Üretim süreçlerinin verimi modernizasyona bağlı

0
Çimento üretimi ve buna bağla madencilik faaliyetleriyle Türk sanayisine damga vuran Batı Anadolu Grubu’nun İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevapladı. Çimento sanayindeki gelişmelerden, madencilikte rehabilitasyona, yeni yatırımlardan atık yönetim sistemine kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Üretim süreçlerinin daha verimli ve çevreci olması için sürekli modernizasyon çalışmaları yaptıklarının altını çizen Ünal, bu sayede klinker ve çimento üretimi sırasında harcanan enerji tüketiminin sürekli düşüş gösterdiğine dikkat çekti.
Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, fabrikalarındaki Atık Yönetim Sistemi’nin işleyişini de anlattı. “Klinker ve çimento üretimi sırasında oluşan atıkların kaynağında azaltılmasını ve atıkların geri dönüştürülerek, ekonomiye kazandırılmasını amaçlıyoruz.” diyen Ünal, yaptıkları çalışmalar sonucu tesislerinde üretim kaynaklı atık oluşmadığını vurguladı. Madencilikte rehabilitasyon için Belkahve’deki kalker ocaklarını örnek gösteren Ünal, 680 milyon liralık yeni yatırım konusunda ise müjde verdi: “Batısöke Klinker Üretim Tesisimiz Ocak 2018’de tamamlanacak. Kapasitemiz iki katına çıkarak yılda 2,4 milyon tona ulaşacak.”

KONTROL DÜNYASI / ÖZEL RÖPORTAJ

Çimento Sanayi ve buna bağlı madencilikte yarım asrı deviren Batıçim, Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alıyor. Yüzde 100 yerli sermaye ile kurulup çimento endüstrisinin güçlü şirketlerinden biri olma başarısını gösteren Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. yeni yatırımlarla bu gücünü perçinliyor.

Üretim kapasitesini ve ihracatını sürekli artıran Batıçim, son yıllarda madencilik alanında örnek bir çalışmayla da dikkat çekiyor. 1969 yılından beri üretim yaptığı Belkahve’deki kalker ocaklarının bulunduğu alanı rehabilite eden şirket, bu çalışmaların yüzde 80’ini tamamladı. İzmir Bornova ilçesi, Belkahve yöresinde yaklaşık 400 bin metre karelik bir alanı kapsayan ve 10 yıldır devam eden rehabilitasyon çalışmaları sayesinde 50 bin fidan dikilerek bölge ağaçlandırıldı. Sahanın mevcut topografyası, doğal topografyaya uyumlu hale getirilerek, arazinin tarımsal ve ormansal kullanıma yeniden açılması sağlandı.

Kontrol Dünyası Dergisi’nin sorularını cevaplayan Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, söz konusu rehabilitasyon çalışmalarından çimento sanayindeki gelişmelere, fabrikalarındaki atık yönetim sisteminden yeni yatırımlara kadar pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu. Ünal’ın değerlendirmeleri özetle şöyle:

ÇİMENTO SEKTÖRÜNDE YARIM ASIRLIK TECRÜBE

 – Batıçim’in kuruluş süreci ve bu süreçte yaşadığı önemli dönüm noktalarını anlatır mısınız?

Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayii A.Ş. bundan tam 51 yıl önce yüzde 100 Türk sermayesi ile kuruldu. Bugün ise ülkemizde ve dünyada çimento ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan, Türk Çimento Endüstrisi’nin güçlü şirketlerinden biri haline geldik. Batıçim olarak dünyanın birçok noktasında yer alan farklı pazarlara çimento ve klinker ihraç ediyoruz. Yarım asrı aşkın tecrübemiz ile uluslararası pazarlarda da güven duyulan ve tanınan bir firmayız.

1986 yılında ise inşaat sektörünün artan beton ihtiyacının karşılanması ve hazır beton bilincinin yayılmasını hedefleyerek Batıbeton markasını sektörün hizmetine sunduk. 1993 yılında Batısöke Söke Çimento Sanayii Türk A.Ş. ve 1998 yılında Burdur’un Çavdır İlçesi’nde faaliyete geçirdiğimiz tesislerimiz ile Güney Ege ve Batı Akdeniz bölgesindeki varlığını güçlendirdik.

DÜNYA STANDARTLARINDA TEKNOLOJİ KULLANIMI

İçerik ve dayanım sınıfı açısından farklı tiplerde üretilen çimentolarda değişmeyen en önemli şey “üstün kaliteli” olmalarıdır. Biz bu kaliteyi dünya standartlarındaki teknolojinin kullanıldığı tesislerimiz, üretimin her aşamasında rol alan etkin kontrol sistemimiz ve konusunda uzman, deneyimli Batıçim kadrosuyla sağlamaktayız. Üretimden lojistiğe kadar müşterilerimizin taleplerini anında karşılama prensibi ile çalışıyoruz. Sektör deneyimimiz ve hizmet kalitesine verdiğimiz büyük önemle yurt içi ve yurt dışı pazarlardaki varlığımız güçlenerek devam ediyor.

