Sanayi, enerji maliyetlerine çözümü kojenerasyonda buldu

0
Sanayi firmaları yükselen enerji maliyetlerini düşürmenin yolunu buldu. Birçok üretici şirket, enerjinin tüketildiği yerde üretilmesini sağlayan kojenerasyon yatırımlarını artırıyor. Atık ısının geri kazanılarak enerji üretimine dahil edilmesi teknolojilerini içeren kojenerasyon sistemleri, sanayide arz güvenliği sağlarken enerji maliyetlerini yüzde 40 oranında azaltıyor. Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü Ceren Özdal, kojenerasyonun özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine önerildiğini belirtiyor.

Enerji, üretimin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Sanayi firmaları da, kaçınamadıkları bu maliyet kalemini minimize edecek çözümler arıyor. Sanayicinin imdadına yetişen kojenerasyon projeleri, üretim tesislerinin içinde enerjiyi sürekli sağlayacak şekilde dizayn ediliyor. Kojenerasyon sistemleri sayesinde iletim ve dağıtım hatlarında oluşan kayıplar ortadan kalkarken firmalar yüzde 40’a varan oranda daha ucuz enerji sağlıyor.

Kojenerasyon projelerinde doğalgazın yakılarak elektriğe çevrildiğini bildiren Enexion Enerji Danışmanlık Genel Müdürü ve Enerji Uzmanı Ceren Özdal, bu yanma sonucu ortaya çıkan ısının da tesis içindeki proseslerde kullanılması halinde avantajın yükseldiğine dikkat çekiyor. Kojenerasyonun özellikle ısı tüketimi yoğun üretim tesislerine önerildiğini belirten Özdal, firmaların gerçekten fayda elde edip edemeyeceğinin analizi için enerji profillerinin doğru bir şekilde çıkarılması ve geleceğe yönelik enerji fiyatlarının iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Kojenerasyon projelerinin büyük ölçekli projeler olduğunu, bu nedenle projeksiyonların ehil ellerde yapılması gerektiğinin altını çizen Özdal, doğru projeksiyonlarla firmaların kaç yılda yatırımını geri döndürebildiğinin güvenli ve tarafsız olarak hesaplanabildiğini söylüyor.

ENERJİDE ARZ GÜVENLİĞİ ÜST SEVİYEYE ÇIKIYOR

Kojenerasyon projeleri sayesinde üretim tesislerinde verimliliğin arttığını vurgulayan Özdal, şebekeden etkilenmeden kesintisiz ve kaliteli elektrik arzı sağlandığını kaydediyor. Enerjide arz güvenliğinin kojenerasyon projeleri sayesinde en üst seviyeye taşındığını, bu sayede karbon ayak izinin düşürülerek daha çevreci üretimin mümkün olduğunu anlatan Özdal, konuyla ilgili şu bilgileri aktarıyor:

“Kojenerasyon ile kendi elektriğini kendi üreten firmalar, Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim maliyeti ile hat kullanım ve şebeke maliyetlerini ödemiyor. Tek maliyet kalemi doğalgaz tedariği oluyor. Enexion olarak, firmaların kojenerasyona gerçekten ihtiyaçlarının olup olmadığını analiz edebiliyoruz. Firmalara kaç yılda yatırımı geri döndürebileceklerine dair de doğru bir projeksiyon sunabiliyoruz. Piyasanın liberalleşmeye devam etmesi durumunda kojenerasyondaki tek risk doğru doğalgaz tedarikçisini bulmak olacak. Enexion enerji uzmanları sayesinde doğalgaz sağlayan tedarikçiler arasından en az riskli olanlarla firmaları buluşturarak riskleri minimize ediyoruz.”

FİRMALARIN ENERJİ MALİYETLERİNİ YÖNETİYOR

EnexionAlmanya merkezli enerji danışmanlık firması Enexion, Türkiye’yi toplam enerji maliyet yönetimi kavramıyla tanıştırdı. Enexion’un Türkiye dışında Almanya, İsviçre ve Hindistan’da ofisleri bulunuyor. Çin’den ABD’ye kadar dünyanın birçok ülkesinde projeler yürüten Enexion, Türkiye’deki faaliyetlerine 2014 yılında başladı. Enexion Türkiye, şirketlerin enerji maliyetlerini sürdürülebilir yöntemlerle azaltırken, kârlarını sürdürülebilir bir şekilde artırmalarını sağlıyor. Enexion’un sunduğu hizmetler arasında; toplam maliyet ve risk yönetimi, enerji danışmanlığı, tedarik süreç yönetimi, toptan piyasalardan optimum fiyatla enerji tedarik edilmesi yer alıyor. 2016 yıl sonu itibariyle Enexion’un yönettiği toplam enerji portföyü 1 milyar doların üzerinde.

 

Share.

About Author

Leave A Reply