Robotlar yarıştı, Tigers kazandı

0
İstanbul, geçtiğimiz Mart ayında ilginç bir yarışmaya ev sahipliği yaptı. Türkiye, Brezilya ve Polonya’dan 34 lise takımının robotlarını yarıştırdığı organizasyonda Pilz Türkiye’nin ana sponsorluğunu üstlendiği Üsküdar Amerikan Lisesi ipi göğüslemeyi başardı. Lisenin robot klübü tarafından oluşturulan Tigers 7228, bir üst tura çıkmaya hak kazandı.

Pilz 2Başta Türkiye olmak üzere, Brezilya ve Polonya’dan 34 Lise takımının yer aldığı First Robotic Competiton (FRC) İstanbul Regional Etkinliği, Fikret Yüksel Vakfı’nın organizatörlüğünde 2-4 Mart tarihleri arasında Ülker Sports Arena’da gerçekleştirildi. Takımlar, Amerika’da yapılacak olan Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanmak için, 2019 yılının ‘Derin Uzay’ temasına uygun robotlarını sergileyerek, yarışmalara girdiler.

İttifak grupları olarak beraber yarışan ve eşleşen takımlar arasında Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAA) Robotik kulübünün oluşturduğu, Tigers 7228 takımı, ön elemeleri geçip 8. sıraya yerleşerek üst tura çıkmaya hak kazandı. 40 kişilik kadroya sahip Tigers 7228 liderliğinde, EnkaTech ve ITURobee ile final maçına çıkan ittifak grubu turnuvayı 3. olarak tamamladı.

Teknoloji ve bilime katılımı teşvik etmek amacıyla kurulan, öğrencilere yardımlaşmayı ve takım ruhunu benimseten yarışmada unutulmayacak anlar yaşandı ve takımlar önemli tecrübeler edindi. Tigers 7228, FIRST İstanbul Regional 2019’da Imagery Award (Görsellik Ödülü), takımının mentörlüğünü yapan ÜAA öğretmeni Hasan Aydın ise Woodie Flowers (En İyi Mentör) ödülüne layık görüldü.

PILZ’DEN ÖĞRENCİLERE EĞİTİM DESTEĞİ

PILZPilz Türkiye bu yılki yarışmalarda Tigers 7228 takımının ana sponsorluğunu üstlenerek, maddi ve teknik yardımının dışında öğrencilere iş sağlığı güvenliği, proje yönetimi, temel mekanik ve elektrik bilgisi dersleri verdi. Pilz Türkiye Genel Müdürü Yavuz Çopur yarışmalar boyunca takım ile birlikte sahadaki yerini alarak öğrencileri motive etti. Yarışma sonrası öğrenciler Yavuz Çopur’a ve Pilz Türkiye Ekibine destekleri için teşekkürlerini iletti.

Yavuz Çopur, bilim ile büyüyen, akıllı, çalışkan ve geleceğin başarılı iş insanları olacak bu gençleri hedeflerine yaklaştırmaktan ve onlara destek olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, Pilz Türkiye olarak desteklerinin devam edeceğini vurguladı.

PILZ LOGOEmniyet otomasyonunun mucidi

Pilz, 1948 yılında Almanya’da kurulan bir aile şirketi. 1968 yılında Dünya’nın ilk çift el emniyet rölesini pazara sunduğu günden bugüne Pilz, icat ettiği emniyet otomasyonu ürünleri ile ileri teknoloji üreten, ürün ve hizmetler geliştiren sektöründe lider şirketler arasında yer alıyor. Bugün Pilz, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu iki bini aşkın çalışanı ve 32 ülkede kendi şirketleriyle, 5 kıtaya yayılmış temsilcilik ve distribütörleriyle dünya pazarına emniyet ve otomasyon konularında ürün ve hizmetler sunan küresel bir oyuncu konumunda bulunuyor.

Pilz’in insan kaynaklarının %20’sini AR-GE’ye ayırması onu otomasyon sistemi üreticiliğinden çok teknoloji şirketi haline getirmiş durumda. 2009 yılında pazara sunduğu PSS 4000 otomasyon sistemi Emniyet ve Standart kontrolü tek bir platformda toplamakla kalmayıp, aynı zamanda otomasyon mühendisliği ve programcılığında %40’a varan maliyet tasarrufu sağlayarak sektörde bir çığır açtı.

Dünya çapında aynı içerik ve kalitede sunduğu hizmetlerin haricinde Pilz, Türkiye ofisi bünyesinde Endüstri 4.0 kapsamında yapay zeka argümanlarını kullanarak endüstriyel yazılımlar geliştiriyor. Türk sanayisi için yenilikçi bir yaklaşım sergileyen firmaların üretken bir yapı kurmaları ve ülke kaynaklarının verimli kullanımı adına onlara destek sağlamayı amaçlıyor.

Endüstriyel otomasyon camiasındaki donanım tecrübesini, yazılımsal yaklaşımlarla destekleyerek “Yarı Otonom” çalışan çözümler üretebilen Pilz Türkiye, bu alanda Bilişim Teknolojileri (BT) uzmanları ile beraber çalışıyor ve hedef kitlenin sorunlarına ve onların ihtiyacı olan çözümlere odaklanıyor.

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAA) Robotic Kulübü

Üsküdar Amerikan Lisesi (ÜAA) Robotic Kulübü

UAAÖzgür düşünen erdemli gençler yetiştirmeyi amaçlıyor

1876 yılında kurulan Üsküdar Amerikan Lisesi, Türkiye’nin en köklü okullarından biri. Yüz elli yıla yaklaşan tarihi boyunca akademik başarının yanı sıra özgür düşünebilen erdemli gençler yetiştirmeye özen gösteriyor. Üsküdar Amerikan Lisesi, öğrencilerinin okuldaki sosyal etkinliklere de en az dersleri kadar önem vermelerini ve katılmalarını bekliyor. Gün içerisinde ve okul sonrasında İngilizce ve Türkçe olarak gerçekleştirilen 90’ın üzerinde kulüp etkinliğinin yanı sıra özellikle “sosyal sorumluluk” çalışmaları bulunuyor.

Share.

About Author

Leave A Reply

'