Çevreye ve çalışanlarına büyük değer veren bir şirketiz. Tüm faaliyetlerimizi “Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği ve Enerji” konularında duyarlılık ve sorumluluk bilinci ile örnek bir firma olarak sürdürüyoruz. Batıçim’in tüm tesisleri TS EN ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi,  TS 18001 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve TS EN ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Belgeleri’ne sahip. Ayrıca halka açık olan şirketimiz 1995 yılından bu yana BİST’de işlem görüyor.

İKİ FABRİKANIN KAPASİTESİ 6 MİLYON TON

– Şirketin çimento üretim kapasitesi ne kadardır? Bunun yurt içi ve yurt dışı dağılımı hakkında bilgi verir misiniz? Batıçim’in ihracat faaliyetlerini özetler misiniz?

Batıçim ve Batısöke çimento fabrikalarımızda toplam yıllık klinker üretim kapasitesi yaklaşık 4 milyon ton, çimento üretim kapasitesi ise 6 milyon tondur. Çimento satışımızın yüzde 30’unu ihracat, geri kalan kısmını iç pazar satışlarımız oluşturmaktadır.

– İş güvenliği ve çevre hassasiyeti ile bilinen Batıçim’in İzmir, Belkahve’deki rehabilitasyon çalışmaları hangi aşamadadır? Uzun süren çalışmaların ekonomik maliyeti nedir?

Belkahve bölgesindeki rehabilitasyon çalışmalarının yaklaşık yüzde 80’ini tamamladık. Bu çalışmanın bugüne kadarki maliyeti yaklaşık 6 milyon TL.

BELKAHVE’NİN KONUMU BÜYÜK AVANTAJ SAĞLADI

– Belkahve’deki ocaklarda kalker üretimi ne zaman başladı? Ocakların bölge ekonomisine katkısını değerlendirir misiniz?

Belkahve’deki kalker ocaklarındaki üretim faaliyeti 1969 yılında başladı. Bu bölgedeki ocaklarda, günümüzde İzmir merkez bölgesindeki hazır beton sektörünün ihtiyaç duyduğu agrega ve altyapı yatırımlarında kullanılan dolgu malzemesinin üretimini gerçekleştiriyorduk. Ocakların şehre yakın olması bu malzemelerin nakliyesi açısından büyük maliyet avantajı sağlıyor. Bu da genel inşaatın ve altyapı malzemelerinin maliyetlerini düşürüyor.

Örneğin bölgeden üretilen günlük 40 bin ton hammaddenin şehir dışında bir bölgeden nakledilmesi hem inşaat ve altyapı yatırım malzemelerini artırırken, hem de şehir dışından şehir içine akan trafiği olumsuz yönde etkileyecektir. Kamyonların yakacağı fazla mazot ise çevre kirliliği yaratacaktır. Ayrıca bu miktarda bir malzemenin günlük olarak taşınması için dolu veya boş 3 bin 200 kamyon Aydın-İzmir otoyolunda seyir halinde olacaktır.

REHABİLİTASYON ALANININ KUZEYİNDE YENİ OCAK

– Batıçim’in kalker ihtiyacı halen nasıl karşılanmaktadır? Belkahve’nin yerine ikame edilen bir alan var mıdır?

Belkahve yerine Belkahve’nin kuzeyinde kalan yeni alanlarda ocak üretim faaliyetlerini sürdürüyoruz. Şuan kalker ihtiyacımızı fabrika sahasının kuzey kısmında bulunan ocaklarımızdan ve Belkahve bölgesinden daha kuzeye taşıdığımız ocak bölgesinden karşılamaktayız.

– Çimento sektörü, küresel ısınma tartışmalarında bugüne kadar hep eleştirilerle gündeme gelirken, son yıllarda olumlu gelişmelerle adından söz ettiriyor. Ocak alanlarının yeniden doğaya kazandırılması, fabrikalardaki iyileştirmeler, son teknoloji kullanımı dikkat çekiyor. Bu durum, küresel rekabetin bir sonucu mu? Bunun dışındaki etkenler nelerdir?

Muhakkak ki var olan her bir sanayi tesisinin çevreye bir etkisi bulunuyor. Çimento sektörü en çok atmosfere yayılan karbondioksit gazından dolayı gündeme geliyor. Bildiğiniz gibi karbondioksit bir sera gazıdır ve küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Ancak küresel ısınma potansiyeli en düşük olan gazdır. Örneğin bir evsel atık depolama sahasından atmosfere yayılan 1 birim metan gazı 21 birim karbonmonoksit gazına eşdeğerdir.

