Sanayide ‘Future Factories’ heyecanı

0
Sanayide dijital dönüşümün masaya yatırıldığı Geleceğin Fabrikaları zirvesi (Turkey Summit, Future Factories), büyük bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Kamu kuruluşları ile özel sektör temsilcilerini bir araya getiren zirve, Endüstri 4.0 için sanayi-üniversite işbirliğinin de en somut yansıması oldu. Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen 2 günlük forumda, dünya teknoloji devleri yaptıkları sunumlarla geleceğin fabrikalarının yol haritasını çizdi. Bakanlıklardan gelen temsilcilerin bildirileri ise özel sektörün bu yolda yalnız olmadığını gözler önüne serdi.
Festo’dan Rockwell Automation’a, Universal Robots’tan ABB’ye, Omron’dan Lenze’ye kadar dünyanın en büyük teknoloji firmalarının sponsorluğunda gerçekleştirilen zirveye, ulusal ve uluslararası düzeyde onlarca firma katıldı. Geleceğin fabrikalarının ihtiyaç duyduğu teknolojileri sergileyen şirketler, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. İstanbul Gedik Üniversitesi ve Mektebim Okulları gerek sunumları gerekse stantlarıyla zirveye akademik renk katarken, Hacettepe Üniversitesi ve Eskişehir Orhangazi Üniversitesi’nden akademisyenler de bildirileriyle katılımcıları aydınlattı. Zirveden yükselen ortak mesaj ise sanayicileri gururlandırdı: “Türkiye Endüstri 4.0’ı yakaladı, geleceğin fabrikalarını kuruyor.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL HABER

Gerçekleştirdiği zirvelerle Türk sanayisinin gündemine ışık tutan Kontrol Medya Grubu, Mayıs ayındaki Proses Emniyeti Sempozyumu’nun ardından büyük bir organizasyona daha imza attı. Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği’nin himayesiyle hayata geçirilen Geleceğin Fabrikaları Forumu, kamu ve özel sektör kuruluşlarını bir araya getirdi. Bilişim Vadisi’nde dijital dönüşüm rüzgarı estiren zirve, Türk sanayisinde büyük bir heyecana yol açtı. Ulusal ve küresel düzeyde teknoloji üreten firmaların yer aldığı etkinlik, üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması adına umut verici tablolar ortaya koyarken, sanayicilerin Endüstri 4.0’ı yakaladığı, geleceğin fabrikalarının dünya ölçeğinde kurulacağı tespitleri dikkat çekti.

25-26 Eylül 2018 tarihleri arasında Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen “Turkey Summit Future Factories”in ana gündemini sanayide dijital dönüşüm oluşturdu. Zirveye Festo, Rockwell Automation, Universal Robots, ABB, Omron, Lenze gibi dünya otomasyon devleri sponsor olurken, ulusal ve uluslararası düzeyde onlarca büyük firma açtıkları stantlarda geleceğin fabrikalarının ihtiyaç duyacağı teknolojileri tanıttı. Bunlar arasında 4S Elektrik Elektronik’ten ESİT’e, GeKA Robot’tan HKTM’ye, IFS’den Leuze Electronic’e, Pepperl+Fuchs’tan PILZ’e, SICK’ten Trovarit’e, Tuna Tartı’dan WAGO’ya kadar farklı sektörlerden pek çok şirket yer aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Tübitak Ulusal Metroloji Enstitüsü’nün (UME) de destek verdiği etkinliğe akademi camiası gerek açtıkları stantlar gerekse yaptıkları sunumlarla katıldı. İstanbul Gedik Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi ve Mektebim Okulları katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Geleceğin FabrikalarıKAYA: HEDEFİMİZ TEKNOLOJİ ÜRETİMİNE KATKI SAĞLAMAK

Zirvenin açılışında davetlileri selamlayan Kontrol Medya Grubu Genel Koordinatörü Eşref Yıldırım, “Çok değerli konuşmacılar ve çok değerli konular var. O yüzden fazla zamanınızı almak istemiyorum.” diyerek konuşmasını kısa tuttu. Yıldırım, 2019’da çok daha büyük katılımlarla buluşma temennisinde bulundu.

