Tork, dünya markası olmak için gün sayıyor

0
Endüstriyel otomasyon alanında yüzde 100 yerli üretimle pek çok ilke imza atan SMS-TORK, akışkan kontrol teknolojisinde bir dünya markası çıkarmayı hedefliyor. TORK ekibi bu konuda heyecanla çalışırken, Yönetim Kurulu Başkanı Enver Kaya “turquality” belgesi almaya çok yakın olduklarının işaretini veriyor. Yeni hedeflerini Basınçlı Kaplar Dergisi’ne açıklayan Kaya, Ar-Ge merkezi olacaklarının altını çiziyor ve ekliyor: “Savunma, uzay ve nükleer sanayiye ürün üretebilir bir teknolojik yapıya kavuşmak istiyoruz.”
Türkiye’deki yerli üretimin azlığından ve Avrupa ürün hayranlığından yakınan Kaya, devletten yeni üretimlere verdiği desteği artırmasını ve yerlileşmeyi teşvik etmesini istiyor. Uluslararası fuarlarda yaşadığı bir olayı aktarırken bunun ülkemizin imajını göstermesi açısından önemli olduğunu düşünüyor: “Hollandalı bir firma, “Türkiye’de siz bu solenoid vana bobinini yapamazsınız, nereden tedarik ediyorsunuz?” diye sordu. Neden böyle sordunuz dediğimde, sizde teknoloji bunu yapmaya müsait olamaz, diye cevap verdi.”

BASINÇLI KAPLAR DERGİSİ / ÖZEL RÖPORTAJ

TorkTürk sanayisine 1985 yılında ‘tork’ markası ile giriş yapan SMS-TORK, 32 yılda büyük başarılara imza attı. Yüzde 100 yerli üretimle, alanında Türkiye’nin ilk kez yapılan pek çok ürününü sanayicinin hizmetine sundu. Ülkemizde ilk yerli solenoid vana, pnömatikaktüatör, pnömatik pistonlu vana, patlaç valf ve elektrikli aktüatör imalatçısı özelliğini taşıyan SMS Tork’un sürekli yeni ürün arayışı firmayı adeta teknoloji makinesine dönüştürmüş durumda.

1998’de yurt dışına gönderilmeye başlanan ‘tork’ markalı ürünler, bugün Rusya’dan Amerika’ya, Almanya’dan Uzak Doğu’ya kadar 87 ülkeye ihraç ediliyor. 2005’ten beri dünya genelindeki uluslararası fuarları kaçırmayan şirketin bu konudaki hassasiyeti, yurt dışında yeni pazarlar elde etmesini sağlamış. İhracat başarısı 2015 yılında Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) tarafından da belgelenmiş. Adet bazında en çok ülkeye ihracat yapan firma olarak kayıtlara girmiş.

İmalatını Dilovası’ndaki İMES Organize Sanayi Bölgesinde, 4 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu tesislerinde gerçekleştiren TORK, bünyesindeki Ar-Ge ekibinin çalışmalarına büyük önem veriyor. Ekip, ülkemizde yüzde 100 yerli tasarım ve üretim için çalışıyor. Devamlı; üret, ölç-kontrol et, karar al, uygula sistemi ile ürünlerini ve hizmet anlayışını yenileyen TORK, aynı zamanda sektöründe öncü ölçü kontrol firmalarının bir kısmının ülkemizdeki tek temsilcisi…

Türkiye’den akışkan kontrol teknolojileri alanında bir dünya markası çıkarmayı hedefleyen TORK ekibi bu alandaki çalışmalarını büyük bir heyecanla sürdürüyor. SMS-TORK Endüstriyel Otomasyon Ürünleri San. Tic Ltd.Şti.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Enver Kaya, “turquality” belgesi almak için gayret ettiklerinin vurguluyor. Basınçlı Kaplar Dergisi’nin sorularını cevaplayan Kaya, önümüzdeki dönemde Almanya, Amerika ve İran’da kendi ofislerini açacaklarına dikkat çekiyor. Şirketin yeni hedefini ise Ar-Ge biriminin Ar-Ge Merkezi haline dönüştürülmesi olarak açıklıyor. Kaya, böylece Türkiye’de savunma, uzay ve nükleer sanayiye ürün üretebilir bir teknolojik yapıya kavuşacaklarının altını çiziyor. SMS-TORK Yönetim Kurulu Başkanı Enver Kaya’nın değerlendirmeleri özetle şöyle:

KRİYOJENİK GAZLAR İÇİN YENİ VANA GELİYOR

– Yüzde 100 yerli üretimle Türk sanayisine pek çok yeni ürün kazandırmak ve bunları 87 ülkeye ihraç eder duruma gelmek büyük bir başarı. Bunun altında yatan unsurları sıralarsanız, ilk üç maddede neler yer alır?

