Proses Emniyeti Sempozyumu, kapılarını basına açtı

0
Proses Emniyeti Sempozyumu, 9-10 Nisan’da kapılarını açıyor. Sempozyumun ana gündemini ise büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için hazırlanan yeni yönetmelik oluşturuyor. Seveso Direktiflerine uyum kapsamında Mart ayında güncellenen yeni yönetmelik, sempozyumun tanıtım toplantısının da odağında yer aldı. Organizasyonu gerçekleştiren Kontrol Medya Grubu ve Kocaeli Sanayi Odası sempozyuma ilişkin bilgiler aktarırken, yeni yönetmeliğin getireceği yükümlülüklere dikkat çekti. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetmeliği hızla hayata geçirmek için destek paketi çağrısında bulundu.

Yaralanma, ölüm, çevresel ve maddi hasarlarla sonuçlanan büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması için Mart ayında yönetmelik güncellendi. Kazaları önlemenin en büyük öncelikleri olduğunu söyleyen sanayiciler, yönetmeliğin gerektirdiklerini hızla hayata geçirmek ve gerekli kaynağı temin etmek için ‘Proses Emniyeti ve Süreçlerin İyileştirilmesi için Destek Paketi’ çağrısı yaptı

Büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması ile ilgili Mart 2019’da güncellenen yönetmelik, şirketlerin güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlamalarını gerektiriyor. Yönetmelik kapsamında, sanayiciler büyük kaza senaryolarını ve bu durumlar karşısında acil eylem planlarını da hazırlayacak.

Yeni yönetmelik 9-10 Nisan’da düzenlenecek Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi’nin de ana gündem maddesini oluşturuyor. Sempozyumu Kontrol Medya Grubu ile birlikte organize eden Kocaeli Sanayi Odası yönetimi 22 Mart 2019’da İstanbul Fairmont Quasar Hotel’de basının karşısına geçti. Sempozyumun tanıtımı amacıyla yapılan toplantıda, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ayhan Zeytinoğlu ile Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi Düzenleme Kurulu Başkanı ve Dyo İnşaat Boyaları Fabrika Direktörü Hasan Şerefhan, hem organizasyon hem de güncellenen yönetmelikle ilgili bilgiler aktardı.

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK PROJE

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ayhan Zeytinoğlu; iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili Türkiye’ye örnek olacak çok önemli bir projeye imza attıklarının altını çizdi. Ağır ve tehlikeli sektörlerin yoğun faaliyet gösterdiği Kocaeli’de, sanayicilerin proses emniyetiyle ilgili tedbirleri alma konusunda liderlik ettiğini söyleyen Ayhan Zeytinoğlu, bu kapsamda büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve etkilerinin azaltılması ile ilgili yönetmelikteki değişimin sektörün tüm aktörleriyle birlikte tartışılacağı Proses Emniyeti Sempozyumu’nu hayata geçireceklerini ifade etti.

Zeytinoğlu, Kocaeli Sanayi Odası’na kayıtlı firmaların yüzde 36’sının otomotiv, yüzde 27’sinin kimya, yüzde 19’unun metal sektöründen olduğunu ve imalat sanayinin de yüzde 13’ünü temsil ettiklerini açıkladı. Kimya, otomotiv, metal, plastik gibi ağır ve tehlikeli sektörlerde Kocaeli Sanayi Odası olarak önemli bir pay aldıklarına vurgu yapan Zeytinoğlu, hem çevre hem de iş sağlığı ve güvenliği konularının kendileri için diğer illere göre çok daha öncelikli bir mesele olduğunu belirtti.  Zeytinoğlu, “Bu nedenle sosyal sorumluluk bilinciyle Proses Emniyeti Sempozyumu’nu gerçekleştiriyoruz.” dedi.

KOCAELİ SANAYİ ODASI PROSES GÜVENLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYOR

Konuşmasında çevreye yönelik alınan önlemlerin AB katılım müzakereleri kapsamında başladığını hatırlatan Ayhan Zeytinoğlu, bu sürecin en etkin şekilde yönetilmeye devam ettirildiğini vurguladı. Zeytinoğlu, gelinen noktada özellikle 2007’den beri AB üyesi olan Bulgaristan ve Romanya’dan daha iyi durumda olduğumuzu gözlemlediğini kaydetti. Çevre ve proses güvenliği ile ilgili birçok projeye imza attıklarına da dikkat çeken Zeytinoğlu, bunları şöyle özetledi: “25 yıldır Şahabettin Bilgisu Çevre Ödülleri’ni düzenleyerek çevrenin korunması için katkıda bulunan sanayi kuruluşlarını teşvik ediyoruz. Büyük kaza risklerinin azaltılması için SEVESO Direktifleri konusunda da 2013 yılından beri önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda; bilgilendirme toplantıları, seminerler ve uzun soluklu eğitimler düzenledik. İki yıldır da Kocaeli Sanayi Odası olarak Kontrol Medya ile hayata geçirdiğimiz Proses Emniyeti Sempozyumu ile tüm Türkiye’deki sanayicileri bu konuda bilgilendirmek için çalışıyoruz.”