Endüstri 4.0 Dijital Dönüşüm Derneği Başkanı Ahmet Kaya ise açılış konuşmasında etkinliğin amacı üzerinde durdu. Üretim teknolojilerine sanayicilerin adapte olmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten Kaya, “Geleceğin fabrikalarında etkili olacak yatırımları ve çözümleri göstermeyi, bu çözümleri üreten özel sektör temsilcileriyle sanayicileri bir araya getirmeyi ve en önemlisi yerli ve milli olarak bu teknolojilerin ülkemizde üretilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi. Endüstri 4.0’la ilgili kavramların kafa karışıklığına yol açtığını da ifade eden Kaya, etkinlik çerçevesinde söz konusu kavramların yerli yerine oturacağını ve daha kolay anlaşılır olacağını vurguladı.

Endüstri 4.0’ı bilişim teknolojileriyle sanayinin yeniden tanımlanması ve yeniden yorumlanması olarak gördüklerini dile getiren Ahmet Kaya, sanayicilerin artık en az bilgi işlem uzmanı kadar teknolojiye ve iletişim teknolojilerine hakim olmaları gerektiğine işaret etti. Dünyada Endüstri 4.0’la ilgili faaliyetlere de değinen Kaya, kavramın ilk olarak çıktığı Almanya’da 2025 yılına kadar yüzde 1.7 oranında büyüme beklendiğini, Çin’in Made In China 2025 Fuarı’nı yürüttüğünü veTayvan Hükümeti’nin sadece Endüstri 4.0’la alakalı bir şehir kurduğunu anlattı. Amerika’nın, Avrupa’dan başlayan Endüstri 4.0 atağına karşı neler yapabileceğinin ve bu teknolojik değişimden nasıl faydalanabileceğinin yollarını aradığını belirten Kaya, Türkiye’de ise Sanayi Bakanlığı tarafından Dijital Dönüşüm Politikası’nın yayınlandığını hatırlattı.

EN ÖNEMLİ SORUN NETLEŞTİRİLMEMİŞ STANDARTLAR

“Sektörün en önemli problemlerinden birisi, farklı çözüm üreten firmaların birbirleriyle nasıl çalışabileceği konusunda netleştirilmemiş standartlar olmasıdır.” tespitinde bulunan Ahmet Kaya, bir sistemin başka bir sistemle nasıl çalışacağı ve çalışırken güvenliğin nasıl sağlanacağı gibi konularda ciddi açıklar olduğunu kaydetti. Endüstri 4.0’la düşük katma değerli üretimden yüksek katma değerli üretime geçileceğini söyleyen Kaya, bu sayede yüzde 2-3 oranında bir büyüme beklediklerini vurguladı. Şu anda fabrikaların ‘offline’ yani dışarıya kapalı olarak üretim yaptığını ancak Endüstri 4.0’la birlikte ‘online’ yani çevrimiçi hale geleceğini belirten Kaya, böylece müşterilerden gelen siparişlerin anında üretime aktarılabileceğini, aynı zamanda çeşitli yeni tekniklerin oluşmasının da sağlanacağını dile getirdi.

Konuşmasında derneğin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Ahmet Kaya özetle şunları kaydetti: “2016’nın Haziran ayında Ankara’da kurulduk. Endüstri 4.0 konusunda kamu-sanayi-üniversite-özel sektör ekosisteminin oluşturulmasını ve sektörel paydaşların bir araya getirilmesini amaçlamaktayız. Bu kapsamda çeşitli projeler geliştirdik. Sanayicilerimizin bir nevi MR’ını çekerek, Endüstri 4.0 kapsamında şu anki seviyeleri nedir ve bir sonraki seviyeye atlamaları için ne yapmaları gerekiyor, bunu belirleyen bir olgunluk modeli üzerinde çalışıyoruz. Eğitim programını çok önemsiyoruz, nitekim etkinliğin 2. gününde eğitimle ilgili sayın katılımcılar gerekli açıklamaları yapacaklar. İlkokuldan itibaren Coding kodlama dersleri başladı. İlkokul, çıraklık, endüstri meslek liseleri, teknik liseler, normal liseler, yüksek lisans ve doktora programı seviyesinde Endüstri 4.0’a göre müfredatı yeniden şekillendirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda da çalışmalar yürütüyoruz. Yeni kurulacak Organize Sanayi Bölgeleri’nin ve geleceğin fabrikalarının Endüstri 4.0 konseptine uygun olarak tasarlanması ve bu noktada faaliyet göstermelerinin sağlanması için projeler geliştiriyoruz.”

