Teknolojimizle firmaların rekabet gücünü artırıyoruz

0
Pnömatik ve endüstriyel otomasyon alanında dünya liderleri arasında yer alan Festo, sağladığı teknoloji desteğiyle Türk firmalarının rekabet gücünü en üst seviyeye çıkarıyor. Bu anlamda şirketlerin çözüm ortağı olan Festo, en yeni ürünlerini sergilediği uluslararası fuarlarda da büyük ilgi görüyor. Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevaplayan Festo Proses Otomasyonu Endüstri Segment Müdürü Tolga Arı, şirketin bu özelliğinin altını çiziyor: “Biz sanayiye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Avrupa’daki teknolojileri sunup Türk firmalarının dünya pazarında daha rekabetçi olmasını sağlamayı hedefliyoruz.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

FestoMerkezi Almanya’da bulunan Festo, pnömatik ve endüstriyel otomasyon teknolojisinde bir dünya devi özelliğini taşıyor. 62 ülkede bağımsız şirketleri bulunan Festo’nun Türkiye’deki faaliyetleri 1989 yılına dayanıyor. Festo San. ve Tic. A.Ş. kuruluşunun ardından 25 yılı aşkın süredir profesyonel kadrosu ile endüstriyel otomasyon alanında; danışmanlık-çözüm ortaklığı, ürün satışı, servis, müşteri özel çözümleri, teknik destek ve teknolojik eğitim hizmetleri veriyor.

Şirketin en büyük özelliği, firmalara sağladığı teknoloji desteği… Endüstriyel otomasyonda son teknoloji ürünlerini müşterilerine sunarken, bu yönüyle onların uluslararası pazarlarda rekabet gücünü artırıyor. Endüstriyel eğitim ve öğretim programlarıyla da sanayinin nitelikli personel ihtiyacının giderilmesine büyük destek sağlıyor.

Dünya devi firma, söz konusu faaliyetlerinin etkisini ise katıldığı uluslararası fuarlarda görüyor. Adeta ziyaretçi akınına uğrayan Festo, İstanbul’da düzenlenen Win Eurasia fuarında da ilgi odağı olmayı başardı. Fuar alanında Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevaplayan Festo Proses Otomasyonu Endüstri Segment Müdürü Tolga Arı, şirketin Türkiye’deki faaliyetlerinden, proses emniyetinin önemine, Ar-Ge çalışmalarından, endüstriyel eğitim programlarına kadar pek çok konuda önemli açıklamalar yaptı. Hedeflerini ‘Teknoloji desteği sağlayarak Türk sanayisinin rekabet gücünü artırmak’ sözleriyle özetleyen Arı’nın, değerlendirmeleri şöyle:

MALİYET, EMNİYETİN ÖNÜNE GEÇİYOR

– Proses emniyetinin önemi ile başlayalım isterseniz… Türk firmalarının bu konudaki hassasiyetini nasıl görüyorsunuz?

Firmalar genellikle yatırım maliyetlerini göz önünde bulundurduğu için çok zorunlu olmadıkça emniyet ürünlerine rağbet etmiyorlar. Çünkü emniyet ürünleri doğal olarak ilave maliyetler getirmekte. Biz Festo olarak bu konuda hassasiyet gösteren müşterilerimizin emniyet gereksinimlerine cevap verecek ürünlerimizle onların yanında yer alma arzusundayız.

– Emniyete karşı bu ilgisizliğin başka sebepleri de var mı?

Genel olarak maliyet baskısından kaynaklanıyor, zira Festo olarak bu konu ile alakalı toplantı ve sempozyumlara katılmaya özen gösteriyoruz ve bu etkinliklerde Festo’nun çözüm portföyü ve hizmetlerimiz hakkında bilgiler vermeye çalışıyoruz.

SEMPOZYUMLAR, HASSASİYETİN ARTMASINI SAĞLIYOR

– Bu konudaki yaptırımlar firmalar üzerinde etkili olmuyor mu?

Yaptırımlar belirli bir yere kadar etkili oluyor. Firmaların yaşadığı kötü tecrübeler de bu konuda hassasiyeti artırıyor. Bu konuda düzenlenen Proses Emniyeti gibi çeşitli sempozyum ve oturumlar da bu hassasiyetin artması açısından önemli.

FESTO, CİROSUNUN YÜZDE 9’UNU AR-GE’YE YATIRIYOR

– Festo’nun Ar-Ge faaliyetlerine verdiği önem biliniyor. Bu konuda kaydedilen aşamaları anlatır mısınız?