VERİMLİ VE ÇEVRECİ ÜRETİM İÇİN MODERNİZASYON

Peki biz çimento sanayi olarak ne yapıyoruz? Üretim süreçlerimizin daha verimli ve çevreci olması için sürekli modernizasyon çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Bu sayede klinker ve çimento üretimi sırasında harcanan enerji tüketimi ki bunlar elektrik ve fosil yakıtlar olarak sayılabilir, sürekli düşüş gösteren bir eğilimde ilerliyor. Klinker üretimi ve enerji tüketimi gibi sektörümüz için çok önemli olan iki konuda düzenli iyileştirme yapmak rekabet gücümüzü artırdığı kadar çevresel anlamda doğayı korumak adına atılmış önemli adımlar arasında yer alıyor.

Buna ek olarak maden ocaklarımızın yeniden doğaya kazandırılması çalışmalarını gerçekleştiriyor, yeşil alanları artırıyoruz. Klinker ve çimento üretimi sırasında oluşan atıkların kaynağında azaltılmasını ve mümkün olan her durumda bu atıkların geri dönüştürülerek, ekonomiye tekrar kazandırılmasını amaçlıyoruz. Tesis bünyesinde ve bölgemizde oluşan ve geri dönüştürülemeyen atıkları klinker fırınımızda yakarak bertaraf ediyor ve bu atıklardan kaynaklı oluşacak sera gazı etkilerinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlıyoruz. Önümüzdeki dönemde çevre mevzuatı uygulamalarının gün ve gün iyileşmesi, sanayide atık bilincinin artması, atıkların yakıt olarak işlenmesi ve tedariğinin sağlanması gibi gelişmelerle sektörde sera gazı konusunda daha büyük ve olumlu adımların atılacağına inanıyoruz.

ÜRETİM KAYNAKLI ATIK MİKTARI; SIFIR

– Batıçim’in atık yönetim sistemi ve atıktan enerji üretim çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

Batıçim tesisimizde 2005 yılından beridir “TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” belgesi bulunuyor. Çevre yönetim sistemi ile beraber atık yönetimi faaliyetlerini de sürdürüyoruz. Tesisimiz bünyesinde yapılan çalışmalarda artık üretim kaynaklı atık oluşmuyor. Ancak işletme kaynaklı oluşan atıkların neredeyse tamamı geri dönüşüm tesislerine gönderilerek ekonomiye kazandırılıyor. Geri dönüştürülemeyen çok az bir kısım ise çevre lisansımız kapsamında klinker döner fırınımızda yakılarak bertaraf ediliyor ve enerji geri kazanımı sağlanıyor. Ayrıca, fırınlarımıza bağlı farin ve soğutma bacalarından atılan ısı, WHR (WasteHeatRecovery) tesisi sayesinde geri kazanılıyor ve fırınların çalıştığı dönemlerde ortalama 7MWh elektrik enerjisi üretilerek fabrikanın ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 30’u sağlanıyor.

BATISÖKE YENİ YATIRIMLA GÜNDE 5 BİN TON KLİNKER ÜRETECEK

– Batıçim’in önümüzdeki döneme ilişkin yurtiçi ve yurt dışı hedefleri hakkında bilgi verir misiniz?

Şuan yatırım maliyeti 680 milyon TL olan Batısöke Klinker Üretim Hattı yatırımımız devam ediyor. Günde 5 bin ton klinker üretim kapasitesine sahip tesisimiz Ocak 2018’de tamamlanacak. Bu tesis ile toplam klinker üretim kapasitemiz yaklaşık iki katına çıkarak yılda 2,4 milyon ton seviyesine ulaşacak. İhracat rakamımızın ise yılda 40 milyon dolar seviyelerine çıkmasını hedefliyoruz.

Batı Anadolu Grubu olarak kuruluşumuzdan bu yana ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihracat gerçekleştiriyoruz. Önümüzdeki yıllarda hedeflediğimiz bölgeler arasında Afrika ve Kuzey Amerika kıtaları yer alıyor. Özellikle Brezilya ve Kolombiya son dönemde hedefimizdeki önemli pazarlar arasında. İhracat pazarlarımızı genişleterek büyümeye ve Türkiye ekonomisine değer katmaya devam edeceğiz.

ÇİMENTO Batıçim logoENDÜSTRİSİNİN İKİ DEVİbatısöke

Bugün Türkiye’nin öncü sanayi gruplarından olan “Batı Anadolu Grubu” 1966 yılında Batı Anadolu Çimento Sanayii ile üretim hayatına başladı. Grup şirketleri arasında çimento endüstrisinin güçlü şirketlerinden Batıçim ve Batısöke dikkat çekiyor. Grubun diğer şirketleri ise şunları: Enerji üretimi ve perakende satışı alanında faaliyet gösteren Batıenerji, hazır beton tesisleri bulunan Batıbeton, liman işletmeciliği ve lojistik alanında Batıliman ve uçucu külün endüstriyel alanlarda hammadde olarak kullanımını sağlayan Ash Plus…

Share.

About Author

Leave A Reply