1.Ülke sevgisinin diğer konulardan ağır basması

2.Dünyadaki rakip ülkelere göre ülkemizin yerini sağlıklı okumak

3.Gelecek nesillerinde ayni yolda gitmesi için örnek olmak.

– Sektörde bu kadar ilke imza atan TORK’un, devrim niteliği taşıyan en önemli ürünü hangisidir? Özelliklerini ve sektör için önemini anlatır mısınız?

Bizim için tüm ürünlerimiz önemlidir, çünkü hepsi ülkemizde ilk kez yapılmış ürünlerdir. Hepsi ülkemize katma değer kazandırmaktadır. Yakın dönemdeki en önemli ürünlerimizi rotary tip elektrik aktüatörler on-off ve oransal serisi, kriyojenik gazlar için solenoid vanalar, ATEX sertifikalı solenoid vanalar, scotchyokepnömatikaktüatörler ve emniyet ventilleri diyebilirim.

– Ürünlerini sürekli yenilemeyi kendisine ilke edinen Tork’un, sanayicilerin hizmetine sunmaya hazırlandığı yeni bir ürün var mı?

Evet şu sıra yeni ürün olarak kriyojenik gazlar için glob manuel vanalar, multiturn elektrik aktüatörler ve pozisyonerler üretmeyi düşünüyoruz.

TorkUZAY VE NÜKLEER SANAYİYE ÜRÜN İMALATI

– Türkiye’den akışkan kontrol teknolojileri alanında bir dünya markası çıkarmayı hedefliyorsunuz. Bununla ilgili çalışmalarınız hangi aşamadadır? Bu hedefin gerçekleştiğini söylemek için ulaşmayı düşündüğünüz teknolojinin ipuçlarını verir misiniz?

Bu konuda “turquality” belgesi almak için çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca Almanya, Amerika ve İran’da kendi ofislerimizi açmayı hedefliyoruz. Ar-ge birimimizi güçlendirip “Ar-Ge merkezi” haline getirebilmek ve ülkemizde savunma sanayine, uzay sanayine ve nükleer sanayiye ürün üretebilir bir teknolojik yapıya kavuşmak için çalışmalar yapmak istiyoruz.

– Basınçlı Kaplar alanında kriyojenik tank ve ekipmanlarına yönelik önemli bir eğilim dikkat çekiyor. Sanayicilerin bu alandaki yatırımlarını artırdığı görülüyor. Bunun sebepleri nelerdir?

Ülkelerde gelişmişlik artıkça bu tür sanayide gelişiyor. Ülkemizde de kriyojenik gazlar daha çok kullanılmaya başlaması ülkemizin geliştiğini göstermektedir.

HOLLANDALI FİRMANIN ŞAŞKINLIĞI

– Yüzde 100 Türk malı ürünlerin uluslararası alandaki imajı ne durumdadır? İhracat yaptığınız ülkelerden aldığınız geri dönüşlere ilişkin aktarabileceğiniz ilginç örnekler var mı?

Yurtdışı fuarlarına katıldığımızda edindiğimiz izlenimlerden, en çok karşılaştığımız zorluklar; ülke imajı, ülkemizin gelişmiş ülke firmalar kategorisi içinde algılanması zorluğu, kaliteli ürün üretilebilir mi Türkiye de sorusu ve bu nedenle rakip Avrupa markalarla aynı kalitede ürünü daha ucuz fiyata verme baskısı, diyebiliriz.

Bununla ilgili bir anımı anlatmak isterim. Yurtdışında katıldığımız bir fuarda Hollandalı bir firma, “Türkiye’de siz bu solenoid vana bobinini yapamazsınız, nereden tedarik ediyorsunuz?” diye sordu. Neden böyle sordunuz dediğimde, sizde teknoloji bunu yapmaya müsait olamaz diye cevap verdi. Demek ki algı bu… İstanbul’da develerin dolaştığını düşünen fuar ziyaretçilerimiz bile oldu. Terörizm ile de anılan bir ülke algımız var.  Bunları devlet ve millet ile el ele yıkmak zorundayız.

EĞİTİM, SOSYAL SORUMLULUĞUMUZ

– Üniversitelerde düzenlediğiniz eğitim programlarına ve sonuçlarına ilişkin bilgi verir misiniz?

Üniversitelerde mühendislik bölümleri ile zaman zaman bir araya geliyor, onların hem sektörü hem de iş dünyasını tanıması konusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz. Gençlere ümitvar olmaları, hedefli ve amaçlı çalışmaları konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Ülkemizde teknolojinin daha da gelişmesi gerektiği ve dolayısıyla yapılacak, üretilecek çok konu olduğunu anlatıyoruz. Amacımız motivasyonlarının yükselmesine yardımcı olmak. Bu bizim bir sosyal sorumluluk çalışmamız olarak da görülebilir.

TorkAVRUPA ÜRÜN HAYRANLIĞI BİTMELİ

– Sektörde yaşadığınız sorunlar nelerdir? Eleştiri ya da önerilerinizi aktarır mısınız?

