Sıla Kalite ortaklığı, Tüv Austria için mükemmel bir eşleşme

0
TÜV Austria Türk ile Sıla Kalite’nin birleşme töreni için İstanbul’a gelen TÜV AUSTRIA Group CEO’su Dr. Stefan Haas, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Türkiye’yi Asya ve Ortadoğu için bir harekat limanı olarak gören Haas, bu kapsamda Sıla Kalite ile yapılan işbirliğini de ‘mükemmel bir eşleşme’ sözleriyle değerlendirdi. Haas, “Endüstriyel hizmetlerimizde bizim amaçladığımız bir şey var; o da müşterilerimizin komple bir hizmet alabilmesi… Tahribatsız muayene bizim için eksik parçaydı. Sıla Kalite’yi tanımaya başladığımızdan beri zaten büyük resmimizde eksik olan parçanın bu olduğuna karar vermiştik ve dolayısıyla Sıla Kalite bizim için önemli bir fırsat oldu.” dedi.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

TÜV Austria, dünyanın önde gelen Test, Muayene ve Belgelendirme kurumları arasında yer alıyor. 24 ülkede, yaklaşık 40 civarında iştiraki bulunan Avusturya merkezli dünya devi, 2008’den beri Türkiye de aktif olarak çalışmalarını sürdürüyor. TÜV Austria Türk, uzman ve deneyimli personelleri ile Türkiye’de birçok noktada müşterilerine hizmet veriyor. Bu çalışmalar test, muayene, belgelendirme, IT güvenliği, uygunluk değerlendirme alanlarını kapsıyor.

Türkiye, Türkmenistan ve Rusya’daki malzeme test operasyonlarını genişletmeye karar veren şirket, bu kapsamda önemli bir adım attı. Tamamı Türk sermayesinden oluşan Sıla Kalite ile birleşti. 2007 yılında kurulduğu günden bu yana Tahribatsız Muayene alanında zirveye yerleşen Sıla Kalite’nin  yüzde 51 hissesini satın alan Tüv Austria, bu yolla hizmet yelpazesini genişletti. Tahribatsız ve tahribatlı muayenenin yanı sıra manyetik parçacık ve sıvı penetrasyonu muayeneleri, ısıl işlem, personel belgelendirmesi ve eğitimi gibi muayene ve denetim alanında gücüne güç kattı.

Tüv AustriaTüv Austria Türk ve Sıla Kalite’nin birleşme töreni ise 17 Temmuz’da İstanbul’da düzenlendi. Birleşme protokolünü Sıla Kalite’nin Kurucu Genel Müdürü Halit Battal ile birlikte imzalayan Tüv Austria CEO’su Stefan Haas, törende Kontrol Dünyası Dergisi’ne özel bir röportaj verdi. Birleşmenin kapsamından, Türk sanayisindeki gelişmelere kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yapan Haas, Sıla Kalite ortaklığını kendileri için mükemmel bir eşleşme olarak gördüğünü vurguladı. Kalite ve güvenliği her zaman kar amacının üstünde tuttuklarının altını çizen Tüv Austria CEO’su, özetle şu değerlendirmelerde bulundu:

TAHRİBATSIZ MUAYENE BİZİM İÇİN EKSİK PARÇAYDI

– Öncelikle Sıla Kalite ile yaptığınız bu birleşmenin kapsamını sormak istiyorum. Neden bu birleşmeye ihtiyaç duyuldu? Beklentileriniz neler?

