Şölen havasında Proses Emniyeti Sempozyumu

0
Kontrol Medya Grubu’nun bu yıl üçüncüsünü düzenlediği Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi, Türk sanayisinin geleneksel zirvesi özelliğini kazandı. Adeta proses emniyeti şölenine dönüşen sempozyum, kamudan özel sektöre kadar konunun tüm paydaşlarını bir araya getirdi. Sanayinin dev firmalarını ortak bir amaç etrafında buluşturan organizasyonda 70’e yakın şirket açtıkları stantlarda en yeni teknolojilerini, hizmet ve ürünlerini sergileme imkanı buldu. Yaklaşık 2 bin katılımcının yer aldığı zirve, geçtiğimiz Mart ayında yayımlanan Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmeliğin de tartışıldığı ilk platform oldu. 9-10 Nisan’daki organizasyon, sempozyuma ev sahipliği yapan Bilişim Vadisi için de oldukça anlamlıydı. Zirve, Türkiye’nin en büyük kongre merkezinin açılış törenine dönüştü.

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL HABER

Proses Emniyeti SempozyumuProses emniyeti sanayinin en öncelikli gündem maddesini oluşturuyor. Bu kapsamda uygulanan Seveso Direktifleri sürekli güncellenirken, Türkiye’de de bu düzenlemelere uyum amacıyla adımlar atılıyor. Geçtiğimiz Mart ayında yayımlanan, “Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi ve Etkilerinin Azaltılması Hakkındaki Yönetmelik” söz konusu çalışmaların en yenisini oluşturuyor. Sanayicilere önemli yükümlülükler getiren yönetmelik, Türkiye’de geleneksel hale gelen bir organizasyonun da ana gündem maddesini teşkil ediyor. Kontrol Medya Grubu’nun bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi, yeni düzenlemenin enine boyuna tartışıldığı en büyük platform oldu. Kocaeli Sanayi Odası ile birlikte 9-10 Nisan’da Bilişim Vadisi’nde gerçekleştirilen organizasyon, proses emniyeti gibi ağır bir konuyu ele almasına rağmen şölen havasında geçti. Sanayinin devleri arasında yer alan 70’e yakın firma açtıkları stantlarda en yeni teknolojilerini, hizmet ve ürünlerini sergileme imkanı buldu. Yaklaşık 2 bin katılımcının yer aldığı zirveye bakanlıklar, üniversiteler, sanayi odaları, Ar-Ge merkezleri, denetçiler, belgelendirme kuruluşları ve sivil toplum örgütleri de büyük destek verdi.

Tüpraş’tan Socar’a, TSE’den Tübitak’a, Henkel’den Tekfen’e, Polisan’dan Marshall’a, DYO’dan Betek’e, BASF’tan ABB’ye, İstanbul Sanayi Odası’ndan Ege Bölgesi Sanayi Odası’na, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Kocaeli Üniversitesi’ne, Gebze Teknik Üniversitesi’nden Piri Reis Üniversitesi’ne kadar onlarca kurum ve kuruluşun desteğini alan organizasyona ulusal ve uluslararası düzeyde dev firmalar katıldı. Aralarında Festo, Rotork, Prosense, Dupont, Pegi Teknik, Zetex, Metso, Protek, Pulse, SMS Tork, Otkonsaş, Emerson gibi sektör lideri kuruluşların bulunduğu şirketler, gerek sponsorluklarla, gerek açtıkları stantlarla gerekse sunumlarıyla sempozyumun ana omurgasını oluşturdu. Etkinlik, firmalara yeniliklerini seçici bir kitleye, rekabet edebilecek şekilde sunma imkanı sağlarken, onlara bilgi birikimlerini, araştırmalarını, sorun ve çözümlerini, ürün ve hizmetlerini paylaşma fırsatı da sundu.

Proses Emniyeti SempozyumuVALİ AKSOY: BU SEMPOZYUM, SANAYİNİN BAŞKENTİ’NDE BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Sempozyumun açılışına Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul da katıldı. Açılış töreninde konuşan Vali Aksoy, Kocaeli’nin sanayinin başkenti olduğuna dikkat çekti. 14 organize sanayi bölgesine sahip olan ildeki ihtisas organize sanayi bölgelerinden birinin de kimya sektörüne ait olduğunu vurgulayan Aksoy, proses emniyetiyle ilgili güncellenen yönetmelikten en çok kimya sektörünün etkileneceğini hatırlattı.

Aksoy şöyle devam etti: “Büyük kazalarla ilgili hem önleyici tedbirleri hem de kaza sonrası etkilerinin azaltılmasını kapsayan proses emniyeti konusunun bu sempozyumda ele alınması hem bölgemiz hem de ülkemizdeki sanayiciler açısından büyük önem taşımaktadır. Proses Emniyeti Sempozyumu kapsamında Türkiye’de bu konudaki çalışmaların en güncel hali tüm ilgili taraflarla birlikte tartışılacak.”