Rektör Utlu’ya plaketini Dernek Başkanı Kaya ve Kontrol Medya Genel Koordinatörü Eşref Yıldırım takdim etti.

Rektör Utlu’ya plaketini Dernek Başkanı Kaya ve Kontrol Medya Genel Koordinatörü Eşref Yıldırım takdim etti.

REKTÖR UTLU: ROBOTLAR ENDÜSTRİNİN HER ALANINA GİRDİ

Geleceği Fabrikaları Zirvesi’nin açılışında söz alan İstanbul Gedik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Utlu da, Endüstri 4.0’ın gelişmesinin temelinde robotik sistemlerin insan hayatına girmesinin yattığını vurguladı. Robotu, “Önceden programlanmış görevleri yerine getirebilen elektromekanik cihaz.” şeklinde tanımlayan Utlu, robot denilince çoğu kişinin aklına insan benzeri makineler gelse de aslında robotların insanlara çok az benzediğini söyledi. Robotların tarihi gelişimini anlatan Rektör Utlu, konuşmasında özetle şu bilgileri aktardı:

“Sanayi devriminin bir sonucu olarak makineleşmenin artmasıyla birlikte teknoloji müthiş bir ivmeyle gelişmeye başladı ve özellikle 20. Yüzyıl’dan itibaren robotik yavaş yavaş iş dünyasına girdi. Önceden sadece karnına bastırınca ağlayan bebeklerden ibaret olan robotik sektörü daha sonra robot benzeri yapılarla, sıcak metalleri taşımakta kullanılmasıyla endüstriye girmekte de fazlaca gecikmedi. Bu yeni teknoloji sonradan gelişerek birçok işte kullanılmaya başlandı. Tekrar programlanabilen robotlar, birden fazla iş yapabilenler derken şimdi artık uzay araştırmalarında bile kullanım hayatına girmiştir.

ROBOTİK SİSTEMLERDE TÜRK BİLİM ADAMININ OLMAMASI ÜZÜCÜ

Robotik sistemler, 1800’lü yıllarda ilk olarak otomatik yazı yazan makineler ve müzik çalan enstrümanlardan ibaretti. 1820’lerde 3 robot yasası bulunmuş. Bir robot bir insana zarar veremez ya da zarar görmesine seyirci kalamaz, gibi bir kural konulmuş. İkinci kural da, bir robot birinci yasayla çelişmediği sürece insanın emirlerine uymak zorundadır diye bir madde değerlendirilmiş ve son olarak da bir robot, birinci ve ikinci kuralla çelişmediği sürece kendi varlığını korumaktan sorumludur, denilmiş.

2008’e kadar robot sisteminde bir hayli gelişmeler olmuş, artık 2016-2018 yıllarına geldiğimizde nüfus cüzdanı olan bir robot elde edilmiş. Ne yazık ki, 1800’lü yıllardan 2018’e kadar bir çok bilim adamı tarafından çalışılan robotik sistemlerde bir tane Türk bilim adamının olmaması bizler için ciddi anlamda düşündürücü ve üzücüdür.

Geleceğin FabrikalarıENDÜSTRİ 4.0’IN SON VAGONUNA BİNMEK ZORUNDAYIZ

Diğer taraftan robotik sistemlerle birlikte endüstri devrimleri de kendiliğinden ilerlemiştir. Şunu da kabul etmemiz gerekiyor ki, biz Endüstri 1’i maalesef kaçırdık. Endüstri 2’yi de Endüstri 3’ü de kaçırdık. Bunlar bizim gerçeklerimiz. Artık geleceğimizi kaçırmak istemiyorsak, Endüstri 4’ün son vagonuna binmek zorundayız. Bu bizim geleceğimizin şekillendirilmesi ve gelecek kuşaklara sağlam bir şekilde aktarılmasının bir zorunluluğudur.

