Tanklarımızın kalitesine güveniyoruz, her denetime hazırız

0
Başta LPG olmak üzere akaryakıt ürünlerinin depolanması ve taşınması konusunda basınçlı kaplar sektörünün uzman kuruluşları arasında yer alan LPGAS, hem Türkiye’de hem de dünya genelinde kalitesine güveniyor. Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevaplayan LPGAS Yönetim Kurulu Başkanı Fesih Baday, bu konuda oldukça iddialı… “Müşteri ihtiyacına göre istenilen bağımsız kuruluşun denetimine hazırız.” diyen Baday, standartların getirmiş olduğu zorunluluklar dışında ek güvenlik tedbirlerini de tanklarda uyguladıklarının altını çiziyor.
LPGAS, uluslararası standartlarda üretim hassasiyetini aldığı çok önemli bir belgeyle de ispatlamış durumda. Teknik ve idari bir süreci başarıyla noktalayıp ADR belgesine sahip olduklarını vurgulayan Fesih Baday sektörde yaşadıkları önemli bir soruna da işaret ediyor: “Son dönemde alınan ÖTV kararının ardından, yurtiçi pazarı dar boğaza girmiştir. Bu kararla birlikte özellikle yurtiçi pazarında treyler satışları durmuştur. Üreticileri zor duruma sokan bu kararın en kısa sürede düzeltilmesi, ülkemiz sanayisi için hayırlı olacaktır.”

BASINÇLI KAPLAR DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

LPGAS logoLPGAS, Türkiye’nin önde gelen basınçlı kap imalatçılarından… Akaryakıt ürünleri ve özellikle LPG’nin depolanması-taşınması konusunda uzman bir firma… Kocaeli, Çayırova’daki 4 bin 200 metrekarelik fabrikasında, tecrübeli mühendis ve imalat kadrosu ile dorse, akaryakıt ve LPG stok tankları, LPG tankerleri, semitreyler ve montaja yardımcı ekipmanların imalatını yapıyor. Ulusal ve uluslararası standartlarda üretimi ile dikkat çeken LPGAS’ın aldığı ADR Belgesi de bu alanda gücüne güç katmış. Yoğun ve özverili çalışmaları sonucunda elde ettiği bu başarı sayesinde, LPG Semitreyler ve diğer ürünlerini uluslararası standartlarda ADR Sertifikalı olarak üretebilen LPGAS, müşterilerinin ihtiyaçlarını hızlı ve etkin bir şekilde karşılamanın gururunu yaşıyor.

Tanker üretiminde müşteri beklentilerine uyumu en üst seviyede karşılamak amacıyla; en son teknolojik imkanları kullanan, sürekli yenilenmeyi ve proses performansını geliştirmeyi hedefleyen LPGAS’ın kalite politikası da bu çerçevede oluşturulmuş. Sadece Türkiye’de değil, dünya genelinde tanınan ve aranan marka olma hedefinin kaliteden geçtiğine inanan firma, güvenlik konusunda da bu kaliteye güveniyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Fesih Baday, tanklarda güvenlik ve kalite konusunda iddialı… Bağımsız denetim kuruluşlarının iç kontrol mekanizması gibi çalıştığını hatırlatırken hali hazırda bu kuruluşların birçoğunun denetimine tabi olduklarını vurguluyor ve ekliyor: “Müşteri ihtiyacına göre istenilen bağımsız kuruluşun denetimine firma olarak hazır olduğumuzu belirtmek isterim.”

Tanklardaki güvenlik tedbirlerinden bağımsız denetim kuruluşlarının önemine, LPGAS’ın faaliyetlerinden sektörün sorunlarına kadar pek çok konuda Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevaplayan LPGAS Tank ve Otomotiv San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fesih Baday’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

DOĞRU, EKONOMİK VE HIZLI ÇÖZÜMLER

– Türkiye’nin önemli tank üreticilerinden LPGAS’ın ürünleri, yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri ile kalite politikası hakkında bilgi verir misiniz?

LPGAS A.Ş. firmamız tecrübeli mühendis ve imalat kadrosu ile dorse, akaryakıt ve LPG stok tankları, LPG tankerleri, semitreyler ve montaja yardımcı ekipmanların imalatını yapmaktadır.

ISO 9001, OHSAS 18001, ÇEVRE 14001, TSE, CE, EN 3834, TÜV-NORD standartlarındaki sertifikalara sahip firmamız Kocaeli / Çayırova’da 4200 metrekarelik fabrikasında faaliyet göstermektedir.

Yoğun ve özverili çalışmalarımız sonucunda Uluslararası Standartlarda ADR Sertifikalı olarak ürettiğimiz LPG Semitreyler ve diğer ürünlerimiz, müşterilerimizin ihtiyaçlarını hızlı ve etkin bir şekilde karşılamaktadır.

Dürüstlük, kalite ve disiplini ilke edinen LPGAS; tüm süreçlerde, müşterinin ihtiyaç ve beklentilerini tam olarak karşılayan bir anlayış içinde güvenilir ve aranan firma olmayı, sektöre ait teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi ve uygulamayı, kalite sistemleri çerçevesinde tüm çalışanların daha yetkin ve yeteneklerini en üst seviyede kullanabilen kişiler haline gelmeleri için ekip çalışmasına önem vererek kalite düzeyini sürekli yükseltmeyi, tüm çalışanlarda kalite, çevre ve iş güvenliği bilincini tesis etmeyi, tedarikçi ve taşeronlarda güvene dayalı bir işbirliği içinde olmayı, firmamızın ve Türkiye’nin adını dünyaya daha çok duyurmak amacıyla mevcut teknik, idari ve mali birikimlerimizi yurt dışına taşımayı, en uygun, en doğru ve en ekonomik çözümleri en hızlı biçimde üreterek daha sonra ortaya çıkabilecek uygunsuzlukların önüne geçmeyi, içinde bulunduğumuz topluma ve çevreye saygılı, örnek bir kuruluş olmayı, iş hacmini sürekli geliştirerek, ülke ekonomisine katkıda bulunmayı, ‘Kalite Politikası’ olarak belirlemiştir.