Sektörümüzün de tabi ki diğer sektörler gibi sorunları vardır. Bunların en önemlileri şirketlerin kurumsal yapıya kavuşmalarındaki eksiklikler. Ayrıca yerli üretimin azlığı, dünyada tanınmışlığın azlığı, sermaye yetersizliği, ülkemizde sanayicinin ve devlet kuruluşlarındaki karar verici noktalardaki çalışanların Avrupa ürün hayranlığı, ülkemizde büyük uluslararası proje firmalarının azlığı, kalite bilincinin çok yavaş gelişmesi, diyebiliriz.

Bunların tek tek giderilmesi gerektiğini düşünüyorum. Devletin “turquality” ve “Ar-Ge Merkezi” çalışmalarını desteklemesi, yeni üretimlere verdiği desteği artırması ve yeni yeni başlayan yerlileşmeyi teşvik etmesi; nükleer, savunma, uzay sanayi gibi sektörlerde firmalarımızı geliştireceğine inanıyorum.

PROSES EMNİYET SEMPOZYUMU FARKINDALIĞI ARTIRDI

– 17-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen 1. Proses Emniyet Sempozyumu’nun en önemli katılımcıları arasında yer aldınız. Akışkanları en yüksek güvenilirlikle kontrol etmeyi kendisine misyon edinmiş bir şirket olarak sempozyumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemizde bu tür sempozyumlar yeni yeni başladı. Bunlar çok güzel etkinlikler. Ülkemizde güvenlik konusunda farkındalık kazandırmaya yardımcı olmuştur. İlgili firmalar bir araya gelmiş ve neler yapabildiklerini ve nelere ihtiyaç duyduklarını birbirlerine anlatmışlardır. Önemli tespitlerde bulunmuşlardır.

Torkİşte SMS-TORK’un ilklere attığı imzalar

2007

– İlk kez solenoid vana bobin kovan çekirdek grubunu kendi tasarım ve üniversite işbirliği ile ülkemizde üretimini gerçekleştirdi.

– İlk kez doğalgaz solenoid vana manuel reset ve regülatör üretti.

– İlk kez aktüatör pozisyon gösterge limit switchbox üretti.

2014

– İlk kez ülkemizde soğutma solenoid vana üretimini gerçekleştirdi.

– İlk kez ATEX belgeli limit switchbox üretti. ATEX belgeli gaz alarm cihazı metal gövdeli üretti.

2015

– İlk kez ülkemizde elektrik aktüatör üretimini gerçekleştirdi.

– İlk kez ülkemizde ATEX sertifikalı aktüatör, solenoid vana, switchbox, gaz alarm cihazı kontrol paneli üretti.

– İlk kez endüstriyel otomasyon sistemlerinde wireless ile ürettiği ürün gamı ürünlerini kontrol edecek teknolojiyi geliştirdi.

– İlk kez ülkemizde oransal solenoid vana üretimini gerçekleştirdi.

– İlk kez yüzde 88 enerji tasarruflu bobin sistemini üretti.

– İlk kez ülkemizde solenoid vana kontrolü için zaman rölesi üretti.

– İlk kez ülkemizde Hijyenik Gıda aktüatörü üretti.

2016  

– İlk kez ScotchYokepnömatikaktüatör imalatı yaptı.

– İlk kez ülkemizde HeavyDutypnömatikaktüatör imalatı yaptı.

– İlk kez Kriyojenik gazlar için solenoid vana üretimi yaptı.

– Sektöründe NSF gıdaya uygun ürün üretim belgesi alan ilk firma oldu.

turqTURQUALITY

Günümüzde gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketim kalıpları, uluslararası arenadaki şirketleri daha fazla katma değer ve daha fazla pazar payı anlamına gelen güçlü markalar oluşturmaya teşvik ediyor. Bu kapsamda markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların uluslararası pazarlarda global bir oyuncu olabilmeleri ve olumlu Türk malı imajının oluşturulup yerleştirilmesi amacıyla bir program geliştirildi. Devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’nin odağında, klasik ihracat desteklerinden farklı olarak salt ihracatı artırmak yerine firmaların markalaşma hedeflerine katkıda bulunmak yer alıyor.Turquality, tüketicilerin gözünde bir marka referansı, Türk markaları açısından da bir gelişim katalizörü özelliğini taşıyor.

İlk aşamada Marka Destek Programı kapsamında bulunan firmalar Turqality belgesi için müracaat ediyor. Programa dahil edilecek markaların belirlenmesi için firmalar, 3 ana bölümde, 10 farklı performans alanında incelemeden geçiriliyor. Hazırlanan rapor Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü’ne sunuluyor. Bakanlık bu raporlar üzerinden firmaların hangi destek programına hak kazandığına ilişkin nihai kararı veriyor.

 

Share.

About Author

Leave A Reply