Biz bu birleşmeye böyle kazara falan dahil olmuş değiliz. Bu gayet planlıydı. Finansal yatırımcı değiliz, biz stratejik yatırımcıyız. Bizim görevimiz güvenli çalışmaların sürdürülebilir gelişimini sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için fırsatları her zaman arayan bir firmayız. 2008’den beri Türkiye’de var olan bir firmayız. Özellikle endüstriyel hizmetlerde olmak üzere zaten 2008’den beri piyasanın içinde iyi bir noktaya gelmiş bir firmayız. Tüv Austria’nın ana pazarlarından birinin Türkiye olduğunu söyleyebilirim ki, Türkiye’de de zaten şu anda 1 numarayız. Portfolyomuzda, yelpazemizde daha önceden olmayan bir parça vardı, bu bir eksikti. Endüstriyel hizmetlerimizde bizim amaçladığımız bir şey var; o da müşterilerimizin komple, eksiksiz bir hizmet alabilmesi… Tahribatsız muayene bizim için eksik parçaydı. Biz bu noktada dışarıdan tedarik sağlayan firmalarla çalışıyorduk. Sıla Kalite’yi tanımaya başladığımızdan beri zaten büyük resmimizde eksik olan parçanın bu olduğuna karar vermiştik ve dolayısıyla Sıla Kalite bizim için önemli bir fırsat oldu. Türkiye pazarı bakış açısından baktığımızda Sıla Kalite niye önemli; bu konudaki sorularınıza cevap vermiş oldum.

ASYA VE AVRUPA ARASINDAKİ BOŞLUĞU KAPATTIK

Şu anda Türkiye’de bizim şöyle bir durumumuz var; verdiğimiz komple hizmeti yani A’sından Z’sine hizmeti verebilen başka bir firma yok. Sıla Kalite’yi bu endüstride bizim için cazip kılan ikinci bir nokta daha var; biz Tüv Austria Grubu olarak 24 ülkede, yerel firma gibi yaklaşık 40 civarında iştirakleri bulunan bir firmayız. Bunların çok büyük bir bölümü Avrupa’da… Bildiğiniz gibi Asya ile Avrupa arasında da coğrafik olarak büyük bir boşluk var. Avrupa ile Asya arasındaki bu büyük bölgeyi ilginçtir ki Sıla Kalite tam olarak kapsıyor. Bizim etki alanımızı genişletmiş oluyor. Hem uluslararası alanda hem de lokal pazarları değerlendirdiğimizde Rusya’da, Azerbaycan’da, Türkmenistan’da hatta Gürcistan’da aktif olan Sıla Kalite bizim için mükemmel bir eşleşme. Şunu da lütfen unutmayın ki, Sıla Kalite’nin de 200 civarında yüksek yeteneklere sahip, iyi eğitilmiş inspektörleri var, yani test yapan kişileri mevcut. Biz de bu potansiyelden sadece bu coğrafik alanlarda değil başka bölgelerde de yararlanmak istiyoruz. Orta Asya’yı da dahil etmek üzere tüm Asya için Türkiye’yi bir hareket limanı olarak kabul ediyoruz.

Tüv Austria Sıla KaliteBU BİRLİKTELİK TESADÜF DEĞİL

– Bu kapsamda Körfez ülkeleri de var mı?

Evet… Gördüğünüz gibi bizim Sıla Kalite ile olan birlikteliğimiz bir tesadüften çok daha fazlası… Bu bir stratejik birliktelik ve bu sadece ortaklık yapmakla bitmiyor. Bizim çalışanlar olarak da, kültürel olarak da eşleşmemiz gerekiyor. Bu anlamda da biz çok umutluyuz. Birbirimize uyumlu olduğumuzu görüyorum.

Siz Körfez ülkeleriyle ilgili soruyu sorduğunuzda ben biraz içimden güldüm. Çünkü bu da bizim harekat alanlarımızdan ama lütfen Tüv Austria Grubu’nun aktivitelerini izlemeye devam edin. Bu konuda da gelişmeler göreceksiniz. Biz Tüv Austria Grubu olarak kendine çok güvenen bir firmayız. Gelişmeye de çok açığız. Arap dünyasında da gelişeceğimizi göreceksiniz. Ama öncelikle biz konsantrasyonumuzu Türkiye’ye vereceğiz. Bu güzel ülkede çok güzel fırsatlar var. Öncelikle bu fırsatları değerlendireceğiz. Burada parmak izimizi daha da belirginleştireceğiz ve daha sonra yolumuza bakacağız.