SEKTÖR YATIRIM YAPMAYA HAZIR

Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan

Proses Emniyeti Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan

Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi Düzenleme Kurulu Başkanı ve Dyo İnşaat Boyaları Fabrika Direktörü Hasan Şerefhan ise Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Yönetmeliği’nde Mart ayında gelen değişikliğin AB’de uygulanan SEVESO Direktifleri doğrultusunda gerçekleştiğini belirtti. Bu değişimle birlikte tesisin büyüklüğü ve alınan güvenlik tedbirlerine göre değişiklik gösterse de şirketleri 1-1,5 milyon TL düzeyinde bir yatırımın beklediğini açıklayan Hasan Şerefhan, bu yatırımın hem kaza riskini azaltmak hem de kazaların insan sağlığı ve çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek için şart olduğunun altını çizdi. Sanayicinin buna uyabilmesi için insan gücü ve kaynak gerektiğini söyleyen Şerefhan, bununla birlikte teknik bilgi ve donanım gereksinimlerinin de oluşacağını ifade etti. Yeni değişikliklere uyum göstermeyen firmaları, uyarıdan, para cezasına ve hatta üretimi durdurmaya kadar ağır cezalar beklediğine işaret eden Şerefhan, sanayiciler olarak bu sınavı başarı ile geçeceklerine inandıklarını ancak bu denli büyük yatırımlar için desteğe ihtiyaç duyduklarını anlattı.

SANAYİCİLERDEN PROSES EMNİYETİ İÇİN ÖNEMLİ ÇAĞRI

Hasan Şerefhan sanayicilerin beklentisi olan ‘Proses Güvenliği ve Süreçlerin İyileştirilmesi için Destek Paketi’ çağrısını ise şu sözlerle dile getirdi:

“Sanayicilerimizin uluslararası pazarda rekabet edebilmesi için tüm bu süreçte kamu, üniversite ve sanayi kuruluşlarının birlikte hareket etmesi son derece önemli. Bakanlık yetkililerinin Kocaeli Sanayi Odası ile birçok konuda yaptığı görüş alışverişi ve düzenlenen eğitim programları sanayicinin uyum sürecinde önemli bir destek oldu. Türkiye genelinde bu süreçten ilk etapta etkilenecek 383 üst seviye, 390 alt seviye şirket bulunuyor. Bu şirketlere teşvik desteğinde öncelik tanınmasını bekliyoruz.

TÜM FİRMALARIN BİLİNÇLENMESİ ŞART

Yeni yönetmeliği bekleyen kurumsal firmalar hazırlıklarına çok önceden başladı. Ancak tüm sektöre bakıldığında SEVESO Direktiflerinden haberi olmayan kurumlar bile var. Bu nedenle bilinçlendirme çalışmaları çok kritik önem taşıyor. Kocaeli Sanayi Odası SEVESO konusunun iyi anlaşılması için liderlik ediyor. Hayata geçirdiğimiz Proses Emniyeti Sempozyumu’nda bu yeni yönetmelikle sanayicilerin hangi tedbirleri nasıl alması gerektiğini, endüstriyel tesislerde yaşanan patlamalarla gündeme gelen basınçlı ekipmanlar konusunu ve proses emniyetinde dijital dönüşümün önemini tartışacağız.

BİLİŞİM VADİSİ’NDE 2 BİN KATILIMCI

Kamu, sanayici, akademi, Ar-Ge merkezleri, denetçiler ve belgelendirme kuruluşlarını bir araya getirecek Proses Emniyeti Sempozyumu 9-10 Nisan 2019 tarihlerinde Bilişim Vadisi’nde düzenlenecek. İki gün boyunca sürecek etkinliğe yaklaşık 2 bin katılımcı bekliyoruz. Etkinliğe katılım ücretsiz… Dolayısıyla bütün sektörleri bekliyoruz.”

Proses Emniyeti Sempozyumu ile ilgili tanıtım toplantısında KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan basına açıklamalarda bulundu.

Proses Emniyeti Sempozyumu ile ilgili tanıtım toplantısında KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan basına açıklamalarda bulundu.

SEVESO Direktifleriyle yeni bir dönem başladı

İtalya’nın Seveso kasabasında 1976 yılında yaşanan bir kaza, tüm dünyanın kaderini değiştirdi. Kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edilen SEVESO Direktifleri, ülkemizde ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alıyor. Mart 2019’da bir kez daha SEVESO III Direktiflerine göre güncellenen yönetmelik ile sanayi sektörünü etkileyen yeni bir dönem başladı. Yeni yönetmeliğe göre; Şirketler güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlayacaklar. Büyük kaza senaryolarını oluşturarak acil durum planlarını da yapmaları gerekiyor. Bu süreçte firmaları uyarıdan, para cezasına ve hatta üretimi durdurmaya kadar ağır cezalar bekliyor.

Share.

About Author

Leave A Reply