Bunun için üniversite sanayi işbirliğini en üst seviyede sağlamalıyız. Özellikle katma değeri yüksek, verimli ürünlerin ortaya çıkarılmasının temel hareket noktası üniversite-sanayi işbirliğini ortaya koymaktır. Üniversitenin bilimsel altyapısını, sanayinin teknolojik altyapısını ve kullanımını bir araya getirmediğiniz sürece bunu başarmanız mümkün değil. Devletimizin bize sağlamış olduğu imkanları yeterince ve etkin bir şekilde kullanmak zorundayız. Devlet imkanları ortaya koyar ve o imkanları kullanmak üniversitelere, sanayiye ve bizlere düşer.

ÜNİVERSİTELER KABUKLARINDAN SIYRILIP SANAYİYE YÖNELMELİ

Sanayici, nitelikli insan gücüm yok, ben nitelikli insan gücü arıyorum, diyor. Diğer taraftan üniversite mezunu iş arıyor. Bir tarafta işsizler ordusu, diğer tarafta nitelikli insan gücü arayan bir sanayimiz var. Bizim bunun ikisini birleştirmemiz gerekiyor. Bunun yolu da öğrencilerimizi sanayiyle buluşturmaktan geçiyor. Üniversitelerimizin kendi kabuklarından sıyrılıp sanayiye yönelmesi bir zorunluluktur. Diğer taraftan sanayi firmalarının sağlam bir yapı içinde üniversiteyle bir araya gelmeleri lazım. İki farklı birleştirmeyi yapmak, şu anda birçok üniversite tarafından kabul edilen ‘Teknoloji Transfer Ofisleri’ ile mümkündür. Hem sanayiye yakın hem üniversiteye yakın olmak kaydıyla, ikisini bir araya getirdiğimiz sürece çok güzel işlerin yapılacağını biliyoruz.

Biz, hem Endüstri 4.0’ı hem de sanayi işbirliğini yaşayan bir üniversite olarak bu yapının içerisindeyiz. Özellikle GeKa Robot ve Gedik Holding bünyesinde bulunan fabrikalarımızla ve ilk defa açılacak olan Hendek’teki robotik kaynak fabrikamızla (Endüstri 4.0’ı bünyesinde bulunduran ve tamamen robot sistemiyle donatılmış bir fabrika), hem üniversiteli öğrencilerimize hem de Türkiye sanayine çok büyük katkı vereceğimizi düşünüyoruz. Öğrencilerimize özellikle kendi programlarımızda tamamen Endüstri 4.0’a ve robotik sistemlere yönelik eğitimler aktarıyoruz. Robotik ve kodlama eğitimlerini, mühendislik fakültesi ve teknik bölümler için zorunlu hale getirip diğer bölümlerde de seçmeli olarak bunları mutlak surette veriyoruz. Tamamen sanayi ile iç içeyiz. Kendi öğrencilerimizi Gedik Holding fabrikalarında zorunlu stajlara ve çalışmalara tabi tutuyoruz ve bunun ötesinde biz stajları öylesine staj olarak değerlendirmiyoruz. Stajlar sırasında, başlarına verdiğimiz öğretim üyelerimizle öğrencilerin gerçekten çalışıp çalışmadığını takip ediyoruz.

Mühendislik Fakültesi’nde her öğrencinin bir proje grubu içerisinde yer almasını istiyoruz. Bu çalışmaların sonucunu da artık yavaş yavaş almaya başladık. Bizim için gurur vesilesi olan bir şeyi burada ifade etmek istiyorum. En son model uydu ve su altı robot sistemlerinde üniversitemizin öğrencileri ödüllendirildi. Öğrencilerimizin bu ödülleri sayın Cumhurbaşkanımızdan ve sayın Bakanımızdan alması bir vakıf üniversitesi olarak bizler için çok büyük bir gurur kaynağıdır. Biz diyoruz ki, öğrencilerimize güvenelim, onlara gereken ilgiyi verelim, onlar mutlaka ve mutlaka bir şekilde üretecektir. Biz kendi gençliğimize güvendiğimiz sürece birçok şeyi başaracağımızdan eminiz.”

