Üretimde dijital dönüşüm için ileri teknolojiler

0
Otomasyon sektörünün öncü markalarından Mitsubishi Electric, Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen EMO 2017’de dijital dönüşüm için üretim sektörüne sunduğu teknolojilerini sergiledi. Sanayi 4.0’a dijital fabrika konsepti ile yanıt veren Mitsubishi Electric, fuarda, en yeni CNC kontrolörlerinden PLC’lere, robotlardan EDM makinelerine kadar bir çok ürünü canlı demolarla tanıttı.

MitsubishiSanayi 4.0 evresi ile birlikte rekabetin her geçen gün daha da hızlı arttığı üretim ortamında şirketlerin esneklik kazanmaları ve verimliliklerini arttırmaları büyük önem taşıyor. Bu gelişim ise üretim aşamalarının dijitalleşmesi ile mümkün olabiliyor. Üretimde dijital dönüşüm için sunduğu ileri teknolojilerle öne çıkan Mitsubishi Electric, 18-23 Eylül tarihleri arasında Almanya’nın Hannover şehrinde düzenlenen Uluslararası Metal İşleme Teknolojileri Fuarı EMO 2017’de yeni nesil çözümlerini sergiledi.

Sanayi 4.0’a yanıtı olan dijital fabrika konsepti çerçevesinde, “e-F@ctory – şirketleri yeni ufuklara taşımak” temasıyla fuara katılan Mitsubishi Electric, en yeni CNC kontrolörlerinden PLC’lere, robotlardan EDM makinelerine kadar bir çok ürünü canlı demolarla tanıttı. Markanın standını ziyaret eden katılımcılar, farklı ürün teknolojilerinin Nesnelerin İnterneti (IoT) tabanlı bir platforma kolaylıkla entegre edilmesini mümkün kılan e-F@ctory konseptinin üretimde nasıl kullanıldığını deneyimleme fırsatı buldu.

YENİ NESİL CNC TEKNOLOJİLERİ

Mitsubishi Electric’in EMO Fuarı’nda sergilediği en önemli teknolojilerden biri, karmaşık makine uygulamaları için hızlı, kesin ve uygun maliyetli makine kontrolü sağlayan yeni nesil CNC kontrol çözümleri oldu. Yakın dönemde lansmanı gerçekleştirilen C80 CNC CPU modülünün yanı sıra M800 ve M80 CNC serisi fuarın öne çıkan ürünleri arasında yer aldı. M800 ve M80 CNC serisi, daha yüksek makine duyarlılığı ve daha kesin makine operasyonu gibi özellikler sayesinde makine performansını geliştirmek için işlem hızının arttırılmasına olanak tanıyor. Yeni C80 CNC serisi ise Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) ve iş yönetiminde işlenmek üzere veri ileten ayrı bir Üretim Yönetimleri Sistemleri (MES) arayüz modülüne sahip.

ÜRETİM HATTINDA ENTEGRE KONTROL

Mitsubishi Electric, tüm bu kontrol cihaz ve çözümleriyle üretim hattının tamamında entegre kontrol imkanı sağlayarak şirketlere yüksek katma değer sunuyor. Sorunsuz veri akışı sayesinde efektif bir şekilde kullanılabilen kontrol sistemleri, bağımsız makinelerin optimize edilmesini ve fabrikanın genel üretim hacminin maksimum düzeye çıkarılmasını sağlıyor. Sunduğu bu avantajları fuar standındaki makinelerin tamamının üretim ve operasyon verilerini gösteren geniş ekranlar yardımıyla anlatan Mitsubishi Electric, temel üretim bilgilerini ise yerel operatör terminallerinde gösterdi.

KESTİRİMCİ BAKIM İÇİN YAPAY ZEKA

Kestirimci bakım, EMO Fuarı’ndaki Mitsubishi Electric standının bir diğer önemli teması olarak öne çıktı. RV-4FRL robot yardımıyla gerçekleştirilen canlı demoda, robot kontrol cihazından (Mitsubishi Electric CR-800) alınan veriler, Mitsubishi Electric MELSEC iQ-R serisi PLC’ye aktarıldı. Ön işlemden geçirilen veriler daha sonra IBM Watson’un yapay zeka (AI) platformu kullanılarak analiz edilmek üzere buluta yönlendirildi. Robotun genel işleyişine ilişkin bilgilerin yer aldığı gösterge paneli, bakım gerekliliklerini bir operatör tablete iletti. Böylelikle kullanıcıların; robotun her bir parçasının etkinliğini görmeleri, zaman içerisinde meydana gelen değişiklikleri gözden geçirmeleri ve etkili bakım faaliyetlerinin planlanabilmesi için IBM Watson’un sunduğu bakım aksiyonu önerilerini incelemeleri mümkün oldu. Bu bakımın etkinliğini daha da arttırmak üzere Mitsubishi Electric standında yapılan demoda robotun sesli kontrolüne izin veren özel bir teknoloji de kullanıldı. Bakım faaliyetlerinin optimize edilmesi için kullanılan akıllı gözlükler, hem operatöre robota yerleştirilen ilgili parçaların CAD çizimlerini gösterdi hem de bakım kılavuzunu ve bağımsız talimatları görselleştirdi.

MitsubishiTABLETLER VE AKILLI GÖZLÜKLER

EMO Fuarı’nda gerçekleştirilen bir diğer demo ise tabletler ve akıllı gözlükler gibi akıllı cihazların üretimde dijital dönüşüm açısından ne kadar önemli bir rol üstlenebileceğini kanıtlamış oldu. “Fraunhofer Institute for Production Technology IPT” ile birlikte “İnsan Yönetiminde İzleme ve Eğitim” teknolojisi kullanılarak geliştirilen Akıllı Hizmetler pilot projesi kapsamında, makine operatörlerinin sistemle nasıl etkileşim kurabileceği ve daha hızlı öğrenebileceği gösterildi. Akıllı gözlükler ve tabletler kullanılarak, Mitsubishi Electric’in en yeni CNC kontrolörü aracılığıyla bir CNC makinesiyle etkileşim kuruldu.

Share.

About Author

Leave A Reply