Çınar Ulusoy, konuşmasına çarpıcı bir örnekle başladı. Güney Afrika’da 1970’lerde kapatılmış bir elmas madeninin 200 yıl faal işletildiğini vurgulayan Ulusoy, “Bu elmas madeninde 4,5 milyon insan çalışmış ve bunların yüzde 99’ı köleymiş. Bu 4,5 milyon kişiden bir kişi bile iş kazası nedeniyle ölmemiş. Ülkemizde ise 1400’ün üzerinde ölümü iş kazası olduğunu biliyoruz. Sanayiciler olarak biz durumun farkındayız ve bu nedenle Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’ni düzenliyoruz.” dedi.

ÖNCELİKLE 641 FİRMAYI BÜYÜK YATIRIM BEKLİYOR

Türkiye’de şu an Seveso II Direktiflerinin yürürülükte olduğunu, Temmuz ayında ise Seveso III’ün devreye girmesinin beklendiğini ifade eden Çınar Ulusoy, sanayinin henüz güvenlik raporu düzeyini aşamadığını, yönetmelik gerekliliklerini yerine getirebilen firma sayısının çok az olduğunu bildirdi. Firmaların çok ciddi yatırımlarla bu yükümlülükleri yerine getirebileceğini belirten Ulusoy, tesisin büyüklüğü ve bu güne kadar aldığı güvenlik tedbirlerine göre değişiklik gösterse de yaklaşık 2-3 milyon dolar düzeyinde bir yatırımın firmaları beklediğini vurguladı. Şu anda öncelikle 641 firmanın bu tedbirleri alması gerektiğinin altını çizen Ulusoy, sanayinin 2 milyar dolar düzeyinde bir kaynak ihtiyacı olduğunun görüldüğünü açıkladı.

Ülke güvenliği için kısa sürede yol alınması gerektiğine dikkat çeken Ulusoy, kamu ile sanayi kuruluşlarının birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Teşvik desteğinin taşıdığını kritik önemi de dile getiren Ulusoy, bu konuda Avrupa Birliği Horizon Projeleri desteklerinin alınabileceğini vurguladı.

DASK MODELİYLE FİNANSE EDİLEBİLİR

Kimya İşverenler Sendikası (KİPLAS) Başkanı Feridun Uzunyol da konuşmasında, gerekli tedbirleri almak için işverenin sermaye ihtiyacı olduğuna dikkat çekti. Sigortaların en önemli sermaye aracı olabileceğine vurgu yapan Uzunyol, şöyle devam etti: “Geçmişte bazı kanun yapıcılar sigortaları yanına alarak bazı sigortalar yaptı, örneğin DASK gibi. Aynı model proses emniyeti yatırımları için uygulanabilir. Ödenen bu paranın bir kısmı koruyucu olarak farklı kalemlerde kullanılabilir. Böylelikle 2 milyon dolarlık yatırım finanse edilebilir.”

Proses Emniyeti SempozyumuMÜHENDİSLİK MÜFREDATI SIKINTILI

TÜPRAŞ İzmit Rafineri Müdürü Metin Tüfekçioğlu ise mühendislik müfredatından yakındı. Müfredatın sıkıntılı olduğunu, mezunların bu konuda hiçbir fikri olmadan işe başladıklarını anlatan Tüfekçioğlu, özellikle üretimde çalışacak mühendislerin proses emniyeti eğitimi almasının önemine işaret etti. Kendilerinin genç nesile de hitap edebilmek için VR gözlüklerle simülasyon eğitimleri düzenlediklerini bildiren Metin Tüfekçioğlu, kazaların yaşanarak öğrenilemeyeceğini, bunun için en ideal yöntemin simülasyon olduğunu söyledi.

ÖNLEYİCİ TEFTİŞ ANLAYIŞI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Müfettişi Abdurrahman Akman, İtalya’da 1976 yılında yaşanan kazanın tüm dünyanın kaderini değiştirdiğine dikkat çekerek yeni kazanın olmadığını tekrar eden kazanın olduğunu, bu nedenle geçmişteki kazalardan ders alınması gerektiğini bildirdi. Akman, Teftiş Kurulu’nun 2011 yılında paradigma değişikliğine giderek tepkisel denetimler yerine önleyici teftiş anlayışına geçtiğini sözlerine ekledi.