PROSES EMNİYETİ TECRÜBEMİZİ TÜRK ENDÜSTRİSİ İÇİN KULLANACAĞIZ

– Türkiye’de geçtiğimiz Mart ayında yeni bir yönetmelik yayınlandı. Avrupa’daki Seveso Direktiftleri’yle ilgili değişiklikler Türkiye’deki kanunlara uyarlandı. Bunlar sanayi kuruluşlarına büyük yükümlülükler getiriyor. Kalite burada çok önemli… Proses emniyeti çok daha önemli hale geldi. Türkiye’deki bu gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

Öncelikle şunu söylemek isterim ki, Türkiye’nin bu gelişmeleri takip etmesi ve kendini adapte etmesi çok önemli, bunu gördüğüme çok memnunum. Umarım böyle devam eder. Bahsettiğiniz direktifler çok önemli. Biliyorsunuz bu direktiflerin ismi çok hazin bir kazadan kaynaklanmakta. Dolayısıyla bu, direktifleri yaymak için çok iyi bir tabandır. Bu noktada Tüv Austria Grubu olarak bizim çok tecrübemiz var. Biz bunu Türkiye’deki endüstri için kullanmaktan memnun olacağız.

KALİTE VE GÜVENLİK ÇABAMIZI BİR ADIM DAHA İLERİYE GÖTÜRDÜK

– Türkiye’de bundan sonra yapmak istediğiniz çalışmalar nelerdir? Kısa vadeli hedeflerinizden bahseder misiniz?

Şirketimizin yapısı, birçok holdingden oluşuyor. Bizim grup olarak hedefimiz, Türkiye’de ve dünyada kalite ve güvenlik konusuna katkıda bulunmak… Dolayısıyla şirketlerimizin hepsini toplayalım, bizim yaptığımız tüm faaliyetlerin hizmet etmesi gereken alan bu… Şunu unutmamak gerekir ki, her firmanın bir kar amacı vardır. Bizim firmamızın da kar amacı var ama bu bizim önceliğimiz değil. Bizim önceliğimiz az önce de bahsetmiş olduğum; kalite ve güvenlik gibi alanlarda sürdürülebilir bir gelişim sağlamak… Dolayısıyla bu çabamızı şu anda Sıla Kalite ile birlikte bir adım daha ileriye götürdük. Daha da geliştik. Umarım lokal anlamda ve dünya genelinde bu katkılarımız devam eder.

Tüv AustriaTÜRKİYE’DEKİ POTANSİYELE YATIRIM YAPTIK

– Bu birleşmeyi Türk ekonomisine yapılmış bir yatırım olarak da değerlendirebilir miyiz?

Aynen, dediğiniz gibi bunu bir yatırım olarak kabul edebiliriz. Bu Türkiye’yedir, Türkiye’deki potansiyele bir yatırımdır. Bizim bu konuda hiçbir şüphemiz yok ve çok olumluyuz. Yani, bir yatırım yaptığınız zaman olmayabilir diye düşünebilirsiniz ama biz zaten eforumuzun karşılığını alacağımızdan çok eminiz. Türkiye gelişen bir ekonomi ve bu şaşırtıcı değil. Geçen yıllarda da bunu gayet iyi tecrübe ettik, hep geliştiğini gördük. Bu nedenle bizim buradaki yatırımımız çok doğal ve yatırım yaptığımız için mutluyuz. İlerleyen senelerde de bunun karşılığını göreceğiz hep beraber…

– Sizin eklemek istediğiniz konular var mı?

Tekrar söylüyorum; biz bu yatırımı yaptığımız için ve bu ortaklık gerekleştiği için çok mutluyuz. 200 civarında çok iyi yetişmiş inspektörümüz, denetçimiz olacak. Sadece kağıt üzerindeki niteliklerden bahsetmiyorum. Ayrıca bu insanlarla çok iyi bir birlikteliğimiz olacak, kültürel olarak birbirimize uyumlu olacağız ve sonunda çok güzel şeyler başaracağız. Bu konuda da yine çok olumluyum. Genel olarak çok mutluyuz.

Share.

About Author

Leave A Reply