Robotik otomasyonda entegratör seçimi üretim verimini etkiliyor

0
Askaynak Automation robotik çözümleriyle üretimde verimlilik, hız ve kaliteyi artırırken maliyetleri de azaltıyor. Robotik otomasyon destekli sistemlerin güvenli bir çalışma ortamı sunduğunu belirten Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük, bu sayede daha kontrollü, tutarlı ve endişesiz şekilde, daha zor parçaların üretiminin mümkün olduğuna dikkat çekiyor. Sevük, robotik sistemlerin avantajlarından faydalanmak için en doğru entegratörü seçmek gerektiğinin altını çiziyor.
Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük

Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük

Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak’ın iştiraki olan Askaynak Automation, robotik otomasyon sistemlerinden verim alabilmek için entegretör seçiminin önemine vurgu yaparak, bu alanda yatırım yapmak isteyen şirketlere önemli tavsiyelerde bulundu. Eczacıbaşı-Lincoln Electric Askaynak Genel Müdürü Ahmet Sevük yaptığı açıklamada, robotik otomasyon sistemlerinin verimli, güvenli, hızlı ve her seferinde yüksek kalitede üretime imkan verdiğini ve üretimde insandan kaynaklı hata payını ortadan kaldırarak, maliyet ve zaman tasarrufu sağladığını aktardı. Robotik üretim sistemlerinin çağın üretim teknolojisinden faydalanmak isteyenler için büyük avantajlar sunduğunu ifade eden Sevük, bu sistemlerden en yüksek verimi almak için doğru entegratör seçiminin kritik başarı faktörü olduğunu söyledi.

TEMEL ANALİZLERLE DOĞRU ÇÖZÜME ULAŞILABİLİR

Üreticilerin makine parçalarını üretmek ya da bir sonraki robotik otomasyon sistemini kurmak için alanında uzman bir entegratöre ihtiyaç duyacağını hatırlatan Sevük, yine de bazı temel analizlerle bu konuda doğru çözüme ulaşılabileceğini aktardı. Projenin, endüstrinin veya şirketin temel faktörleri için öncelikler belirlenerek satıcıları derecelendirmenin etkin bir değerlendirme yöntemi olduğunu ifade eden Sevük, bu sayede daha kolay karar verilebileceğine dikkat çekti.

Kurum kültürü, kalite belgeleri, ürünlerin teknolojisiyle inovatif özellikleri ve şirket itibarının entegratör seçiminde önemli olduğunu ifade eden Sevük, çok fazla entegratörün olduğu robotik otomasyon pazarında robot yatırımı yapmış veya yapacak sanayi kuruluşlarının doğru entegratörü seçerken dikkat etmeleri gereken noktaları ise şöyle sıraladı;

– Otomasyon entegratörünüzü tanıyın: Sofistike makine aksamını yapılandırmak gerçekte karmaşık bir iş… Güvendiğiniz, para yatırdığınız entegratörü ve ekibini tanımalı, yüz yüze toplantılar gerçekleştirmelisiniz.

– Şirketin mali durumunu kontrol edin: Tedarikçinizin mali durumunu anlamak kritik önem taşıyor. Sadece finansal olarak güçlü olan bir şirketle çalışmak mantıklı olacaktır. Bu yönetim olgunluğunu ve şirket sürdürülebilirliğini gösterir.

– İhtiyaçlarınızı karşılayabilme yeterliliğine sahipler mi?: Bir tedarikçiyi değerlendirirken, kabiliyetlerinin, konumlarının, ölçeklerinin sizin boyutunuza ve ilgili ihtiyaçlarınıza uyup uymadığından emin olun. Çok büyük veya çok küçük bir entegratör seçimi, sizi özen, esneklik veya projenizin gerektirebileceği herhangi bir acil destek-hizmet açısından, en ön sıraya veya en arka sıraya koymalarına neden olacaktır.

– Esneklik önemlidir: Özellikle robot entegrasyonu sektöründe, ihtiyaç duyduğunuz anda, her firma gerekli beceriye ve yeteneğe sahip değildir. Projenin yapım aşamasında robot entegratörünün tüm riskleri azaltmayı ve ilave mekanik tasarımcılar veya mühendislere ihtiyaç duyduklarında projenizi desteklemek üzere yetenekli kişilerin ve kaynakların teminini nasıl planladığını öğrenmeniz yerinde olacaktır.

– Tedarik zinciri projenin başarısında temel unsurdur: Ekipman teslimi, garanti, eğitim, yedek parçalar, fiyatlandırma ve indirimlerin tümünün bir fiyatı vardır. Entegratörünüzün nihai müşterileri için en iyi değeri sağlaması için endüstri tedarik zincirinin iyi olması gerekir.

– Endüstri 4.0’a hazır mısınız?: Yeni bir sanayi dönemine giriyoruz. Veri, izlenebilirlik, esneklik, verimlilik ve otonomluk önemli değerler haline geliyor. Endüstri 4.0 vizyonu olan entegratörlerde bu farklılıkları görebilmeniz mümkün olur.

Share.

About Author

Leave A Reply