18 TEMMUZ’A KADAR TEHLİKELİ MADDE BEYANI YAPILMALI

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü ve Denetimi Şube Müdürü Özlem Yıldırım ise Bakanlığın kuruluşları kayıt altına almak için bir sistem kurduğunu belirtti. Kurulan BEKRA Bildirim Sistemi aracılığıyla şirketlerin bulundurdukları tehlikeli maddeleri beyan etiklerini söyleyen Yıldırım, tehlikeli madde oranına göre şirketlerin alt ve üst seviye olarak ayrıştıklarını aktardı. Yıldırım, Bekra II kayıtlarına göre Türkiye’de 350 civarında üst, 350 civarında da alt seviye kuruluş olduğunu, Bekra III kayıtlarına göre ise bunlara ilave 79 üst, 61 alt seviye kuruluşun yeni kayıt yaptırdığını ifade etti. Yıldırım, firmaların 18 Temmuz 2018 tarihine kadar formlarını güncellemesi gerektiğinin de altını çizdi.

RİSKLERİ AZALTMAK ŞART

Konuşmasına AFAD’ın çalışmalarına yönelik kısa bir film gösterimiyle başlayan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Uzmanı Fatih Şen, endüstriyel kazaların bir heyelandan daha fazla zarar verebileceğini, bu yüzden önceden tedbir almanın kritik önem taşıdığını anlattı. AFAD’ın uyguladığı Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) hakkında da bilgiler veren Şen, TAMP ile afetler konusunda risk azaltma, hazırlık, müdahale ve afet sonrası iyileştirme çalışmalarının bir bütünlük içinde yürütülebilmesini sağlayacak çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Proses Emniyeti SempozyumuSEVESO DİREKTİFLERİ İÇİN YENİ YÖNETMELİK KAPIDA

Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için geliştirilen Seveso Direktifleri, 1976 yılında İtalya’nın Seveso kasabasında gerçekleşen kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edildi. Ülkemizde de ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen, SEVESO Direktiflerini içeren Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik, Temmuz 2018’de bir kez daha güncellenecek. Böylece direktifler Türkiye’de de en güncel haliyle uygulanmaya başlanacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, büyük endüstriyel kaza riskini milyonda bire düşürecek yeni yönetmelik taslağı üzerinde çalışmalarını tamamlamak üzere. Temmuz 2018’de güncellenmesi beklenen SEVESO Direktiflerini içeren yönetmelik, Türkiye’de başta petrokimya, plastik, boya, kozmetik ve yalıtım malzemeleri sektörleri için yeni bir dönem başlatacak. Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nde tartışılan bu yeni yönetmelik güncellendiğinde firmaları, birçok yaptırım bekliyor.

KAYNAK İHTİYACI 2 MİLYAR DOLAR

Düzenlemeye göre üretim süreçlerinde tehlikeli kimyasal madde kullanan firmalar, büyük endüstriyel kaza riskini milyonda 1’e düşürmek zorunda. Kurumların öncelikle potansiyel tehlikelerini belirleyerek risk değerlendirmesi yapmaları, ardından alınması gereken önlemleri tespit ederek gerekli yatırımları hayata geçirmeleri gerekiyor. Tedbirlerin çalışıp çalışmadığını kurumlar hem kendi iç denetleme mekanizmalarıyla ölçecek hem de devlet otoritesi belirli aralıklarla yapacakları teftişlerle bu sistemi sürdürülebilir kılacak. Yükümlülükleri yerine getirmeyen firmalara uyarıdan iş durdurma cezasına kadar birçok yaptırım uygulanacak.

Direktiflerde yer alan önlemleri hayata geçirebilmek için sanayinin 2 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç duyduğu vurgulanıyor. Düzenlemeden ilk etapta 948 firmanın etkileneceği, dolayısıyla bu şirketlerin güvenlik raporlarını ve acil eylem planlarını hazırlamaları gerektiği belirtiliyor.

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'