Geleceğin FabrikalarıGELECEĞİN FABRİKALARI ZİRVESİ’NDEN TARİHİ SUNUMLAR

“Turkey Summit, Future Factories” etkinliği çerçevesinde kamu kurumlarının temsilcilerinden teknoloji firmalarının üst düzey yöneticilerine, akademisyenlerden sivil toplum kuruluşu temsilcilerine kadar her kesimden katılımcılar önemli sunumlar gerçekleştirdi. Endüstri 4.0 ve dijital dönüşüm konusunu bütün yönleriyle ele alan sunumlar şöyle:

– Üretimin Geleceği ve Dijital İkiz / Sarper Arslan / Hugo Boss

– ERP Yazılımları İle Sipariş Süreçlerinin Yönetimi / İbrahim Makul / Logo

– Endüstri 4.0’ın Tedarik Zinciri Yönetimine Etkileri ve Yeni Dönemde Olması Gereken Ekip Yapısı / Murat Kulak / E4R

– Üretim Planlamada İleri Karar Destek Sistemleri / Göksel Sanbay / IFS

– Dünya Sınıfı Üretici Olmak / Lütfi Apilioğulları / LeanOfis

– Depo Operasyon Yönetiminde Dijital Transformasyon / Murat Ertaş / Skechers Asics

– Üretilemeyeni Üretmek / Fatih Pitir / Ermaksan

– IOT Çözüm ve Gerçek Makine Uygulaması / Cihan Karaman / Lenze

– İnsanla İşbirliği İçinde Çalışan Kolaboratif Robotlar (Cobot); Avantajları ve Örnek Uygulamaları / Kandan Özgür Gök / Universal Robots

– Akıllı Fabrikalar İçin Esnek Üretimde Oyunu Değiştiren Entegre Robotik Çözümler / Yusuf Safran / Omron

– Endüstri 4.0 ile Dijital Pnömatik / Kerem Yiğit Göktaş / Festo

– ABB Ability: Enerjiyi Yönetmek Yetenek İster / Mehmet Karakaya / ABB

– Sensörlerin Gelecekteki Yeri / Hamdi Kobal / Pepperl+Fuchs

– Geleceğin Fabrikalarında Otonom Sistemler / Doç. Dr. Ahmet Yazıcı / Eskişehir Orhangazi Üniversitesi

– Kestirimci Bakım ve Endüstri 4.0 / Tuncay Çiftçi / HKTM

– 4.0 İçin Bir Adım İzlenebilirlik / Berk Boyacı, Cemal Tezcan / SICK

– Endüstri 4.0 Akıllı Fabrikalar / Emre Yenal / KardexRemstar

– Endüstri 4.0 Dönüşümünde Bulut Bilişim Avantajları / Kıvanç Güler / Oracle

– Bulut Bilişiminden Bulut Üretimine / Dr. Reza Vatankhah / Hacettepe Üniversitesi

– Büyük Verinin Geleceğin Fabrikalarındaki Rolü / Alper Gerçek / Aselsan

– Dijital Transformasyon ve IOT / Mesut Şen / Netaş

– Geleceğin Fabrikalarında Akıllı Sensör Çözümleri / Mert Özer / Leuze Electronic

– Endüstri 4.0 Yazılım Çözümleri / Can Cansağlar / Pilz

– Endüstride Data Analitiği ve Yapay Zeka / Cihan Bulut / Rockwell Automation

– Sanayide Dijital Dönüşüm Çalışmaları / Abdullah Işık / Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

– Dijital Dönüşüm / Derya İren / Siemens

– Şirketlerde Endüstri 4.0 Yol Haritası ve Projelendirme / Muharrem Gezer / Trovarit

– Geleceğin Fabrikaları Yeni Teknolojiler ile Deprem ve Yıldırım Gibi Doğal Afetlerden Nasıl Korunur? / Ömer T.Divarcı / 4S

– Endüstriyel Ağların Siber Güvenliğini Nasıl Artırabiliriz? / İbrahim Aslanbakan / Asaş

– Endüstri 4.0 ve Eğitime Yansıması / Erdem Çıplak / Mektebim

– Dijitalleşme ve Geleceğin Meslekleri / Abdullah Can Sosur / Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

– Eğitimde Endüstri 4.0’ın Rolü ve Önemi / Murat Koçali / EYUDER

İŞTE “TURKEY SUMMIT, FUTURE FACTORİES”TEN OBJEKTİFLERE YANSIYANLAR

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

DSCN7632

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin Fabrikaları

Geleceğin FabrikalarıGeleceğin Fabrikaları

 

 

Share.

About Author

Leave A Reply

'