TÜRKİYE’NİN DIŞ TİCARET HACMİNİN BEŞTE BİRİ KOCAELİ’DE

Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul da sempozyum açılış konuşmasında, otomotiv sektörünün yüzde 36’sını, kimya sektörünün yüzde 27’sini, metal sektörünün yüzde 19’unu ve imalat sanayinin de yüzde 13’ünü temsil ettiklerini hatırlattı. Türkiye’nin dış ticaret hacminin beşte birinin Kocaeli’de gerçekleştiğine dikkat çeken Tuğrul, SEVESO kapsamına giren firmaların büyük bir çoğunluğunun Kocaeli’de olduğunu, Kocaeli Sanayi Odası olarak bu konuda liderlik etmek üzere Kontrol Medya ile birlikte Proses Emniyeti Sempozyumu’nu düzenlediklerini belirtti.

Türkiye’nin ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada yer aldığına da işaret eden Tuğrul, “Bu kötü olayların yaşanmaması amacı ile çıkarılan mevzuatları destekliyor ve bu konuda sanayicilerimize almaları gereken önlemleri aktarmak üzere eğitimler düzenliyoruz. Proses Emniyeti Sempozyumu ile küçük büyük tüm sanayicilerimizdeki bilgi birikimini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Proses Emniyeti Sempozyumu ve Sergisi Düzenleme Kurulu Başkanı Hasan Şerefhan ise güncellenen yönetmeliğin gerektirdiklerini hızla hayata geçirmek için ‘Proses Güvenliği ve Süreçlerin İyileştirilmesi için Destek Paketi’ne ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Şerefhan, sanayicileri bekleyen yaklaşık 1-1,5 milyon TL düzeyindeki yatırımlar için öncelikli beklentilerinin teşvik desteği olduğunu açıkladı.

BİLİŞİM VADİSİ KONGRE MERKEZİ, KAPILARINI PROSES EMNİYETİ SEMPOZYUMU İLE AÇTI

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu

Bilişim Vadisi Genel Müdürü İbrahimcioğlu

Bilişim Vadisi Kongre Merkezi’nin kapılarını ilk defa Proses Emniyeti Sempozyumu ile açtığını ifade eden Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu ise konuşmasında şunları söyledi: “Bilişim Vadisi Türkiye’nin en büyük teknoparkı olarak hizmete başladı. Türkiye’nin en büyük kuluçka merkezine sahip olan Bilişim Vadisi, mega teknoloji koridoru oluşturarak ülkemizin milli teknoloji hamlesine odaklanan projelere imza atmayı hedefliyor. Türkiye’nin büyümesine katma değeri yüksek, geleceği yakalamış iş fikirleri, girişimcileri ve işletmeleri ile destek olmayı amaçlayan Bilişim Vadisi’nin kongre merkezinde yapılan ilk etkinliğin teknolojik gelişmelerle paralel ilerleyen proses emniyeti konusunda olması bizleri oldukça memnun etmiştir.”

 

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti SempozyumuPROSENSE’DEN ZEPLİN SÜRPRİZİ, VEGA’DAN DONDURMA İKRAMI

Şölen havasında geçen Proses Emniyeti Sempozyumu konferans salonunun dışında renkli görüntülere sahne oldu. Sergi alanında ziyaretçilerini ağırlayan firmaların aktiviteleri göz doldurdu. Yoğun ilgiyle karşılaşan firmalar ürünlerini tanıtırken yöneltilen sorular özenle cevaplandırıldı. Alanda yeni teknolojiler dikkat çekerken, özellikle robotik uygulamalar ziyaretçi akınına uğradı. Etkinliğin ikinci gününde en büyük sürpriz ise sempozyuma ‘Gümüş Sponsor’ olan Prosense’den geldi. Şirket sergi alanında büyük bir zeplin uçurarak ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Seviye ve basınç ölçüm cihazları alanında dünya devleri arasında yer alan Vega ise özel bir alanda ziyaretçilere ve katılımcılara dondurma ikram etti. Farklı onlarca tadın yer aldığı dondurma büfesinin önünde kuyruk oluştu. Servisi ise şirket görevlileri yaptı. Dondurma ikramı sempozyum boyunca devam etti.

Seveso Direktifleri ve Yeni Yönetmelik

İtalya’nın Seveso kasabasında 1976 yılında yaşanan bir kaza, tüm dünyanın kaderini değiştirdi. Kazanın ardından, Avrupa Birliği tarafından benzer kazaların önlenmesi ve kontrolü amacıyla kabul edilen SEVESO Direktifleri, ülkemizde ilk olarak 2010 yılında yayımlanan ve 2013 yılında revize edilen Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alıyor. Mart 2019’da bir kez daha SEVESO III Direktiflerine göre güncellenen yönetmelik ile sanayi sektörünü etkileyen yeni bir dönem başladı. Yeni yönetmeliğe göre; Şirketler güvenlik raporlarını ve büyük kaza önleme politika belgelerini hazırlayacaklar. Büyük kaza senaryolarını oluşturarak acil durum planlarını da yapmaları gerekiyor. Bu süreçte firmaları uyarıdan, para cezasına ve hatta üretimi durdurmaya kadar ağır cezalar bekliyor.

İŞTE PROSES EMNİYETİ SEMPOZYUMU’NDAN DİKKAT ÇEKİCİ KARELER

Proses Emniyeti Sempozyumu

 

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

DSCN9429

Proses Emniyeti Sempozyumu

Proses Emniyeti Sempozyumu

Share.

About Author

Leave A Reply