Rotork’un En Önem Verdiği Konulardan Bir Tanesi Tank Çiftlikleri

0

Proses Emniyeti

Röportaj

Rotork’un En Önem Verdiği Konulardan Bir Tanesi Tank Çiftlikleri

Rotork Genel Müdürü Onur Çelik:

“Burada önemli olan şey, bu işteki standardizasyon nedir? Yani, aslında tank çiftlikleri ve bu ESD vanalardaki uygulamaların esas özü herhangi bir insanın veya herhangi bir kişinin inisiyatifine bırakmaksızın bu sistemler proses otomasyon sistemi içerisinde ne şekilde entegre olur ve ne şekilde uygulanır. “

Türkiye’de Daha önce distribütör bir firma üzerinden temsil edilen Rotork, faaliyetlerine 2015 yılında başladı.  Proses Otomasyon alanında faaliyetlerine devam eden Rotork, 2016 yılı başında Tuzladaki yeni yerleşkelerinde çalışmalarına devam ediyor. Rotork Türkiye Genel Müdürü Onur Çelik, Rotork’un  ATEX standartlarına sahip çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu anlatarak, “Bununla birlikte özellikle SEVESO kapsamında çok önemli olan SIL standardının tüm kapsamında ürün ve hizmet sunmaktadır. Özellikle prosesin devamlılığını ve emniyetini sağlayan hemen hemen tüm ekipmanlara sahibiz.” Dedi.

Rotork Türkiye, proses emniyetine ne derece önem veriyor. Proses otomasyonu ile ilgili ürettiğiniz ürünler var mıdır? Bu ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Rotork Türkiye olarak bu konuya oldukça önem vermekteyiz. Zira bu konuda bilinç düzeyinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu amaçla müşterilerimize mühendislik ve teknolojik olmak üzere eğitimler de vermekteyiz

Rotork bu konuda oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip bir firmadır. Rotork ATEX standartlarına sahip çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olmakla birlikte özellikle SEVESO kapsamında çok önemli olan SIL standardının tüm kapsamında ürün ve hizmet sunmaktadır.

Özellikle prosesin devamlılığını ve emniyetini sağlayan hemen hemen tüm ekipmanlara sahibiz.

Bu konuda ESD Vanaları için Pnömatik, Elektrik, Hidrolik ve Elektro Hidrolik olmak üzere her türlü Aktüatör çeşidi bulunmakta. Ayrıca bunların enstrümanları olan Solenoid,Pozisyoner,Limitsensörlerv.b ürünleri de prosesin güvenliği ve devamlılığı için üretmekteyiz.

Rotork’un Tank çiftlikleri ile ilgili yaptığı çalışmalardan bahseder misiniz?

Bizim en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi tank çiftlikleri. Rotork petrokimyada tank çiftlikleri konusunda oldukça deneyimleri olan bir firma. Biz de bu deneyimlerimizi Proses Emniyet sempozyumda anlatma fırsatı bulduk. Özellikle bu konudaki uygulama örnekleri nelerdir ve bunun mevzuatla olan ilişkisi nedir, bunları mümkün olduğunca detaylı bir şekilde değerlendirmeye çalıştık.

Esasında sunumun esas konusu ESD vanalarda özellikle tank çiftliklerinde ESD vana uygulamaları… Dolayısıyla bizim burada anlatmaya çalıştığımız şey, özellikle bu tank çiftliklerinde ESD vanalarla ilgili ne tip uygulama örnekleri olduğu, bunun Türkiye’deki mevzuatla ne şekilde uygulandığı, bununla ilgili aslına bakarsanız farkındalık yaratmak istedik.

Burada önemli olan şey, bu işteki standardizasyon nedir? Yani, aslında tank çiftlikleri ve bu ESD vanalardaki uygulamaların esas özü herhangi bir insanın veya herhangi bir kişinin inisiyatifine bırakmaksızın bu sistemler proses otomasyon sistemi içerisinde ne şekilde entegre olur ve ne şekilde uygulanır.

Açıkçası biz bu konuda uzman mühendislerle birlikte aslında sektörde farkındalık yaratmak istiyoruz. Bu konuda uygulama örnekleri nelerdir, proses güvenliği konusunda hangi uygulama örnekleri yapılabilir ve bunlar hangi standardizasyon teknikleriyle uygulanabilir, bunlarla ilgili aslında.

Firmalar direktiflere uyacaklarını düşünüyor musunuz? Firmalar bu konuda yeteri kadar bilince sahip mi?

Bu konuda bir hassasiyet gözüküyor, bugünkü sempozyuma olan ilgi de bunun bir sonucu. Dolayısıyla böyle bir ilgili var ki, bu sempozyum çeşitli sektörlerden uzman mühendislerin katılımını içeriyor. Dolayısıyla ben bu konuda bir hassasiyet olduğunu düşünüyorum, ama henüz arzu edilen seviyede değil maalesef. Tabi bu zaman alacak bir süreç. Dolayısıyla bu konuda ne yapmak lazım, sürekli olarak mühendis arkadaşları eğitmek lazım. Başka şekilde olmaz. Bizim de üzerimize düşen ana görevlerden bir tanesi bu. Yani biz bu konuda ana firmalar olarak mümkün olduğunca insanları hem eğitimle hem de yaptığımız projelerle bu konudaki referanslarımızla farkındalığı artırmak istiyoruz.

Proses Emniyeti Sempozyumu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sempozyum beklentilerinizi karşıladı mı?

Genel itibariyle olumlu buluyorum. Yani zaten biz bu organizasyonun sponsorlarından bir tanesiyiz. Buna inandığımız için sponsor olduk. Umarım sempozyumun sonunda güzel sonuçlarla ayrılırız. Firma olarak demiyorum, gerçekten amaçlamış olduğumuz farkındalığı sektörde yaratabiliriz. Eğer bunu yaratabilirsek bu sonucu elde etmiş oluruz.

Sempozyuma katılanlar sohbet ettiğimde bana, “İşin pratiğini burada görüyoruz, teorik şeyler olurdu ama hakikaten burada uygulayıcı firmalar var.”  Dediler. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Katılıyorum. Ben aslında bu sempozyumun zaten bir akademik sempozyum olmasından ziyade daha uygulama odaklı olması gerektiğini düşünüyordum. Bu konuda da başarıya ulaştığını düşünüyorum. Özellikle bu konuda en önemli başarı özellikle bu sempozyuma katılan firmaların kalitesiyle ilgili olan bir şey. Dolayısıyla firma katılımına baktığınız zaman sektörde özellikle proses otomasyon sektöründe gerçekten hani söz sahibi olan firmalar bu sempozyuma katılmışlar ve uygulama örneklerini göstermiş durumdalar. Bir de şu var. Buraya gelen insanları bu işi sıkmadan da anlatmanız gerekiyor. O yüzden uygulama odaklı olması bu anlamda önemli. Eğer sadece akademik bir çerçeve içerisinde bu sunulmuş olsaydı bence istenilen hedefe ulaşamazdı. Dolayısıyla ben her açıdan olumlu buluyorum.

Share.

About Author

Leave A Reply

'