Festo, cirosunun yüzde 9’unu Ar-Ge’ye yatıran bir firma olup bu anlamda da Almanya’nın önde gelen firmalarındandır. Firmamız, pnömatik ve elektriksel ürünlerden olușan ürün gamı ile günümüzün tüm otomasyon uygulamaları için güvenilir bir partnerdir. Bunun yanı sıra 2,800 patent ve yılda 80 yeni ürün ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını tek bir kaynaktan sistematik ve kișisel çözümler ile çözmeyi hedeflemektedir.

– Endüstri 4.0’a yönelik ürünleriniz ve robotik çözümleriniz de dikkat çekiyor. Bu alanda yeni gelişmeler var mı?

Festo Alman Hükümetinin “Endüstri 4.0” girişiminin bir üyesi ve konu ile alakalı komite ve girişimlerde çalışmalar yürüten bir firmasıdır. Festo “Endüstri 4.0” trendini şekillendirmede önemli bir rol oynamakta ve kontrol teknolojisinden sensörlere ve aktüatörlere kadar elektriksel ve pnömatik otomasyon çözümleri sunmaktadır. Nitekim burada (Win Eurasia) Endüstri 4.0’la ilgili ürünlerimizi de sergiliyoruz.

ENDÜSTRİ 4.0’A YÖNELİK ÜRÜNLERİMİZİ WİN FUARINDA SUNUYORUZ

– Fuardaki ilgiden memnun musunuz?

Memnunuz. Festo her fuara yeni çözümler getirip göstermeyi hedef edinmiş bir firma. Bu seneki fuarda da bizim birçok yeni ürünümüz var.

– Dikkat çeken ürünlerden örnekler verebilir misiniz?

Burada en yenilikçi ürünlerimizi sergileme imkanı bulduk. Dünyada bir ilk olan ve pnömatiği ‘’Endüstri 4.0’’a taşıyan Motion Terminal (VTEM) olarak adlandırdığımız valf terminalini fuarda sergiliyoruz. Bunun dışında, akıllı şartlandırıcı olarak adlandırabileceğimiz, tesislerdeki işletim parametrelerini otomatik olarak izleyip ayarlayabilen, açma/kapama valfi, debi ve basınç sensörü ile haberleşme modülünü içeren ürünümüz bunlardan sadece bazılarıdır.

AVRUPA’DAKİ YENİLİK NEYSE TÜRKİYE’YE ONU SUNUYORUZ

– Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Eleştiri ya da önerileriniz var mı?

Festo olarak Türk sanayisine hizmet etmeye çalışıyoruz. Avrupa’da çıkan en yeni teknolojileri aynı anda Türkiye’de piyasaya sunup Türk firmalarının teknolojik ürünler üretmesine katkıda bulunarak global pazarda firmalarımızın daha rekabetçi olmasını sağlamayı hedefliyoruz.

– Türkiye o rekabet seviyesine yaklaştı mı?

Ağırlıklı olarak dış pazara satış yapan, çalıştığımız birçok farklı sektörde firmalar var. Sağladığımız teknolojik ürün ve hizmetlerimiz ile çalıştığımız firmaların rekabet gücünü arttırmayı hedefliyoruz. Piyasaya çıkan her yeni ürünün artılarını, avantajlarını çalıştığımız firmalar ile paylaşıyoruz.  Türk sanayisine, en gelişmiş teknolojileri sunuyor ve fuarda da bu ürünleri sergiliyoruz.

TÜRK SANAYİSİNİN İLERLEMESİ İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

– Teknolojimiz var. Gelin bizden istifade edin, diyorsunuz.

Kesinlikle. Festo, 50 yıldan uzun süredir otomasyon teknolojisinin markası haline gelmiștir. Tüm dünyada 15.000’in  üzerinde çalışanı ile fabrika ve proses otomasyonuna, inovasyon katarak katkıda bulunuyor.

– Festo eğitim çalışmalarıyla sanayiye nitelikli iş gücü desteği sağlıyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Didaktik başlığı altında yer alan diğer bir önemli bölümümüz de Eğitim Sistemleri bölümüdür. Kurulma amacı; Endüstriyel ortamlarda kullanılan ürünlerin eğitim platformuna taşınarak eğitim alan kişinin daha doğru ve daha sonuç odaklı bir eğitim almasını sağlamaktır. Eğitim Sistemleri bölümümüz Türkiye genelinde 100’den fazla Üniversite, Meslek Yüksek okulu ve Teknik okulla iş birliği içinde çalışarak okullarımıza danışmanlık ve teknik malzeme konusunda destek de olmaktadır.

Share.

About Author

Leave A Reply

'