ÇAYIROVA’DA HER AY 5 TREYLER

– Kocaeli-Çayırova’daki üretim tesisiyle ilgili, büyüklük, kapasite, çalışan sayısı gibi teknik bilgileri aktarır mısınız?

10 kişilik beyaz yaka ve 20 kişilik mavi yaka personelimiz ile birlikte çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayda 5 adet 45 metreküp treyler imalatı yapabilecek kapasiteye sahibiz. Bunun yanı sıra yeni yapacağımız yatırımlar ile üretim kapasitemizi yıl sonuna kadar arttırmayı planlamaktayız.

– Başta LPG olmak üzere akaryakıt ürünlerinin depolanması ve taşınması noktasında, ürettiğiniz semitreyler, tanker ve tanklarda uyguladığınız güvenlik tedbirleri nelerdir?

Üretmiş olduğumuz stok tankları AD 2000 veya EN13445 standartlarına uygun olarak imal edilmektedir. Standartların getirmiş olduğu zorunlu güvenlik tedbirlerine ek olarak mühendislerimizin belirlemiş olduğu ek güvenlik tedbirlerini de müşterilerimize sunmaktayız.

Üretmekte olduğumuz taşıma tankerleri ile alakalı ADR normuna uygun olarak güvenlik tedbirleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra mühendislerimizin tespit ettiği ek güvenlik donanımları da müşteri ihtiyaçlarına göre dizayn edilerek taleplerin karşılanması sağlanmaktadır.

BAĞIMSIZ KURULUŞLAR, İÇ KONTROL MEKANİZMASI GİBİ ÇALIŞIYOR

– Tanklarda bağımsız kuruluşların yaptığı denetim ve testlerin önemi nedir?

3. parti dediğimiz bağımsız denetim kuruluşları, yapmakta oldukları denetimlerle hem bir iç kontrol mekanizması gibi çalışmakta, hem de teyit anlamında müşterilerimizi ikna edici olabilmekteler. Konu hakkında hali hazırda birçok bağımsız kuruluşla firmamız çalışmaktadır. Müşteri ihtiyacına göre istenilen bağımsız kuruluşun denetimine firma olarak hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

LPGAS– LPGAS’ın tehlikeli maddelerin karayoluyla taşınması konusunda insan sağlığı ve çevre emniyetine verdiği önem dikkat çekiyor. ADR belgesi de bu hassasiyetin bir göstergesi mi? Söz konusu belgeyi alma sürecinde gösterdiğiniz çabayı aktarır mısınız? Belgenin sektördeki önemini anlatır mısınız?

Evet, ADR Belgesi bu hassasiyetin bir göstergesidir. ADR Belgesi alımı konusunda güçlü mühendis kadromuzla hem teknik hem idari anlamda 30 gün süre içerisinde başarılı bir şekilde işlemleri sonuçlandırdık. İmal ettiğimiz prototip aracımızın kontrolü, TSE ve TÜV NORD mühendisleri tarafından sağlanmıştır. Testi geçtikten sonra 7 iş günü içerisinde başarılı bir şekilde ADR Belgemizi almış bulunmaktayız.

Ülkemizde faaliyet gösteren basınçlı kaplar imalatçısı firmaların birçoğunda, üretilmekte olan ürünlerde sıkıntı yaşanmakta idi. ADR Belgesi, yapılan üretimler ile ilgili kontrollerin daha sıkılaşmasını sağlamıştır.

ÖTV KARARINDAN SONRA YURT İÇİ PAZARI DARBOĞAZA GİRDİ

– Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Eleştiri ya da önerileriniz var mı?

Son dönemde Türkiye’de alınan ÖTV kararının ardından, yurtiçi pazarı dar boğaza girmiştir. Bu kararla birlikte özellikle yurtiçi pazarında treyler satışları durmuştur. Hali hazırda yurtiçi pazarından treyler talebi gelmemektedir. Konu hakkında enerji piyasasını yönetenlerin acil bir karar almasını beklemekteyiz. Üreticileri zor duruma sokan bu kararın en kısa sürede düzeltilmesi, ülkemiz sanayisi için hayırlı olacaktır.

Yurtdışı pazarında da yaşanılan global krizler dolayısıyla belirli bir durgunluk bulunmaktadır. LPG pazarının özellikle Arap dünyası ve Afrika’da bulunmasından dolayı bazı sıkıntılar yaşamaktayız. Bu sıkıntıları en kısa süre içerisinde atlatıp, ülkemizin hak etmiş olduğu ihracat rakamlarına ulaşabilmek adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Son dönemde özellikle LPG konusunda alınan kararlar ile sektöre ağır bir darbe vurulmuştur. Alınan son kararların değerlendirilip, gözden geçirilerek revize edilmesi elzem taleplerimiz arasındadır.

ADR Belgesi

Tehlikeli maddelerin; insan sağlığı ve diğer canlı varlıklar ile çevreye zarar vermeden güvenli ve düzenli bir şekilde kamuya açık kara yoluyla taşınmasını sağlamak; bu faaliyetlerde yer alan gönderenlerin, alıcıların, dolduranların, yükleyenlerin, boşaltanların, ambalajlayanların, taşımacıların ve tehlikeli maddeleri taşıyan her türlü aracın operatör veya sürücülerinin sorumluluk, yükümlülük ve çalışma koşullarını belirlemektir.

 

Share.

About Author

Leave A Reply